VDRORI)EIIi¥G Be BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN Joen le welen, Jat Joor Jen RaaJ dier Gemeente in zijne Vergadering van den 14 Mei jl.is vastgesteld de volgende on de verdeeling der gemeente inwijken en gebuurten en op liet bestuur van deze. EERSTE AFDEELING. Van liet grondgebied der gemeente en zijne verdeeling. Art. 1. Het grondgebied der gemeente strekt zich uit tot den bring der Stads Singels en hunne slooten met al wat daar binnen gelegen isbenevens a. de gebouwen tuinen en bleekerijen buiten de Mare- en Rijnsburgsclie poorten van den Maredijk tol omtrent de Pesthuislaan, zijnde de voormalige buitenvrijdom dezer stad, aldaar hekend geweest onder wijk IX, numero 14 tot 37 ingesloten, laatst begrepen ge weest onder de gemeente van Oegstgecstzijnde bij het kadaster bekend sub sectie A. nos. 137 tot en met 153, 156 en 157, 159 tot en met 167 179, 182 tot en niet 189 195 en 196, 198 tol en met 200 202, 204, 207 tot en met 211213 240, 259 tot en met 273, 281 285, 286, 288 tot en met 295, 297, 298, 302 tot en met 305, 308, 315 tot en met 317, 328, 329, 335, 336, 338, 342 lot en met 346354 tot en met 356l. bet Plein buiten de Zijlpoort van de Singelgracht tot aan hel eerste bruggetje in den weg, benevens dat gedeelte water daarnevens gelegendoorgaans gebruikt tot ligplaats der Friesche turfschepen te voren begrepen geweest onder de gemeente van Leiderdorpbij het kadaster be kend seetie A nos. 217, 220 en 221; c. het Plein buiten de Witlepoort van het Paardenwed tot het midden der sloot, gelegen aan den oostclijken kant van een tuin van den Heer Keun (thans Ds. C. R. Bentfort), begrepen geweest onder de gemeente van Soelerwoudekadaster sectie A. n°. 232. Art. 2. 11e gemeente is verdeeld in negen wijkendie weder in negen en dertig afdeelingen gebuurten genaamd, gesplitst zijn. Art. 3. Wijk I heeft twee zulke afdeelingen of gebuurtenloopende de eerste gebuurte van de Noordeindsbrug langs de westzijde van liet kort Rapenburg, de zuidzijde van het Galgewaler, de Weddesteeg (beide zijden), den nedergelegden vestwalde zuidzijde van de Groenhazegracht, de Doelengracht oostzijdede Doelen steeg het Rapenburg tot aan de Noordeindsbrug en bevattende het Nnordeindede Yalkesteeg, de beide Sloppen, de Witte Poort, het Bolwerk, de Sliksteeg, de Zwijnhoornsleeghet Zand of de Varkenmarkt en de Groenhazengracht (beide zijden) de tweede van de Doelenbrug aan het Rapenburg langs de noordzijde van de Doe lensteeg (met de huizen van de getrouwde militairen); voorts langs het Rapen burg tot aan den Vliet, den Vliet westzijde, tot aan de Vest, de Bakkersteeg (beide zijden)de geamoveerde Blaauwesteegde Doelenachtergracbtde Nonnensteeg aan beide zijden tot aan het Rapenburg en bevattende de huizen op de Ooelengraeht westzijde, de Meuljessteeg, de Zegcrsteeg en de Cellebroersgracht (beide zijden). Wijk II heeft twee zulke afdeelingen of gebuurten loopende de eerste van het Rapenburg aan den Vlietlangs de oostzijde van den Vliet tot aan den vestwal, langs den vestwal tot aan de Koepoort en voorts lot aan de Stadspoort tegenover de Ga- renmarkt, de Garenmarkt westzijde, de Raamsteeg noordzijde, de Koepoortsgracht westzijde, hel Rapenburg zuidzijde tot aan den Vliet en bevattende de Molensteeg de Kampersteeg, de Conscienliestraatde Kijfhoekstraat tot aan de Stadspoort op de Garenmarkt, de Sint Jacobsgrachtde Garenmarkt westzijde, de twee Raamstegen noordzijde, de Koepoortsgracht oost- en westzijde; de tweede van de Stadspoort tegenover de Garenmarkt, langs de Hoefstraat of Kijfhoek tot aan de Zijdgracht, achter den korenmolen de Oranjeboom om, naar de Binnenvestgracht, deze langs tol aan de achterste Kraaijerslraat, de westzijde van deze straat, de noordzijde van het Levendaal tot aan de Garenmarkt, en deze aan de oostzijde tot aan de Kijf hoekstraat en bevattende de korte Raamsteeg, de Zijdgracht, de Kalvcrstraatde Géeregracht, de Geerestraatde Klikstraat, de Gortenstraat, de Haverstraat, de Zwanenburgsteeg en hel Berkendaalsteegje. Wijk III heeft vier zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van het Levendaalde oostzijde van de achterste Kraaijerstraatlangs de Binnenvestgracht den hoek om tot aan liet Levendaallangs de noordzijde van het Levendaaltot aan de Kraaijerstraat en bevattendede Pakslraat, de achterste Rijnstraat, de middelste Gbrsten- en Haverstratende tweede van de brug voor de Kraaijerstraat, langs de noordzijde van den Nieuwen Rijnlangs de Binnenvestgrachtde zuidzijde van bet Levendaalde oostzijde van de Kraaijerstraat tot aan den Nieuwen Rijnen bevat tende de Hoogewoerd, de Rijnstraten en de Bolwcrkstraat; de derde van de brug voor de Kraaijerstraat, deze langs de westzijde, voorts het Levendaal zuidzijde, de Sint Jorissteeg oostzijde, de Watersteeg oostzijde, den Nieuwen Rijn tot aan de Kraaijerstraat en bevattende de Hoogewoerd, de beide Waterstegen, de Kraauwel- steeg, de Wiclmakersteeg, de Vrouwcnsleeg en de Spilsteeg; en de vierde van de brug voor de Watersteeg, deze langs de westzijde, de westzijde van de Sint Joris steeg, de zuidzijde van het Levendaal, de noordzijde van het Steenschnurhet Gangetje, de noordzijde van den Nieuwen Rijn tot aan de Watersteeg en bevattende de Kaardensteegde Barbarastecg en de Slinksteeg. Wijk IV heeft vijf zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van de Hoo- gewoerdsbrug langs de zuidzijde van het Gangetje, de oostzijde van de Botermarkt en Yischmarkt, de zuidzijde van de Maarsmansteeg en Pieterskerk Choorsleeg, de westzijde van de Langebrug, de zuidzijde van het Stecnschuur tot aan de Breedestraat en bevattende de Breedestraat, de Mosterdsteeg, de Choorlammersteeg de Toren steeg, de Koornbrugsteeg, de Kapelstraat, de Wolsteeg, de Ketelboetersteegde Plaatsteeg en de Boomgaardsteegde tweede van het kruis op de Langebrug, de zuidzijde van de Pieterskerk Choorsteeg langs den inhoek tot aan de Nieuwsteeg, de zuidzijde van de Kloksteeg, langs de zuidzijde van het Rapenburg de westzijde van de Langebrug tot aan de Pieterskerk Choorsteeg en bevattende de Nieuwsteegde Heerenstecg, de Salomonsteegde Scheepmakersteegde Zonnevcldsteegde derde Van de brug aan de Kloksteeg, deze langs de noordzijde, achter om de Pieterskerk langs de westzijde van de Pieterskerkstraat en Pieterskerkgraclilde zuidzijde van de Langebrug, de oostzijde van liet Rapenburg tot aan de Kloksteeg eu bevattende de Papengracht, de Houtstraathet Geregtde Muskadelsleeg, de lange Schoolsteeg de Lokhorststraat en de huizen rondom de Pieterskerk; de vierde van het Ra penburg aan de Langebrugdeze langs de zuidzijdede Pictcrskerkgracht en Straat oostzijde, de bogt van Guinee, de noordzijde van de beide Pieterskerk Choorstegen, de zuidzijde van de Breedestraatde oostzijde van het Rapenburg tot aan de Lan gebrug en bevattende de Papenstraat en korte Schoolsteeg, de Mooijapiksteegde Diefstcgen, het Kuipersteegje, de Arend van Rollcnsteeg; en de vijfde van het kruis op de Breedestraat langs de noordzijde van de Maarsmansteeg. den Rijnde Aalmarkt én Boommarktde oostzijde van het kort Rapenburg, de noordzijde van de Breede straat tot aan de Maarsmansteeg en bevattende de Mandemakersleeg, de Vrouwen- steeg, de gouden Leeuwpoort, de Kabbeljaauwsteeg. Wijk V heeft vijf zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek langs het Galgewaterlangs de Morsch- en Rijnsburgcr Poortende Binnen vestgracht do westzijde van de IJzerengrachtde Beestenmarktde Steenslraat het korte Galgewater tot aan den hoek en bevattende de Klei- of Galgstraatde Smitsteeg, de Kruisstraten, de Narmstraten de Steenslraat, de St. Aagtenstraat, de beide molens op de vestwal;de tweede van den hoek aan de IJzerengracht langs den Ouden Singel, de westzijde van de Mare, de noordzijde van de Binnen vestgracht, de oostzijde van de IJzerengracht tot aan den Ouden Singel en bevat tende de Fokkestegen de Scheistraten de Prinsensteeg, het Wijkstraalje en den molen de Yalk de derde van den hoek aan de Mare langs den Ouden Singelde west zijde van de Volmolengrachten de Binnenvestgrachtde oostzijde van de Mare tot aan den Ouden Singel en bevattende de Westvolmolensteegde Spek- of Varkesteeg, de Rijneveststeeg en de huizen op den vestwalde vierde van den hoek aan de Volmolengracht, voorts den Ouden Singel, de westzijde van de Oostdwersgracht, de Binnenvestgrachtde oostzijde van de Volmolengrachten tot aan den Ouden Singel en bevattende de Zandstraten, de Batestraat, de Tweelingslraathet Prinsensteegje, het Werk- of Vogelstraatje, de Oostvolmolensleeg; de vijfde van de Oostdwers gracht den Ouden Singelvoorts de westzijde van de Oude Heerengracht of de Houtmarkt, de Binnenvestgracht, de oostzijde der Oostdwersgracht tot aan den Onden Singel en bevattende de Koolstraten, het Brandewijnsgrachtje, het Koölgrachtje, de Bolwcrkstraathet Huigstraatjeden korenmolen en de huizing op de vest. Wijk VI heeft zeven zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan de Oude Vest langs den Konden Hoek of de Heerengrachtlangs de noord zijde van den Ouden Rijn, de oostzijde van de Pelikaan- of Bakkersteeg, de Oude Vest tot aan de Heerengracht en bevattende de Vestestraat ofKoesteeg, de Bokkesteeg of Marialijsensteeg, de Klimmende Leeuwsteeg en de Groene PooTt; de tweede van de Oude Vest langs de westzijde Van de Pelikaan-of Bakkersteeg, de noordzijde van de Marendorpsche Achtergracht, de oostzijde van de Volmolengracht, de Oude Vest tot aan de Bakkersteeg en bevattende de lange Duizenddraadsteegde Bouwe- louwcsteeg en de Paradijssteeg; de derde van den hoek der Oude Vest langs de westzijde van de Voldersgrachtde noordzijde van de Marendorpsche Achtergracht de oostzijde van de Marede zuidzijde van de Oude Vest tot aan de Voldersgracht ei» bevattende de Janvossensteegde lange Schagensteegde noord- en zuidrunderste— gen, de Klaresteeg, de Mirakelsteeg en de Koddesteegde vierde van den hoek der Bakkersteeg langs de Ouden Rijn noordzijde, de oostzijde van de Kerksteeg en korte Paradijssteeg, de zuidzijde van de Achtergracht, de westzijde vau de Bakker steeg tot aan den Ouden Rijn en bevattende de Leegewerfsteegde Duizenddraad steeg, de Lobbesleeg, de korte Bouwelouwesteeg en het Lombardsteegje; de vijfde van den hoek aan de Donkersteeg langs de noordzijde van den Ouden Rijn, de westzijde van de Kerksteeg en korte Paradijssteeg, de zuidzijde van de Achter gracht, de oostzijde van de Mare tot aan den Ouden Rijn voor de Donkersteeg en bevattende de Dullebakkersteegde Kuipersteeg, de Donkersteeg, de korte Janvos sensteeg en de korte Sehagensteeg; de zesde van den hoek van de Turfmarkt langs de noordzijde van de Haarlemmerstraat, de Brandewijnsteeg; de westzijde vau de Marede Oude Vest en Turfmarkt tot aan de Haarlemmerstraat en bevattende de St. Ursula- of Moriaansleeg, de Michielstraathet Klooster, de Vrouwekamp, de Joseph- of Sionsteeg, de lange en korte Agnietestraatde Vrouwekerkstraat, de Dolhuisstceghet Vrouwe Kerkhof, de Hazewindsteegde Moer Annasteeg en de Lijsbethstegende zevende van den hoek aan de Borstelbrng langs den Apothe- kersdijk, den stillen Rijn, de westzijde van de Mare, de zuidzijde van de Brande wijnsteeg, de Haarlemmerstraat langs het Galgewater lot aan de Borstelbrug en be vattende de Paardensteegde Schapensteegde Janbannesteegde Yrouwcsleeg, de Goegerritsteegde Spijkerboorsteeg en de Haarlemmerstraat. Wijk VII heeft acht zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan de Hoogstraat langs de zuidzijde van den Ouden Rijn, de westzijde van de Hoogelandsehe Kerkgracht, de oostzijde van de Beschuitsteeg, den Nieuwen Rijn en de Hoogstraat aan den hoek van den Ouden Rijn en bevattende de Nieuwstraat en de Burgsteeg, de tweede van de Nieuwstraat langs de westzijde van de Hooigracht, de zuidzijde van den Ouden Rijn, de oostzijde van de Hoogelandsehe kerkgracht achter de Hoogelandschekerk om, de Nieuwstraat tot aan de Hooigracht en bevattende den Middelweg, de Choorsteegde Heerenstecg, de Koppenhinkstegen en de Kerksteeg; de derde van den hoek aan de Hooigracht langs den Ouden Rijn de westzijde van do Middelstegracht, de noordzijde van de Groenesteeg, de oostzijde van de Hooigracht tot aan den Ouden Rijn en bevattende de Vleeresteegde vierde van de Groenesteeg de westzijde van de Middelstegracht, den Nieuwen Rijn de oostz. van de Beschuitsteeg, de zuidzijde van de Nieuwstraatde oostzijde van de Hooigracht tot aau de Groene steeg daarvan de zuidzijde tot aan de Middelstegrachtde vijfde van den Nieuwen Rijn langs de oostzijde van de Middelstegracht, de zuidzijde van de Groenesteegde westzijde van de Uiterstegracht, den Nieuwen Rijn tot aan de Middelstegracht; do zesde van den hoek aan den Nieuwen Rijn langs de westzijde van de Heerengracht de Groenesteeg, de oostzijde van de Uiterstegracht, den Nieuwen Rijn tot aan de Hcerengraeht en bevattende de Vestestraat; de zevende van de Groenesteeg lang» de oostzijde van de Middelstegracht, den Ouden Rijn, de westzijde van de Uiterste gracht, de noordzijde van de Groenesteeg tot aan de Middelstegracht; de achtste van den Ouden Rijn langs de oostzijde van de Uiterstegracht, de Groenesteeg, de westzijde van de Heerengracht, den Ouden Rijn tot aan de Uilerstegracht en bevat tende de Vestestraat en de Kerksteeg. Wijk VIII heeft vijf zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan den Nieuwen Rijn de oostzijde van de Heerengracht, het Waardkerkplein achter de Waardkerk omlangs de westzijde van de Oranjegrachtden N'ienweu Rijn tot aan de Heerengracht en bevattende de Langestraat en de Groenesteeg; de tweede van den Nieuwen Rijn langs de oostzijde der Oranjegracht, de Kerksteeg door het Bonhuis van Noordrijnevestde Binnenvestgrachtden Nieuwen Rijn tot aan de Oranjegracht en bevattende de Waardgraeht, de Kaarsenmakerstraat, de Groe nesteeg de Singelstraat en de Looijerstraatde derde van den hoek der Heeren gracht, langs den Zuidsingel, de Binnenvestgracht, door het Bonhuis van Noord rijnevest, de Kerksteeg, het Kerkplein langs de Heerengracht tot aan den Zuidsin gel en bevattende de Oranjegrachtde Waardgraeht-, de Looijerstraatde korte Langestraat en de Waardgraeht; de vierde van de Kalvermarkt langs de Haven, de Binnenvestgrachtde Zuidsingcl de Kalvermarkt tot aan de Haven en bevattende de Minnebroersgracht, de Kijfgracht en de Grofsmederij; de vijfde van den hoek aan de Haven langs de Oude Heerengrachtde Binnenvestgracht lot aan de Zijlpoort langs de Haven tot aan de Heerengracht en bevattende de Yerwerstraatde West en Oosthavenstraten en de Looijerstraten. De buitengebuurtc maakt uit den geheelen vrijdom buiten de poorten. Art. 4. De gebuurten worden aan het huis, waarmede zij beginnen, en aan datwaarmede zij eindigen van stadswege aangeduid door middel van een bord waarop het nummer der wijk en der gebuurte, benevens het eerste en laatste num mer van de tot die gebuurte behoorende huizen, uitgedrukt staan. Art. 5. Alle woningen en erven moeten aan hunnen hoofdingang zoowel het. wijk- als het huisnummer hebben. Bij het verwen der deurkozijnen of het vertim meren der gebouwen, moet dat nummer binnen acht dagen, nadat hel werk zal zijn verrigtvan wege den eigenaar weder duidelijk ziglbaar worden gemaakt. Art. 6. Wanneer verlimmcring van gebouwen vermeerdering of vermindering, van percelen ten gevolge heeftmoet de eigenaar binnen veertien dagen na het af- loopen dier vertimmering aan den ambtenaar van den burgcrljjken stand de bepa ling van het huisnummer vragen. TWEEDE AFDEELING. Van liet bestuur der gebuurten. TITEL I. Van de inrigting van het bestuur der gebuurten. 1. Algemeene bepalingen. Art. 7. Aan het hoofd van elke gebuurte staat een Heer der gebuurte. Art. 8. Bij afwezigheid of ziekte van den Heer der gebuurte of bij vacature r wordt zijne betrekking door eenen inwoner der gebuurte raad genaamd, waargenomen. 2. Van de benoeming van de Heeren en Raden der gebuurten. Art. 9. De Heeren der gebuurten worden benoemd door Burgemeester en Wet houders uit eene voordragt, hun door de bewoners der gebuurte, voor welke de benoeming moet plaats hebben te doen. Art. 10. Tot het opmaken dier voordragt worden, bij vacature, door den Raad der gebuurte enbij ontstentenis van dezendoor den Heer cener aangrenzende gebuurte, daartoe door den ambtenaar van den burgerlijken stand aan te wijzen, of bij de gewone vierjaarlijksebe aftreding, door den Heer dier gebuurte, de man nelijke hoofden van huisgezinnen, die in de gebuurte wonen en den ouderdom van drie en twintig jaren bereikt hebbenten minste tweemaal vier en twintig uren te voren schriftelijk, opgeroepen, met aanduiding van tijd en plaats der zarnen- komst. Het locaal, waar de Vergadering gehouden zal worden, wijzen Burgemeester en Wethouders aan. Hij, die de oproeping gedaan heeft, zit in de vergadering voor. Art. 11. Zij, die volgens Art. 18, N°: 1, 2, 3, 4 en 5, geene Heeren der gebuurten kunnen zijn worden ook niet toegelaten bij het opmaken der voordragt. Art. 12. De voordragt moet, wanneer de betrekking tusschentijds openvalt, binnen ééne maand na dat openvallen plaats hebben. Bij de gewone vierjaarlijksche aftreding geschiedt zij in de maand, die aan de aftreding voorafgaat. Art. 13. De stemming geschiedt bij besloten briefje», welk» na de inlevering in diezelfde vergaderinggeopend en voorgelezen worden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 5