cm hint.: leydsciie N°. 76. V MAANDAG, 27 JUNIJ. BMNE.\LANDSCHE BERIGTEN. /v'. 'it f O He Prijs der Courant is f12 »>t het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen. 10 Centen afgegeven. Zte Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenMaandag komt LEYDEN25 Junij. Gedurende de maanden Mei en Junij dezes jaars, zijn alhier aan de markt gebragt 28,651 lammeren (in 1852 27,313). De prijzen waren bijzonder hoog. De Commissie van droogmaking van het Haarlemmermeer zal den 4dcn Julij de levering aanbesteden van de henoodigde steenkolen tot 1° Julij 1854, waaromtrent nadere inlichtingen alhier te bekomen zijn bij den Heer Inge nieur J. A. Beyerinck. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdis- triet Dordrecht, zal den 2den Julij plaals hebben. Te Boskoop is op een stal de longziekte uitgebroken en heeft zich reeds tot de naburige stallen uitgebreid. Den 22stcn is hel 8sle Landhuishoudkundig Congres te Alkmaar plegtig geopend in de Kapelkerkmet hel houden eener feestrede door Jhr. Mr. C. van Foreest. Terstond daarna zijn de werkzaamheden aangevangen. De tentoonstelling van voortbrengselen van den landbouw, van handwerken en fabriek-nijverheid zijn allezins belangrijk. Den 22slc» werd te Kampen de algerneene vergadering gehouden der Ovcrijsselsche Maatschappij ter bevorde- ïing van landbouw, tuinbouw en veeteelt; en te Arnhem dien zelfden dag, de algerneene vergadering der Broederschap van Candidaat-Notarisscn. Uit het verslag bleek, dat het door die Broederschap uitgegeven wordende tijdschrift liegt en Wel al meer en meer de belangstelling van het regtsgeleerd pu bliek opwekt. Ook is dien dag te Amsterdam de 5do algerneene vergadering gehouden der Ned. Maatschappij lot bevordering der Geneeskunst, onder het Voorzitter schap van den Hoogleeraar Kriegcr, welke bij die gelegenheid eene redevoering hield. Van de 29 afdeelingen waren 24 vertegenwoordigd. Den 23slen werd in den Anna Paulouna-Polder de eerste steen gelegd voor een nieuw kerkgebouw der Herv. gemeente. Door den Heer A. Ruyssenaers, Directeur der internationale lelegraaf- eompagnieis aan de Kamers van Koophandel hier te lande gezondende kaart van alle telegraaflijnen in Engeland en Schotland welke in onafge broken verbinding staan met de onderzeesche lijn van 's Gravenhage. Door de toezending van dit belangrijk en uitvoerig stuk en van alle vroegere rnede- deelingen heeft de Heer R. gezegde Kamers voorzeker groot aan zich verpligt. Op de te Bcusichem gehouden paardenmarkt van Maandag tot Donder dag waren ongeveer 1000 paarden aangehragt, meestal van Geldersch ras, die door Fransche handelaren voor hooge prijzen, (van ƒ300 lot 400) gretig gekocht werden. Van Iloordahuizum wordt van den 18dcn dezer gemeld: Als eene zeld zaamheid kunnen w ij van hier berigtendat twee onzer dorpsgerioolcnJo hannes J. de Vries en Sjouke Dirks, te zamen 150 jaren oud zijnde, waarvan hij 77 en zij 73 jaren lelt, op heden door den hand des huwelijks zijn vereenigd. Weduwenaar en weduwe zijnde, wordt deze hunne trouwplegtigheid te meer bijzonder, als men bedenkt, dat het met hem 51 jaar geleden was, toen hij zijn eerste huwelijk sloot, dat 49 jaar beslaan heeft en waaruit hem 2 kin deren en 14 kleinkinderen nog over zijn, en dal zij voor 53 jaar de eerste maal in het huwelijk trad en 47 jaar getrouwd mogt zijn, bezittende zij nog 8 kinderen30 kleinkinderen en 3 achter-kleinkinderen. In de aanspraak waarmede de Keizer van Brazilië de zitting van de nieuw gekozen Wetgevende Kamer heeft geopend, wijst hij op de van dag tot dag meer dringende behoefte, oin de nederzetting daar te lande van vreemdelingen te bevorderenten einde in het gebrek aan arbeidende handen te voorzien. 's GRAVENHAGE, 25 Junij. 7,. M. heeft den Kapitein van het instruelie-balaillon Voogt benoemd lot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Bij Z. M. besluit van den 23stea dezeris Jhr. Mr. W. Boreel van Ho- gelanden uit hoofde zijner betrekking van President der Tweede Kamer, op zijn verlangen ontslagen als Voorzitter der Commissiebelast met het afne men van liet examen van hen die als attaché bij het Nederlandsche corps diplomatique wcnschen in aanmerking te komen, en is dit Voorzitterschap opgedragen aan den Heer Mr. L. N. Graaf van Piandwyck, Oud-Minister van Builenl. Zaken. Z. M. heeft P. Willig eervol ontslagen als Burgemeester van Ouden dijk, en aldaar benoemd G. H. Bast. Voorts eervol ontslag verleend aan J. Risseeuw, als Burgemeester te RetrancheinentJ. du Bois, te Nieuw- vIietF. B. Quataert, te Ileille; P. de Brnyne, te St. Anna ter Muiden en A. Bruinooge, te Walerlandkerkje; en benoemd A. Luteynte Breskens; M. Scbeele, te Cadzand en RetranchementM. Mazurete Groede en Nieuw- vliel; Pb. F. Hennequin te Ileille en St. Anna ter Muiden, en tevens van Sluis; F. L. Benteynte Ooslburg; A. de Hulster, te SchoondijkeD. Be- kaar, te Waterlandkerkje c. a. Nog heeft Z. M. eervol ontslagen de Burge meesters P. Nieron, te Egmond aan Zee; J. van Lith, te Bennebroek; Mr. II. Gerlings Cz., te Schoten; Mr. K. J. C. Stakman Bosse, der beide Noord- wijken en benoemd tot Burgemeester S. C. S. Hollandte Egmond aan Zee vereenigd met Egmond Binnen, Bergen en Wimrnenum; P. J. Schuyl, te Sloten; Mr. M. S. F. de Moraaz Imans, te Bennebroek vereenigd met Heem stede G. van Egmondte Spaarndam en SchotenMr. K. J. C. Slakman Bosse, aan den Helder. Nog heeft Z. M. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan L. Knappert, Burgemeester van Vlaardinger Ambacht en Zoute- veen. Ook heeft Z. M. benoemd tot Burgemeesters van de navolgende ge meentenin afwachting van hetgeen omtrent hare vereeniging met andere nader zal worden bepaald: M1'. M. S. F. de Moraaz Imans, te Berkenrode; Jhr. II. G. Barnaart, te HaarlemmerliedeG. A. de Geus, te Houtrijk en Polanen; T. van Asperen, te Pelten; Mr. B. J. F. Marcus, te Rielwijkeroord F. II. Kleine, te Spaarnwoude, en J. L. van der Burchte Zuid-Scbalkwijk. Bij Z. M. besluit van 21 dezer, is benoemd tot Notaris te Delfshaven J. van Eek Candidaat-Notaris te Rotterdam. Z. M. heeft aan de Commissie van de Eerste Kamer, die Hem het ant woord op de Troonrede aanbood, het volgende geantwoord: «Mijne Ileeren Ik verzoek U, der Eerste Kamer van de Statcn-Generaal dank te zeggen voor haar adres. ik houd mij gaarne overtuigd, dat de Kamer de pogingen der Regering, tot, welzijn des Vaderlands aangewend zal blijven ondersteunen en be vorderen." H. M. de Koningin zal de volgende maand eene buitcnlandsehe reis doen. II. K. II. Prinses Frederik der Nederlanden en hare dochter, Prinses Maria, zijn gisteren vertrokken met den eersten spoortrein uit deze residentie naar Berlijn. Heden nacht heeft Z. K. 11. Prins Frederik zich mede der waarts begeven. Zij begeven zich vervolgens naar Swinemunde, zullen Stok- holm aandoen en zich dan naar Petersburg begeven, waar de Prinses zal blijven, doch de Prins spoedig hier heen zal terug keeren, om later de Prinses weder af te halen. De eerste dag van de volksvermakelijkheden in de Maliebaan is door het schoonste weder begunstigd. Er heerschte daarbij algerneene gulle vreugde. Duizende wandelaars bevonden zich in het ruime veld, en verlustigden zich in het aanschouwen van mastklimmen -goochelkunst en bepaaldelijk van het ringrijden. II. M. de Koningin, gezeten in een open rijtuig, vereerde het feest met hare tegenwoordigheid. 11II. KK. 1111. Prins en Prinses Hendrik woonden het te voel onder de menigte bij en namen daarna plaats op eene tribnne, waarvoor het ringrijden plaats had, omgeven door velen, die bij herhaling de krcctenLeve de Prins en de Prinses aanhieven. Zij wer den vervolgens door die menigte naar IID. paleis begeleid; de doorluchtige personen beantwoordden door minzame groeten de opgewondenheid en geest drift der talrijke schare. Aan het ringrijden hebben 34 personen deelge nomen. Alles liep zonder de minste stoornis in vreugde af. Een geacht ingezeten vergastte de menigte door het oplaten van luchtballons, die ook veel j genoegen verschaften. De illuminatie van het Eoseh heeft wegens liet ongunstige weder, gedeelle- j lijk geen voortgang kunnen hebben. j Bij den Minister van Financiën is ontvangen 50 in bankpapier, door een onbekende, onder het postmerk Sneekten behoeve van 's Rijks schatkist. De Minister Lightenvelt is heden nacht over Brussel naar Rome ver trokken belast met eene diplomatieke zending. Het wets-ontwerp tot opening van een nieuwen termijn ter vervulling der formaliteiten, bedoeld bij art. 9 der wet van 28 Julij 1850, strekt, om

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1