BUITENLANDSCBE BERIGTEN. Het wets-ontwerp tot goedkeuring van een op den 12den Jnlij 1852 ge sloten tractaat van vriendschap, handel en scheepvaart tusschen Nederland en de Republiek van Costa Rica is, na eene korte woordenwisseling tusschen den Minister van Buitenl. Zaken en den Heer van Ryckevorselmet alge- meene stemmen aangenomen. Evenzoo zijn achtereenvolgens met algemeene stemmen doch zonder be raadslaging aangenomen de wets-ontwerpen: 1°. tot wijziging van Hoofd stuk II der slaatsbegrooting voor 1852; 2°. lot wijziging van Hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1852; (onderstand van behoeftige Nederlanders bui ten 's lands); 3°. lot wijziging van Hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1852 (kindergelden); 4°. tot tijdelijke instandhouding van eenige Belgische wetten en besluiten in het Hertogdom Limburg, en 5°. tot afstand van do meinen ten behoeve van een ziekenhuis te Leyden. De Commission van Rapporteurs voor de wets-ontwerpen1°. tot sluiting van het kanaal van St. Andries; 2°. tot duurzame regeling der gelden we gens verstrekkingen, en 3°. tot wijziging van het tarief van in- en uitgaande reglenhebben hare verslagen ter tafel gebragt. De Kamer heeft bepaald dat de beraadslagingen over die wets-ontwerpen zullen plaats hebben op aanstaanden Dingsdag, aan te vangen des namiddags ten éèn ure. Men verneemt dat bet verslag der commissie van rapporteurs over het ontwerp tot regeling van bet toczigt op de kerkgenootschappen in gereedheid is, beden morgen door de commissie is geresumeerd en spoedig aan de Rege ring zal worden medegedeeld. IIELLEVOETSLUIS31 Augustus. Heden is naar Brouwershaven vertrokken bet barkschip Bezoekie, Kapitein A. Schaap, bestemd naar Batavia, aan boord waarvan zich bevinden een detachement suppletie-troepen voor het leger in Oost-Iudië, sterk 120 Onder officieren en manschappen, onder bevel van den Majoor der ruiterij van het O. I. leger, H. W. L. Couperus en mede begeleid door den lsten Luitenant L. G. J. van Oyen en den 2,!e" Luitenant F. G. Meis, beide van het voetvolk. 's HERTOGENBOSCH, 31 Augustus. Alhier is aanbesteed1°. Het maken van de aardenbaan en van de kunst werken voor den grindweg van Eindhoven naar Weert over eene lengte van 24.491 ellen aan J. van de Griendt alhier voor 19.800. 2°. Het leg gen van de aardenbaan enz. voor den aan te leggen keistraatweg van Tilburg over Goirle, in de rigting van Turnhout, ter lengte van 9,245 ellen; aan J. van der Maden, te Klundert, voor 14,000. 3°. Het verrigten van ver nieuwingen en herstellingen, benevens het onderhoud van al de werken der Zuid-Willemsvaart van den dag der goedkeuring tot uit. Junij 1856 en wel in twee perceelen, het eerste aan J. van Calker, voor ƒ42,000, het 2de aan Albers, te Mierlo voor 43,600. BERGEN-OP-ZOOM31 Augustus. Eerstdaags zal van wege het Ministerie van Oorlog, publiek voor afbraak verkocht worden, een gedeelte der buitenwerken der vesting, te weten: het metselwerk van de bekleedingsmuren en torens der lunetten Bagijnenpunt, de Zoom, Groningen, Vriesland, Utrecht, Zeeland, Holland en Gelderland. Zoo als men weet, is de vesting eene der schoonste van Nederland en nooit dan bij verraad ingenomen; een meesterstuk van den grooten Coehoorn. ENGELAND. LONDEN, 1 September. H. M. heeft jl. Woensdag de Tentoonstelling te Dublin bezocht, terwijl eene tallooze menigte toeschouwers, wier aantal op 15 a 20.000 begroot wordt, in het gebouw der Tentoonstelling vercenigd waren, om het Konink lijk gezin te begroeten. Het Iersche volk is niet weinig trotsch op zijne welgeslaagde tentoonstelling en ziet met genoegen dat zij door de Koningin eene opzettelijke reis naar Ierland is waardig geacht. De Koningin heeft op den overtogt naar Dublin de groote werken in oogenschouw genomen, die te Holyhead, op het eiland Anglesey, op 100 Ned. mijlen afstand tegen over Dublintot aanleg eener noodhaven worden uitgevoerd. Deze haven zal eene diepte van 6 tot 7 vadem bij laag wa ter en eene oppervlakte hebben van 300 bunders, en 400 schepen, waar onder 70 linieschepente gelijk kunnen bevattenzij wordt ingesloten door een steencn dijk van 5000 voet lengte en een anderen van 2000 voet. Om de dijken te vormenworden dagelijks gemiddeld 5000 ton steen in zee ge stort; waartoe sedert vier jaren reeds 3 millioen ton gebezigd zijn. Deze steenen worden aangevoerd van een nabijgelegen rotsgebergtewaarvan men door behulp van buskruid groote stukken van 30 tot 40,000 ton doet sprin gen. Deze werken hebben reeds 400,000 gekost, en de aannemers zijn verpligt ze over twee jaren voltooid te hebben. De noodhaven te Dover zal eene oppervlakte van 400 bunders bevatten met eene diepte van meestal 6 tot 7 vadem bij laag water. De voorloopige werken daartoe gaan gunstig voort. De beroemde krijgsheld Sir Ch. J. Napier, is den 29sten Augustas overleden. Hij begon zijne militaire loopbaan in 1794 en onderscheidde zich reeds in Ierland in de jaren 1798 en 1803. Te Corunha, waar hij vijf won den ontving, werd hij gevangen genomen; in de overige gevechten in Spanje en Portugal werd hij herhaaldelijk gekwetst; vervolgens woonde hij den slag van Waterloo bij; met nog geen 3000 man versloeg hij in Seinde 22,00® vijanden, nam Hyderabad in, en joeg bij Dobba 20,000 man op de vlugt, tengevolge waarvan geheel Seinde aan het Engelsche gezag werd onderwor pen. In 1845 mogt het hem gelukken de gevreesde rooverbenden ten noor den van Shirkapore uit te roeijen. In plaats van Lord Gough werd hij in 1849 benoemd tot Opperbevelhebber in Oost-Indië. Bij zijne aaukorast al daar was de oorlog echter reeds geëindigd. Het dagblad de Times is in Spanje verboden. BELGIE BRUSSEL, 1 September. De commissie die door het departement van openbare werken belast was met een onderzoek omtrent het plan eener regtstreeksche spoorweg-gemeen schap tusschen Luik en Hasselt over Tongeren, heeft zich eenparig voor de uitvoering van dat plan verklaard, en bijkans eenparig heeft zij geoordeeld dat deze spoorweg eene vertakking tot Maastricht moest hebben. De beide Ingenieurs die van wege de Regering aan het onderzoek deel namen, hebben zich met deze besluiten vereenigd. Bij Luik heeft een hyena, die uit eene menagerie te Aken ontsnapte, een groot aantal katten en honden gedood; men heeft het dier nog niet kunnen vangen. FRANKRIJK. PARIJS1 September. Ofschoon vele aanvoeren uit het buitenland onvermijdelijk den prijs der granen binnen kort zullen moeten doen dalen, zoo houdt echter de stad Parijs, in aanmerking nemende, dat het tijdstip dier daling niet met zekerheid kan worden bepaald, zich, even als ten jare 1846, reeds onledig met het nemen van buitengewone maatregelen, opdat de arbeidende en de behoeftige klassen niet meer dan 80 centimes voor de 2 Ned. ft' brood behoeven te betalen, zullende namelijk supplementaire bons worden uitgereikt. Voorloopig is tot dit doel de som van 3 millioen op de begrooting der stad gebragt, doch men is nog niet besloten of de maatregel reeds den lstendan wel later zal in werking treden. In 1846 vereischte hij eene uitgave van 9 millioen. In de Faubourg St. Germain zijn op vermoeden van zakkerolderij een jong Heer en twee keurig gekleede jonge Dames, die aldaar deftig waren ge huisvest, door de policie nagegaan en op heeler daad betrapt. Bij huiszoe king is er een schat van kostbaarheden en 2000 fr. in goud gevonden, maar daarenboven een Belgisch bankbillet, 'tgeen zij onder bewerking hadden om er valschen naar te maken. Zij en nog een paar vrouwen zijn daarop gevan kelijk weggevoerd. Te Versailles heeft eergisteren nacht een geweldige hoos meer dan dui zend boomen ontworteld of vernield. Gelukkig is er niemand bij omgekomen. Op een dorp in het dep. du Nordis den 26sten Aug. een span van drie paarden dat in 't veld werkte, in eens door den bliksem gedood, zonder dat er eenig uiterlijk teeken van beleediging te zien was, behalve dat de manen van het middelste paard eenigzins verbrand waren. De arbeider die digt bij de paarden voor den regen achter een schelf takkebossen was gaan schuilen, is ongedeerd gebleven. PRUIS g EN. Het Manner Gesang-Verein, te Keulen, heeft uit New-York eene uit- noodiging ontvangenotn aldaar concerten te komen geven. 62 Leden hebben zich bereid verklaard en zoodra er 90 zijn, zal de reis worden aanvaard. Men wil welen, dat de Hertog van Brunswijk voornemens is van den troon afstand te doen en op zijne goederen in Silesie te gaan wonen. In dit geval zou Brunswijk aan Hanover worden toegevoegddaar de Hertog Karei door de Bondsvergadering onbekwaam is verklaard om te regeren en er geen ander erfgenaam is. LÜBECH. In den nacht van den 29slen op den 30sten Augustus jl. brak alhier in eenen oliemolen een brand uit, die zich met schrikbarende snelheid naar alle zijden verbreidde. Het scheen eene ramp te kunnen worden als die van Hamburg: en het stedelijk bestuur besloot door middel van den telegraaf van de Hamburgsche Regering hulp te vragen. Deze zond onverwijld 7 brand spuiten met 6 aanjagers en 180 brandspuitgasten per spoortrein naar Lubeck, waar zij te ruim 4 ure 's ochtends aankwamen doch toen was gelukkig de zoo snel aangebragte hulp niet meer noodig; men was den brand meester geworden, nadat de molen en 7 huizen vernield waren. TURKTE. KONSTANTINOPEL18 Augustus. Een brief van den correspondent van den Times te Konstantinopel schetst den openbaren geest als zeer ongunstig voor Engelandop hetwelk men de schuld werpt van den onbehagelijken toestand, waarin Turkye op dit oogenblik zich bevindt. De Turken klagendat de Engelschen hen in het eerst tot wederstand hebben aangespoord, tot verderfelijke uitgaven genood zaakt en op den bijstand van Groot-Brittannie doen hopen, doch dat men thans, in de ure des gevaars, hen lafhartig in den steek laat. De Engelsch- man is, volgens dien brief, op dit oogenblik in Turkye evenzeer gehaat als de Rus. Volgens mededeeling van den Parijsschen Constitutionnelwaren ook de Patriarchen der Christelijke kerkgemeenten van wege den Sultan uitgenoodigd om de vergadering van den vollen Rijksraad bij te wonen; in welke beraad-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2