Dc Commission voor de wets-ontwcrpen tot naturalisatie van O. A. Ul.len- beck en 13 anderen; tot verlenging van den termijn bepaald bij art. 293 der gemeentewet; tot verzekering' der uitvoering van sommige plaatselijke verordeningenen voor de raming van uitgaven voor de Kamer gedurende het dienstjaar 1854, voorgesteld door de huishoudelijke Commissie, hebben hare eindverslagen ter tafel gebragt. De Kamer heeft bepaald dal de beraad slagingen achtereenvolgens zullen gehouden worden op aanst. Zaturdag. Daarna is het wets-ontwerp tot afsluiting van het kanaal van St. Andries. Na langdurige beraadslaging met 49 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Ileeren: van Rappard, lilaupot ten Cale, Sloet tot Oldhuis, Mackay, van Goltslein, Rochussen, Schuurbecque Boeye, van Heiden Reinestein en Boroel van Hogelanden. Het wets-ontwerp over de Kindergeldenis zonder beraadslaging en dat tot regeling van het fonds van consignatien na eene korte woordenwisseling tusschen de Ileeren van Bosse en den Minister van Finanticnmet algemcene stemmen aangenomen. De Commissie voor de Verzoekschriften beeft over onderscheidene adressen verslagen uilgebragt. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. EIVGELAIK». LONDEN, 19 Jul ij. De mazelen hebben ook de Koningin aangetastde ziekte echter laat zich gunstig aanzien. Ook lijden nog twee harcr kinderen aan die ziekte. De jaarlijksche vergadering der Koninklijke Maatschappij van Land bouw, het groote feest der landbouwnijverheid in Engeland, is in het laatst der vorige week afgcloopcn. Lord Ashburlon, de gewezen Gezant van Groot-Biitannië hij de Vcreenigde Staten, opende als Voorzitter de vergadering met eene aanspraak, waarin hij eerst de voortreffelijkheid van het Britsch landbedrijf roemde. In alle tak ken van het fabriekwezenzeide hijkon Engeland nog van andere landen iets leerenhetzij tot vervaardiging van sierlijker of van bruikbaarder pro ducten maar de voortbrengselen van den Britschen landman werden nergens ter wereld overtroffen; uit Frankrijk, uit Duitschland, uit elk land der wereld ging men naar Engeland om een goed ingerigt boerenbedrijf te zien. Na de landlieden die nog achterlijk mogten zijn en aarzelden de verouderde handelwijze der voorvaderen te verlaten, te hebben aangespoord tot navol ging hunner vooruitstrevende beroepsgenootcnbesloot hij met een ernstig woord tot de grondeigenaren. »Ook gij zeide hij moet uw deel in het groote werk vcrriglcn. Zoo gij niets anders beoogt dan den tegenwoordigen huurprijs te blijven trekkenverstaat gij uw eigen belang niet. Gij moet pachters die verbeteringen aan de landerijen willen aanbrengen, daarin bij slaan door de kosten voor te schieten en deels voor eigen rekening te nemen. Maar bovenal moet gij u in tijds bereiden voor die groote, die gelukkige verandering welke plaats grijpt in de betrekking tusschen den arbeider en den werkgever, eene verandering waarnaar ik vurig heb verlangd; want zij zal den arbeider van de slavernij verheffen tot de onafhankelijkheid van een vrij man; zij zal hem uit die loomc onverschilligheid waarin hij door zijne vernedering verzonken was, opwekken lot een nieuw leven vol kracht en nuttige werkzaamheid; hij zal voortaan een beter werkman zijn, beter huis vader, beter burger. Dat alleen ontbrak nog om dc mate vol te maken van de zegeningen die de Voorzienigheid over ons land zoo mildelijk uitstort. Maar is dat zoo, dan behooren de grondbezitters bedacht te zijn op hetgeen deze nieuwe staat van zaken vercischt. Vroeger waren wij er op uit, door landverhuizing het aantal arbeidzoekende handen te verminderen. Het is nu onze aangename zorg, de krachtige, werkzame, ijverige lieden in het land te houden door hunnen toestand te verbeteren, bij voorbeeld door hun be tere woningen nabij hun werk te verschaffen. Zóó alleen kannen wij bewer ken dat voor den arbeider de woonstede zijner voorvaderen meer aanlokkends hebbc dan de goudhoudende velden van Australië of de klimmende arbeids- loonen onzer fabriekdistrieten." De vergadering is, naar gewoonte, met een gastmaal besloten, waar een duizendtal personen aanzaten, allen belang hebbende of belangstellende in het landbedrijf, en daaronder velen van de aanzienlijkstcn des lands. Op de markt van Smithfield waren voorleden week uit Nederland aan- gebragt ruim 900 stuks rundvee, bijna 5000 schapen, 824 lammeren, 903 kalveren en 529 varkens. B E E G I E» Het Journal <Tagriculture pratique geeft een bij toeval ontdekt be hoedmiddel tegen de aardappelenziektc aan de hand. Een landbouwer had in de lente van 1850 ccriige aardappelen in een zeer warm vertrek ge plaatst; na drie weken waren zij geheel gedroogdhij plantte ze en verkreeg een overvloedige en volmaakt gezonde oogst. Hij herhaalde dit met den zelfden gunstigen uitslag in 1851. Hij deelde deze ondervinding aan een ander mede, die verscheidene zieke en rotte aardappelen haddeze plaatste hij in een maand in een warme kamer, sneed de grootste aan vieren, de kleine midden door en liet ze toen nog een week droogen zij waren zoo verhard gewordendat men vermoeden zou dat dc kiemen zouden zijn verstorven en echter sproten zij, in de aarde gelegd, weldra uit, groeiden welig en ga ven drie weken eerder dan alle anderen, allerbeste aardappelen; de opbrengst was negenvouden terwijl de naburige velden door de *>»kte waren aange tast bleef die akker vrij. FBAWIiBfJfi. PARIJS, 19 J u 1 ij Eergisteren heerschle in de volkrijkste wijken van deze stad een zekere gisting over het stijgen der broodprijzen o. a. te Belleville moest de Maire tusschen beide komen om opschudding te voorkomen. Eene beleening zoo als die nog nooit was gedaan, vond dezer dagen bij dc Parijsche bank van lecning plaats. Op een door eene vreemdeling aange boden pand, bestaande uil edelgesteenten, kant en andere kostbaarheden, werd de som van 500,000 fr. geleend, nadat de schatters 3 dagen achter een met de waardering waren bezig geweest. Ingeval de eigenaar nog voor den afloop van dit jaar zijn pand inlost, zal hij alleen aan rente enz. 47,500 fr. hebben te betalen, daar de bank 9 pCt. rente en i pCt. commissie-loon neemt. De Annales de Vagriculture francaise melden eene bijzonderheid van zekeren lindenboom te midden van anderen in de tuinen van het paleis van Fontaineblean. Die boom in 1780 of 1785 geplant, werd in 1810 door het vallen van een stortkar zoo beschadigd, dat een gedeelte van den stam in de rondte de schors verloor, op de eene plaats ter lengte van een el, en waar het ontbloote gedeelte het minste was 35 a 45 duim, zoodat de stam minstens ter lengte van 40 duim door elkander in de rondte bloot was. Daar boven is de stam 1 el 1 palm dik, maar het ontbloote gedeelte heeft slechts een omtrek van 25 duim, en is daarenboven nog deels vergaan; ook zon de boom lang zijn omgevallen, zoo hij niet door een dwarshout en door de tak ken der andere hoornen ondersteund werd. Men begrijpt niet hoe die boom in 'l leven blijft. Volgens den Moniteur hebben de spoorwegen hier te landedie eene uitgestrektheid van 3926 Ned. mijlen hebben, in de 6 eeerste maanden on zuiver opgebragt 72.259,589 fr.of 18,405 fr. per Ned cl; terwijl in de 6 eerste maanden van 1852 eene uitgestrektheid van 3605 Ned. mijlen spoor baan 58,782,808 fr. opbraglof 16,306 fr. per Ncd. mijl. Dc opbrengst is alzoo met bijna 13 pCt. vermeerderd. In de gemeente Monloison is eene vrouw door den bliksem gedood, die in een kersenboom onder welken zij zich voor den regen verscholen had, ge slagen was; zij had een meisje van 3 jaren bij de hand, dat hoegenaamd geen letsel bekomen heeft. Een gedeelte van den hoed, dien de ongelukkige droeg, is door den bliksem weggenomen en als 't ware tegen den boom ge plakt; een barer schoenen is verdwenen, zonder dat men er eenig spoor van heeft kunnen ontdekken en evenwel heeft men geen lidleekenen aan hoofd of voeten van het slagtoffer gevonden. Men berekent, zegt het Journal des Débatsdat sedert dc ontdekking van goud in Australië, van Augustus 1851 tot op het einde van 1852 in het geheel is gewonnen nagenoeg 500 millioen francs en men gelooft, dat de provincie Victoria alleen even zooveel in 1853 zal opleveren, hetwelk waar schijnlijk wordt door de opbrengst van het eerste kwartaal, daar er gedu rende dat tijdsbestek te Melbourne meer dan 50 millioen francs, naauwelijks de. helft van de ware opbrengstzijn aangegeven. Indien men hierbij rekent heigeen Nieuw-Zuid-AVallis en Adelaide kunnen opleveren, en hoe zeer de opbrengst kan vermeerderen door de 10,000 nieuwe armen, welke nu elke maand bij de vroegere arbeiders gevoegd worden, en eindelijk de 400 millioen fr.welke Californië geregeld oplevert, dan komt men noodwendig tot het besluit dat de goudproduclie, welke in 1848 naauwelijks 150 millioen voor de geheele wereld bedroeg, dit jaar meer dan 1200 millioen zal bedragen en dat zij nog aanzienlijker zal zijn in de volgende jaren, en dat dien ten gevolge dc prijsvermindering van het goud onvermijdelijk is. In Madrid bevindt zich tegenwoordig een reus die bijna 9 voet lang is; hij heert den ouderdom van 23 jaren bereikt en is reeds tweemaal ge huwd geweest. II TT LIE. ROME, 9 Jul ij. De Paus heeft de verkiezing van den nieuwen Generaal der Jesuiten-orde bekrachtigd. Het is opmerkelijk, zegt de Allg. Zeitungdat onder de te genwoordige tijdsomstandigheden de keuze niet gevallen is op cencn Spanjaard of Italiaan, tot welke natiën overigens de meeste Jesuiten-Generaals be hoorden, maar op eencn Belg, die gemeenzaam hekend is met de politieke en kerkelijke gesteldheid van Midden-Europawaarop de orde thans meer en meer haren bekeerings-ijver rigt. Het is een bewijs dat de kiezers hunne taak begrepen. Bij een Pauselijk besluit is aan bijna 200 personendie wegens mis drijven van polilieken aard veroordeeld waren, de vrijheid geschonken, onder voorwaarde dat zij den Kerkelijken Staat voor altijd verlaten. Er zijn ove rigens alhier nog wel 600 politieke veroordeelden of verdachten in hechtenis. De Regering heeft afgekondigd dat het onderhoud der wegen in haar gebied, hetwelk thans zoo veel te wenschen laat, van staatswege zal ge schieden zoodra de thans bestaande overeenkomsten tot verpachting der we gen aan particulieren afloopen. De hoofdwacht tegenover het Pauselijk paleis wordt thans niet meer al leen door Fransche soldaten maar om den anderen dag door Pauselijke be trokken. De dienst in het paleis wordt alleen door de Zwilsersche lijfwacht verrigt. Hel doodvonnis tegen Gucrazzi en zijne medebeschuldigden is door den Groothertog van Florence in altijddurende ballingschap veranderd. IV A PEL. S. De Koningdie aan zijne onderdanen de vergunning had geweigerd deel te nemen aan de Londensche wereld-tentoonstelling, heeft thans bepaald dat te Napels en te Palermo tentoonstellingen zullen worden gehouden van inland- sclie nijverheid en kunst. Prijzen en premiën zijn daarbij uitgeloofd.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2