COURANT®! LEYDSCHE 'if A V- vs N°. 78. "<cV I uV V «U? ÏV Z?e Prijs der Couraut is flS in hot jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I)e Courant wordt Maandag, tVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. Y1UJDAG, 1 JU LIJ. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN 30 Junij. Gisteren morgen heeft een werkman C. lc Kier gehceten in de dekenfa- briek van den Heer van Wensen, op de Ileerengraclit alhier, hel ongeluk gehad om, terwijl hij een pak voorbij de machine droeg, te blijven haken, waardoor zijn cene arm half is verbrijzeld en bij den elleboog is moeten worden afgezet, welke kunstbewerking in het Acad. ziekenhuis met goed gevolg is volbragt. Programma der Jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leyden. Den 16Jen Junij 1853 werd de 87ste Jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leyden in het gebouw van de Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen op de Piuïne gehouden. De Voorzitter, Dr. L. J. F. Janssen, opende de Vergadering met eene sier lijke rede, in welke de spreker den toestand en de lotgevallen van de maat schappij in het afgeloopen jaar schelste en kort.elijk de negentien in dat tijds verloop afgestorvene leden vermeldde. Op de prijsvraag: eene geschiedenis van de Kloosters en Abdijen in Hol land en Zeeland, in de vorige jaarlijksche vergadering een antwoord bekroond zijnde van den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer R. C. II. Piömer, Th. Dr. en Pre dikant te Deil, bij Tielwerd door den Voorzitter aan dien lieer de gouden eerepenning met eene gepaste toespraak uitgereikt. Vervolgens werden ver kozen de Binnenl. en Buitenl. Leden fwelke reeds zijn opgegeven in ons nommer van 17 Junij). Als prijsvragen zijn uitgeschrevenom beantwoord te worden vóór of op den laalslcn December 1854: Uit de vakken van Taal- en Letterkunde Eene naauwkeurige en in alphabetische orde gerangschikte opgave en taalkundige beoordeeling van Woorden en Spreekwijzendie se dert de tweede helft der XVIII eeuw in onze Taal te regt of te onregt ingang hebben verkregen. (Men vergelijke de Lijst van Woordenvan wege de Maatschappij uitgegeven door Prof. Siegenbeek, in 1847). Uit de vakken van Geschied- en Oudheidkunde Een handboek van de Diplomatiek Charter- en Handschriften kunde) voor Nederland ingerigt. Ook wordt bij deze herinnerd, dat vóór of op den laatsten December 1853 antwoorden worden ingewacht op de ten jare 1852 uitgescbrevene prijsvragen Uit de vakken van Taal- en Letterkunde I. Eene spraakkaart van het Nederlandschwaarop de grenzen zijn aangevuld der verschillende dialectenmet een bijgevoegden tekst, waarin het aangewezen spraakverschil taalkundig wordt uiteengezet. [Berhardi's Sprachkarte von Deutscliland (2te Aufl. Kassei1849) hoe zeer in vele opzigten gebrekkig, en sommige kaarten in den Atlas histori- que, de la Belgiquedoor Jusseret (Brux. 1839) kunnen tot toelichting en voorbeeld dienen]. Uit de vakken van Geschied- en Oudheidkunde I. Eene levensgeschiedenis van MariaPrinses van OranjeKo ningin van Engelandinzonderheid tiaar aanleiding van authen tieke stukken. II. Eene geschiedenis van den Kerkbouwin ons Vaderland tot op het zoogenoemde Gothische tijdperk. [Doch, ter gemoetkoming aan de voor de beantwoording dezer laatste vraag vereiseht wordende onderzoekingen, wordt, boven het gewone eermetaal, nog de som van eenhonderd en vijftig gulden uitgeloofden de tijd tot inzen ding verlengd tot op den 31sten December 1855]. De prijs door de Maatschappij voor de bekroonde Verhandelingen uit geloofd, beslaat in een' gouden penning, ter waarde van eénhonderd en vijftig gulden, of wel de waarde van dien. De in te zenden stukken moe ten met eene andere hand dan die des Auteurs geschreven en met eene zin spreuk geteekend zijn. In een verzegeld omslag, dezelfde spreuk ten op schrift hebbende, vermeldt de Steller zijnen naam en zijne woonplaats. Een en ander moet, vrachtvrijvóór of op den bepaalden dag, bezorgd worden ten huize van den Penningmeester Mr. J. G. La Lau of aan den Secretaris der Maatschappij Mr. J. T. Bodel Nyenhuis In plaats der aftredende Bestuurders deHeeren Janssen en Rutgers, is gekozen de Heer de Walals zijnde het aantal der Bestuurders ten vorigen jare met één verminderd. Te Overijsche, een dorpje tusschen Brussel en Leuven, geboorteplaats van Justus Lipsius, is 11. Dingsdag een gedenkteeken ter zijne nagedachtenis opgerigtbestaande uit een voetstuk met zijn borstbeeld. Op de eene zijda leest inen in het LatijnAan J. Lipsius eenen der voornaamste Letterkundi gen der 16dc eeuw, Iloogleeraar in de Letteren te Leuven. Geboren 18 Oct. 1557, overl. te Leuven 23 Maart 1606. De Burgemeester, de Rector der Leuvensche Hoogescbool, de Heer de Rain, de Minister van Binnenl. Zaken, de Heer Piercot hebben daarbij het woord gevoerd in de Fransche, en de Heeren v. Duyze en de Ilaeyrnaeker in de Vlaamsche taal. Wij vermelden zulks te eerder daar Lipsius van 15771591alhier met grooten roem bet Hoogleer ambt heeft bekleed, wanneer hij voor zijne gezondheid naar de baden ver trokken, van daar zijn ontslag verzocht en zich aan de Leuvensche Hooge scbool verbond. Te Gouda zijn bij de herstemming voor een lid der Tweede-Kamer van de 1687 geldige stemmen, 1073 uilgebragt op den lieer M. A. F. H. Hoffmann en 614 op Mr. J. W. Gefken, zoodat de eerste is verkozen. Te Amsterdam zijn van de 1559 geldige stemmen, 944 uilgebragt op G. Graaf Schimmel- penninck. De Heer Mp. J. Heemskerk Bz.had er 615 verkregen. De eerste is dus verkozen. Te Delft zijn den 28sten bij eind-examen aan de Koninkl. Akademic tot ambtenaren der lstc klasse in Oosl-lndie bekwaam geoordeeld, de HH. SI". A. B. Blom, B. J. van Dijk, L. Ilovy, O. E. van Nispen, W. T. Rendorp, C. W. H. van Schelle en J. S. Trip. Te Gorinchem heeft de aanbesteding plaats gehad van den Rijks tele graaf van Utrecht naar Breda; het lstc en 2(1<: perceel is aangenomen door den Heer Maxwils te 's llage voor ƒ2,876 en ƒ5,976; het 3dc door den Heer Kuyck te Breda voor ƒ8,300. Woensdag is voor bet dorp Maashees, bij Grave, door den lievigen golf slag door de voorbijstoomende Venlosche stoomboot veroorzaakteene schuit met kiezel geladen, waarop zich 5 personen bevonden, gezonken; twee hun ner hebben den dood in bet water gevonden. De Justitie heeft een onder zoek ingesteld, daar het gerucht liep dat de stoomboot had moeten sloppen. Naar men verneemt, is schier gelijktijdig, zoowel in den boezem der Nederlandsche, als der Belgische permanente commissie voor het te houden Taalcongres, de bedenking opgekomen, of het niet verkieslijk zoude zijn, genoemd Congres voor een jaar uit te stellen, daar bet thans bezwaarlijk scheenom bij de levendige behandeling van taal- en letterkundige vraag punten zoo geheel en al buiten godsdienstige en staatkundige jjescbillen te blijven, dat daardoor elke onaangename wrijving van denkbeelden vermeden werd. In het vaste vertrouwen, dat zoodanig door velen verlangd uitstel niet lot een afstel, hetwelk door niemand gewcnscht wordt, zal geleiden, zou den de beide commission zich met dit denkbeeld bij groote meerderheid heb ben vcreenigd. De schade door den hagelslag te Moergestel veroorzaakt wordt op 5,000 begroot. 's GRAVENHAGE, 30 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Bidder der Orde van de Eiken Kroon, den Heer U. J. van Ruerlo Holst, wegens de menigvuldige diensten door hem, gedu rende 40 jaren bewezen, als Commissaris van Policie te Zaandam. Z. M. beeft benoemd tol Burgemeesters B. J. R. van Hasselt, te Naarden J. Callerifels, te Vlissingen; J. Banga, te Franeker; tot Regter bij de Arr.- Regtbank te Hoorn, Mr. J. F. T. van Valkenburg, thans plaatsvervanger van den Kanlonregtcr en Wethouder te Haarlem, en tot Regter-plaalsvervanger M>'. J. G. II. Faher, Advocaat te Hoorn; tot Substituut-Officier bij de Arr.- Regtbank te Dordrecht, Mr. W. J. van Vollenhoven, thans Griffier bij het Kanlongeregt te Vlaardingen; tot Notarissen te 's Gravenhage, D. P. J. van j WaningCandidaat-Notaris aldaaren te Hardenberg W. F. van der Muelen Candidaat-Notaris te Herwijnen; tot Ontvangers der directe Belastingen en ait-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1