van het vcroulcitle Sanskrit, alsmede in de geneeskunde groote vorderingen maakten. Hij gaf zeer gunstige bcrigten van de zendclingscholeiiwaarin met medeweten der Brahminen de Bijbel pleegde gebruikt te wordenwel gingen weinig inlanders tot de Christenkerk over, maar de opvoeding die zij op de Christenscholen ontvingen, maakte hen tot betere mcnschen en onder mijnde meer en meer den grondslag van hun ontzenuwend en verlagend bij geloof. De Regering liet de godsdienst der inlanders ongemoeid; door anders te handelen, zou zij slechts den vooruitgang der goede zaak tegenhouden; zij kon echter ook niet toelaten dat hij die het Christendom omhelsde, daar voor met het verlies zijner bezittingen gestraft werden hierom had zij te regt verordend dat een Ilindo door zijnen overgang tot de Christenkerk uit zijne kaste vallende, daarbij evenwel niet, gelijk de Hindosche wet mede- bra^tzijne goederen aan zijne nabestaanden zou moeten afstaanin het ge bied van Hare Britsche Majesteit moest geene belijdenis van eenige godsdien stige overtuiging verbeurdverklaring na zich slepen. De toenemende beschaving der Hindo's zou hennaar de Heer Wood vertrouwdeallengs tot het Christendom brengenmaar deze uitkomst moest aan de Voorzienigheid over gelaten worden. Dat Engeland door de inlanders op te voeden en te ont wikkelen, zijn eigen gezag over hen verzwakte, was elders beweerd; hij geloofde het niet, daar beschaving en vooral gemeenschappelijke godsdienst begrippen de inlanders nog naauwer aan Engeland zouden verbindendoch ware het zoo, het bleef desniettemin Engelands pligt voor al de belangen der Indische bevolking te zorgen en haren toestand te verbeterenen wierd dan ook eenmaal liet Indische rijk van Engeland afgescheiden, voor het moeder land zou het in de wereldgeschiedenis veel vereerender zijn een beschaafd Christenrijk in Indië te hebben gesticht, dan eeuwig te blijven heerschcn over een door bijgeloof en onkunde verlaagd volk. Eenige werklieden hebben terwijl zij voor eenige dagen het oude kruis op het Mark kerkhof (Somersetshire) naar eene andere plaats overbragteneene flesch van een zonderlingen vorm gevondenwaarin verscheidene oude mun ten waren uit de tijden van Alfred, Athelstan en Kanut [8721036]. Men twijfelt er niet aan of zij zullen de Koningin ten geschenke worden gegeven. liet Matigheids Genootschap alhier heeft eene dienst van pakelbooten naar Australië opgerigt. De California metende 1000 tonhet eerste dat naar Australië, zal vertrekken, zal cenen aalmoezenier en ccnen doctor, eene bibliotheek van 200 deelen en eene school voor kinderen hebbenenz. De passagiers zullen geene geestrijke dranken (wijn, bier en likeuren) mogen gebruiken, dan alleen op voorschrift van den doctor; noch kaart- noch dob belspel zullen worden toegelatenalleen op zekere plaats van het dek mag gerookt worden. De geleerde, uit Griekenland afkomstige, taalkundige Demetrius Ga- lanos, die gedurende meer dan 20 jaren met roem den leerstoel voor de Sanskritsche taal en letterkunde te Benares (Ilindostan) heeft vervuld, is in die stad overleden in den ouderdom van 69 jaren. Hij laat een groot aantal werken na, in handschrift, over de verschillende Aziatische taaltakken, de vrucht van veertig jaren studie. De Heer Galanos heeft die aan de Ilooge- school van Athene geschonkenop voorwaarde dat zij die zal uitgevente gelijk met ruime fondsen om deze taak te volbrengen. In de Middellandsche zee worden wederom schepen aangedaan door de Mooren, die de schepelingen overvallen en ze naar hunne rotskloven slepen. De North Star, een onlangs gebouwd stoomjagt, van 2000 ton, het welk den Ileer van der Bilt te New-York toebehoort en uitsluitend tot het doen van pleiziertogten bestemd is, kwam Woensdag morgen, binnen den korten tijd van 10 dagen en 9 uren, van genoemde stad te Southampton aan, met het doel om spoedig naar Petersburg en van daar naar de Middel landsche Zee te vertrekkenen verschillende Europesche zeehavens aan te doen. Dit uitmuntend ingerigt vaartuig heeft 500,000 dollars (ƒ1,025,000) gekost. In een der etmalen van zijne reis heeft het 344 mijlen (115 uren) afgelegd. Van 1°. Januarij tot 1°. April zijn te San Francisco over de 10,000 vreemdelingen aangekomen en ruim 9,256 vertrokken, van welke 2,015 naar Australië. Uit Australië heeft men de bijzonderheden ontvangen van een ontzet tend gevaar, waardoor 200 landverhuizers en 40 schepelingen waren bedreigd. Op 11 Dec. ontstond aan boord van het uit Londen naar Melbourne be stemde schip John Mclhuish brand, doordien de stuurman heimelijk brande wijn uit een vat wilde tappen. Door snelle en moedige tusschenkomstvooral van een der passagiers en het beleid van den Kapitein werden de vlammen die door het geestrijke vocht reeds aan een groot gedeelte van het schip waren medegedeeld, gcbluscht. De passagiers hebben deze beide onverschrok ken personen met rijke geschenken begiftigd. De stuurman werd in boeijen geslagen en bij de aankomst van het schip te Melbourne aan de justitie overgeleverd. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Junij. De Assemblee nationale herinnert, hij gelegenheid dat de genootschap pen van moederlijke liefdadigheid onder bescherming der Keizerin worden ge plaatst, dat de eerste vereeniging van dien aard alhier werd opgerigt in 1788 onder bescherming van Maria Antoinetta. De straten zijn met Duitsche landverhuizers opgevuld, welke aalmoe zen vragen om zich over Havre naar Amerika te kunnen begeven. Vele departementale bladen gewagen van onaangenaamheden en moeije- lijkheden waartoe de dit jaar verlangde deelneming der troepen aan de pro- cessien van den Sacramentsdag heeft aanleiding gegeven. Te Provins, Dept. Seine ct Marne, hebben de sapeurs-pompiersna onderling overleg, gewei gerd zich bij den stalelijken optogt te voegen; hunne plaats is toen door een regement dragonders vervuld. De beroemde Duitsche schaakspeler Kieserilsky, die gedurende de laatste 12 jaren in het Café de la Régence alhier steeds een drom schaakliefheb bers rondom zich verzameld zag, die zijne meesterlijk gespeelde partijen met de uiterste belangstelling bijwoonden, is aan eene hersenontsteking overleden» Hij was ontegenzeggelijk de grootste theoreticus van het schaakspel en een uitmuntend beoefenaar daarvan. Menigmaal speelde hij drie partijen te ge lijk, een met het schaakbord voor zich en twee uit het hoofd, zonder do oogen op de kampplaats van het edele spel te hebben gevestigd» SARDINIË. TUR.YN, 28 Mei. De Kamer der Afgevaardigden heeft op voorstel barer commissie eene wij- ziging gebragt in de nieuwe wet op de conscriptie. Vroeger waren alle jon gelingen uitgeslotendie aan de kerkdienst waren verbondende Regering had voorgesteld dit te behouden. De Kamer evenwel heeft bepaalddat de Rege ring de bevoegdheid zou hebhen het aantal te bepalen van hendie de Bis schoppen voor de loting kunnen aanwijzen als bestemd voor de kerkdienst, terwijl daarenboven ook een zeker aantal toekomstige geestelijken van andere gezindten, door de overheden van hunne kerk kunnen aangewezen worden, om vrij te zijn van de krijgsdienst. Graaf Balbode gewezen Voorzitter van den Ministerraadis 11. Vrij dag overleden; hij was een der meest ervaren leden van de Kamer der Ge deputeerden en bovendien een beroemd geschiedschrijver; zijn afsterven is een groot verlies voor Piémont. ETA1LIE. ROME, 28 Mei. Het besluit van den Koning van Pruissen tot oprigting eener Protestantsche ridderorde van S'. Jan van Jerusalem, waardoor de oude Mallheser orde, een R. K. instellingeene Protestantsche mededingster zou bekomenheeft bij de Fiomeinsche kanselarij nog meer ergernis dan verwondering gebaard. De Mal- theser orde is in de Pauselijke Stalen sedert vele jaren weder opgerigt. Al de goederen die zij er vóór het jaar 1798 bezat, zijn haar teruggegeven ge worden. Deze goederen bedragen aan grondeigendommen eene waarde van omstreeks honderd millioen francs; zij zijn als kommanderij of als beneficie in bezit van de hoogc leden der orde en van de ridders die dagelijks in haar worden opgenomen. Even als de oude leden dier geestelijke broederschap, verbinden zij zich tot den ongehuwden staat en het bestrijden der ongeloovi- gen en verteren in afwachting eener gelegenheid om deze laatste gelofte Ie vervullende inkomsten der orde. Het spreekt van zelve, dat de nieuwe leden allen Geestelijken, Kardinalen en Romeinsche Edellieden zijn. Terwijl deze Heeren zich in het rustige bezit van deze schatten waandenvernemen zijdat ook andere aanspraak er op maken, en dat, behalve Oostenrijk, ook Pruissen, die orde heeft hersteld en regtelijk aanspraak op die bezittingen maakt. De Paus is den 25sten van zijn uilstapje naar Anzio in zijne hoofdstad teruggekeerd. Eene tallooze menigte had zich langs zijnen weg geschaard, orn hem te verwelkomen. Pius IX geniet de volmaakste gezondheid. Giste ren heeft de Koning van Beijcrcn afscheid van den Paus genomen; deze laat ste heeft ook al de personen, behoorende tot 's Konings gevolg, bij zich ontvangen. De zaak van den beruchten industrie-ridder Prins Alessandra Clemente Altieri, die als apostolische ablcgaat Duitschland, Hongarije en Polen door reisde en vele Bisschoppen bedrogen heeft, dient thans hier voor het geregt. is in Oostenrijk gevat en naar Rome gezonden. Zijne acte van beschul diging beslaat 40 vellen druks. Hij is geen geestelijke, ofschoon hij zich ver oorloofde, als apostolische ablegaat, den pauselijken zegen uit te spreken en alle mogelijke geestelijke magt uit te oefenen, maar een landbewoner van Ceva, genaamd Luigi Stefano Giovanni Berrutli. PRUISSEN. BERLIJN, 5 Junij. In den nacht van den 2<lcn is de Bleibachwaarschijnlijk door een hooger gevallen wolkbreuk, weder zoodanig en zoo snel builen hare oevers getreden, dat de menschen te Com mem zich ter naauwernood in hoornen en op de daken redden konden. Er kwamen geene menschen door om, doch er is veel vee verdronken; geheele stallen met schapen verdwenen, zonder een spoor achter te laten. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 Junij. Het geschil tusschcn onze Regering en Zwitserland schijnt in der minne te zullen worden geschikt. Door ons Kabinet zijn zeer geruststellende verkla ringen afgelegden de Bondsraad heeft den Heer Steigerdie ad interim be last is met de vertegenwoordiging van Zwitserland alhier gelastom lot nadere aanschrijving, de aan zijne betrekking aldaar verbondene werkzaam heden voort te zetten. TURK YE. KONSTANT1NOPEL30 Mei. Ilet berigt van het vertrek van Vorst MenzikofF uit deze stad was den 28sten 11. te St. Petersburg ontvangen en twee dagen later werd de buiten gewone Gezant zelf in de Russische hoofdstad verwacht. De Heer van Nes- selrode, de zoon van den bekenden Graaf van dien naam, was in der tijd

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3