CE begeleidverzekertdat dit zeldzame dier aan Abhas-Pachainet de op hetzelve gemaakte jagt, meer dan 30,000 fr. heeft gekost. Het dier eet da gelijks cene groole menigte water-meloenenagurken en dergelijke vruchten, en drinkt 60 kan melk. Sinds de dagen van het Romeinsche Keizerrijk is er geen levend nijlpaard op het Europesche vasteland geweest. Een jongeling ging gisteren het plein van Sainte Opportune over, toen er een hoog met bossen hout opgeladen wagen hem voorbij reed door een schok van de wagen viel er een hos hout, en raakte hem dat hij dood ter neder stortte. Een stalknecht te Hou aan die paarden verzorgde, welke den kwaden droes hadden, is besmet en aan die vreeselijkc ziekte gestorven. Drie Genees- heeren die zijn lijk ontleed hebben, hebben zich alle drie hij deze bewerking Egt gesneden van welke w onden mendoor ze terstond te brandende nood lottige gevolgen heeft voorkomen. Te Chauny, in het departement van de Aisne, is door de policie het kerkgebouw gesloten waarin sinds lang godsdienstoefening gehouden werd door de Protestantsche bewoners der stad en omstreek, welke zich Doopsgezinden noemen en niet tot een van staatswege erkend kerkgenootschap behooren. S Is A IV jr E. MADRID, 17 Augustus. De bevolking der aan den aan te leggen spoorweg naar de Fransche gren zen gelegene steden Scvogia, Valladolid, Burgos en Bilbao en cenige andere plaatsen, hebben deswege dankadressen bij de Koningin ingezonden. Verder is nog de aanleg bepaald van eenen spoorweg tusschen Barcelona met 160,000 en Tarragona met 12,000 inwoners langs de Middellandschc zee; terwijl er nog plannen zijn tot aanleg van spoorwegen lusschen in de streek van Bar celona gelegene kleinere plaatsen. Het geld hiertoe, waarmede het er in Spanje spaansch uitziet, zoekt men te Parijs en Londen; echter worden de kapitalisten in de 'limes gewaar schuwd om op het voor de opbrengst genoegzame verkeerop de eerlijkheid in het beheer en op de belofte tot tegemoetkoming der Regering in Spanje toch niet te zeer te rekenen. SAR0IWIE. De Regering heeft aan de Pastoors en Vicarissen op Sardinië 469,863 fr. toegestaanter vergoeding van de opgeheven tienden. Men heeft onder de nagelaten papieren van den geestelijke Piomberli te Turyn, een zeer belangrijk handschrift gevonden over de in de R. K. kerk noodig geoordeelde hervormingen. In Piemont is de nieuwe wet afgekondigd ter regeling van de verplig- ting der burgers tot de krijgsdienst. In deze wet is de vrijstelling die sinds lano- ten behoeve der R. K. kerk verleend was, tot de Priesters en de kwee kei ingen voor het Priesterschap beperkt, en tevens tot de Godsdienstleeraars van andere kerkgenootschappen uitgebreid. Ter voldoening aan deze wet zijn de Overheden door den Minister van Oorlog aangeschreven voortaan ook de broeders van de geestelijke vereeniging der Christelijke scholen, alsmede de broeders van het Heilig Huisgezin, op de kohieren der dienstpligtigen te brengen en aan de loting te doen deelnemen. PRUIS SEN. In de steenkolenmijn Laura, nabij Minden, heeft een zware gaz-ontploffing plaats gehadwaardoor 10 personen van de 22 bergwerkers zijn gedood. Het te Hamburg bij Hoffmann en Comp. uitgekomen werk van Vehse: Geschiedenis der Hoven van BeijerenBadenHessen enz.is te Augs burg, Wurzburg en Neurcmberg in Beijeren, in beslag genomen. «eSTESR ES IVEENEN, 24 Augustus. De Regering zal, bij den ongnnstigen staat der geldmiddelen, cene nieuwe geldleening niet langer dan tot October kunnen uitstellen. De Regering heeft onderscheiden gewigtige besluiten betreffende het be stuur over zijn Italiaansch gebied genomen. De langdurige staat van beleg wordt verzacht en beperktzoodat nu een tijdvak van overgang tot de her stelling van den gewonen staat van zaken aanvangt. De Maarschalk Radetzky zal het Hoofd van het algemeen bestuur blijven; maar onder zijne leiding zul len de burgerlijke aangelegenheden door den Graaf Rechberg, de militaire door den Luitenant-Veldmaarschalk Nobili worden bestierd. Alhier is cene hoeveelheid zaad van de zeep-plant uit Californië aange- bragt, met hetwelk proeven tot aankwecking zullen genomen worden. In Cali fornië groeit deze plant in het wildhare bladeren ontwikkelen zich eerst in het midden van November, 6 weken na de intrede van den regentijd. De plant wast niet honger dan een voeten verdort in Meide gezette bloembol blijft echter frischiedere bol geeft een schoonen zeepbolwelkena den bast er is afgenomen, als zeep gebruikt wordt. De botanische naam dezer plant is Phalangium promeridianum. Een telegrafisch berigt den 26stcn alhier uit Konstantinopel ontvangen, meldt dat de Sultan, na lange aarzeling, de voorstellen van de Weener con ferentie met eenige wijzigingen had aangenomen. Men trekt hier echter de zekerheid van dat berigt nog in twijfel. TITRHYE. Uit Bucharest, de hoofdstad van Wallachye, wordt het volgende gemeld: Wij leven hier onder cene zeldzame Regering. De Souverein des lands, de Sultan, heeft den Vorst afgezet, terwijl de beschermer van het land, de Keizer van Rusland, de Regering ondersteunt. Zoo als altijd in het leven, bet de facto meer geldt als dat de jure, zoo zal hel ook hier zijn. De Vorst van Moldavië is een stap verder gegaan en heeft op het besluit zijner afzetting door de Porte, verklaard, dat hij dat besluit niet zal opvolgen, maar onder het protectoraat van Rusland zal voortgaanhet land te besturen. ZWESEI. Ook hier te lande zoowel als in Noorwegen, neemt dc landverhuizing naar Amerika van jaar tol jaar toe. Hel getal landverhuizers, dat in 1851 slechts 230 personen bedroeg, is in 1852 tot 3000 gestegen, en zal in dit loopende jaar nog veel hooger gaan. Van Kragerö in Noorwegen is onlangs reeds het vijfde vaartuig met 200 landverhuizers naar Ouebcck vertrokken. In het vorstendom Finland rigl de cholera thans groote verwoesting aan. PERS IE. De Heer Place, Consul van Frankrijk te Mossoul, deelt eenen brief mede, betreffende de oudheidkundige nasporingen, waarmede hij door zijne Regering in dat voor de Bijbelschc geschiedenis belangrijke oord belast is. Uit dien brief blijkt, dat hij de opdelvingen in de wijd uitgestrekte puinhoopen van Ninivé voortzet, maar op een belangrijk punt gestuit is door eene Bijbelscbe overlevering van hooge oudheid. Er ligt namelijk tegenover Mossoul een door mensehenhanden opgeworpen heuveldie blijkbaar zeer belangrijke overblijfselen van de Assyrische oudheid moet bevatten; maar de Heer Place mogt daaraan niet roeren, omdat die plek bekend stond als de grafplaats van den profeet Jonas en uit dien hoofde door de gansche bevolking als een gewijd oord vereerd werd. Hij vernam hij deze gelegenheid, dat het aandenken aan dien profeet nog op eene andere wijze wordt levendig gehouden. «In de vorige week," schrijft hij, «heeft de stad Mossoul 3 dagen gevast en vervolgens eenen vreugdedag gevierdtot herinnering der boetedoening die nu voor ruim 26 eeuwen, door den profeet aan de bewoners van Ninivé werd opgelegd. Dit gebruik wordt hier sinds een onheugelijken tijd in acht geno men; en als ooggetuige kan ik u verzekeren, dat eene geheele stad jaarlijks een der oudste feiten van de Bijbelscbe historie herdenkt. Ook de Mohammc- daansche inwoners vieren dit feest op denzelfden dag als de Christenen." 0OST-IN1SIE. BATAVIA9 Jul ij. De berigten tot deze dagteekening bevatten weinig belangrijks. Op Am- boina had den 13<Ierl April een hevige aardbeving plaats gehad, waarna zich onder de bevolking en militaire bezetting zware koortsen hadden vertoond. Ook op Banda hadden zich van tijd tot tijd nog ligte aardschuddingen doen gevoelen. In onderscheiden streken van Java vielen bij aanhoudendheid ge weldige regens, die veel schade aan het veldgewas, vooral aan de kollij en rijst veroorzaakten. CHINA. Naar luid van eenen particulieren brief uit Shangaideelt de Augshur- ger All. Zeitung mede, dat de Russische regering reeds in October 1852 een Gezantschap naar Peking heeft gezonden om aan de Chinesche gewa pende hulp tegen den toen reeds veldwinnenden opstand aan te bieden; de Czar bood aan zelf de kosten van het onderhoud der te zenden Russi sche hulptroepen te dragenmaar bedong daarvoor den afstand van eenige landen in Midden-Azië. Zoo men den bovengemelden brief gelooven mag, zou de Regering der Vereenigde Staten van het doel van het Russische Gezant schap onderrigt, aan haren vertegenwoordiger in China bevel gezonden hebben om in den strijd tusschen de Chinesche regering en hare onderdanen vooreerst onzijdig te blijven, doch partij te kiezen zoodra'eenige andere buitenlandsche mogendheid zich in den strijd mogt mengen. Een brief uit Canton van 10 Junij bevat eenige nieuwe bijzonderheden aangaande den toestand van hel Hemelsche Rijk. Het Russische fregat Pallas was van Singapore te Shangai aangekomen, en zijn Bevelhebber had zich met de Gezagvoerders der andere oorlogsschepen verstaan omtrent de bescherming der Europeanendie overigens niet waren verontrust. De oproerlingen van Nanking haddén wapens en krijgsvoorraad ontvangen, die zij in de Vereenigde Staten van Amerika hadden doen aankoopenen zij maakten zich gereed de vijandelijkheden te hervatten. STASS>§ BERIGTEN. BKOOBZETTING Voor.de Gemeente Ley den, Ingaande Maandag den 29sten Augustus 1853. Maximum van den prijswaar niet hovenmaar teel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk Besluit van den 23<leD April 1843, Staatsblad N°. 13). Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op39 Cents. Een pond vijf oneen, op 19) Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 34 Vijf oneen, op17 Het Franscbbrood van een Nederl. pond, op34 Vijf oneen, op17 Het Huisbakwegende een Nederl. pond op29 Vijf oneen, op14) Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pondop24 Vijf oneen, op12 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op bet bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5,le" September 1846. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Ley den De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 25 Augustus 1853. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3