gezamentlijkc reeders van scliepen benoemd, aan den Minister van Binnenl. Zakenwaarin de aandacht des Ministers wordt gevestigd op de ladingen welke tegenwoordig voor Oost-Indië worden ingenomen, en diktnaals uit zich zeiven ontbrandbare stoffen bevattenwaardoor herhaaldelijk schepen in brand zijn geraakt, en wel meestal zoodanig dat er aan geen blusscben te denken viel. Zij wenschen dat van wege de Regering eene Commissie worde be noemd om te onderzoekenwelke artikelen voor zelfontbranding vatbaar zijn, en dat deze dan ook of voor inlading mogen geweerd worden, of niet anders medegenomen dan op bet dek. Daarenboven geven zij den wensch te kennen, dat voortaan geene balen mogen worden medegenomen, waarvan men den inhoud niet kent. BUITENLAiVDSCHE BER1GTEM. EHGÜLAN1». LONDEN, 11 Junij. Volgens den Timesdie weder een vertoog bevat over het Oostersche vraagstuk, zullen de Britsehe en Fransche vloten uil hoofde van de letter der overeenkomst van 1841, de Dardancllen niet doorstevenen, en tot het uiterste niets doen wat den vrede kan schaden. Het Russische Kabinet zal zeker vóór den 20slen dezer geene bevelen tot bezetting of andere maatrege len, van minder vredelievendcn aard, geven. In dien tusschentijd zal het van al de voornaamste Staten van Europa de krachtigste vertoogen ontvangen hebben tegen de gedragslijn, welke het gemeend heeft te moeten volgen. Het zal vernomen hehben, dat in elk gedeelte der beschaafde wereld zijne vorde- deringen de uiterste bevreemding hebben verwekt, te meer, daar die in vol komen tegenspraak zijn met de verzekeringendoor Keizer Nikolaas gegeven en met de voorschriften van eene staatkunde, welke hij, bij deze en vroe gere gelegenheden, gezegd heeft te volgen: en wij weten niet, wat antwoord het Russisch Kabinet zal kunnen geven op vertoogen. welke zoo eenstemmig, zoo ernstig en zoo overeenkomstig de waarheid gedaan zijn. Daarna treedt het blad in beschouwingen over den aard der eischen van Rusland, en vindt die geheel strijdig met de onafhankelijkheid van den Turkschen Staat. Als er meerdere waarborgen voor de Christen-bevolking noodig zijn, dan behooren zij door al de groote Mogendheden gezamentlijk gevraagd en verzekerd te wor den. Wat de bezetting der Donau-vorslendommen betreft, de Times is mede van oordeel, dat men die nog niet als eene dadelijke oorlogsverklaring be hoeft en behoort te beschouwenhet blad hooptdat de Turken zichook in dat geval, op eene verdedigende stelling zullen houden; dat alle aanlei ding tot botsing van die zijde zal vermeden worden. Maar ook na de bezet ting van de Vorstendommenzal Rusland niet in staat zijn de voorwaarden aan Turkije op te leggen, welke in liet verdrag van Vorst Menzikoff vervat waren; en, zoo besluit het blad, zeker zal het nimmer de toestemming van Europa verlangenom de Donau-vorstendommen bezet te houdenbij wege van schadevergoeding voor het mislukken van vorderingenwelke Rus land het regt niet bad te doen." Als een bewijs hoe nadeelig het is de poststempels, bij het vasthechten op de brieven, in den mond te bevochtigen, moge dienen, dat dezer dagen een bediende aan het postkantoor te Leeds, na het opplakken van poststem pels, een groot gezwel aan het verhemelte heeft bekomen, hetwelk hem veel pijn veroorzaakte en ondanks de terstond ingeroepen geneeskundige hulp zich verder schijnt te willen uitbreiden. Te Stockport hebben 20,000 werklieden den arbeid gestaakt; zij eischen eene verhooging van loon. De fabrieken staan stil. Er hecrscht eene bui tengemeen groote spanning. Drie fabrieken blijven in werking. De fabrie kanten zijn voornemens hunne werkplaatsen eene maand gesloten te houden. Te Plymouth is aangekomen het Zweedsche oorlogsfregat Eugenie van 40 stukken geschut, dat, in de maand October 1851 uit Europa vertrokken, Rio-Janeiro en la Plata had bezocht, de straal van Magellaan was doorgestevend, Valparaiso had aangedaan en vervolgens de Gallapagos, Panama, de Sandwich-eilandenSan Francisco, Otaheite, de Vriendschaps eilanden en Sidney bezocht; van Australië ging het naar de Carolinas en Ladrones, Canton, Manilla, Singapore, Batavia en Mauritius, en keerde ein delijk over de Kaap de Goede HoopSt. Helenaenz.naar Europa terug hebbende alzoo eene reis rondom de wereld gemaakt. Van de 340 schepe lingen waren 3 overleden en 2 gedeserteerd. Verscheiden hunner hadden veel geleden door gedeeltelijke blindheid ten gevolge van de werking der zon in de heete luchtstrekenwelke het schip heeft bezocht. BELGIË. BRUSSEL, 11 Junij. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft een wetsontwerp aangenomen ter vergunning van het leggen van eenen spoorweg van Hasselt naar Maastricht. Het wetsontwerp tot voltooijing op staatskosten van het gedenkteeken ter cere van het Nationaal Congresalsmede van de opbouwing der kerk ter na gedachtenis van wijlen de Koningin der Belgen (die 450,000 fr. zal kosten), «s met algemeene stemmen aangenomen. Tevens heeft de Kamer besloten den wensch te uiten, dat op de eerezuil van het Congres een standbeeld van Koning Leopold mogt worden geplaatstmen achtte het niet voegzaam zulks m eene in 's Konings naam uit te vaardigen wet voor te schrijven. Daarop is de Kamer voor onbepaalden tijd uiteengegaan. De Gemeenteraad van deze stad heeft 50,000 fr. toegestaan ter viering der feesten bij gelegenheid van het huwelijk van den Hertog van Brabant. Hel getal landverhuizers is te Antwerpen zoo grootdat er gebrek aan schepen is om ze te vervoeren. FRAKHRIJRi PARIJS, 13 Junij. Bij Keizerlijk besluit zijn 2 Vice-Admiraals en 4 Schouten-bij-Nacht benoemd en hebben er nog verscheidene benoemingen en bevorderingen bij de zeemagt plaats gehad. De Minister van Oorlog heeft aan een groot getal officieren der artillerie en genie verlof gegeven hunne diensten aan den Sultan van Turkije aan te bieden. Aan bet Ministerie van Oorlog wordt dag en nacht gewerkt. De Heer Tacher de Ia Pagerie is met eene bijzondere zending van den Keizer naar Weenen vertrokken. Er zijn meer dan 80 personen gevangen genomentot de republikcin- sche partij behoorende. Het zijn grootendeels werklieden, in wier huizen vele schotschriften en proclamatien gevonden zijn. Men brengt deze gevan gennemingen in verband met het sedert eenige dagen verspreid gerucht wegens een tegen het hoofd van den Staat gesmeed complot, welks doel geweest zou zijn om hem op te ligtentoen hij zich naar de voorstelling in het Hippodrome begaf. Zoo veel is zeker dat de Keizer en Keizerin als zij uitrijdensterker dan vroeger geëscorteerd worden. Het thans naar de Dardanellen stevenende Fransche eskader, onder be vel van den Admiraal de la Susse, is zamengesteld uit 5 zeilschepen en 3 schroefstoombootenmet 810 stukken. Bij dat eskader zijn gevoegd 3 stoom- fregattenieder van 500 paardenkracht en een schoener van 220 paardenkracht. Behalve het eskader van den Admiraal de la Susse onderhoudt Frankrijk nog eene divisie in den Levantonder bevel van den Schout-bij-Nacht Romain Desfossés. Zij bestaat uit een sloomfregat, van 500 paardenkracht, 3 schoe ners, ieder van 220 paardenkracht en het stoomschip Sentinelle. De Rus sische vloot bestaat uit 13 linieschepen, onder welke 6 van 120 stukken, 8 fregatten, 6 korvetten en 12 kleinere vaartuigen; onder deze zijn geen stoomschepen. De Engelsche vloot bestaat uit 9 linieschepenonder welke 5 stoomschepen en bijna even zooveel fregatten. Te Valgorge (Dep. Ardèche) is den 5den dezer op 'toogenblik dat eene processie de kerk verliet, eene van 6 klokken die hard geluid werden, uit den toren gevallen, op het hoofd van een werkman die onmiddelijk dood nederviel. Zekere Heer R. wonende op de faubourg Montmartre, bekend van wege zijne vreemde grillen en zeer bevriend met den portier zijner woning, kwam verleden week op een avond zoo bezorgd te huis, dat de portier hem naar boven moest dragen. Den volgenden dag kwam hij niet te voorschijn. Den tweeden dag nog niet en hoe men klopte hij gaf geen antwoord. Den der den dag besloot men met den Commissaris van policie de deur te openen. Deze treedt binnen en wat vindt hij daar? een man die een beroerte bad gekregen, die een zelfmoord bad begaan? och neen! Hij zat bedaard te lezen en vroeg wat men verlangde. Hierop verklaarde menuit ongerustheid dat hem iets mogt overkomen zijn, tot dezen maatregel te hebben besloten. Hij antwoordde: wel te hebben hooren kloppendoch dat hij om de gevol gen van zijnen laatsten uitgang, eene gelofte had gedaan om in geen drie dagen te eten of te drinken of eenig menschelijk aangezigt te zien. De Com missaris vermaande hem ten slotte, om voortaan te zorgen dat hij zich zei ven zulke boete niet meer zou behoeven op te leggen. Er is sprake van den aanleg van een nieuwen boulevarddie van het Theatre de la Gaité door onbebouwde velden, zonder de voorstad St. Anloine aan te doen, zou loopen tot aan de Barrière du Tróne, Volgens de Gazette des Hópitauxbeeft een Engelschman, de Heer Richardson, een nieuw middel tot verdooving van het gevoel ontdekt, welks werking even krachtig is, als die van ether of chloroforme, doch met het voordeel boven beidendat het in de toepassing hoegenaamd geen gevaar aanbiedt; uit de door den uitvinder met dieren genomen proeven blijkt dit ten volle. Het middel bestaat in de inademing van den damp of rook, die zich ontwikkelt bij het verbranden van een soort van valsche paddestoelen (Lycoperdon Proteus); na verloop van eenige minuten en soms zelfs slechts na eenige seconden aan die inademing blootgesteld te zijn werd bij dieren de hoogste staat van gevoelloosheid verkregen, die eerst en zonder eenige moeite ophield wanneer men hen aan den bedwelmenden damp onttrok. De damp van dezen paddestoel wordt in Engeland sedert lang verkozen boven dien van zwavelten einde de bijen te bedwelmenvoor men den honig uit de korven neemt; hij heeft dan ook het voordeel van overigens geheel on schadelijk voor die insecten te zijnhetwelk den Heer Richardson op het denk beeld heeft gebragtom het middelter vervanging van ether en chloro form meer algemeen in gebruik te brengen. Men heeft op een daardoor bedwelmden hond eene pijnlijke operatie bewerkstelligd, zonder dat het dier, tijdens de bewerking, iets scheen te gevoelen. Als een bewijs van de on schadelijkheid der hier bedoelde paddestoelen kan nog dictiendat men ze onder vleesch gehakt en, in melk gekookt, aan honden en katten als voedsel heeft gegeven die ze gulzig verslondenzonder er eenig nadeelig gevolg van te ondervinden. De Spaansche Regering heeft omstreeks 500 handelsartikelen vrijgesteld van het betalen van invoerregten. ITALIË. ROME, 4 Junij. De Regering heeft de belastingen met 1°. Julij aanstaande aanmerkelijk verhoogd. De Paus bad aan de Fransche Regering kennis gegevendat de Keizer het leger wel Rome zou kunnen doen verlaten daar de rust thans verzekerd wasde Keizer schijnt echter van dat gevoelen niet te zijn. De Fransch Univers verzekert, dat de vertoogen, welke onlangs door

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3