4nglicaansche kerk beter aan haar doel te doen beantwoorden en mede tot voor ziening in de godsdienstige behoeften der toenemende bevolking te doen strek ken. De misbruiken waartoe slecht beheer of hebzucht van hooge geestelijken der Staatskerk aanleiding heeft gegeven, zijn thans zoo algemeen erkend, en de opregte zucht des voorstellers om het belang der Staatskerk te bevorde ren, was zoo onmiskenbaar, dat zijn voorstel weinig of geen tegenstand heeft ontmoet. De Minister van Binnenl. Zaken, Lord Palinerslon, heeft den 20sten eene deputatie ontvangen van een alhier gevestigd Prolestantsch genootschap, het Protestanlscli Verbond, welke een wettelijk toezigt op de nonnenkloosters verlangde, ter verzekering van de persoonlijke vrijheid der daarin opgenomen personen. De Minister antwoordde dal hij persoonlijk over de zaak in het algemeen grootcndeels instemde met de deputatie; doch de raadzaamheid van een wet- telijken maatregel was eene politieke vraag die door de Ilegering naauwlet- tend overwogen moest worden. Te Portsmouth ligt op dit oogenblik de magligste oorlog-stoomvloot zeilree, welke de wereld immer heeft vertoond of zoude kunnen verloonen zijnde daaronder 9 linieschepen en 8 fregatten van den eersten rang. SARDINIË. TURYN, 14 Junij. De processie, welke den 6den door een zwaar onweder mislukt was, is gis teren hervat. De optogt had eene verbazend groote uitgestrektheid. Behalve de gehcele geestelijkheid, bevonden er zich ook 500 dames bij, met de Konin gin-moeder aan haar hoofd. Gecne militairen namen er deel aan en de muziekanten van de nationale garde waren niet in uniform. Toen een regen bui de processie uit elkander dreef, doorliepen eenige jongelieden schreeuwende en juichende de straten van welke eenigen door de gendarmes gevat werden. Omtrent de aanleiding tot het houden van zulk eene processie wordt door de klerikale bladen het volgende medegedeeld: Het was den 6den Junij 1453 dat een vreemdeling naar Turyn kwam en een beladen ezel voor zich uitdreef. Toen dat dier op het plein voor de kerk van den 11. Sylvester aankwam viel het op de kniecn en was door de geweldigste slagen niet voort te krijgen. De drijver had namelijk kerkvaten geroofd en onder deze bevond zich toeval lig eene Hostie. Gedurende het slaan op den ezel, maakte de Hostie zich vrij, steeg om hoog, en bleef over het plein in de lucht zweven. De me nigte stroomt toe, ziet het wonder, en het gerucht daarvan komt ter oore van den Aartsbisschop. Deze begeeft zichvergezeld van de geheele geeste lijkheid, naar het plein, met een kelk in de hand. Toen hij onder de Hostie kwamknielde hijom ze te ontvangenen werkelijk daalde de Hostie in den gewijden kelk. Op die plaats werd toen de kerk Corpus Domini, dat is ligchaam des Heeren gebouwd. Zoo luidt het verhaal. AugsbZeit.) ITALIË, ROME, 14 Junij. Wel verre dat de Fransche Regering hare krijgsmagt van hier zal terug ontbieden, zendt zij er meer troepen heen; althans uit Toulon verneemt men, dat een sterk detachement van het 40e regement van linie naar Civita-Vecchia is ingescheept. De Paus had gedacht, dat, daar hij om redenen van hoog gewigtniet naar Parijs kan komenom Keizer Napoleon te kroonenaan wien hij zijne terugkomst in zijne staten te danken heeft, de Keizer zijne troepen uit Rome zou laten trekken, te meer, daar de meeste hoven den Paus troepen hadden aangeboden. Het aanbod van den Koning van Napels, die 5000 man wil zenden, werd het gunstigst ontvangen. De Nuntius ging daarop aan het Kabinet der Tuileriën de verzekering brengen dat de rust al hier niets te wenschen overliet, en dat die door de pauselijke troepen, ver sterkt door 5000 Zwitsers, door den Koning van Napels aangeboden, genoeg zaam kon worden bewaard. De Keizer vroeg of de Oostenrijkers de mark Ancona en de legatiën zouden ontruimen, waarop ontkennend werd geantwoord; en dit bewoog Napoleonom den Paus te doen melden dat hij de Fransche krijgsmagt te Rome nog vermeerderen zou. 8'SU'ISSEN. BERLIJN, 23 Junij. Uit den tijd van Frederik den Groote leven thans nog hier te lande 168 veteranen, van welke de oudste 108 jaren telt. De hontvcrgulding is een tak van nijverheiddie in de laatste jaren alhier zeer is toegenomen. Daarmede houden zich tegenwoordig ruim 180 personen bezig die ongeveer 700 h 800 gezellen in dienst hebben. Voorna melijk vervaardigen zij de vergulde spiegel- en schilderij-lijsten. Het tot dien arbeid noodige bladgoud en bladzilver kan niet in genoegzame hoeveelheid door de 14 goudslagers alhier, die met 50 knechts arbeiden, geleverd wor den, zoodat de helft van het hier verwerkte goud uit Neurenberg wordt ontboden. De Koning van Beijeren is den 20stcn te Muncben teruggekeerdvan zijne reis naar Italië en Oostenrijk, die eenige maanden heeft geduurd. Te Petersburg neemt de cholera, die in de laatste maanden afnemende was, weder toe; dagelijks werden een honderdtal menschen aangetast, van welke bijna de helft stierven. FRANKFORT. 21 Julij. De Wetgevende Vergadering heeft met 74 tegen 9 stemmen eene voor- dragt van den Senaat goedgekeurdom aan de Israëliten eenige uitbreiding van burgerschaps-reglcn te verzekeren. Deze verordening moet nu nog aan eene openbare stemming der burgerij onderworpen worden. VERËI'Nir.'»E STATEN. NEW-YORK, 11 Junij. Te Quebec en te Montreal had eene vreesselijke opschudding plaats gehad ter gelegenheid van de voorlezingen van den uitgeweken Italiaanschen Pater Gavazzi, die in eenen alles behalve liefderijken geest, jegens de R. K. waren gesteld. Op den 6dcn dezer had hij te Quebec eene lezing gehouden, hij welke gelegenheid verscheidene personen door het gepeupel werden mishandeld, en Pater Gavazzi zelf werd aangegrepen en verscheidene wonden ontving. Den 9den hield hij eene lezing te Montreal. De R, K. waren woedendde ge wapende magt werd te hulp geroepen en kreeg bevel op het volk te vuren; 7 personen werden gedood en nog 16 anderen verkregen meer en min ge vaarlijke wonden. Op den 10den was Montreal nog geheel in opschudding. STADS RERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Levden, Maandag den 27stcn Junij 1853, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Request van den Stads-Chirurgijn J. II. J. Groothols, om continuatie. 2°. Idem van D. Poelijoe Dz.tot het stellen van een' steenen beer tegen een' hem toebehoorenden muur aan het Ulrechtsche jaagpad. BROODZETTING Voor de Gemeente Ley den Ingaande Maandag den 27stl:|i Junij 1853. Maximum van den prijswaar niet hovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk Besluit van den 23steD April 1843, Staatsblad N". 13). Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op37 Cents. Een pond vijf oneen, op18 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 32 Vijf oneen, op16 Het Franschbrood van een Nederl. pond, op32 Vijf oneenop16 Het Huisbakwegende een Nederl. pond op28 Vijf oneen, op14 Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pond, op23 Vijf oneen, oplij Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5lc" September 1846. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Ley den, De Burgemeester VAN LIMBURG ST1RUM. Levden, 23 Junij 1853. De Secretaris v. PUTTKAMMER. B UR G E M E ES TE R en WETHOUDERS der Gemeente Leyden brengen, uil naam van den Heer Commissaris des Konings in deProv. Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 23 Junij 1853, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debilanten der Staats- Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 220ste Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop Geheele Loten Halve Vijlde Tiende ƒ76.00. - 38.00. -15.20. - 7.60. Bij Verhuring, Geheele Lotenƒ30.00. Halve- 15.00. Vijfde- 6.00. Tiende- 3.00. Twintigste- 3.80. Twintigste - 1.50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debilanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 24 Junij 1853. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. beeft aan Ds. J. F. Asma te Schiedam op zijn verzoek het emeritaat verleend, salvo honore. AKADEMIE-NIEITWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 25 Junij de Heeren J. G. van de Laar, van 's Gravenhagecn J. van Gennep, van Rotterdam, beide in de Regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIË HOOGESCHOOL. Den 20sten Junij de Heer J. W. Gunning, van Vlaardingen, in de Wis- en Natuurkunde, na verdediging van zijn Onderzoek naar den oorsprong en de scheikundige natuur van eenige Nederlandsche wateren. Den 21sten de Heer N. W. P. Rauwenhoff, van Amsterdam, in de Wis- en Natuurkunde, na verdediging van zijn Onderzoek naar de betrekking der groene Plantendeelen tot de zuurstof en het koolzuur des dampskrings onder den invloed van het zonnelicht. Beide Dissertatien in de Nederduit- sche taal. Aanstaanden Zaturdag zal ten 1 ure in het groot Auditorium der Ilooge- schoolonder Praesidium van den Hoogleeraar Opzoomer, een Specimen over Shakespeare's Macbeth in het openbaar worden verdedigd door den Heer M. P. Lindo. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHË HOOGESCHOOL. Den 22stcn Junij de Heer II. G. Braam, van Groningen, in de Godgeleerd heid, na Openbare verdediging zijner Dissertatie, exhibens Jo. Lodovici Vives Theologiam Christianam.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3