LEYDSCHE VRIJDAG, 26 AUGUSTUS. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar j de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 25 Augustus. Heden is alhier de 2de verjaardag van Prins Alexander, jongste zoon des Konings, op de gebruikelijke wijze herdacht. Gisteren avond hebben de Leerlingen der Volkszangscholen van het Leydsche Departement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen, onder leiding van den Hoofdonderwijzer P. Lancelopenlijk proeven hunner vorderingen ge geven in de verlichte Muziektent op de Ruïne, welke door het publiek met veel genoegen zijn aangehoord. Jammer dat het regenachtige weder een groot gedeelte van 't Publiek had teruggehouden, en dus het goede doel dier wei- uitgevoerde proeven, wat hel getal toehoorders betrof, minder bereikt is dan anders ongetwijfeld het geval zou geweest zijn. De Gemeenteraad van Amersfoort heeft den 22slcn II. henoemd den Heer E. J. van Gorkom, te Utrecht, (ingevolge staking van stemmen, bij loting met den lieer E. Melder, alhier) tol Conrector aan de Lalijnsche scho len aldaar, en den Heer J. Borst, te Amersfoort, tot Lector in de Wiskunde. De jagtbedrijven genoemd in art. 15 lilt. re, b, c, g en i der wet van G Maart 1852 zullen den lGJen September mogen aanvangen, het van gen van Ieeuwrikken en vinken met slagnellen reeds den lstcn. De zware donderbui, die 11. Dingsdag ochtend hier de lucht zoo zeer verduisterde dat men te half acht niet kon zien te lezen, heeft zich over een groot deel des lands uitgestrekt. Hier en in den omtrek heeft de bui zich, zonder schade aan te brengen, in geweldigen stortregen ontlast; doch elders vooral in Noord-Brabant in de streek der Langstraatscbe dorpen, Gelderland en Overijssel ook door feilen hagelslag, waaronder stukken ijs van 3 a 4 N. ons groote schade aan veldvruchten, glasruiten en dakpannen veroorzaakt. Te Ouderkerk aan den Amstel is een arbeider gedood en onder Enkhuizen een hoos op te vchlslaand zaad gevallen. Ojk in het westen van België heeft hel onweder schrikkelijk gewoed. Eergisteren zijn weder gronden in den Haarlemmermeer-polder, te Half weg Amsterdam en Haarlem, in openbare veiling verkocht. Hoewel deze gronden niet. zoo goed werden geacht, als de vorige, zijn daarvoor weder hooge prijzen besteed; namelijk voor 1273 bunders 742,450, uitkomende op ruim 580 de bunder. Als koopers worden genoemd van n°. 1, 94 bunders 59,300, de Heer J. B. Maxwills; van n°. 2, 274 b. 147,500, de Heer J. J. van Voorst; van n°. 3, iri verschillende percelentezamen 27G h. ƒ171,800 de Ileeren J. J. van Voorst, II. C. Kinker, A. van Biessen, A. van Toll, R. Bloeinendaal, J. Godius, A. Kommandeur, J. A. P. van W. Crommelin en D. Veekema; van n°. 4, 125 b. ƒ63,750, de HeerR. Lammere.; van n°. 5, in verschillende percelen, te zarnen 79 b. de Ileeren J. J. van Voorst, S. Kei zer en P. van Geer; van n°. G, 111 b. ƒ00,000, de Heer J. J. van Voorst; van n°. 7, in verschillende percelen, te zarnen 191 b. ƒ118,700, de Heeien J. A. Pol, D. C. Meijer, J. Godius, J. J. van Voorst en D. Rutgers van Ro zenburg; van n". 8, 120 b. ƒ75,000, de Heer J. J. van Voorst. Een geacht inwoner van Rotterdam vierde 11. Zondag met zijne gade, in het. genot eener goede gezondheid, hun 50-jarig huwelijksfeest; 34 jaren geleden vierde hij het gouden feest zijner ouders, welk paar nog bijna 10 jaren vereenigd bleef en zich op hun feest in het bezit van 10 kinderen anogt verheugen, van welke er heden nog 9 in leven zijn, en waarvan de oudste 81 en de jongste GO jaren telt. In het kamp van Zeyst werd de eersten Zondag met veel plegtigheid gevierd. De godsdienstoefeningen voor Gereformeerden werd gehouden in de nabijheid van den in de vlakte daargestclden en overdekten predikstoel en uit drie zijden van een carré geformeerdterwijl de vierde zijde werd aange vuld door de muziek van hel regiment grenadiers en jagers, welke het ge zang uitmuntend begeleide. In eene korte en zeer gepaste rede schetste de Lceraar de pligten van den Soldaat en Christen, en met gemoedelijken ernst wekte hij allen op tot de beoefening daarvan. Op eenigen afstand waren de Roomschen met division en gesloten kolonnen zamengetrokken voor de daartoe ingerigte kapelalwaar eene mis gehouden werd. Ten 12 ure werd er groote parade gehouden. De poging van de Nederl. Land-aanwinnings-Maalschappij om gronden in de Oostcr Schelde in te dijken is aanvankelijk gelukt door het indijken van een polder, groot 550 bunders schorreu cn slijk. Uit Enkhuizen wordt het volgende aan het Handelsbl. gemeld: Reeds meermalen heeft men allé mogelijke pogingen aangewend, om de zandbank in de nabijheid dezer stad, welke in den loop der tijden aan de groote scheep vaart onoverkomelijke hinderpalen aanbood, uit den weg te ruimen. Tot hiertoe zijn echter al die pogingen met geen gunstigen uilslag bekroond; zoodat ten gevolge van dit bezwaar de steeds kwijnende welvaart der plaats bleef voortduren. Loffelijk zijn alzoo de maatregelen, welke thans door de leden van het alhier bestaande genootschap Oeconomia Enchusa)ia worden beraamd om dit bezwaar, zoo mogelijk, op te heffen. In zijne jongst ver- loopene vergadering is met algemeene stemmen besloten tot het uitschrijven ener prijsvraag, ten einde deskundigen uit te lokken tot hel 'aanwijzen van de doelmatigste en geschikste middelen om die beletselen voor de scheepvaart op te helfenof althans onschadelijk te maken en levens maatregelen aan de hand te geven, welke voor de toekomst meer geruststellend zijn. 's GRAVENHAGE, 25 Augustus. Z, M. heeft aan den Luit. ter Zee van de lste klasse, Jhr. J. JVestpalm van Hoorn van BurghAdjudant van den Directeur en Koinmandant der Marine te Vlissingenen aan den Magazijnmeester der Marine bij 's Rijks werf aldaar, W. C. Story, vergund het aannemen en dragen van de Ridder orde van den Rooden Adelaar der 4llc ld. en 3'lc kl.hun door den Koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft henoemd tot Burgemeester van Giessendam c. a. J. van Aken. In plaats van wijlen den Pastoor van de Willebrordus-kerk alhier, den Wel-Eerw. Heer G. A. Oortmans, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, is bij die kerk overgeplaatst de Wel-Eerw. Heer P. G. Schugt, Pastoor te Sehevcningcn. 'f'joeerle Eünmer Her Sttaten-fHenPvattil. Vervolg der Zitting van Dingsdag 23 Augustus. Art. 5 komt in beraadslaging, liet luidt aldus: «Synodale vergaderingen en hoofden die kerkgenootschappen vertegenwoor digen of besturen, behoeven Onze goedkeuring op de plaats van vestiging. «Voor zooveel deze goedkeuring hij de afkondiging dezer wet nog niet is verleend, wordt, na met hen gehouden overleg, door-Ons, den Raad van State gehoord, over de geschiktheid der aangewezene vestigingsplaatsen uitspraak gedaan. «Alleen in hel belang der openbare orde en rust en bij een met redenen omkleed en openbaar gemaakt besluit kan eene aangewezen vestigingsplaats als zoodanig door Ons ongeschikt worden verklaard." j De Heer van Reede van Oudtshoorn verlangt inlichting van de Regering en tracht uit de gewisselde stukken aan te toonen, dat de Regering, bij de wij ziging van art. 5 niet is teruggekomen van de primitive bedoeling omhij de verdeeling van dit land in bisdommen zich de goedkeuring voor te be houdenzoodal de Regering dan toch gezind is de Bisschoppen te erkennen. Hij verlangt bepaalde inlichtingen op dit punt, en ook ten aanzien der be teelten is van het woord vestigingsplaats. De Heer van Akerlaken vindt al. 1 van art. 5, schoon iels geheel nieuws, evenwel tot de bevoegdheid der wetgevende magt behoorende; maar meent in 2 eene strekking te ontwaren tot terugwerkende kracht, omdat het toepas selijk wordt gemaakt op hen, die ja geene goedkeuring hebben erlangd, maar die ook niet behoefden erkend te worden. Hij zou wenschen dat 2 uit het artikel werd geligt. De Heer van den Heuvel betoogt 1°. de ongrondwettigheid van het artikel omdat hij niet deelt in het gevoelen dal art. 164 alleen zou slaan op vrijheid van consciëntie, 2". dat het artikel in strijd is met art. 1 ontwerp, omdat art. 1 vrije regeling geeft en art. 5 die vrijheid weder terugneemt, flij zal dus het artikel afstemmen als ongrondwettig, in strijd met art. 1, onregt- vaardig, en als daarstellende eene terugwerkende kracht. De Heer van der Brugghen bestrijdt het denkbeeld van terugwerking. Ook heeft het bepalen van de plaats van vestiging nooit behoord tot de bevoegd heid van den Paus, wél de aanwijziging van bisdommen en diocesen; de resi dentie-plaats kan, mits het maar in het bisdom zij, ook eldcis dan op de eenmaal aangegeven plaats zijn, want het concilium van Trenle en het jus canonicum geeft den Paus alleen het regt tot het instellen van bisdommen en diocesen, niet tol het bepalen der residentie-plaatsen. De Heer van Eek acht het artikel in strijd met de Gwt. Volgens de Gwf. is het regt van handelen regel en volgens dit art. wordt het uitzondering. Bovendien is al. 3 onaannemelijk.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1