BUITENLANDSCÏÏE BERIGTEN. sterk 150 onder-officieren en wanschappenonder hevel van den Kapitein der Infanterie van liet Oost-Indisch leger II. Cobetvan verlof terugkeerendeen medegeleidc van den 2den Luitenant M. A. van Deventer. En den 21sten van hier, om op den 23sten over te gaan aan boord van bet schip Gouverneur Elsevier, Gezagvoerder J. Kuyt, op stroom voor Rotterdam, een detachement, sterk 55 onder-officieren en manschappen, bestemd naar Curacao, onder be vel van den 2dcn Luitenant van het 4de regim. Inf. 4V. Jarman. LEEUAArARDEN, 7 Julij. Bij de heden gehouden vergadering der Prov. Staten van Friesland is be sloten om aan de commissie van onderzoek lol droogmaking der Lauwerzee Ie verstrekken - van ƒ1076.94 tot goedmaking van hare kosten. Verder wordt door genoemde commissie medegedeeld, dat haar onderzoek tot de uit komst heeft geleid, dat het plan van droogmaking van dien zeeboezem uit- voerlijk is. EKGELAWÖ. LONDEN, 9 Julij. De gemaal der Koningin is door de mazelen aangetast; men koestert echter geene ongerustheid, doch daardoor is de voorgenomen reis naar Ierland uitgesteld. Het gercglshof heeft Ch. Broese en K. de Leeuw, schuldig bevonden aan het namaken van Nederlandsche muntbiljettenveroordeeld, den eerste tot 12 maanden gevangenisstraf en den tweede lot 10 jaren deportatie. Er zijn hier ccne menigte valschc souvereinen, halve kroonen cn shil lings in omloop, die van ijzer vervaardigd, door de galvano-plastick verguld of verzilverd zijn. In Junij is voor ecne waarde van 7,934 aan klokken en 12,754 aan zakuurwerken in het Vereenigd Rijk ingevoerd. Er zijn den 7dcn omstreeks 1000 man ingescheept, om onze krijgsmagt in Oosi-Indië te versterken. BELGIE. BRUSSEL, 10 Julij. Tusscben de Regering en de Geestelijkheid bestaat nog steeds verschil over de toepassing der wet op het middelbaar onderwijs van 1850. Deze bepaalde dal de geestelijkheid zou verzocht worden, lot het onderwijs op de middel bare scholen des Staats mede te werken. De geestelijkheid stelde echter voorwaarde die het liberale Ministerie van de Ileeren Rogier afwees als onver- eenighaar met de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van het staatsgezag. Toen deze bewindslieden aftraden, werden zij vervangen door een Ministerie hetwelk de liberale begrippen met groote gematigdheid voorstond en zich ten doel stelde toenadering tusscben de partijen te bewerken. Ook dit Ministerie j heeft niet kunnen besluiten in de waarborgen te bewilligen, die de geestelijk heid meende te mogen verlangenvoor de Christelijke strekking van het onder wijs, waartoe hare medewerking gevraagd werd. Het gevolg is dat thans nog, nu het liberale Kabinet sedert ruim 8 maanden afgetreden is, aan de van j Staatswege opgerigte scholen van middelbaar onderwijs geen Godsdienst-onde- j rigt wordt gegeven. Bij den terugmarsch van het 3de regiment jagers te voet van het kamp van Beverloo naar Hasselt den 8sten dezer, zijn verscheiden soldaten door de buitengewone hitte op weg bezweken. Des morgens om 8 ure vertrokken ging alles tot des middags tamelijk wel. De soldaten warenmet uitzonde ring van slechts weinigen, die door de hitte niet verder voort konden, reeds te Zolder aangekomenvan waar zij zich na een half uur ruslensverder op marsch begaven. Doch naauwelijks waren zij uit dit plaatsje verwijderd of de verwarring werd algemeende hitte werd ondragelijken meer dan de helft van het regiment viel afgemat op den weg neder. De Kolonel gaf hierop terstond bevelom den marsch te vertragenterwijl hij de achter geblevenen vrijheid liet, om betzij 's avonds, hetzij den volgenden dag, zich weder bij het corps te vervoegen. Ten gevolge dezer vergunning kwamen van de 1200 man naauwelijks 500 ten vier ure te Hasselt aan blijvende de weg bezaaid met neerliggende soldaten. Toen men nu hulp aan de achtergeble venen afzond, bevond men, dat acht hunner gestorven waren, terwijl een groot aantal zieken zich huiten staat bevonden, om zich op te riglen, zoodat men hen op draagzetels naar het hospitaal te Hasselt moest vervoeren. De soldaten stonden reeds ten 4 ure des morgens gereed om op marsch te gaan, cn dit is vertraagd tot 8 ure; had men in de vroegte gemarcheerd, die onheilen zouden niet gebeurd zijn. Ook het 8ste regement, dat zich op weg naar het kamp bevondheeft veel geledendaarbij zijn insgelijks soldaten dood op den weg blijven liggen. Zij die naar de hospitalen ver voerd zijnzijn bijna allen krankzinnig. -De Minister van Oorlog beeft Commission benoemd om de oorzaak dier rampen te onderzoeken. Ook hier te lande beeft het onweder den 9den zwaar gewoed en veel schade aangerigt. De gewezen Ned. Minister de Heer Thorbecke is den 7den te Antwerpen aangekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Julij. Gisteren morgen heeft in de kerk Notre-Dame-des-A'icloires de plegtigheid der krooning plaats gehad van het beeld der H. Maagd en van het kind Jezus, met de fraaije kroonen, die de Paus heeft overgezonden. Er zijn hier ter stede in den laatslen tijd 22,000 woningen afgebro ken, maar daarentegen is men er 32,000 aan het opbouwen, die in hét begin van het volgend jaar Zullen kunnen betrokken worden er bestaat echter thans dringend behoefte aan huizen. In verscheidene groote steden wendt men het volgende middel aan, onl bij de warmte het vleesch goed te houden. Zoodra een beest geslagt is eri uitgebloed, spuit men door de slagaderen tien kan water, waarin 2 Ned. CC chloor van aluin zijn opgelost. Twintig minuten daarna kan men het vleesch afbakken en 12 a 14 dagen bewaren. De beriglen wegens de veldvruchten in het Zuiden luiden wat gunsti ger, zoodat er dan ook in de graanprijzen hier ter slede ccne belangrijke daling heeft plaats gehad. SPANJE. MADRID, 9 Julij. Maria Christina, de moeder der Koningin, is den 8sUin te Rayonne aangeko men, zich naar Parijs begevende. Volgens brieven uit Madrid zou haar vertrek bewerkt zijn door den President-Minister, den Generaal Lersundi, die aan dé Koningin zou hebben voorgehouden dat een duurzaam en populair Ministerie niet mogelijk was, zoo lang de regeringszaken onder den invloed der Koningin- Moeder stonden of schenen te staan. Men verwachtte dan ook, dat nu wel dra eenigc algemeen geachte Staatsmannen in het bewind zouden treden, onder welke zelfs de Maarschalk Narvaez en de Generaal Espartero genoemd worden. PREISSEN. Den 13dcn en twee volgende dagen zal te Dusseldorf eene groote Wol markt worden gehouden. Reeds zijn aanzienlijke partijen aangekomen. Een koopman had 25,000 ffi gezonden. Den 8stcn is na eene langdurige ongesteldheidZ. D. II. de Groothertog van Saksen-AVcimar-Eisenach overleden. Karei Frcderik was geboren den 2den Febr. 1783 en alzoo ruim 70 jaar oud. Hij was gehuwd met Grootvorstin Maria Paulowna, zuster van Keizer Paul I van Rusland. Zijn broeder is dö Hertog Karei Bernard, Opperbevelhebber van bet Nederl.Indische leger. Des overledenen zoon, Z. D. H. Karei Alexander August Jan, gemaal van II. K. H. Prinses Sophia der Nederlanden volgt zijnen vader in de regering van het Groothertogdom op. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Junij. Tot bescherming onzer grenzen is van regeringswege bevel gezondeneen legerkorps bijeen te trekken bij Pelerwardeinwerwaarts van bier cn elders bereids troepen vertrokken zijn. TURKTE. I Terwijl de Russen in de Vorstendommen trekken, heeft het Turksch i bewind aan den Keizer den eersten termijn betaald der schadevergoeding we gens het bezetten dier Vorstendommen in 1849 en 50. De Bevelhebber van het Noord-Amerikaanscb smaldeel in de Middelland- sche Zee, die den 15den Junij met zijne Hoofd-Officieren bij den Sultan ten gehoore werd toegelatenheeft hem de toegenegenheid van bet Amerikaanscbe volk verzekerd, wegens de edelaardigheid van zijn karakter, zijne liberale cn verlichte inzigten en zijne zorg voor het geluk zijner onderdanen. De Heer von Bruck, die naar de Porte gezonden was, om voldoening te eischen voor geweld te Smyrna tegen Ooslenrijksche onderdanen gepleegd, j heeft reeds eene schitterende voldoening ontvangendaar de Gouverneur van I Smyrna is afgezet en gestrenge straffen op hen zullen worden toegepast, die j bij de zaak betrokken zijn. Het Journal de Constantinople bevat het volgende: »Geen der tus- sehen de A'erhevcne Porie en Rusland aangegaane verdragen van vroeger dag- tcekening dan het traclaat van Balta-Liman geeft aan Rusland regl om in bet grondgebied van Turkye te dringen: en deze overeenkomst die in het jaar 1849 voor den lijd van zeven jaren aangegaan is, bepaalt in het vierde artikeldat de Russische troepen alleen dan in de A'orstendommen mogen trekken wanneer de openbare orde er mogt woidengestoord. Daar nu diepe rust in Moldavië en AValachye heerscht, zou ecne bezet ting dier gewesten door Russisclie troepenindien zij werkelijk mogt plaats grijpeneene daad zijn zonder geldige redeneene tastbare inbreuk op de onafhankelijkheid en de regten van Turkye, en eene grove schending der ver dragen van 1840 en 1841, die door de 5 groote Mogendheden zijn ondertee kend cn waarbij de regten en onafhankelijkheid van Turkye zijn gewaarborgd. Mogt werkelijk eene Russische krijgsmagt in de Vorstendommen dringen dan zou de tijding daarvannaar men meentweldra gevolgd worden door de verschijning van de Fransche en de Engelsche vloot voor Konstanlinopel," Ondertusschen was de tijding te Konstantinopel toen nog niet ontvangen, dat Rusland de Vorstendommen reeds bezet had. De Donau-Vorslendommen van Moldavië en AValachye grenzen aan elkan der, maar elk heeft zijne staatkundige regeling cn zijnen Vorst of Hospodar. Het eerste bevat 32,000 mijlen met ongeveer IJ millioen inwoners, het andere 71,000 mijlen met ongeveer 21 millioen. Men vindt hier nog vele Zigeuners of Heidens, cn ook vele Joden. De talrijke adel en ook de Grieksche geestelijkheid is vrij van belasting. De hoofdstad van Moldavië is Jassy, eene stad met meest houten huizen en 40,000 zielen. Van AValachye is Bucharest met 80,000 zielen de hoofdstad, waar eenige wetenschappelijke inrigtingen zijn. Moldavië was in 1538 onder Turkschc opperheerschappij geraakt, maar in 1792 is Rusland er in geslaagd om het onder zijne bescherming te brengen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3