LEYDSCHE VRIJDAG, 19 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Z a tv,r dag Avond De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN18 Augustus. Gisteren morgen ten 9j ure is uit de Binnenvestgracht nabij de Zijlpoort opgehaald het lijk van zekeren A. de V. oud 32 jaar, ongehuwd, dubbelaar, wonende alhier aan de Uilerstegracht in de Bloemendaalsche poort. Hij heeft ten 8J ure zijne woning verlaten vermoedelijk heeft hij zich in eene vlaag van waanzinnigheid van hel leven beroofdaangezien hij reeds eenen gerui- men tijd in het ziekenhuis alhier is verpleegd geweest en onhcrsteld hetzelve II. Zalurdag heeft verlaten. De landen in het drooggemaakte Haarlemmermeer, waarvan wij in onze vorige den verkoop hebben medegedeeld, zijn gekocht: de 2de combinatie door onzen stadgenoot den Heer C. M. Bronkhuyzende ls,e door den Meer Rutgers van Rozenburg, en de 3dc, 4de, 5de en 6de door Ds. van Yoorstbeiden te Amsterdam. Uit Utrecht schrijft men, dat Z. SI. aldaar den 14den September werd gewacht, om er eenige dagen te vertoeven. De Prins van Oranje is op het Instituut te Noordbey wedergekeerd lol hervatting zijner studiën. De Rijksmiddelen hebben in de afgeloopen 7 maanden 373,773 meer opgebragt dan in dat zelfde tijdvak van 1852. In een gezelschap jongelieden te Rotterdam hield men zich verleden week bezig met groen maken, voor een paar dat in het huwelijk zoude tre den. De jenever-flesch vervulde eene hoofdrol. In dit gezelschap bevond zich een jongeling van 22 jaren, die reeds tamelijk aan den jenever was ge woon geraakt. Nadat hij twist had gehad inct een meisje, ging het gezel schap ten 4 ure 's nachts huiswaarts. Aan de Delftsche Poort wilde hij niet verder gaan. Eindelijk ging het gezelschap weg; en toen men naar hem omzag, was hij verdwenen. De ongelukkige was tussch 'n de leuning door in het water gevallen. Men had den drenkeling vrij spoedig op het drooge. »U was reeds bewusteloos. Bijgekomen, klaagde hij over pijn in de boist, en nu bleek dat hij op den sluitboom voor de brug was neergekomen. Hij is den volgenden dag overleden. Zondag in den vroegen morgen, raakte een ander aldaar met zijn meisje in een hevige twist, en hetzij met opzet of bij ongeluk, door drank verhit, in het water. Met veel inspanning is hij gered en na een uur bewuste loosheid bijgekomen. Bij het voetvolk zullen weder Muziekcorpsen worden opgerigt. De Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels heeft ƒ600 gegeven aan de Iloofd-Cornmissie tot oprigting van een metalen stand beeld ter eere van Lourens .Janszoon Coster. De Utrechtsche Cour. meldt dat het slot Loevesleiri niet zal worden gesloopt, maar in tegendeel, zooveel noodig is, hersteld; bomvrije gewelven zullen worden gelegd, doch die van buiten niet te zien zijn. Aangaande de koe van zekeren J. Hatzman te Hoogersrnilde waaromtrent gemeld is, dat zij slangen in het hart had. leest men inde N. Dr. C. het volgende: De koe is overleden aan een hartziekte, waardoor de aderen in het hart als opgevuld waren met gestold bloed. Bij het openen nu van het hart heb ben die aderen, gekronkeld als zij daarin zaten, eene regte gedaante aange nomen, en van daar dat men zcide: zij leven, het zijn slangen, waarmede zij, wat de gedaante betreft, wel een weinig overeenkomst hadden. Toen nu de bewerker zeide de koppen er afgesneden te hebben en er nog wat verbeel ding en wat geloof aan hekserij bijkwam hebben de aanschouwers in hunne domme bijgeloovigheid de opgezwollene aderen voor slangen aangezien Uit Weenen wordt per telegraaf berigt, dat de staat van beleg van Weenen, Praag en de Bobeemsche vestingen met 1". September zal worden opgeheven. De cholera in Kopenhagen neemt gedurig af; den 13dcn zijn slechts 58 personen aangetast en 33 overleden; ten platten lande verbreidt zich de ziekte echter meer en meer. Ook te Warschau is de cholera uitgebarsten. 'sGRAVENHAGE, 18 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester te Ooster- en Sir-Jansland A, v. d. Have, en tot Substituut-Officier bij de Arr.-Regtbank te Leeuwarden Mr. J. II. Albarda, Advocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tot Notarissen te Tilburg J. A. Daamenthans Griffier van het Kantongeregt aldaar; te Capelle, R. Middelkoop, thans Burgemeester aldaar, en te Oisterwijk .J. A. Ramaer, Candidaat-Notaris te Berlicum. H. K. II. Prinses Marianne heeft voor 175,800 thl. het heerlijk goed Weisswasser in Silezië doen koopen. Ter voorkoming van misverstand heeft de Minister van Binnenl. Zaken bekend gemaakt, dat de Wethouders, in 1853 als Raadsleden hebbende moe ten aftreden, en die als zoodanig herkozen zijn, weder aan eene herkiezing als Wethouders zijn onderworpen, en dat, zoolang deze laatste herkiezing niet heeft plaats gehad, zij geen zitting in het collegie van Burgemeester en Wethouders mogen hebben. Yiveetle BCtimer tier Staten-Generaaf. Zitting van Dingsdag 16 Augustus. De Heer v. Lynden van wiens rede wij in ons vorig nommer slechts een gedeelte konden mededeelen, heeft, na het betoog dat de lijdelijkheid van het vorig Ministerie onbestaanbaar was met de Gwt., den wil des Rollings en de eer, 't belang en de rust des Lands, gesproken over de tegenstrijdigheid der verzekering van dat Ministerie, dat Rome geen, en van Kardinaal Anto- nelli dat Rome wèl kennis had gegeven, en verder verklaard dat hij niet voor een wet was, maar nu echter de regering wil ondersteunen. De Heer Dommer van Poldersveldt erkent dat de Pauselijke allocutie aan leiding heeft gegeven tot al hetgeen er is gebeurd. Op het standpunt, waarop de meestendie de allocutie gelezen hebben, zich stellen, erkent hij daarin woorden te vinden die hij volle regt geeft af te keuren, llet is een feit, dat de allocutie onrust baarde. Maar dit is niet alles; er waren nog andere oorzaken van staatkundigen aard. Er waren personen, die de Grond wetsherziening tegen wil en dank hebben zien tot stand brengen. De gele genheid, bij het uilvaardigen der allocutie, was nu te schoon om haar stil zwijgend voorbij te laten gaan. De beweging vond plaats en de Koning maakte van zijn regt gebruik, hem bij de Gwt. gegeven. Dat gebruik eer biedigende, wil spreker alleen de handelingen van het tegenwoordig bewind ter toelse brengen, llet beging dadelijk eene politieke fout: namelijk, van, in stede van zich te plaatsen Loven de beweging, zich te stellen in de be weging, zich te laten medeslepen door de beweging. Hij gelooft, dat dit bewind zich daardoor op een gevaarlijk standpunt heeft geplaatst. Hij ver klaart ten volle, dat als het R. K. Kerkgenootschap zoo slecht was, als hij het heefl hooren afschilderen hij daarvan geen lid inecr zou wezen. Hij kan als Katholiek in deze vergadering zeer goed zijn standpunt vervullen. Ver der verklaart de spreker, dat hem deze wet voorkomt te zijn ongrondwettig; tegen het welbegrepen belang van het land; tegen het belang des Konings, en de Regering zelve. Nadat de spr. dit nader had uiteengezet, verklaart hij, naar gemoedelijke overtuiging, zijn pligt te hebben betracht en zijne zienswijze te hebben doen kennen. Ilij hoopt getrouw te zijn gebleven aan zijn voornemen om niemand te kwetsen. Mogt hij iets gezegd hebben, dat hinderlijk was, hij verzoekt daarover verschooning. Hij verklaart zich tegen de wet. De Heer Slceswijk Vening acht de voordrag! geoorloofd naar de beginselen der Gwt., en zal zich daarbij niet laten terughouden door de vrees, dal men bij zoodanige wet te ver zou gaan. Hij vereenigt zich in het algemeen met het standpunt, door de Regering in de Memorie van Beantwoording aange nomen en ontwikkelt nader zijne meening in eenige bijzondere punten. De Heer v. Heiden Reinestein stelt voor, vermits er nog zoo vele redenaars zijn ingeschreven, ook avondzittingen te houden. Na de afstemming waar van, de Heer Elout voorstelt om ten 10 ure 's morgens te beginnen, dat met 42 tegen 20 stemmen wordt aangenomen. De beraadslagingen worden hervat. De Heer Sander verklaart, na eene beschouwing van de verschillende ontvangst die het ontwerp iiarl gehad en verder van hel ontwerp zelf, in de wet gcene verdere bepalingen te vinden, dan welke geoorlo- fd en noodzakelijk zijn, waarhij de godsdienstige vrijheden beperkt of verkort zouden worden. Hij heeft ze ernstig overwogen, en daarin nergens strijd met de Gwt. gevonden. Integendeel heeft hij daarin gezien uit voering en leven, gegeven aan hare beginselen, ten aanzien der verhouding tusschen Kerk en Staat. Daarbij is het waarlijk niet noodig op nevenbedoe-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1