LEYDSCHE COURANTS N". 84 VRIJDAG, 15 JU LIJ. BINNEXLANDSCIIE BERIGTEJ1. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke rummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 14 Julij. Hen verneemt dat de lieer lliiner, vroeger lstc Tenor aan de Fransche Opera te 's IIagezich Vrijdag 15 dezer op Musis Sacrum zal doen liooren. Om de betrekking van Collaborator aan het Stedelijk Gymnasium te Wageningen te bekleedenworden Doctoren in de Letteren opgeroepen, die zich vóór den 25slcn dezer moeten aanmelden bij den Secretaris van het CoU legie van Curatoren. De 76ste jaarlijksche algeineene vergadering van de Ned. maatschappij ter bevordering van Nijverheid, zal den ÏO"10" te Haarlem gehouden worden. Volgens de op Zwanenburg, liet gemeenelands-huis van Rijnland, te Halfweg tusscheri Amsterdam en Haarlem, gedane waarneming, is in den namiddag van den 9(lcn dezer, van 5 ure 46 minuten tot 7 ure 24 minuten, gevallen 17j lijn, of ruim 3,%. Nederl. duimen regenwater. Den 12dc" zijn de eerste roode aalbessen uit het Westland van Rotter dam per stoomboot naar Engeland verzonden. Het Prov. Gereglshof in Noordholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de verduistering bij de Bank van Leening te Haarlem. Het Hof heeft, bij een zeer uitgewerkt arrest, den lstcn besch. Pieter Kops Jr.die voortvlugtig is, wederspannig verklaard aan de wet, en voorts de overige beschuldigden, Beycnvan Leeuwen en de vrouw van P. Kops Jr.vrijgesproken. Deze vrijspiaak is het gevolg van de overweging, dal er wel vele vermoe dens hij den regter bestonden van de schuld der aangeklaagden maar dat de feiten, hun te laste gelegd, niet wettig waren bewezen. Omtrent Beyen beeft het Hof ook nog geoordeelddat indien de zaak van dezen met Ortlilieb cn het nemen van ƒ1000 uit de kas van Fortgens werkelijk bewezen zou geweest zijn, dit dan alleen diefstal ten nadeele van dezen, niet van de Bank zou daarslellen. Uit Kampen wordt aan de Amst. Cour. omtrent de reis van den Prins van Oranje liet volgende geschreven: Aangaande de reis van den Prins van Oranje, die Zondag alhier aankwam, verneemt men, dat Z. K. H.na zich Zaturdag morgen, vergezeld van zijn Gouverneur en eenige heeren, te Am sterdam op een zeilschokker te hebben ingescheept, om de eilanden Marken, Urk en Schokland te gaan bezigligen, onder een sterken tegenwind op de Zuiderzee gekomen is. Marken werd het eerst aangedaan. De Prins door wandelde het dorp, begaf zich in onderscheidene huizen, met wier bewoners hij zich over hunne eigenaardige levenswijze heeft onderhouden en nam alles met de levendigste belangstelling in oogenschouw. Hel reisgezelschap heeft den nacht aan boord van het vaartuig voor het eiland doorgebragt, cn zich des Zondags naar Urk hegeven, alwaar men juist onder kerktijd moet zijn aangekomen. De Prins werd op de wandeling, niettegenstaande het incognito, door een der eilanders herkend, en bevond zich naauwclijks weder aan boord, toen de kerk uitging en allen naar het strand stroomden om hem van daar te begroeten. Tegen den middag hebben de reizigers Schokland bereikthet welk bij het onstuimige weder, dat de zee in schuimende golven over de brug, die deze vier kleine eilanden verbindt, heensloeg, en de huizen rnet wolken van schuim overdekte, een hijzonder schilderachtig gezigt moet •hebben opgeleverd. Toen de Prins vervolgens alhier tegen 6 ure aankwam, was men van zijn komst verwittigd, en hij werd met luid gejuich ontvangen. Men wil hier weten, dat de Prins gedurende de vacanlie de provinciën Over ijssel, Gelderland, Limburg en een gedeelte van Noord-Brabant zal doorreizen. De Utrechtsche Courant meldt uit Wijk bij Duurstede: In het begin dezer maand werden de bewoners van het Ewouds en Elisabeths Gasthuis, alhier ter stede, feestelijk onthaald door hunnen oudsten Regent, den Heer Baron van Lyndcn van Lunenburg, die juist 65 jaren lang aan het hoofd van dit belangrijk gesticht heeft mogen slaan. Naar wij vernemen, zegt de 's Grav. Nieuwsbodeis door den Heer Balkema, op den onlangs verschenen termijn, niet gestort de borgtogt van een millioen guldens, voor de hem verleende vergunning tot den aanleg van den Noorder-Spoorweg, en is dus hierdoor wederom voor een onbepaalden lijd het uitligt op eene zoo belangrijke gemeenschap met het. buitenland weggevallen. De Haven te Huizen is aangenomen door den Heer T. Swels Tz., te Hardinxveld voor ƒ84.800. Het Ned. nationaal Zangersfeest te Arnhem zal den 6deB en 7<len Augus tus worden gehouden; er hebben zich reeds ongeveer 600 zangers aangemeld. Door de Prov. Stalen van Noordholland zijn tol leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal herkozen de Heeren D. Borski en Jhr. Mr. F. L. H. J. Bosch van Drakeslein. Door die van Noordbrabant is herkozen den Heer F. J. T. de Bruyn en geko zen den Heer N. F. Sassen, laatstgenoemde ter vervanging van den Heer B. Yerhey van den Boogaard. Omtrent deze laatste benoeming zegt de Rott. Cour., ontleenen wij aan een hijzonder schrijven het volgende: De Heer Verhey van den Boogaard is het eenige Protestantsch lid uit Noordbrabant, in de Eerste of Tweede Kamer zitting hebbende, en zijne al of niet herkiezing stond in verband met eene van hem verzochte meening over de Wet op de Kerkgenootschappen, welke meening hij gemeend heeft, met het oog op den eed van zuivering, i.iet te mogen uilen." Door die van Limburg herkozen de Heer de Villers de Pité. De Heer Mr. C. C. van Lidlh de.leude, die voor Gelderland moest aftredenheeft ken nis gegeven, dat hij niet wenscht herkozen te worden. Er moet dus eene nieuwe keuze geschieden. Door die van Friesland het aftredende lid, Jhr. G. R. G. van Swinderen. Door die van Groningen herkozen de Heer J. de Sitter. Door die van Zeeland herkozen Mr. C. van der Lek de Clercq. De Nieuwe Noordbrabander bevat het volgende: Naar wij vernemen zijn al de Bisschoppen van Nederland te Tilburg bij den Hoogw. Metropoli- taan, Aartsbisschop van Utrecht, gearriveerd cn heeft 11. Vrijdag eene pleglige vergadering plaats gehad. Naar wij vernemen is daar eenparig besloten, dat de Hoogw. Kerkvoogden eerbiedig maar ernstig Z. M. den Koning zullen adieeren, om zijne aandacht in te roepen op de rampzalige gevolgen, welke het door hel Ministerie aangeboden wets-ontwerp na zich moet slepen, zoo het immer wet wordt, en daarbij de verklaring te voegen dat zij zeiven en hunne onderhoorige geestelijkheid zich nimmer aan zoodanige wet zouden kunnen onderwerpen, zonder hunne godsdienst en de waardigheid en het karakter hunner heilige bediening met voelen te treden. De onweders van II. Vrijdag en Zaturdag hebben op vele plaatsen der Zeeuwsche eilanden groot nadeel aan de veldgewassen veroorzaakt. De hagel slag is daar ook zeer zwaar geweest. Burgemeester en Weth. der gemeente Groningen zullen den 30stcD op het Raadhuis, onder nadere goedkeuring, bij inschrijving met geslolene briefjes aanbesteden: het opriglen eener Gazfabriekmet den aankleve, in 5 percelen, mei de onderdeelen en in massa. De bestekken inet de algemeenc voorwaar den zijn legen den prijs van ƒ1.80 per stuk verkrijgbaar hij den Heer F. Wilkens, Boekvcrkooper te Groningen. 's GRAVENIIAGE, 14 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Sexbierumden lleer L. van der Nieport, thans te Wouw: te Baard, den Heer J. de Rapper, thans te llolwerd; te ürogeham en te Surhuisurn vercenigd tot één kantoor, hoofdplaats Drogehamden Heer J. O. Gorter, thans te Giekerk; te Stavoren c. a., den Heer II. Lumsingh, thans commies der lstc klasse van 's Rijks belastingen te Sappemeer te Hulst, Graauw en Kauter, vercenigd tol één kantoor, hoofdplaats Hulst, den Heer J. C. de Pot ter, thans ontvanger voor Hulst en de Kauter; te Ilontenisse en Hengstdijk c. a.tot één kantoor vercenigd, hoofdplaats Ilontenisse, den Heer M. J. Sistermans, thans te Ilontenisse en Graauw; te Sluis, den Heer F. van de Plassche, thans te Hengstdijk. Z. M. de Koning heeft gisteren morgen in een hijzonder gehoor ontvan gen den Heer S. W. Ruyssenaers, Nederlandsch Consul-Generaal te Alexandrië. Z. M. de Koning heeft 600 en Z. K. H. Prins Frederik ƒ300 ge schonken voor de ongelukkigen door de aardbeving in de Molukkes. Men verneemt dal II. M. de Koningin, zich den 25st(!n dezer op reis zal begeven naar de hadplaats Ischl. Z. K. H. Prins Hendrik heeft eergisteren in een hijzonder gehoor ont vangen eene commissie van de Koninklijke Nederlandsche Yacht-Club van Rotterdam, die hem het geschenk in zilver heeft overgebragt, hetwelk door genoemd collegie aan Z. K. H. ter gelegenheid van zijn voltrokken huwelijk is aangeboden. Door den Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt heden aan een deel der leden van die Kamer, een diner aangeboden. Dra

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1