en stukken ijs waren van eene aanzienlijke grootte, en daarbij heerseble zulk eene duisternis, dat men den arbeid gedurende een korten lijd moest staken (hetgeen Zaturdag gedeeltelijk ook hier het geval was.) Dergelijke berigten ontvangt men uit Noordbrabant, Zeeland en Gelderland. Te Haar lem heeft gisteren de bliksem het bovenste gedeelte der bierbrouwerij het Hert, aan het Sparen, getroffen, zonder evenwel schade van eenig belang te veroorzaken. Van eene welonderrigte zijde, zegt de Amst. Courontvangen wij berigt dat Zaturdag avond bij het plaats gehad hebbend onweder, hier ter stede, een meteoor-steenis neergekomen op de Brouwersgrachtbij het Wagenstraatje. Bij het nedervallen van den steen, sprongen de keijen op en vormde zich een groot gat. De steen weegt 6 ons, is puntig en gelijkt op den bekenden vuursteen. Uit Scheveningcn wordt het volgende gemeld: Ll. Zaturdag namiddag barstte hoven ons dorp een onweder los, met stortregen vergezeld, zoo sterk, dat binnen een kwartieruurs de meeste straten onder water stondenen het hemelwater in de kelders en onderste gedeelten der huizen stroomde; terwijl er gleuven aan het strand in de duinen en aan het badhuis op het terras ontstonden, welke wel twee of drie ellen diep en even zoo breed waren. De aandrang van het water, 't welk zich een' weg had gebaand over het terras van het badhuis, was zoo sterk, dat het den regtervlcugel van den gemet- selden trap aan het strand in zijne vaart wegvoerde. De riolen konden het water niet verzwelgen het bleef dus in de stratenen inzonderheid in de Weslstraat, op sommige punten hooger dan eene Ned. el staan. Van alle kanten werd hulp en voorziening ingeroepen. Na rijp beraadbleef er geen beter middel over, dan de brandspuit, steeds gebruikt om water aan te brengenthans te bezigen om het water weg te voerenhetgeennadat men daarmede van gisteren avond tot heden morgen onophoudelijk was bezig geweest, gelukte. Te Arnhem is door den storm een gedeelte der schipbrug over den Rijn van zijne ankers afgeslagen. Op de Veluwe moeten vooral de nieuw ontgonnen heidevelden veel van den hagelslag geleden hebben. De boekweit en tabak in de omstreken van Wageningcn hebben veel geleden. Bijzonder heeft Vrijdag het onweder in Noordbrabant zich verwoestend vertoond; van daar schrijft men uit 's HerlogenboschHet weder is hier Vrij dag morgen boven alle beschrijving hevig geweest. Omstreeks half 11 ure ontlastte zich hoven die stad en omstreken een ontzaggelijke onwedersbui, waarhij een hagelslag vielzoo als niemand zich er een herinnerde. Stukken ijs ('t was geen hagel incer) vielen er van 7| lood; buiten de stad spreekt men van stukken ijs ter zwaarte van 1 ffi. De bui, die uit het Noorden kwam, vernielde al wat breekbaar was. Niet alleen glasruiten werden bij duizenden ingeslagen, maar zelf dakpannen werden vernield. In de hoofdkerk en het stadhuis werden alle ruiten verbrijzeld; de hoofdkerk vooral is zwaar geteisterd. Geen der partikuliere huizen of ze zijn van de noordzijde geheel open. Men kan zich geen denkbeeld maken van den angst, die zich onder dit verschrikkelijk weder van de inwoners meester maakte. In de omstre ken moet de verwoesting nog grooter zijnop het dorp Vught zijn bijna alle daken vernield. Het aantal ingeslagen glasruiten was zoo groot, dat aan geen maken te denken vieldaarbij zijn het niet alleen de ruitenmaar ook de roeden die zijn vernield. Men heeft zich daarom op verschillende plaatsen moeten verge noegen met hulpafsluiting van doek of gaas, daar er geen glas genoeg in de stad voorhanden was. In de fabriek van de Heeren Lntkic Cranenburg zijn meer dan 400 ruitenin eene andere aan de voorzijde alleen 52 glazen vernield. De schade aan verbrijzelde ruiten wordt op 12,000 berekend. Te Uden sloeg de bliksem in de woning van een timmerman zoodat deze en nog drie andere woningen in een oogenblik lijds eene prooi der vlammen werden. De in boedel is grootendeels gered. In eene kleine streek van het dorp Boekei is door hagelslag de te veld slaande oogst geheel vernield. Ook in verscheidene Limburgsche gemeenten is ontzaggelijke schade aange- rigt. Te Mechelen, in Belgisch Limburg, zijn vier huizen door den bliksem in de asch gelegd. Te Parijs is een van twee personen die in een rijtuig zaten door een val lende dakpan in eens gedood. Te Havre is een ijzeren staaf van ongeveer G Ncd. cl wegende 25 Ned. ffi uit een balcon gerukt en op straat neergevallen. 's GRAVENIIAGE, 12 Julij. Den 8slen heeft eene commissie van den Ministerraad, bestaande uit de Ileeren Ministers van Binnenl. Zaken, Financiën, Koloniën en Justitie, per soonlijk opgenomen het terrein van den tuin van het depart, van koloniën. Men brengt dit in verband met de aanhangige voorstellen betreffende den bouw cener bad-inrigling en concertzaal op dit terrein. Onze verdienstelijke stadgenoot de Heer J. van der Velden is benoemd lot Professor aan dc Koninklijke Muziekschool alhier, en dit in de plaats van wijlen den Heer Dahmen. De Minister van Marine heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dat bij wijziging van de bestaande voorschriften, als proefneming, in September alsnog tot examen zullen worden toegelaten de jongelingen die genegen zijn om als Adelborst voor de eigenlijke Zeedienst op de Koninklijke Akademie voor de Zee- en Landmagt te Breda te worden toegelaten, zullende in dit bijzonder geval en zonder eenige gevolgtrekking voor den vervolge, voor dit jaar daartoe kunnen mededingen de jongelingen geboren op of na den lstcn September 1837. Men moet zich daartoe aanmelden bij den Minister van Marine. Tweede Sïamev ster Staten'fAeneeaal. Zitting van Dingsdag 12 Julij. In deze zitting zijn vier wetsontwerpen van ondergeschikt belang en vijf ministeriele missives ingekomen en drie verslagen uitgebragtover wetsont werpen die Vrijdag zullen worden behandeld. Voorts heeft de Heer Gevers van Endegeest aan den Minister van Buitenl. Zaken gevraagd, of cr werkelijk zoodanig stuk van den kant van den Pause lijken Stoel is ontvangenals sommige nieuwsbladen hebben medegedeeld en zoo ja, of dan aan de Kamer zoowel dat stuk als de nota der Rege ring, waarop het tot antwoord strekt, en verdere stukken, als er mogten zijn gewisseldzouden kunnen worden overgelegd. De Minister verklaart dat de Regering geheel en al vreemd is aan de be kendmaking van dat stuken zelfs dat het niet heeft kunnen worden af geschreven van de stukken die in het bezit van de Regering zijn. Nu een maal die bekendmaking heeft plaats gehad, bestaat er bij de Regering en bij hem geen bezwaar de Kamer volledig in te lichten, waarna op voorstel van den Heer Gevers besloten wordt die stukken te doen drukken en ronddcelen. E'rovincinle Statest van Zisidholtand. Zitting van Dingsdag 12 Julij. In deze zitting zijn tot leden van de Eerste Kamer herkozen de Heeren Mr. J. A. Philipse en A. van Ryekevorsel Hz.terwijl in de plaats van Jhr. Mr. IV. M. de Brauw, benoemd tot lid van de Tweede Kamer verkozen is Mr. J. S. Lolsy, Burgemeester te Dordrecht. Uit het verslag van de Gedep. Staten aan de Staten der provincie Zuid holland, ontleenen wij het volgende: De staat en loop der bevolking was op 31 December 1852 als volgt: in de sleden 140,932 mannen en 103,956 vrouwen, en in de gemeenten 139,399 mannen en 140,356 vrouwen, te zamen 584,693, waaronder zijn begrepen 4,335 krijgslieden en 274 gevangene krijgslieden, in dc militaire strafgevan genis onder Oegstgeest. Het getal personen, uit 15 gemeenten, naar overzecsche gewesten vertrok ken, bedroeg 230, en wordt verdeeld als volgt: 70 hoofden van huisgezin nen, waaronder 7 welgeslelden50 mingegoeden en 13 behoeftigen, 35 vrou wen en 125 kinderen (dienstboden geene)te zamen 230 personenen dus 95 meer dan in het jaar 1851. Blijkens de verslagen der Gemeentebesturen, bestaan in deze provincie de volgende kerkelijke gemeenten, als: Nederduitsch-IIervormde 196, Waalsch- Hervormde 6Engelsche of Presbyteriaansche 2Scholsche 1Anglicaansche Episcopaalsche 1, Evangelisch-Luthersche 13, Doopsgezinde 3, Remonstrant- sche 19, Christelijke Afgescheidene 25, Roomsch-Kalholijke 86, Oud-Room- schen of van de Bisschoppelijke Klerezy 11Israëlitische 24en te zamen 387 gemeenten. Het getal dienstdoende Leeraren enz. bij bovengemelde kerkelijke ge meenten bedraagt: bij de Nederduitsch-IIervormde gemeenten 251, bij de Waalscbe 10, bij dc Engelsche of Presbyteriaansche 2, bij de Scholsche 1, bij de Anglicaansche of Episcopaalsche 1, bij de Evangelisch-Luthersche 17, bij de Doopsgezinde 2, bij de Remonstrantsche 19, bij de Christelijke Afge scheidene 19, bij de Roomsch-Katholijke 145, bij de Oud-Roomsche 10, bij de Israëlilsche 20, en te zamen 497 Leeraren enz. Het strekt ons tot genoegente kunnen mededeelendat tnsschen de Leera ren of geestelijken der onderscheidene godsdienstige gezindheden en de Ge meentebesturen voortdurend vrij algemeen eene gewenschtc verstandhouding bestaat. Toestand der kerkgebouwen. Verleende subsidien. De kerkgebouwen en pastorien worden, zoo veel de middelen der gemeenten dit gedoogen, in goeden staat onderhouden. Uit de gelden, op de provinciale begrooling van 1852 uitgetrokken, ter somma van ƒ12,000, wegens subsidien voor opbouw, vernieuwing van ker ken of pastorijen van dc Hervormde en andere Eerediensten behalve die der R. K.zijn, benevens de jaarlijksche subsidie aan de Synodale Lutherscbe Commissie ad ƒ400, en eene toelage van ƒ100 ten behoeve van de Israë litische R.ing-Synagoge te Middelharnisde volgende subsidien verleend en reeds uitbetaald1°. Aan de Hervormde gemeente van Strijenƒ2000 voor de vergrooling van bet kerkgebouw, boven de som van 3400, in 1851 verleend. 2°. Aan het Hervormd kerkbestuur van Hoogmade en Rijpwetering ƒ4000, voor den opbouw eener nieuwe pastorij. 3°. Aan de Hervormde ge meente van Stolwijk 2100, voor den opbouw eener nieuwe predikanls- woning. 4°. Aan het Hervormd kerkbestuur van Sliedrecht 250, voor nieuwe banken in dc kerk. 5°. Aan de Hervormde gemeente van Leksmond ƒ2500, tot herstelling van het kerkgebouw. 6°. Aan de Israëlitisch-Portuge- sche gemeente te 's Gravenhage 200voor herstellingen aan hel kerkgebouw. Uit de, tot een bedrag van ƒ4000 op de provinciale bcgrooting van 1852 uitgetrokkene som voor herstel of vernieuwing van kerken en pastorijen van den R. K. Eeredienst, zijn de volgende subsidien verleend en reeds uitbe taald, aan dc R. K. kerkbesturen: 1°. Van Rijnsaterwoude 1800voor den opbouw eener nieuwe kerk, behalve, ƒ1800 in 1851 verleend. 2°. Van Nieuwkoop ƒ1500, voor den ophouw eener nieuwe kerk en pastorij. 3". Van Katwijk aan den Rijn ƒ600, tot herstelling der kerk en pastorij. Vervolg hierna HARDERWIJK, 8 Julij. Den 18dcn dezer zal van hier vertrekken, om op den 205tcn daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Straat Balie, Gezagvoerder J. Mulder, liggende in het Nieuwe Diep, bestemd naar Oosl-Indië, een detachement,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2