varenen welligt heeft men den Sultan ook bewogen om die bezetting der vorstendommen stil te gedoogenals nog geen inbreuk makende op zijn eigenlijk grondgebied. Nog iets, dat het Journal des Débats mededeelt, schijnt voor 'tbehoud van den vrede te pleiten namelijk de komst te Parijs van den Russischen Minister van Justitie den Graaf Panin die met eene bijzondere zending bij de Fransche Regering Zaturdag avond aldaar is aangekomen. Onderwijl heeft de Sultan ecliter, volgens de laatste berigten uit YVeenen, zich ter zee en te land zoo veel mogelijk ten strijde gereed gemaakt. Gisteren overleed te 's Hage de Heer Jhr. Mr. J. C. de Jonge, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw en der Russische Orde van Sl. Anna 2(ie kl. Staatsraad in buitengewone dienst, Rijks Arehivarius, Wethouder aldaar. Zijne geschriften zijn met lof bekend, vooral zijn beroemd hoofdwerk: Geschiedenis van Neérlands Zeewezenterwijl nog onlangs een doorwrocht werk over de vroegere betrekkingen tussehen Nederland en Venelie van hem v erscheen. «ij was een man die zeer betreurd wordt en die droefheid alle- zins waardig is. Ook de Maatschappij der Ned. Letterkundedie dit jaar vele verliezen heeft geleden, derft in hem, die sedert het jaar 1814 onder hare Leden behoorde, een lidwaarop zij teregt roem mogt dragen. Het Handelsbl. vermeldt, dat de Heer Thorbecke geheel hersteld, van zijne reis in de residentie is teruggekeerdeene zware koude had hem op reis overvallenwaardoor hij eenigzins onpasselijk is geweestdoch van geen ernsligen aard. De Haarlemermeer-Commissie heeft besloten, nabij Gouda een stoom gemaal te stichten, ter ontlasting en afmaling van de Gouwe, die tevens als boezem voor genoemde droogmakerij verstrekt. Daaraan was reeds zoolang behoefte gevoeld, omdat bij hoogen waterstand op den IJssel, de afwatering der landen zoo zeer werd verhinderden de vele polders die door een zóó groot getal molens moesten worden drooggehoudendoor den opgezellen boezem vaak werden belemmerd en zoo als de vcrloopcn winter nog ten duidelijkste be wees, geheel werden onder water gezet. De Minister van Koloniën zal morgen Woensdag en die van Marine Vrij dag geen gehoor verleenen. Op het eiland Schiermonnikoog zijn ongeregeldheden ontstaan onder de werklieden, die daar aan de vuurtorens arbeiden, zoodat een detachement infanterie uit Leeuwarden, sterk een Officier en 26 man, er is beengetrokken. De elft en zalmvangst is dit jaar zeer ongunstig wegens den hoogen waterstand, staande onder anderen te Gorinchem het water meer dan een el boven gewoon zomerpeil. Van Harderwijk zal den 29sten vertrekken, om den 30stcn daaraanvol gende over te gaan aan boord van het schip de Schelde, een detachement, sterk van 160 onderofficieren en manschappen, bestemd naar Oostlndië, onder het kommando van den 2de Luit. Niclou, naar Java van verlof terug- keerende, alsmede geleider de 2de Luit. Jonkh. Flugiban Aspermont en de Officier van Gezondheid der 3dc kl. Stödlke. Uit Utrecht schrijft men, dat men te Loevestein bezig is, in verband met het versterken van het slot, aanmerkelijke veranderingen aan te brengen. Bij bet opgraven van den grondvond men in de keuken van het slot zelf vele paardenbeendereneen grooten steenen kogeleen steencn hamer en ver dere kleinigheden. Het vinden van de beenderen op die plaats komt zeer vreemd voor. Uit Harlingen wordt gemelddat volgens tijdingen uit Engelandde vrees voor het lot der van hier onlangs vertrokken landverhuizersgeens zins ongegrond is. De Heer O. Bonnema, met zijn talrijk reisgezelschap, bevonden zich inderdaad op bet bij Bahama verongelukte schip. Slechts 3 daarvan zijnzoo ver men weetbehouden gebleven. Deze zouden zich reeds in Engeland bevinden, om naar Harlingen terug te keeren. Hoogstwaar- i schijnlijk zijn de overigen met hunnen aanvoerder alzoo jammerlijk eene prooi der golven geworden. Te Valom is den 30slen Mei overleden de weduwe van Harke T. van der Meulen in den ouderdom van 101 jaar en 2 maanden, nalatende 8 kin deren van welke de oudste 76 en de jongste 54 is, 45 kindskinderen en 35 achterkindskinderen. [Leeuw. Cour.) 's GRAVENHAGE, 14 Junij. Z. M. heeft den Burgemeester verzochtom den verjaardag van H. M. alleen op de gebruikelijke wijs te vierenen de overige feesten uit te stellen tot de komst van Prins en Prinses Hendrik. Z. M. heeft de plaats in den Raad van Slate^ opengevallen door het over lijden van Jhr. Mr. H. L. Wichers, vervuld door de benoeming van Mr. E. J. II. Borret, thans Advocaat-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof in Limburg. Z. M. heeft aan Mr. E. J. A. Graaf van Bylandtop zijn herhaald verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings in de provincie Zuidhollandonder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewe zen dienstenen in zijne plaats benoemd den Staatsraad in buitengewone dienst Mp. J. A. Ridder van der Heim van Duivendyke, Nog heeft Z. M. aan B. van Eetcn, op zijn gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als Notaris te Gorinchem. Programma der feestenter gelegenheid van den plegtigen intogt van IIH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden, binnen deze stad. Dingsdag, den 21sten Junij. Ten negen ure. Aankondiging der feesten, door het uitsteken van vlaggen en bet bespelen van het klokkenspel. Ten 5 ure. Plegtige ontvangst en intogt van het Vorstelijk Paar, overeenkomstig bet daarvan uitgegeven Programma, langs de met groen en vlaggen ver sierde pleinen en straten. Des avonds. Algemeene illuminatie. Woensdag, den 22S,CB Jul ij. Groote wedstrijd van liedertafels, in den stads-schouwburg, uitgeschreven door de liedertafel Caecilia, tot mededinging naar de eereprijzen, door de Vorstelijke personen en het Gemeentebestuur uitgeloofd. Vrijdag, den 24slen Junij. Openbaar volksfeest in de Maliebaan, aan vangende des morgens ten tien ure, bestaande in het ringrijden, waarvan eene nadere omschrijving zal worden uitgevaardigd, het mastklimmen, naar onderscheidene prijzen, en de uitvoering van Goochel- en andere spelen. Dit feest zaldoor muzijk afgewisseldtot zes ure des namiddags voortduren. Des avonds (bij gunstig weder) van wege de leden der Witte of Littéraire sociëteit, prachtige illuminatie en muzijk in het Bosch. Van wege het Ge meentebestuur zal eene verlichte tent met muzijk, op den grooten rijweg, vooraan in het Boschworden geplaatst. Zaturdag, den 25sten Junij. Openbaar volksfeest in de Maliebaan, te beginnen ten twaalf ure des middags, en te eindigen des namiddags ten zes ure, tooneelvoorstellingenals: zang- en kluchtspelen en pantomimes, koor- dendansengymnastische en andere oefeningenalles door muzijk afgewis seld. Ten negen ure: groote illuminatie in het Voorhout, op den Kneuter dijk en in den Hofvijver. Ten elf ure: prachtig vuurwerk in de Maliebaan, waarvan het programma, Zaturdag morgen, bij den Boekhandelaar H. S. J. de Groot verkrijgbaar is. Ilaagsche Dagbl.) Men verneemt dat de beide Kamers morgen, Woensdag, zullen verga deren, om hare werkzaamheden aan te vangen. ROTTERDAM 13 Junij. Zaturdag heeft de Heer Lassaigne, vergezeld van een' liefhebber, die zich daartoe had opgedaan, met zijne ballon, welke met ongeveer 20,000 voeten gas gevuld was, alhier eene luchtreis ondernomen. Tot verbazing van het talrijk publiek, was de Heer Julio, zoo als aangekondigd was, werkelijk onder het schuitje bevestigd, en volbragt, terwijl de ballon hem in het luchtruim voerde, gymnastische exercitien door middel van twee afhangende ringen. Een uit liet schuitje insgelijks afhangende touwladder stelde hem in staat, later daarin te klimmen. De ballon ging in eene westelijke rigting langs de stad en verdween spoedig uit het gezigt. De moedige luchtreizigers zijn ten 6) ure, in de omstreken van Delft (in den Hoepelpolder, op een uur afstands van die stad) nedergekomen de rig ting naar zee en de aanwezigheid van veel zandgrondwaarin het anker niet vasthoudtmaakte deze spoedige nederdaling noodzakelijk. Volgens de gedane waarnemingen, hadden zij, alvorens de daling begon: eene hoogte van 2800 ellen bereikt. Waarschijnlijk zal de Heer Lassaigne in de volgende weck weder eene luchtreis ondernemenen de Heer Julio alsdan op een onder het schuitje bevestigd paard gezeten zijn. AMSTERDAM, 13 Junij. Den ltdcn werd door den Heer Schout-bij-Nacht S. R. van Franck, Direc teur der Marine alhier, die wegens zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaleen eervol ontslag uit die betrekking verzocht en bekomen had, de functiën als zoodanig nedergelegd en overgedragen aan den tijdelijk daarmede belasten Kapitein ter Zee, A. A. Bolken, Equipagie- meester der Marine alhier. Met eene hartelijke toespraak nam Z. H. E. G. afscheid van de hoofd- en andere beambten, geëmployeerden en werklieden der werf, aan welks hoofd hij gedurende den tijd van 9 jaren bad gestaan. Een zeer groot aantal nieuwsgierigen en belangstellenden genoot giste ren buiten de Willemspoorthet voor deze stad en zijne bewoners en be zoekers zoo vreemde schouwspel, zuiver en goed drinkwater uit eene fontein te zien ontspringen. Met bewondering voor de kunst, die het hierin weder zoo ver heeft weten te brengen dat een der vraagstukken van het hoogste gewigt voor onze stad hare oplossing heeft erlangd, aanschouwden wij tevre den en met innig genot de werking der fonteinwaaruil het water ter hoogte vannaar wij gissenmeer dan 20 voet opreesen op zekeren afstand als eene wolk verschijnende, zich verspreidde. Vooral bij den vrij hevigen wind van gisteren was het schouwspel indrukwekkend. De Duinwater-maatschappij heeft eer van dezen eersten goeden uitslag harer onvermoeide pogingen. Gisteren had de aangekondigde wimpelpartij op den Buiten-Amstel plaats. Zoo als gewoonlijk bij dergelijke feesten, waren ook nu, vooral 's avondsde beide oevers van den stroom met ontzettende menschenmassa's gevuld, die bij een schoonen avond ongestoord het heerlijke schouwspel smaakten, dat hun door de Amsterdamsche roeivereeniging de Hoop, en bij die gelegenheid tevens door de Amsteljagthaven, werd geboden, welke laatste door muziek en vuurwerk het feest opluisterde. Alles liep in de beste orde af, terwijl de feestgenooten zeiven in de lokalen en op het terrein der jagt- haven genocgelijk bijeen waren en door eene talrijke opkomst blijk van hunne belangstelling gaven. Op den Hollandschen ijzeren spoorweg, tussehen deze stad en halfweg Haarlemworden over een paar vakken van omstreeks 200 ellenproeven genomen met nieuwe spoorstaven, die aanvankelijk zeer goed voldoen. Deze zijn niet op de gewone strekhouten maar door ijzeren stoelen op de dwarsleggers bevestigdhebben onder en boven denzelfden vorm zoodat zij na eenigen tijd, kunnen worden omgelegd, en alzoo viermalen een nieuwen kant aan de wielen kunnen aanbieden. Zij zijn zwaarder dan de vroegere, om alle doorbuiging tussehen de stoelen te voorkomen. Worden deze spoorstaven voor de geheele baan aangenomen dan is het te verwachten dat de weg meer gelijk en voor het reizend publiek aangenamer zal zijn. NR. C.) De Amst. Cour. bevat een adres van eene Commissieonlangs uit de

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2