Door den Minister van Marine zijn tot Adelborsten bij de Koninkl. Akademie van zee- en landmagt benoemd, voor de eigenlijke zeedienst: J. J. Engelvaart; Jhr. C. C. Six; A. J. Visser; D. C. Visser; C. A. Niesen; J. J. Braam; Jlir. G. A. van Nispen; J. L. Baron van lsselmndenJ. van Burg; P. E. Winkelman; J.. C. Schotel; en voor het corps mariniers: A. H. W. de Gelder; J. P. Smith; en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten. Dfe stukkentusschen de Regering en het Hof van Rome in den laat- sten tijd gewisseld, betrekkelijk de hiërarchie, zijn thans ter Griffie tan de Kamer nedergelegd en zullen waarschijnlijk heden namiddag aan de leden gedrukt worden rondgedeeld. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben het onderzoek over het ontwerp van wet tot regeling van het toezigt op de Kerk genootschappen nagenoeg, ten einde gebragt. Slechts nog eene afdeeling is gisteren daarover vergaderd geweest. Men verneemt, dat de behandeling van het ontwerp tot belangrijke en uiteeriloopende beschouwingen in de afdeelingen der Kamer heeft aanleiding gegeven zoo wel wal betreft de vraag, of het ontwerp met de bepalingen der grondwet is over een te brengen, als wat aangaat den inhoud der voordragt. Omtrent het eerste punt moeten de ge voelens zeer verdeeld geweest zijn. Ten aanzien van het laatste verneemt men, dat er vele aanmerkingen van verschillenden aard gemaakt en dat er onderscheidene wijzigingen in het ontwerp voorgesteld zijn. Het opmaken van het verslag over dit ontwerp door de Commissie van rapporteurs zal wel eenige dagen duren. Eergisteren avond hadden zich eenige drukkers-gezellen met hunne vrouwen uit begeven, met het doel om eene uitspanning te genieten, en Waren tot dat einde naar de aanlegplaats Pax-Intranlibusaan de Delftsche vaart gegaan. Na aldaar den avond te hebben doorgebragt, keerden zij huiswaarts en worden door middel der pont overgezet. In een dezer overtogten waarin zich 14 personen bevonden, zoo mannen als vrouwen, kantelde, in het midden van de vaart gekomen, de pont om, waardoor allen in het water stortten, en waaruit echter allen, met uitzondering van één persoon, be houden aan wal werden gebragt. Men verneemt verder dat die persoon gisteren op genoemde plaats is opgehaald. Zijne vrouw was bij het ongeval tegenwoordig. Tweede Biamer der Staten-Generaal. Zitting va?i Vrijdag 15 Julij. In deze zitting zijn zonder beraadslaging en met algemeene (61) stemmen aangenomen het wets-ontwerptot lijdelijke instandhouding van eenige Bel gische wetten en besluiten in het Hertogendom Limburgdat tot opening van een nieuwen termijn ter vervulling der formaliteiten voor de naturali- satie)en dat tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen dienst 1852. De Commissien van Rapporteurs voor de wets-ontwerpenbetrekkelijk de afsluiting van het kanaal van St. Andries; tot wijziging van hoofdstuk VI der Slaatsbegrooting voor 1852 (kindergelden), en tot regeling van het fonds van consignatienhebben hare eindverslagen ter tafel gebragt. De Kamer heeft bepaald dat deze wels-voorstellen behandeld zullen worden, Woensdag den 20stet. Onder de ingekomen stukken behooren een aantal verzoekschriften waar- I onder 163 houdende bedenkingen tegen het bij de Kamer aanhangige wets- I ontwerp regelende het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen. De Commissie voor de Petilien heeft op eenige in hare handen gestelde adressen verslagen uilgebragt, met welker conclusien de Kamer zich vereenigd heeft. Van Calcutta is het berigt van 2 Jnnij aangebragt, dat de Birmannen. het traclaat met het Britsch Indisch bestuur niet willen teekenen en dus de Engelschen tegen Ava zullen optrekken. B JK L. flï I as. De verslagen, die in de thans geopende gewone zitting der provinciale- raden omtrent den staat der provinciën zijn uitgebragt, luiden over het alge meen bijzonder gunstig. Nooit heeft de toestand der provinciën, zegt de ministeriele Indépendansezich gunstiger voorgedaan dan hij nu is volgens de verslagen der Gouverneurs. In al de gewesten staat het veldgewas goed en veelbeloovend. De finantiele gesteldheid van de meeste provinciënge meenten en instellingen van weldadigheid is bij uitstek voldoende of althans aanmerkelijk verbeterd. De staat der nijverheid laat slechts hier en daar iets te wenschen. De handel is vooruitgegaan. Voor de verbetering der ge- ineenschapmiddelen is nooit zoo veel gedaan als in het verloopen jaar. Het onderwijs gaat overal en op alle trappen vooruit. Volgens het Regeringsblad zijn van het 3Je reg. jagers en het 8ste reg. van linie, op de 3 heete dagen van den 7den, 8sten en 9deQ dezer, 19 man schappen omgekomeneen Brusselsch dagblad geeft dit getal echter op te zijn 26. F Et A Ni Bi Et I Jf Ei. PARIJS, 14 Julij. Aan de bnitenlandsche Regeringen is van Regeringswege medegedeeld dat de producten wier invoer in Frankrijk verboden is, op de alhier in 1855 te houden wereldtentoonstelling zonder betaling van eenig regt zullen worden toegelaten, en dat zij na den afloop der tentoonstelling vrij weder uitgevoerd of tegen betaling van een regt van 30 pCt. van de waarde in het binnen- landsch verbruik gebragt zullen mogen worden. Men is thans alhier bezig met het schoonmaken en verwen van de voor gevels der huizen, volgens Keizerlijk bevel. De laatste hand wordt gelegd aan het graf van Keizer Napoleon in het gebouw der Invaliden. De koepel van dit gebouw zal even als de toren op nieuw worden verguld. De kosten hiervan zullen slechts 300,000 fr. beloopen. Het standbeeld van den Maarschalk Ney, vervaardigd door den beeld houwer Rude, zal eerlang opgerigt worden op dezelfde plaats, alwaar hij in 1815 ter dood gebragt werd, ten gevolge van een vonnis van de Kamer der Pairs, d. i. bij den tuin van het Luxemburg. Men gelooft, dat de inwijding den 15den Augustus zal plaats hebben. De Moniteur heeft wederom zeer gunstige berigten ontvangen nopens den stand van zaken en de ontwikkeling der Fransche vestiging op de Socieleils- eilanden, waaruit blijkt, dat de beste verstandhouding tusschen de inlanders en de Europeanen bestaat, zoodat de laatstcn zich in volle gerustheid aan wal kunnen begevenhetzij voor hun vermaakhetzij voor hunne handelszaken. De haven, Monumental City genaamd, is ten allen tijde hoogst gemakkelijk voor schepen, vooral voor sloombooten bereikbaar, en heeft men haar einde lijk bereikt, dan is het vaartuig voor wcêr en wind beter beveiligd dan in eenige Europesche havende natuur heeft hier in alles voorziende sloom booten laden er kolen aan de kade, even als bevond men zich in eene der grootste zeehavens. De inlanders, instinctmatig voor den gelukkigen toekomst van hun eiland zorgende, brengen allerhande levensmiddelen aan; de schepen worden noch door de douane, noch door eenigen policie-maatregel belemmerd. Verscheidene schepen liggen er thans om hersteld te wordende inlanders verleenen daarbij gaarne hunne hulp. De luchtreiziger Leinoine, vergezeld van Louis Deschamps, is gisteren in het Hippodrome opgestegen. De ballon verhief zich 4000 ellen boven de aarde. De daling bij Fontenay-sous Bois duurde 14 minuten. De Bisschop van Orleans heeft zich sedert den 22stcn Junij verwijderd, zonder aan iemand het geheim zijner afwezigheid te hebben medegedeeld. Men zegt, dat hij. zoo niet voor altijd, ten minste voor eenigen tijd naar de abdij van la 'frappe is gegaan. Sinds lang koesterde hij reeds dit voornemen. L'Univers, het hoofdorgaan der ultramontaansche partij, beweert, dat hetgeen thans in Nederland in het godsdienstige voorvalt, ook Frankrijk aangaat. De eer en het belang van Frankrijk, zegt het, oefent op de na burige Stalen eenen iniloed uit, die zijnen grondslag heeft in de gelijkheid van Godsdienst. Men zal zich herinneren, dat, na de gebeurtenissen van den 2den December, eene zeer in het oog loopende toenadering is waargenomen tnsschcn Frankrijk en de R. K. in België, Savoye, Zwitserland cn de Rijn provinciën. Het is en blijft onze staatkunde van eeuwen her, om de R. K. in Europa te beschermen. Daarin is onze kracht gelegen tegenover Engeland, tegenover Rusland, ja zelfs tegenover het regerende Oosteririjksche Stamhuis, waarmede wij die beschermende verpligtiug moeten deelen. Wij moeten de R. K. beschermen; in Nederland zoowel, als elders, zullen wij niet geheel op ons zeiven geraken. De zegepraal der Protcstanlsche partij in Nederland zou eene nederlaag zijn voor de Fransche staatkunde. Er is tharis een pelgrimstogt op lil. Uit alle oorden van ons land zul len bedevaartgangers naar Jernsalem worden vervoerd door de pakelboot der Messageries nationales te Marseille. Het reisgezelschap zou den 4den September te Jaffa aankomen, den 9dcn October weder vertrekken, orn over Alexandrië, den 26stcn dier maand in Frankrijk terug te zijn. De reis zal dus, met in begrip van den heen- en leruglogt ongeveer 65 dagen duren. Ieder deelne mer zal 1000 fr. betalen. De schade die te Rouaan door het onweder is veroorzaaktis veel groo- ter dan eerst werd opgegeven. Men schal het daardoor ontstane verlies in de stad en het regtsgebied, op 1,800,000 francs. Het aantal gebrokene glasrui ten in de stadbedraagt meer dan 100,000. Wat echter moeijelijiter te herstellen is, zijn de scheone glazen in de kerken Nötre-Dame, Saint-Ouen, Bon-Secours, enz. Al de broeikassen van den plantentuin zijn vernield; de BUlTEi\TLAi\DSCIlE BERIGTEN. ENGKLil NI 19. LONDEN, 13 Julij. De Koningin zal eerdaags aan boord van het stooinjagt Victoria and Albert en vergezeld van 4 stoomschepen van Plymouth naar Dublin vertrekken. In het Hoogerhuis is weder beraadslaagd over de door Lord Shaftesbury j voorgedragen bill betreffende jeugdige bedelaars, strekkende om kinderen die door hunne ouders uitgezonden worden tot bedelen of stelen aan hunnen invloed te onttrekken. Hoewel men noode tot scheiding van ouders en kin- j deren konde besluiten, achtte men dezen maatregel in dit geval noodig cn jegens ontaarde ouders geoorloofd. Daar echter de toepassing der bill hier en daar eenige zwarigheden zou ontmoeten, is zij aangenomen onder dien verstande dat hare werking vooreerst tot Londen zal bepaald worden. Gisteren heeft de Minister Russell in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat de Engelsche cn Fransche Regeringen zoodanige voorstellen aan Rusland en Turkye hebben gedaan, dat zij door die beide Mogendheden kunnen aange nomen worden. Het antwoord op die voorstellen wordt ingewacht. Wij hebben gemeld dat de Italiaansche Priester Gavazzidie zijn land heeft moeten verlaten omdat hij gevoelens in strijd met de leer der R. K. kerk verkondigde, te Montreal aan zware vervolging is blootgesteld. Thans is eene wijk van Londen eergisteren bet tooneel van hevige oneenigheden ge weest tusschen de uitgeweken Italianen, welke aanhangers der leerstellingen van dien Pater zijn, en de aldaar woonachtige Ieren. Wederzijds geeft men elkander de schuld van den eersten aanval; de leren zeggen dat de Italianen een of twee hunner Priesters mishandeld hebben, de Italianen daarentegen dat de Ieren hunne zamenkomsten hebben verstoord. Zoo veel is zeker dat de Ieren, al of niet daartoe uitgetart, de gewone plaats van bijeenkomst der Italianen van twee zijden aangevallen en al de vensters verbrijzeld hebben terwijl het gewis tot een hevig gevecht gekomen zou zijnindien niet de policie tusschen beide gekomen ware. De wederzijdsche verbittering blijft echter voortduren.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2