BUITENLAiVDSCIlE BERIGTEiV. EiVGELAKD. LONDEN, 16 Augustus. De Vrede-Maatschappij alhier heeft eenc prijsvraag uilgeschrevenover het slelsel der staande legers en vloten in de Staten van Europaaan den schrij ver van het best gekeurde antwoord, dat in de Engelsche, Fransche of Iloog- duitsche taal mag zijn, wordt eenc helooning van ƒ3000 uitgeloofd. Alhier wordt een gezelschap Chineesche schaakspelers verwachtdie te vens looneelspelers, zangers en dansers zijn. en ook andere Europsche steden zullen bezoeken. De Franschman, die onlangs aan den Prins de Joinville had aangebo den, om voor 50 den Keizer der Franschcn te vermoorden, is door de jury vrijgesproken, daar hij alleen ten doel had, van den Prins geld te bekomen. Zooals men weet wordt het glazen paleis dal tot de Tentoonstelling ge diend heeft, weder te Sydenham opgerigt. Verscheiden menschen waren er eergisteren op een steiger van 170 voet hoog midden in het gebouw aan het werk, toen het steiger instortte, en 10 menschen gedood en 3 zwaar gewond werden. In de laatste week is voor 343,216 aan goud uit Australië aangevoerd. Te Dover is een olie-fabriek verbrand, heigeen eene schade van 50,000 veroorzaakt. - De zendeling-predikers die thans in Ierland werkzaam zijn, worden door het R. K. gepeupel op de meeste plaatsen met wanordelijkheden ontvan gen. Om de zendelingen tegen te werken, heeft de R. K. Aartsbisschop van Tuam besloten, eene Iersche vertaling van het O. en N. Testament in zijne kerkprovincie te verspreiden. De Engelsche Ooster stoomboot-maatschappij heeft besloten eene dienst op Indië en Australië rondom de Kaap te ondernemen met groote stoomsche pen die al de brandstof voor de heen- en terugreis in eens zouden kunnen innemen; hierdoor zou tijd en geld bespaard worden, en de groolere lengte der schepen zou ook eene snellere vaart mogelijk maken. Het bestuur heeft het bouwen uitbesteed van een stoomschip van 10,000 tonhetwelk binnen 18 maanden gereed moet zijn; het zal 680 voet lang zijn, van ijzer ge bouwd worden, uit 10 waterdigt vaneen gescheiden afdeelingcn bestaan, en 2 stoomtuigen (een met schroef en een met schepraderen) hebben van geza menlijk 2600 paardenkrachten. Het zal 500 kajuits-passagiers kunnen bevat ten (elk 65 vracht betalende), benevens een groot aantal anderen die slechts 35 en 25 vracht betalen zullen. Het bestuur rekent dat daarmede de reis van Engeland naar Indië in gemiddeld 32, en naar Australië in 35 da gen zal kunnen worden gedaan, en dat de onderneming, naar eene matig gunstige berekening, zonder eenig subsidie van staatswege of monopolie, eene zuivere opbrengst jaarlijks van 40 pCt. van het aangewende kapitaal zal opleveren. In een berigt over den voortgang van den opstand in Chinakomt in den Times het volgende voor: Voor ons is bet zeer begrijpelijk dat eene natie plotseling de heerschappij van een gehaten buitenlandschen stam afwerpt. Het verwonderlijke was, dat een handvol vreemdelingen een onmetelijk groot land en eene bevolking van 330 millioen zielen kon behcerschenen dit scheen alleen verklaarbaar uit de verregaande gedweeheid en slaafschheid der bewoners van het veroverde landen uit de ijzervaste strengheid van het karakter en het bestier der Tartaren. Een derde gedeelte van het menschdom een schrander, werkzaam, vlug en nijver volk, droeg eeuwen lang het domme en barbaarsche juk van een zwervenden volkstam uit Middcn-Azic, die al zijne beschaving te danken had aan het eigen volk hetwelk hij onmeêdoogend verdrukte; dat was het verwonderlijke. De val der Tartaarsche dynastie heeft niets bevreemdends, maar is het eind van een verwonderlijken staat van zaken. BELCIE. BRUSSEL, 19 Augustus. De Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt alhier heeft bij de Apothekers al de zoogenaamde geheime geneesmiddelen in beslag genomen. AVy lezen zegt de te Gent uitkomende Broedermin in een Fransch blad V Indicateur de lïruxelles »Ons is bekend gemaakt, dat nieuwe opschriften der straten (te Brussel) in de Vlaemsche tael gereed zyn en welhaest hunne oude plaets gaen herne men. Men moet den gemeenteracd geluk wenschenomdat hy zich eindelijk herinnerd heeft, dat de Vlaemsche tael de tael is van de grootste menigte, zoowel in de hoofdstad als in de provintie. De Belgendie hun land be minnen, zullen hem byzondcrlyk dank wylen omdat hy de vreemdelingen niet langer liet mccnen, dat Brussel en het Belgenland, welk zy vertegen woordigt, eene stad en een land uitmaken, die uitsluitclyk Fransch zyn." FRANKRBJK. PARIJS, 16 Augustus. De Keizerin is cenigzins ongesteld. Het aantal vreemdelingen, die tot de afgeloopen feesten waren toege stroomd, wordt op bijna 400,000 gerekend. De Evangelieprediking wordt hier voortdurend door de rcgterlijke niagt bemoeijelijkt en Predikanten zoowel als eigenaars van woningen, waar men godsdienstige vergaderingen houdt, gevangen gezet en beboet. Zoo is den gstcn juny Os. Porchat, Prcd. van Maincrs, tot 30 fr. boete veroordeeld en de zaïnenkomst verboden; Ds. Maroy, Evangeliedienaar te Mansle, tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld omdat hij een gewezen R. Katholiekdie tot het Evangelie bekeerd was, had begraven. In het Zwitzersch kanton Solothurn zijn jl. Donderdag, 's voormiddags ten lit uur, hevige schokken van aardbeving gevoeld, waardoor schoorstee- nen werden omvergeworpen, huisraad omkantelde en de klokken in beweging geraakten. Er heeft wederom eene gedeeltelijke verwisseling van het Fransche gar nizoen te Rome plaats gehad. Uit Alexandrië wordt berigt, dat bij den berg Sinaï steenkoollagen ont dekt warenen de Onder-Koning dadelijk eene Commissie van Ingenieurs had afgezonden, om de zaak te onderzoeken. PRïIISiElï. BERLIJN, 18 Augustus. De Koning heeft bevolendat de spoorweg van Koningsbergen naar de R.ussische grenzen zal voortgezet worden. Er bestaat ook een plan om er een' aan te leggen van Munster en Rheine naar Lingen, en een', die den Mindenschen spoorweg met den Nederlandschen moet verbinden. Alhier heerscht sedert eenigen tijd buitengewone levendigheid in den wolhandel. De verkoop der voormalige Duitsche vloot, die 8 millioen fl. heeft ge kost heeft slechts ruim een millioen opgebragt. Te Munchen is een standbeeld van den Koning van Zweden Karei Jan gegotendat uitmuntend is uitgevallen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 16 Augustus. Men maakt te Inspruck toebereidselen om den 2dcn November een groot feest te vierenop welken dag de maarschalk Radetzky zijn 70ste dienstjaar volhragt heeft en zijn 87stc jaar intreedt. Het voormalig Jesuilen-gebouw te Lemberg zal aan de Jesuiten worden teruggegevenook zullen zij met 1°. November de leiding der school te Tarnopol weder aanvaardennog eenige andere scholen en gymnasiums zullen onder hunne leiding gesteld worden. §TAD§ BERIGTEN. BURGEMEESTER en AVETIIOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op heden van den Controleur der Directe belastingen alhier is ontvangen, een op den 16dcn dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van het Patentregt over het dienstjaar 1853 en 1854, voor de AVijken VII en VIII, dat op heden aan den Ontvanger is verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd. Leiden 20 Augustus 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BROODZETTING Voor de Gemeente Ley den, Ingaande Maandag den 22stcn Augustus 1853. Maximum van den prijswaar niet hovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk Besluit van den 23stcn April 1843, Staatsblad N". 13). Het Roggebroodvan zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsehe pondenop38 Cents. Een pond vijf oneen op19 Het Tarwebroodbeste soortwegende een Ncderl. pondop 33 Vijf oneen, op16J Het Fransclibrood van een Nederl. pond, op33 Vijf oneen, op16{. Het Huisbakwegende een Nederl. pond op29 Vijf oneenop14 j Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pondop 24 Vijf oneenop12 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op bet bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5,lcn September 1846. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Ley den, De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leiden, 18 Augustus 1853. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis van de«Kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der Gemeentewet, de verkiezing ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad, die door het ontslag, genomen door den Heer Abraham IIartevelt Jz., openvalt,zal plaats hebben op Dingsdag den 13lIcn September 1853. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leiden, 11 Augustus 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris VAN PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3