»Art. 10. De Officieren van Justitie bij de Arrondissements-Rcgtbanken eischen overeenkomstig met de bepalingen van art. 854 van bet Wetboek van Burgerlijke Begtsvorderingvoor de reglbank ter burgerlijke tcregtzitting de toepassing van bet voorgaand artikel. «Gecne vervolging kan door ben worden ingesteld dan op inagtiging van den Procureur-Generaal onder wiens bevelen zij staan of op last des reglers, in de gevallen voorzien bij art. 31 van bet Wetboek van Strafvordering en art. 73 van de Wet op de Regterlijke organisatie en bet beleid der Justitie. »Art. 11. Van bet vonnis wordt appel, van bet arrest, cassatie toegelaten. »Art. 12. Die, na eenmaal ter zake van overtreding dezer wet te zijn veroordeeld, zich aan herhaling daarvan schuldig maaktwordt gestraft met schorsing in de uitoefening zijner burgerscliaps-regten voor den tijd van drie tot tien jaren en met gevangenis van cene maand tot twee jaren te zarnen of afzonderlijk. »Art. 13 De regtsgedingen krachtens bet voorgaande artikel ter zake van herhaalde overtreding gevoerd, worden op de gewone wijze voor den gewonen strafregter behandeld. De vervolging wegens overtredingen van deze wet, verjaart door verloop van twee jaren. »Art. 14. Bij bet in werking komen dezer wet zijn. behoudens de bepa lingen der wetten en reglementen, bedoeld in Art. 1G7 der Gwt.afgeschaft de wet van 18 Germinal jaar X, en alle andere met de tegenwoordige wet strijdige bepalingen. Lasten en bevelen enz." Dezer dagen beeft Z. M. eene verzameling van landbouwwerktuigen volgens Dr. Newington. aan bet Kabinet van Landbouwwerktuigen te Utrecht geschonken, bestaande in: een zaaiwerkluig voor trekdierenvoor zeven rijen een dergelijk voor bandgebruik, voor vijf rijen; een dito dilo voor drie rijen; 1wre bandsehoffels. voor drie rijen; een liand aanaardploeg, voor drie rijen; een paardescboffel een voetplocg; een groole mestspreidereen kleinere, voor handgebruikeen poot werktuig met raderen, voor acht rijen; een der gelijk zonder raderen, voor idem. Naar men verneemt, zullen HI1. KK. HU. Prins en Prinses Frederik legen de helft van September Petersburg verlaten, zich begevende naar Berlijn; waarschijnlijk zullen HH. KK. IïH. eerst in October in de residentie terug komen. Ten behoeve van de noodlijdenden in de Molukko's, die, ten gevolge van aard- en zeebevingen, in November 1852, in hunne bezittingen zijn ge troffen is bij bet Departement van Koloniën in 't geheel ontvangen tot 22 dezer 9,295.97| Dingsdag jl. mogt C. C. van Bylevelt, brievenbesteller te dezer stede, bet zeldzaam voorregt genieten van zijn 55-jarigen diensttijd te herdenken, zoo in militaire als burgerlijke dienst. Door zijne trouwe en naauwgezelle pligtsbetracbting op zijn 74 jarigen leeftijd, wordt bij door zijne superieuren hoog geacht, welke achting hem ook ruimschoots ten deel valt van vele aan- zienlijken met wie hij dagelijks door zijne betrekking in aanraking komt. In de residentie bevindt zich thans Eliliu Burritt, die zich bezig houdt met een plan om alle brieven uit Engeland, naar Oost- of West-Indië en Amerika, te vervoeren tegen een uniform-port van 1 penny of 5 ets. Men hoopt dat dit plan tot daarstelling van een Universal Ocean Penny Postage zooals de Heer Burritt zijne belangrijke onderneming noemt, ook bij onze Regering ondersteuning moge vinden. Het officiële dagblad van Rome meldt, dat de Hecren Lightenvelt en Verhuell den 12'1™ nit die stad naar deze residentie vertrokken waren. Bïet'sle Siasner dei' f*> ine ten -fjieti e s'a a Zitting van Vrijdag 26 Augustus. In deze zitting beeft de Voorzitter berigt dat door de afdeelingen benoemd zijn, lot hare Voorzitters, de Heeren: Cost Jordens, Borski, van Becck Vollen- hoven en Blankenbeymiot. bare Onder-Voorzitters, de Heeren: van Eysinga, Insinger, van Nispen van Pannerden en van Ryckevorsel. In deze zitting is ingekomen het wets-ontwerp op de kerkgenootschappen; verzending naar de afdeelingen. De commissie van rapporteurs voor eenige wets ontwerpen hebben bare ver slagen ter tafel gebragt. De Kamer heelt beslist dat over die wets-ontwerpen aanstaanden Maandag, te één ure, zal beraadslaagd worden. ROTTERDAM, 26 Angustus. Gisteren arriveerde alhier van Harderwijk over Amsterdam per spoor een detachement suppletie-troepensterk 120 Officieren en manschappen, welke zich terstond hegaven aan boord van het nieuw gebouwde barkschip Bezoeki van de Heeren A. van Hoboken en Zonen, gevoerd wordende door Kapitein A. Schaap, liggende aan de AVilIemskade. Genoemde troepen aanvaarden de reis met genoemden bodem naar Java. ELBURG, 24 Angustus. Vóór eenige dagen ontving de Ed. Achtb. Heer Burgemeester dezer stad bet verblijdende berigt, dat het Z. M. den Koning behaagd beeft, uit 's Rijks fondsen eene subsidie van ƒ15.000 te besjemmeu tol verbetering en uitbrei ding der haven, nadat korten tijd bevorens een gelijk bedrag van ƒ15,000 door de Provinciale Stalen tol hetzelfde einde was toegestaan, terwijl de overige 15,000 door de gemeente zullen verschaft worden; zijnde een en ander te zamen nagenoeg de kosten, waarop dit werk door den Heer In genieur van Diggelen begroot is. BUITENLMDSCnE JiEIUGTEfl ETCCJEB-AIVI». LONDEN, 24 Augustus. De Regering heeft eene Commissie benoemd, die volgens den door het La^ gerhuis geuiten wensch onderzoek zal doen naar den toestand der Iersche- kweekschool van Roomsche geestelijken en naar den geest van het onderwijs, hetwelk aldaar gegeven wordt. Men weet dal vele Protestantsche Parlements leden aan die school het rijkssubsidie onttrokken wilden hebben, omdat zij huns oordeels onkundige geestelijken en slechte staatsburgers vormde. De Commissie bestaat uit drie Protestanten en twee lloomschen, en schijnt vertegenwoordigers te bevatten van al de onderscheiden denkwijzen die om trent de school van Maynooth en de daarmede verbonden vraagstukken in het Parlement zijn aan den dag gelegd. De policie heeft bekend gemaakt dat er veel valsche bankbil letten van 5 zijn uitgegeven. In Wallis Is 5 voel beneden de oppervlakte van den grond, een rijke goudader ontdekt. Den lRde" dezer is te Leamington, op 82 jarigen leeftijd overleden, Sir George Cockburn, Admiraal bij de Engelsche marine, lid van het Parlement en onder het Ministerie van Robert Peel, oudste Lord der Admiraliteit. Hij was op 16-jarigen leeftijd bij de vloot in dienst gelreden en heeft alle rangen doorloopen en bragt Napoleon naar St. Helena. De normaalscholen te Dublin telden 1479 ingeschreven scholieren: waarvan 1311 tot het Roomsche geloof hehoorende. Een aantal van 300 schoolonderwijzers en onderwijzeressen werden van wege en op kosten van het schoolbestuur opgeleid namelijk 17 Anglicaan- sche43 Presbyterianen en 240 Roomsche. Het aantal scholieren die in '1 voorjaar op de sehoollijslen der gemengde scho len in Ierland ingeschreven stonden, bedroeg 24,684 Protestantsche, 424,717 Roomsche, 40,618 Presbyteriaansche en omstreeks 3000 die niet lot een be paald kerkgenootschap behoorden. Hoe groot het aandeel der Protestanten in het Iersche schoolwezen is, blijkt uit de volgende opgave: een derde gedeelte der leden van de plaatselijke schoolbesturen zijn Protestanteneen vierde van de scholeu staan onder een Protestantsch bestuur; een zevende van de schoolgaande kinderen is Protes- tantsch liet onderwijzend personeel behoort voor een vijfde gedeelte tot dat kerkgenootschap; en de aanzoeken om ondersteuning tot het oprigtcn van nieuwe scholeu kwamen voor een vierde gedeelte van Protestanten. Te Dublin is eene zeer schoone komeet ontdekt met een' langen staart, in het westen, 15 graden hoven den horizont. Van 112 dezer zijn uit Liverpool 9849 landverhuizers vertrokken. Er liggen 53 schepen aldaar in lading naar Australië. liELGIE. BRUSSEL, 26 Augustus. De Paus heeft aan den Hertog van Brabant een stukje van het hout der kribbe van den Verlosser gezonden. In een bijzonder gehoor dat Mgr. Go- nella ter overhandiging van dit stuk hadbeeftvolgens het Journal de Bruxellesde Hertog zich diep getroffen getoond over dat geschenk van den II. Vader. Ll. Dingsdag zijn van 's morgens negen tot 's avonds elf ure met de Noorder spoortreinen 16,000 en met de Zuider6000 reizigers vertrokken. Gisteren avond zijn de feestelijkheden met een bijzonder prachtig vuur werk besloten. FHANHRIJK. PARIJS23 Augustus. De Minister van Eeredienst beeft aan de Aartsbisschoppen en Bisschop pen des lands medewerking verzocht voor eene te Parijs door een particulier met subsidien uit de schatkist op te rigten school tot bet aankweeken van kerkelijke loonkunstenarenlen einde in de godsdienstige muziek, bet gewijde karakter dat zij vroeger bezat, te herstellen. Thans zal er eene poging wor den gedaan oin aan onze tempels echte kerkmuziek en voor hare dienst ge vormde kunstenaren te schenkenopdat de kerk deze niet meer uit den schouwburg zou behoeven te nemen. Het plan is reeds door den Aartsbis schop van Parijs en door de Pastoors dezer stad goedgekeurd. Het onderwijs zal gegeven worden onder toezigl der geestelijkheid en ook, zooveel noodig, taal- en letterkunde omvatten. Er wordt voortdurend veel graan en meel voor rekening der Regering aangekocht; men schat de daarvoor besteede som wel op 300 millioen fr. De Generaal-Majoor Jhr. Storm de Grave en de Majoor der infanterie Koek, Adjudanten van den Koning der Nederlanden, zijn bier aangekomen, om den Keizer te complimenteren en dc oefeningen in de kampen te Satory en Helfaut bij te wonen. De eerste Luitenant der artillerie in Nederlandsche dienst, Sleenberghc, is insglijks bier aangekomen, om bet artillerie-stelsel, door den Keizer uilgevonden, te bestuderen. De Regering beeft de afzonderlijke opsluiting in de buizen van detentie afgeschaft. De zelfmoorden in de cellulaire gevangenissen waren niet onbe duidend toegenomen. Voor den dierentuin alhier is aangebragt een jonge hippopotamusge schenk van Abbas-Pacba. Door een Nubiër geleid, is bet zoo aan dezen ge hecht, dat hij steeds bij 't hok moet blijven; als de man zijn medegezel op reis verliet, maakte het beest zooveel geweld, dat men vreesde dat bij het hok zou vernielen. Het dier is anders zeer mak en komt tot ieder, die bet roept. Onze Consul te Kaïro, de Heer Laporte, die dit geschenk van den Onder-Koning van Egypte voor den Zoölogiscben tuin alhier beeft ontvangen

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2