«waarde aan 'l ontwerp niet ontzegd. Het doel der Regering, en liier besluit •spr. mede. komt bom voor te zijn, geruststelling, voorkoming van botsing, handhaving van rust en orde, gelijke bescherming. Ilij hoopt dat dit doel bereikt worde! De lieer Blaupot ten Cate staat even als andere sprekers stil hij de aanlei ding tot deze wet, namelijk hel herstel der bisschoppelijke hiërarchie. Her stel is nog iets anders dan organisatie. Ook hein heeft dit eenigzins veront rust; niet dat hij vreest voor de inquisilie-vuren der lGdc eeuw; maar zijn vertrouwen op het Hof van Rome is niet zóó dat dit geen invloed bij hem heeft uitgeoefend op de vraag over de noodzakelijkheid dezer wet. Gaarne staat hij aan zijne R. K. landgenooten de organisatie van hun kerkgenootschap toe, maar iets geheel anders is het herstel der hiërarchie van de 16de eeuw, en hij knoopt daaraan vast het protest van den Paus in 1648 bij den Munster- schen Vrede, omtrent de kerkgoederen enz., het bekende reservatum. Is dat ingetrokken zoo neenmoet dit dan niet nog geschieden om latere moeijelijk- heden te voorkomen, nu de toestand in de 16dc eeuw afgebroken, wordt her steld? ziedaar redenen die bij hem bezorgdheid deden ontstaan. De Troon rede sprak van twee wegen om de gerezen moeijelijkheden te beëindigen onderhandelingen en eene wet. Thans geroepen om die wet te bcoordeelen was ook hij niet verheugd toen hij vernam dat eene wet noodig was, hij verwachtte daarvan geene genezing der wonde; maar het ontwerp is er nu eenmaal en in het antwoord op de Troonrede wordt niet gezegd dat de Ka mer geene wet wil. Spr. gelooft dat art. 165 Gwt. eene wet toelaat, mits eene goede wet, die geheel grondwettig is en houdende bepalingen tot regeling van de betrekking tusschen het Kerkgenootschap en den Staaten bestemd 0111 zich te bewegen op het gemengd terrein waar Slaat en Kerkgen. zich ontmoeten. Maar ook hier is mocijelijkheid niet te miskennen. Spr. ge voelt dit zeer goed. Waar begint, waar eindigt dat terrein? Men zegt: dat zal het Staatsgezag beslissen; maar dan komt men op een' nieuwen gevaarlij ken weg, want het is uiterst mocijelijk uit te maken wat gemengd terrein is. Men zegt: als het zich maar bepaalt tot hel circa sacra. Maar ook hier zoekt hij naar de grenzen, en eene juiste onderscheiding; b. v. hel klokken gelui. De een zal zeggen: dit is circa sacra; de ander, die 't geldt, en die het als tot het wezen zijner kerkelijke instellingen beschouwt, zal zeggen: het is in sacra. Mag nu hel Staatsgezag tusschen beide treden? Hij gelooft het niet, en in al dergelijke zaken heeft menigmaal de beantwoording, de beslissing door het Staatsgezag tot onlusten of burgeroorlog aanleiding gege ven. Spr. meentdat de Staat niet verder mag gaan dan voor de handha ving van rust en ordede bescherming der Maatschappij en handhaving der regten van alle ingezetenen volstrekt noodzakelijk is; alzoo, er mag alleen eene policie-wet zijner moet iets gegeven wordenmeer dan in de Gwt. staat uitgedrukt. Nu vraagt hijdoet deze wet datzonder daarom tegen of buiten de Gwt. te gaan? Blijft de wet op het gemengd terrein, gaat zij niet buiten het circa sacra Bij het onderzoek dier vragen doet spr. o. a. als zijne mecning uitkomen het volgende: Wat het repressief systeem der Gwt. betreft, er is in de Gwt. geene sprake van kerkelijke organisatieevenmin in de M. v. Toel. of gewis selde stukken. Eerst in art. 167 komt het denkbeeld van organisatie eeniger- mate te pas, maar kan dit nu zonder eenige preventie plaats vinden? Hij vraagt het, hij beslist niet, want ook dat vraagpunt is moeijclijk. Hoe kan ik toezigt uitoefenen als ik geen tVtzigt mag hebbenziedaar de andere vraag die er weer tegenover staat. Er is iets dat hem niet gunstig voor preventie stemt, namelijk de quaestie: hoe ver mag zij gaan? waar houdt zij op? wie waarborgt dat céne, dat. deze wet genoeg zal zijn? waar is ook hier de juiste grens van het gemengd terrein? ook daar wenscht hij zoo weinig mogelijk preventie. Men zegt: de strafwet is niet onveranderlijk; goed, maar als de Gwt. geen preventie wil, mag de nieuwe strafwet ook geene preventie daarstcllen. En nu komende tot de invoering der R. K. hiërarchie, beroept hij zich op het werk van den Heer van Nispen van Pannerden een Katholijk schrijver, die zegtdat de bisschoppelijke hiërarchie behoort tot het wezen der R. K. kerkmaar niet de verdeeling in diocesen en de titelaturendaaruit volgt dat dit laatste niet behoort tot de Sacra maar tot 't gemengd gebied. In dat opzigt dus is deze wet niet ingrijpende in Sacra. Overigens de wet geeft vrijheid van organisatie, niet van restauratie bij Pauselijke bulle, officieel aan het Nederl. Gouvernement medegedeeld. Dat acht Spr. ongrondwettig omdat art. 165 gelijke bescherming wilen geene dusdanige privilegiën ge doogt zoo iets is ook zijns inziens strijdig met de wetten en de inrigting van onzen Slaat, en het stuilen daarvan is geene preventie, maar repressie van wat ten onregte heeft plaats gehad. Ilij wil daarom evenwel nog niet zeggen dat hij die wet zal aannemen. De wet zal nog niet alles bevredi gen veelmin alles regelenmaar het is een gelijk protestals het Ilof van Rome in 1648 deed. Overigens stelt hij er prijs op dat de Regering onder- zoeke of dat voorbehoud van 1648 nog beslaat, want dit is nog al van be lang en zou weder opgehaald kunnen worden. Ligt het niet in de bedoeling, dat dan het Hof van Rome zich duidelijk vcrklare Nog zijn ingeschreven om het woord te voeren, de hceren van Lynden, Dommer van Poldersveldt, Sleeswijk Vening, Rijk, Sander, Storm van 's Gra- vcsandeLuybenBotsde Kempenaervan EekWinlershovcnv. Lennep Godefroivan der Brugghen, van der Veen, Bosscha, van der Poel, Graaf SchimmelpenninckBeens, Storm, de Brauw, Jespers, Westerhoffvan Rappard, Bieruma Oosting, van Akerlaken en Groen van Prinstercr. Onder de menigvuldige adressenbij de Kamer dezer dagen over het laatstgemeld ontwerp ingekomenmerkte men op dat van de Reünie der afgevaardigden van de Waalsche kerkenonlangs te Utrecht vergaderd ge weest, in gelijken geest als dat van de synode der Nederl. Hervormde kerk, tot adhaesic aan de algeinccne strekking van hel bedoelde wets ontwerp. In de Zitting van Maandag zal aan de orde van den dag worden gesteld het ontwerp betrekkelijk de opheffing der beperkende maatregelen in den Molukscheri Archipel, waardoor eene opoffering zou geschieden van ruim ƒ600,000, en dat tot afstand van domeinen ten behoeve van een Ziekenhuis te Ley den. Zitting van Maandag 15 Augustus. In deze zitting zijn ingekomen 23 verzoekschriften tot aanneming van het wets-ontwerp op de kerkgenootschappen, en vijf tegen. Het wets-oritwerp tot opheffing der beperkende bepalingen in den Moluk- schen Archipel met opzigt tot handel en scheepvaart is, na langdurige be raadslaging, waaraan de Heeren van der Brugghen, Sloët tot Oldhuis, Dirks, van Bosse, Stolte, Rochussen, Ter Bruggen llugenholtz, Baud en de Minister van Koloniën hebben deel genomenmet algemeerre stemmen aangenomen. Het wets-ontwerp tot afstand van domeinen ten behoeve van een ziekenhuis te Leydcn is na eene korte woordenwisseling tusschen de Heeren van Bosse, van Eek en den Minister van Birinenl. Zaken, met 43 tegen ëéne stem, zijnde die van den Heer van Eek, aangenomen. Morgen zullen de beraadslagingen over het wets-ontwerp op de kerkgenoot schappen worden voortgezet. Zitting van Dingsdag 16 Augustus. Vervolg der beraadslagingen over de kerkelijke wet. De Heer van Lynden zegt na eenige inleiding, dat onlangs de Engelsche Minister Russell zeidedat sedert eenige jaren blijkt, zoowel daar als in andere landendat de R. K. kerk streeft naar kerkelijkenzoowel als naar wereld lijken invloed en dien gaandeweg tracht uit te breiden. Dit achtte die Mi nister met het behoud van orde en vrijheid niet bestaanbaar. Die verklaring kwam uit den mond van een' staatsmandie veel gedaan heeft voor gewe tensvrijheid en verdraagzaamheid. De twist in de Rijnprovincie moge, o. a. ook nog tot staving daarvan strekken. Verder betoogt Spr., dat de lijdelijk heid van het vorig Ministerie onbestaanhaar was met de Gwt., met den wil desKonings, met de eer, het belang en de rust van het land. (Bij ontvangst van dit berigt is Spr. nog aan het woord.) Telegrapliisch Berigt. Gesproken Dommer, 'sGravesande, Luyben en Bots tegen en van Lynden, Vening, Sander en Kempenaer ter verdediging; sommigen met, andere zonder reserves. Morgen 10 ure vervolg. liUITEi\LANDSCHE^}ËRlGTEi\. EIVfiELAlVI». LONDEN13 Augustus. Eergisteren heeft de Koningin de te Spilhead vereenigde oorlogsvloot in oogenschouw genomen, bestaande uit 25 schepen, met 10,133 koppen be mand, voerende 1176 stukken, en een stoomvermogen hebbende van 10,410 paarden. H. M. was vergezeld van vele aanzienlijke personen. Eene groote volksmenigte had zich te Spithead verzameld; plaatsen op nabijliggende schepen waren tot 2 en 3 guinjes verhuurd. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Augustus. De Keizer heeft naar aanleiding van de feesten van morgen, aan 846 mili tairen kwijtschelding van straf verleendverder bepaald dat de legaten door Napoleon I gemaakttot een verminderd bedrag van te zamcn 8 millioen fr. door de schatkist zullen worden uitbetaalden dat de Officieren die door Napoleon I na zijne terugkomst van Elba tot Ridder van het Legioen van Eer benoemd wareneene jaarwedde uit de schatkist zullen trekkendie voor allen millioen fr. 'sjaars bedraagt. ITALIË. ROME, 2 Augustus. De begrooting welke voor den Kerkelijken Staat, is vastgesteld, bepaalt de uitgaven op ruiin 34 en de inkomsten op ruim 31 millioen gulden, zoodat er weder een tekort zal zijn van ruim 3 millioen. Te Florence in Toscane zijn 9 personen tot 40 maanden tuchthuisstraf veroordeelddie Protestantsche geloofsbegrippen trachtten te verbreiden. De Paus heeft aan den Bisschop van Gent, welke zich om die aange legenheid naar Rome had begeven, de opheffing toegestaan van de vasten op Zaturdag voor geheel België. WURTEIBERG. Alhier heeft de Koninkl. Katholieke Kerkeraad de geestelijkendie in of vóór 1850 de Priesterwijding hebben ontvangen en eene aanstelling bcgeeren, opgeroepen om een vergelijkend examen te doen. Het zal nu moeten blijken of die geestelijken aan hunne kerkelijke overheden gehoorzamen die dat examen hebben verboden, en de geldelijke voordeden opofferendie de Slaat hun aanbiedt. Thans wordt gemeld, dat het Pauselijke breve omtrent de gemengde huwelijken in het geheel niet beeft bestaan en op een misverstand rustte! TURKTE. KONSTANT1NOPEL 29 Jul ij. Zondag jl. is onder voorzitting van den Groot-Vizier eene raadsvergadering gehouden van alle hooge personagien en staatsambtenaren in en builen werkelijke dienst, welke 7 uren duurde, en waarin eene nota is vastgesteld, die, overeenkomstig den wensch van de Vertegenwoordigers der vier Mogend heden naar IVeenen en van daar naar Petersburg gezonden zal worden in antwoord op den brief van den Russischen Rijkskanselier deze nota bevat alle met de onafhankelijkheid der Porte bestaanbare waarborgen voor het behoud van de voorreglen der Grieksche en andere Christen-kerkgenootschappen. Hoewel de Porte aan de Hospodars der Vorstendommen bevel had gezon den, om het land te verlaten, dewijl door de bezetting der Russische troepen de uitoefening van het regtmatig gezag onmogelijk werd gemaakt, heeft ech ter de Hospodar van Wallachyc verklaard, op dringend verzoek van den

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3