LEYDSCHE MAANDAG, 15 AUGUSTUS. BIMEYLANDSCBE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f\ 2 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 13 Augustus. Naar men verneemt heeft Z. Maj., iWr. J. 15. C. Cauop zijn verzoek eervol ontslagen als Kantonregtcr alhier. lieden morgen zijn onze stad binnengetrokken het lstc en bataillon grenadiers en jagers, zich uit 's Gravenhage en Delft naar het kamp van Zeyst begevende. De grenadiers zijn hier verhieven, om nachtverblijf te hou den en morgen ochtend den marsch voort te zettende jagers zijn tot Al- phen getrokken om aldaar kwartier te houden. Gemelde troepen zijn door de 1111. Officieren van de rijdende artillerie en infanterie, alhier in garnizoen, met de muziek ingehaald. Gisteren avond is alhier in den Singel bij de Koepoort, het lijk opge haald van eene 23-jarige jongedochterdie erkend is uit 's Gravenhage af komstig te zijn. Uit onze stad wordt aan de Grondwet berigt, dat door den lieer Bur gemeester der gemeente hevelen zijn gegeven tot het maken van een plan, met opgave eener raming van kosten, tot verlenging van een jaagpad en den w-eg langs de Zijlin verbinding met het jaagpad langs de ringvaart om het drooggemaakte Haarlemmermeer. Daar de tijd weldra nadert, zegt de N. Roti. Cour., waarop door de Kon. Ned. Maatschappij lot aanmoediging van den Tuinbouw eene Tentoon stelling van bloemen en gewassen binnen Rotterdam zal gehouden worden, doen wij zeker onzen lezers geen ondienst met hen die daarin belang stel lenaan enkele bepalingen van het alom verspreide programma te herinne ren. 1°. De Tentoonstelling zal van 3 G Sept. geopend zijn; 2°. allen, hetzij leden of niet leden worden uitgenoodigd voorwerpen in te zenden 3°. aan den Secretaris der maatschappij (Prof. de Vriese alhier) moet vóór of uiterlijk den 28sten Aug. eene naauwkcurige lijst franco worden bezorgd van hetgeen men zal inzenden. Opgaven na 23 Aug. des avonds terp 11 ure, zullen alleen ter verfraaijing worden aangenomen; 4°. alle voorwerpen moe ten Woensdag 31 Aug. uiterlijk des avonds ten 10 ure, aan bet locaal der Groote Zaal der sociëteit Harmonie (Vest), worden ingezonden. 5°. De beoor deeling zal plaats hebben op Donderdag den lslen Sept. des morgens ten 11 ure, door eene daartoe benoemde Commissie, en 6°. de teruggave zal plaats hebben op Woensdag 7 Sept.; wat op den 8stc" Sept. des middags ten 12 ure niet is afgehaald, zal blijven voor rekening en verantwoording der inzenders. Op de lijst van aanbeveling voor de betrekking van Kantonregter te Schoonhoven, vacerende door het eervol ontslag van den Heer C. Weggeman Guldeinont, zijn door de Regtbank te Rotterdam geplaatst, de lleeren Mrs. Ij. SlingelandPlaatsvervanger, W. Terpstra en H. E. C. van Kerckhoff, Advocaten te Rotterdam. Z. K. 11. de Prins van Oranje is Dingsdag te Utrecht aangekomen, heeft Donderdag hel kamp van Zeyst bezocht en zich van daar naar Amers foort begeven. De Synode der Nederl. Herv. kerk, welker zitting den G1*0" dezer ge sloten is, heeft in hare laatste vergaderingen ter hand genomen hel door de Synodale Commissie ter tafel gebragte concept-reglement op bet examen, en hetzelve gewijzigd. De behandeling van het reglement op hel beheer, het welk mede in een uitgewerkt concept was voorgedragen, is, wegens veelvul dige w erkzpamhedenook dit jaar naar eene volgende Synode verwezen nadat daarover een belangrijk rapport was uitgebragt. Met groote blijdschap heeft de Synode kennis ontvangen, dat de kerk te Turyn voltooid, en daartoe hier te lande de aanmerkelijke som van ƒ22,256 verzameld is. - De Koninklijke Academie voor de Zee- en Landmagt te Breda zal haar 25-jarig bestaan aldaar op 26, 27 en 28 Sept, e. k. luisterrijk vieren. 'De feestviering zal, zoo men zegt, bestaan: 1°. in een prachtigen oplogl naar het academie-gebouw en aanbieding aan die instelling, van een kostbaar bewijs van aandenken en erkentelijkheid door de stad en burgerij2°. een muziekfeest, waartoe alle in den lande bestaande muziek-corpsen der dienst doende schutterijen zijn uitgenoodigd, en 3°. in onderscheidene volksspelen en vermakelijkheden. Bij de veelvuldige proeven, aangewend om de treurige aardappelen- ziekte te leeren kennen en tegen te gaanmeldt men die van een' landeige naar op het eiland Texel, die daarvan gedurende de laatste twee jaren gunstige uitkomsten inogt zien. Wanneer namelijk de aardappelplant bloeit, plukt hij den bloesem af, daar, naar zijne meening, die bloesem een insekt op neemt, hetwelk de struiken doet verkwijnen; als bewijs voor zijn gevoelen aangevende, dat alleen die struiken de zoogenaamde beijen- of zaadbollen voortbrengen, welke niet door de ziekte zijn aangetast. In het Nieuwe Diep ligt een Amerikaariseh schip gereed, aan boord hebbende 70 Nederlandscbe landverhuizers, 50 Wurtembergers en 100 uit andere Duitsche Staten. Te tlarlirigen is onder directie der Heeren Bernelot Moens C". eene nieuwe stoomboot-maatschappij gevestigd, bestemd voor de vaart van daar op Londen. Naar men zegt is daartoe het Engelsch stoomschip the Queen reeds aangekocht en zal de dienst weldra een aanvang nemen. Men schrijft uit Sneek van den 9dcnMet leedwezen verneemt men dat het zoogenaamde venijn (miltvuur) op eene huiveringwekkende wijze blijft voortwoeden onder het rundvee van de veehouders in de dorpen Heeg, Hommerts en Jutrijp. ten gevolge waarvan bereids 111 runderen, 4 paar den en 1 schaap zijn bezweken. Het allermeest hebben tot op heden gele den de veehouders Nauta en de Vries, te Heeg, hebbende de eerste 13 en de tweede 14 runderen, 1 paard en 1 schaap aan de ziekte verloren. Uil Assen wordt gemeld, dat er vermoedens bestonden, dat bij de jongste verkiezing van Gemeenteraadsleden door het stembureau te Sinilde ongeregeldheden zijn gepleegd van een allezins ernstigen aard, die bereids tot een administratief onderzoek aanleiding hebben gegeven. Als eene zeldzaamheid meencn wij te moeien melden, zegt de Prov. Drenthsche Cour., dat te Hoogersmilde bij J. Halzmann eene koe is gestor ven, welke van het voorjaar af reeds in een' kwijnenden toestand verkeerde en nu bij bet openen bleek in het hart te hebhen eene menigte slangen. Zij zijn niet geteld, doch ooggetuigen verzekeren, dat er meer dan 15 wa ren, van verschillende lengte. Eene had zelts eene lengte 4 a 5 palmen, een staart hebbende, in vorm met dien van eene zwaluw overeenkomende. Te Groningen heeft een geacht handelaar bij gelegenheid van het vie ren van den 25 jarigen gedenkdag van zijn beroep, 2 ohligatiën, elk groot ƒ1200, gegeven aan bet gasthuis der Herv. Diakoriie aldaar. Den 10(len zijn door den Middelburgsehen beurtman te Dordrecht aan- gebragt twee zeer groote visschcn, wier namen onbekend zijn, wegende te zamen ongeveer 4.000 halve Ned. 1t'. Zij waren te Middelburg door de eb op bet drooge geraakt en zijn thans te Dordrecht ter bezigtiging gesteld, 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J, C. Sterrenburg als Burgemeester der gemeenten Berkel c. a. eri Tempel. Gisteren hebben 1111. KK. UIL Prins en Prinses Hendrik de reis .naar Luxemburg aanvaard. 'S'ivi'etle mer drr Sfjn-f*i'ziey-nist Zitting van Vrijdag 12 Augustus. In deze zitting is verslag uitgebragt over 398 adressen tegen het wetsont werp omtrent het toezigt op de kerkgenootschappen en daaronder over een van den Heer Zwyzen, door den Paus benoemd tot Aartsbisschop van Utrecht., cn 4 andere door den Paus benoemde R. K. Bisschoppen, en is voorgesteld deze ter griffie neder te leggen. De Ueer van Lynden heeft zich geenszins tegen dit voorstel verklaard., maar zich voorbehouden, dat uit dergelijk besluit niet zou worden afgeleid., dat de Kamer den lieer Zwyzen als bekleed met de genoemde waardigheid had erkend. Nadat hierover door de Heeren StormLuyben en Meelissen was gesproken heefl de Heer de Kempenaer in den zin van den eersten spreker het woord gevoerd en heeft vervolgens de Heer v. Lynden verklaard, dal hij geen voor stel heeft willen doen, maar dat hij alleen zijn persoonlijk gevoelen heeft willen openbaren. Hij heeft gezegd, in 't minst niet bevreesd te zijn voor i de Bisschoppen, maar het noodig te achten, zich in tijds deswegens eenig voorbehoud te verzekerenom naderhand aanmerkingen dienaangaande te j verhoeden. j Daarna is besloten, om nog 145 adressen, voor de aanneming der voorge- dragene wet van toezigt, ter griffie neder te leggen. Vervolgens zijn de beraadslagingen over het welsontwerp zelf geopend.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1