»Het doet uiij innig leed dat ik hier nog altijd veel te berispen vind. Ik •weet dat de meerderheid der inwoners lof verdient. Maar enkele leiders en de stedelijke overheden zijn het, die. cene de zedelijkheid en het Christen dom vijandige rigting volgendenog steeds de lage en heillooze aanwinsten van een eerloozen tijd aanbidden. Als het niet spoedig anders wordtzal er een slai" komendie toonen zal dat er nog een meester in het land is welke in slaat en vcrpligt is, aan zulke verkeerdheden een einde te maken." Deze aanspraak moet een onbeschrijfel ijken indruk gemaakt hebben. Den 3dcn overleed de Hertog van Saksen-Altenburg in den ouderdom van 57 jaren. Behalve den Bisschop van Trier, Arnoldi, heeft geen Bisschop hier te lande de Pauselijke breve omtrent de gemengde huwelijken afgekondigd. Alle overige Bisschoppen hebben den inhoud dier breve alleen aan hunne onder- hoorige geestelijken in bet geheim medegedeeld. Dc omstandigheid nu dat die afkondiging te Trier weinig goede gevolgen voor dc Katholieken levert, zou het llof van Rome aanleiding hebben gegeven, de handelwijze van Bisschop Arnoldi af te keuren, bewerende dat Hof dat deze Prelaat in zijnen gods dienstijver te ver is gegaan, en dat de bedoelde breve reeds voor eenige jaren is uitgevaardigd, zoodat zij thans niet behoefde aan de geestelijken in herin deling te worden gebragt. De ScTiwabischen Merkur bevat het volgende: Het schijnt dat de Aartsbisschop van Freiburg in zijnen strijd tegen het staatsgezag den eersten gewigtigen stap op den weg van dadelijk verzet gedaan en den kerkdijken ban uitgesproken heeft tegen de leden van den Groothertogelijk Badenschen Katholieken Opperkcrkeraad. Zoo zouden wij dan in dezen heilloozcn strijd gekomen zijn tol het punt waar het gouvernement niet langer kan nalaten ernstige maatregelen voor de handhaving van het miskende en geschonden ge zag van 's lands wetten te nemen. Immers niemand zal ontkennen dat het gezag der wetten van den Staat geschonden en miskend wordt, wanneer men een slaats-collegie beletten wil de aan hetzelve van staatswege opgedragen taak te vervullen; het is niet eenig misbruik van gezag, maar het gezag zelf van dat staats-collegiehetwelk wordt gewraakt. Aller oogen zijn thans op de vcreenigde regeringen der tot de Boven-Rijnsche kerkprovincie behoorende landen gcrigt; men vertrouwt dat zij wijsheid en kracht genoeg zullen heb ben om zich te verzetten tegen eene zoo ongehoorde aanranding van de regten van den Staat, uitgaande van een collegie hetwelk toch uit onderdanen be staat, die aan den Vorst des lands trouw hebben gezworen. Is deze stap van den Aartsbisschop ook een noodwendig gevolg van het door de Prelaten consequent volgehouden stelselals een wijze stap zal het zelfs door hunne warmste aanhangers niet kunnen worden geprezen. De lof waardige mannen echter die wegens de naauwgezette vervulling hunner ambtspligten en wegens hunne trouw aan den Vorst getroffen zijn door den banbliksem, zullen er niet door worden gekwetst; in de getuigenis van hun geweten en in de welverdiende achting van alle weidenkenden onder ons Katholieken zoowel als onder onze Protestantsche medeburgers, zullen zij voor de grievende behandeling eene vergoeding vindenindien zij den door God en door den Vorst hun aangewezen post niet verlaten. Uit Stuttgart wordt van den 5,lcn dezer gemeld dat een bisschoppelijk banvonnis tegen den Wurtembergschen Katholieken Kerkeraad gerigt is; het treft echter, naar verzekerd wordt, alleen de geestelijke leden van dit staats- collegie en niet de leeken die in hetzelve zitting hebben. Hoewel de cholera te Kopenhagen ten minste tot staan schijnt te ko men, breidt zich echter de ziekte buiten de stad en in de provinciën [meer en meer uit, hoewel gelukkig in geringen graad. De meeste bijzondere brie ven uit de hoofdstad komen daarin overeen, dat dc vreeselijke verwoestingen welke deze ziekte daar veroorzaakt heeft, niet aan de cholera alleen zijn toe te schrijven. Men zegt namelijk, dat schepen uit St. Thomas de gele koorts medegebragt hebben en dat deze aan eerstgenoemde ziekte een nieuw ka rakter bijgezet heeft, welke een naauwkcurig wetenschappelijk onderzoek wcnschelijk maakt. Den 3den werden 143 personen aangetast en stierven er 81. Te Riga woedt die ziekte nog hevig. OOSTEXRIJK. WEENEN, 5 Augustus. Z. M. heeft onder dagteekening van den 29stcn Julij een patent uitgevaar digd, waarbij voor het gehcele Rijk, uitgezonderd de militaire grenzen, een oïeuw wetboek van strafvordering wordt ingevoerd. Een Duitsch dagblad deelt thans een uittreksel mede van eene me morie, welke uit Hongarije ten behoeve der Gereformeerde kerk aan den Kei zer van Oostenrijk gezonden is, en hoofdzakelijk het schoolwezen betreft. »De regtmatige bezorgdheid waarmede de toestand onzer Evangelische kerk ons ver vult" zoo wordt in die memorie onder meer gezegd, wordt nog ver groot door verscheiden verordeningen der Hooge Regering rakende de opvoeding cn het schoolwezendie verordeningen toch hebben ten doelons het regt te onttrekken om onze scholen zeiven te besturen. Onze Protestantsche gemeen ten en hare beschaafde leden beschouwen het schoolonderwijs als eene levens vraag en als eene gemeenschappelijke aangelegenheidwaarover zonder schen ding van onze door wetten en gebruiken geheiligde reglen, geene bepalingen kunnen gemaakt worden, dan door die zelfstandige vergadering, welke inge volge de van het staatshoofd verworven vergunning, in Presbyteriaanschen vorm uit den schoot der Protestantsche gemeenten voorkomt. Onze kerk erkent Uwer Majesteils regt van opperloezigten wenseht voor zich cn voor hare scholen de uiloefening van dit regt; maar dit regt is zeer wel vereenig- baar met ons regt van eigen schoolbestuur, hetwelk de schatkist van alle uitgaven ontheft. Wij geven den Keizer wat des Keizers is: maar wij zijn, als aan een door de wetten erkend en gewaarborgd regt, gehecht aan onze vrijheid van onderwijs, die de Staat niet behoort te verkorten, maar te hand haven en te beveiligen.'' Ter oorzake van de verspreiding van tractaatjes zijn hier te lande on derscheiden personen gevangen genomen. Die tractaatjes, onder Prolestan- len cn R. Katholieken uitgedeeld, waren uit Wurtemburg aangebragt. In Stiermarken werden de mecsten inenschen gevat en moeten voor de Regt- banken te regt staan. Dc wolven nemen in eenige gedeelten van Hongarije schrikbarend toe. In een dorp werden van eene kudde schapen 62 door die roofdieren verscheurd. Volgens den Wcencr Kirchen Zeitung is dc Keizer van China overleden. 19 A M IB IIR Cl. 6 Augustus. De handel en scheepvaart in de Hanzé-sleden is sedert de ontdekking der goudmijnen in Californië en Australië aanmerkelijk toegenomen. Reeds in 1852 zijn 72 schepen naar de westkust van Amerika vertrokken, waaronder 11 naar San-Franeisco bestemd. De handel met Oost-Indië is ook zeer toege nomen 29 schepen uit Indië komende zijn te Hamburg binnengeloopcn. Gedurende hetzelfde jaar zijn aldaar binnengekomen 16 schepen uit China 12 uit Afrika, terwijl naar trans atlantische havens zijn vertrokken 480 sche pen. De stoomvaart der Ilanzc-steden is in dezelfde verhouding toegenomen. De handelsoperatien van Bremen met Amerika zijn vooruitgaande. Hamburg zendt een stoomschip naar Noorwegen, dat Slavangcr aandoet, en te Bergen aankomt, van waar gedurende den zomer booten vertrekken, tot zelfs naar llammerfest. Sedert bel. laatste voorjaar is er eene dadelijke dienst tot aan Gothenburg daargesteld, waar andere stoomboolen zich door bet kanaal van Trolhoelte en van Goetha en langs de binnenmeeren naar Stockholm begeven. Van Kiel vertrekken vaartuigen naar Kopenhagen, de verschillende Deensche eilanden aandoende. Van Lubeck varen 2 stoombooten naar Riga, 2 naar S*. Petersburg, 1 beurtelings naar Helsingfors en Aba; 2 naar Stockholm over Ystadt en Calmar, 1 naar Norkoeping en een ander naar Kopenhagen. Daar de graanoogst in Duilschland zoowel wat de hoeveelheid als de hoedanigheid betreft, uitmuntend is uitgevallen, zoo zijn de graanprijzen op de verschillende markten gedaald. RCSLAN De Engelsche Times over de toerustingen tot den oorlog door Rusland sprekende, deelt het volgende inede, hetgeen natuurlijk niet oiïiciëel is: Voor zulke groote militaire toerustingen is veel geld noodig: en den Minis ter van Finantien is gevraagd, of over een gedeelte der in eenige vestingen opgestapelde specie zou kunnen worden beschikt. Maar dit goud is de grond slag van het Russische papiergeldcn de Minister van Finantien bragt tegen dc aanwending van een gedeelte van dat fonds zoo veel bezwaren in, dat daarvan vooreerst is afgezien. De Keizer wendde zich toen tot dc Heilige Synode met verzoek om een voorschot van GO milliocn roebels. Dit collegie verklaarde zich bereid om aan 's Keizers bevelen te gehoorzamenw at er ook van komen mogt, maar gaf tevens te kennen, dat het aan zijne bewaring toevertrouwde vermogen het goed der kerk en voor heilige doeleinden be stemd was; kortom het hield zijne beurs gesloten. In deze feiten ligt voor zeker een blijk van finanlicle zwakheid der Russische Regering; maar men vergete niet dat, wanneer het werkelijk tot eènen oorlog kwam cn deze oorlog het voorkomen aannam van eenen strijd voor de godsdienst, de geest drift des volks bereidwillig offers aan de schatkist zou brengen. Inlusschcn wordt niels verzuimd wat de eerzucht en het nationaal gevoel van het volk kan opwekken; cn zelfs in staatsstukken wordt een hartstogtelijke toon tot het publiek gevoerd, voor alsnog echter, naar men ons verzekert, zonder veel uitwerking te hebben bij het volk, hetwelk niet gelooft dat zijne kerk in eenig gevaar is. TURK YE. KONSTANT1NOPEL26 Julij. De Baron Mollerus, buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van den Koning der Nederlanden hij de Verhevene Porte, is gisteren bij den Sultan ten gchoore ontvangen. Hij had zich met de Nederl. stoom-korvet Soembing naar het Keizerlijk paleis Tcheragan begeven. Per telegraaf wordt het volgende gemeldGisteren is een groote raad gehouden. De Ulemas waren ter bijwoning opgeroepen. De genomen besluiten zijn van oorlogzuchtigen aard. Dc Gezanten der groote Mogendheden houden voortdurend conferentiendoch nemen eene zekere geheimhouding in acht. Bij het protest tegen de bezetting der Donau-Vorstendommen was een brief van Reschid-Pacha aan den Staatskanselier Graaf van Ncssclrode gevoegd, doch dit was slechts een bijzondere brief. De bezending van 30,000 geweren uit Frankrijk is ontvangen. Voortdurend worden troepen naar den Donau ge zonden. Uit Petersburg is per telegraaf van den 3dente Parijs het berigt aan gebragt, dat de Keizer van Piusland zijne goedkeuring hecht aan het laatste ontwerp, dat van Weenen is verzonden. Indien de Sultan dit onveranderd aanneemt, dan stemt de Keizer er in toe om een' Gezant van den Sultan te ontvangen, ten einde nader te onderhandelen. Dit berigt wordt ook uit AVeenen bevestigd. Omtrent den inhoud der door Rusland aangenomen voorstellenzegt het half-olïiciele Parijsche blad la Patrie het volgende: Men verzekert dat alle aan het Russische Gouver nement gedane voorstellen tot' schikking van het Turksch-Russisch geschil voordeden aanbieden, welke niet bedongen zijn bij het voor Rusland reeds zoo

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3