te Rotterdam en Harlingen, 32 te Hoogezand, enz., te huis beliooren; de grootte dezer schepen loopt van 40 tot 250 tonnen. De Staats-Courant bevat den navolgenden Staat van de opbrengst der Middelen, in de vijf eerste maanden van 1853, tegenover de opbrengst van de vijf eerste maanden van 1852. 1853. 1852. 7,292,986.44, 7,439,453.55 In- en uitgaande regten, scheepvaart-reglen vuur-, ton- en bakengeld 1,956,300.50 2,069,097.40 8,314,382.75 8,000,432.53^ Registratie-zegel-successieregten enz. 4,544,400.46 4,089.566.01 Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken 81,530.50 G5.359.05 Posterijen 607,573.65 j 583,929.721 137,959.50 138,746.00 Totaal ƒ22,935,139.81 ƒ22,336,584.32 Meerder in 1853 ƒ548,554.49. 'sGRAVENHAGE, 1G Jnnij. Z. M. heeft eervol ontslagen als Burgemeesters van Buggennm en Elsloo, S. Joosten en J. Mobers en op zijn verzoekeervolden Burgemeester van fHeren, A. P. Scheepers. Verder heeft Z. M. benoemd tot Burgemeesters: .1. P. Limpens, te Amstcnrade; J. J. Beelen, te BelfeldTh. Lcesens, te BcinelenJ. W. Scheepers, te Bergharen; M. Verheggen, te Buggenum W. Jaspar, te Elsloo; W. J. Dortants, te EygelshovenCh. Kengente Itleren; L. Grispen, te lltervoorl; G. Htiynen, te MeschP. Verheggen, te Nun hem ten einde die betrekking te vereenigen met die van Burgemeester van llaelen N. Rademakers, te Oud-Valkenburg; P. D. Dortants, te II im burgM. Schrij- nemaekers, te Rijckholt; 1'. J. Smeets, te Scbin op Geul; A. Linckens, te Strncht, J. A. l'Ortye, te WijnandsradcIV. Maesscnte Sb Odilienberg. Met intrekking der door Z. M. gedane benoeming van een Burgemeester te Wessetn benoemd P. Ilennissenen voor de gedane benoeming van den Bur gemeester te Roggel benoemd J. Theelen. Nog heeft Z. M. op zijn verzoek eervol ontslagen Mp. AF. C. M. de Jonge van Ellemeetals Burgemeester van Ooslcapelle en als Raad der Centrale directie van AValeheren. MZerste B£.amer der Staten-fieneraai. Zitting van Woensdag 15 Junij. In deze zitting beeft de Heer Mr. J. A. Philipsc bel hem bij Koninklijk besluit van 20 Mei jl. opgedragen voorzitterschap met het houden der vol gende aanspraak aanvaard Mijne Heeren! Het heeft onzen geëerbiedigden Koning behaagd de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal op nieuw ter vergadering bijeen te roepen en aan mij is de eervolle onderscheiding te beurt gevallen om andermaal als Voorzitter dezer Vergadering te mogen optreden. Bijzonder erkentelijk voor het blijk van vertrouwen door mij van Z. M. den Koning bij herhaling ontvangen, besef ik tevens niet alleen bet gewig- tige der betrekking tot de uitoefening waarvan ik ben geroepen, maar ook de groote verantwoordelijkheid welke daaruit voor mij zal voortvloeijen. Bij het gevoel mijner eigene krachtenzon ik bijna terugdeinzen voor de zwaarte der taak, welke op mijne schouders is gelegd, zoo ik mijne hoop niet vestigde op de ondersteuning van den Almagtige, aan wiens hulp en bijstand lot het volbrengen der op mij ruslende verpligtingen ik zoozeer de behoefte gevoel en zoo de van U, Mijne Heeren, reeds vroeger zoo ruimschoots ondervondene blijken van toegevendheid en hulpvaardigheid mij den moed niet gaven, om ook thans weder, met vertrouwen op uwe welwillendheid, de taak op mij te nemen. Bij vernieuwing, M. II., roep ik met den meesten aandrang uwe welwil lende ondersteuning voor mij in mijne beste pogingen zal ik van mijne zijde aanwenden om aan mijne nieuwe roeping met eere te beantwoorden eri mij daardoor 's Konings vertrouwen en uwe achting, waarop ik hoogen prijs stel, waardig te maken. Na de zoo veelomvattende gebeurtenissenwelke tijdens en na onze laatste vergadering hebben plaats gehad, gaan wij een belangrijk tijdperk te ge- moet staan ons welligtzoo als wij gisteren uit 's Konings rede hebben vernomen; gewigtige werkzaamheden te wachten. Mogen wij, M. II., al wat aan onze beoordeeling zal worden onderworpen, met gematigdheid en bedaardheid nagaan en onderzoeken. Mogen onze beraadslagingen die ik weder trachten zal geregeld te lei den getuigen van dien geest van kalmte en beradenheid welke zoo zeer bevorderlijk zijn tot de riglige behandeling van slaatsaangelegenheden Mo gen zij getuigen van orize zucht om mede te werken ter behartiging der belangen van het Nederlandsche volkMogen zij getuigen van onze gehecht heid aan den Koning, van onze liefde voor het dierbaar Vaderland! Gods zegen, Al. H., gij allen wenscht dit met mij, ruste op onze werk zaamheden! Het is in die hope, dat ik mijne betrekking van Voorzitter dezer zoo aanzienlijke Vergadering verklaar te aanvaarden." De Kamer beeft besloien dat in de zitting van morgen zal worden be raadslaagd over de vraag of de afdeelingenwaarin de Kamer zich voor deze maand verdeeld heeft, zich zal bezig houden met het onderzoek der bij haar ingekomen wets-ontvverpendie door de Tweede Kamer aangenomen maar ten gevolge van het sluiten van het vorig zittingjaar bij deze Kamer onafgedaan zijn gebleven. Op nieuw zijn ter tafel gebragt eenige verzoekschriften. Tot leden van de gemengde Commissie voor de Stenographic zijn benoemd de Heeren van Rijckevorsel't Hooft en Bosch van Drakeslein. Het nieuwbenoemde lid, de Heer Paspoort van Grypskerke, heeft lieden zitting genomen. Na het trekken der afdeelingen hebben de leden zich naar hunne sectien begeven ter benoeming van Voorzitters en Ondervoorzitters, alsmede van leden der Commissie voor bel ontwerp van een adres van antwoord op de troonrede. Zitting van Donderdag 1G Junij. In deze zitting in beraadslaging gekomen zijnde de vraag of de afdeelingen zich zouden bezig houden met het onderzoek der wets-ontwerpenlaatstelijk van de onlbondene Tweede Kamer ingekomen, is met 21 tegen 9 stemmen beslist, dal deze ontwerpen niet naar de afdeelingen zullen worden verzon den. AA'aarna de vergadering is opgeheven. 'STtveede S(atiter der Stisten-fHeneraal. Zitting van Woensdag 15 Junij. Deze zitting wordt geopend onder het tijdelijk A'oorzittcrschap van den Heer Luybenals oudste lid. in deze vergadering zijn benoemd drie Commissien belast met het onder zoek der geloofsbrieven. Die Commissien zijn uitgenoodigd om morgen hare verslagen uit te brengen. Zitting van Donderdag 1G Junij. De Kamer heeft zich heden in de allereerste plaats bezig gehouden met het aanhooren der rapporten van de drie Commissien in wier handen ge steld waren de geloofsbrieven van de verkozen leden. Al de verkozenen zijn toegelaten, behalve de Heeren van de Poel en Sander, gekozen in het district Dordrecht, wegens vermoedelijke onregelmatigheid bij de verkiezing in het onderdistrict Hendrik-Ido-Ambacht; waaromtrent nadere inlichting gewacht wordt. Daarna worden als Candidaten voor het voorzitterschap benoemd lot lstcn Candidaat hij de lslc stemming de Heer Borcel van Hogelandentot 2<icn Candidaat, bij de 4dc stemming, de Heer Gevers van Endegeest, tot 3Jcn Candidaat, bij de lslc stemming, de Heer Luyben. Daarna is de vergadering opgeheven. MEPPEL, 11 Junij. Gisteren avond, na afloop van hunnen arbeid, gingen twee tabakskervers- knechts in de buurt hunner werkplaats, eenen bruidegom geluk wenscben met zijn eerstdaags te voltrekken huwelijk. Hun werd de bij die gelegenheid gebruikelijke brandewijn met rozijnen aangeboden, en in minder dan één uur tijd hadden zij te zamen meer dan twee flesschen gedronken. Een hunner is nog dien zelfden nacht aan het onmatig gebruik van dien drank overleden, terwijl de andere, vermoedelijk door braking, is behouden gebleven. De overledene, een ijverig arbeider, diende reeds sedert 18 jaren zijnen Heer, en was bovendien een waardig echtgenoot en zorgdragende vader van 3 kin deren die thansvan bunnen broodwinner beroofdin behoeftige omstandig heden gedompeld zijn. BÜITEIVLA1VDSCÏÏE BER1GTEN. ENfCEEAlV®. LONDEN, 13 Junij. In het Lagerhuis beeft de Heer Bowyer aan de Regering de overlegging gevraagd van de stukken betreffende het vestigen van een R. K. hiërarchie in Nederland. Lord Piussell heeft dit namens het Alinisterie toegezegd. I De Koningin beeft aan het leesmuzeum der Engelsche en vreemde zee liedente Dover, eene menigte kostbare werken ten geschenke gegeven. De zeelieden hebben van 's morgens 9 tot 's avonds 10 uur vrijen toegang en vinden alle mogelijke dagbladen en revues. Omtrent 300 hunner maken reeds van het nuttige en hoogst aangename van deze inrigting gebruik. Onlangs bood een man van zeer geringen staat aan het kantoor van een der hulpbanken van de Londensche Bank eene banknoot van 25 aan, wier I dagteekening van afgifte 80 jaren oud was. Op de vraag hoe hij in het bezit van dit oud papier gekomen was, antwoordde de man, dat, toen bij ruim 25 jaren geleden trouwde, de moeder zijner vrouw, benevens andere zaken van weinig waarde, bun eenige oude boeken geschonken bad, in een waarvan hij, toen hij het dezer dagen doorbladerde, deze banknoot vond. Zij is, met de rente te zamen tot een aanzienlijk bedrag, door de Bank gaaf betaald. BELRI 23. BRUSSEL, 15 Junij. Z. AI. heeft den Nederlandschen Gezant, Baron van Gericke, in een bijzon der gehoor ontvangen, dat meer dan 1£ uur heeft geduurd; daarna heeft de Baron een bezoek bij den Hertog van Brabant argelegd. Tusschen onze Re gering en die van Nederland blijft steeds eene goede verstandhouding bestaan. FRAWHRIJK. PARIJS, 15 Junij. De Moniteur meldt dat de maatregelen tot verzachting van bet lot der staatkundige veroordeeldenvoorlaan zeldzamer en niet dan na rijpe overweging zullen worden toegepast. Het logenstraft ook het gerucht, volgens hetwelk een zeker getal begenadigden zou behooren tot de dezer dagen in hechtenis genomen personen. Onderscheiden hunner zijn weder in vrijheid ge steld. Omtrent hetgeen door de gevangennemingen ontdekt isweet men nog niets.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2