LEYDSCHE COURANT m 1 \W 1853. MAANDAGG JCiMJ. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWocnsduir en Vrijdag Die van Maandag komt //ÏY De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 4 Junij. Men verneemt uit Katwijk, dat omstreeks de helft dezer maand hel bad-saizoen weder zal geopend worden, dat het badhuis op nieuw verfraaid is en reeds vele toezeggingen van te verwachten gasten heeft ontvangen. Er is vergunning verleend aan den stalhouder van Hees voor eene geregelde omnibus-dienst tusschen Leyden en Katwijk. De verrassende uitkomsten, die in de voorgaande jaren vele lijders aan hardnekkige vormen van jicht, klier- en zenuwziekten hebben ondervonden, door het verblijf aan deze kust en het gebruik maken van koude en warme zeebaden douches en stortbaden de voorzeker aangename herinneringen aan het gezellig en regt vriendschappelijk zamenzijn doen met grond veronder stellen, dat dit jaar weder vele lijders zich naar Katwijk zullen begeven. De Heer Dr. 11. B. van Rhijnaan wien het geneeskundig toezigt over deze inrigling is opgedragen, zal alles daartoe aanwenden, dat de lijders met de meeste zorg worden verpleegd en de door lleercn Medici gedane inededeelingen en aanwijzingen zullen met belangstelling worden in acht genomen. Op den llollandschen spoorweg zijn in Mei vervoerd 98,440 personen en is ƒ104.395 ontvangen; op den Rijnspoorweg vervoerd 40,900 personen en ontvangen 60,527. Aan de Amst. Cour. wordt uit Bergen op Zoom het volgende geschre ven Onder de vele alhier in omloop zijnde geruchten, behoort ook, dal de Heer Thorbecke, die in dit kiesdistrict tot lid der Tweede Kamer is ge kozen, zoowel in dit district, als in die plaatsen waar hij nog zou kunnen worden verkozenvoor die eer zal bedanken en zich geheel en al van liet staalkundige leven zal terugtrekken. Uitslag der herstemming ter verkiezing van leden der Tweede Kamer, vervolg op ons vorig nommer. Deventer. Uitgebragte geldige stemmen 1061. Verkozen Jhr. C. M. Storm van 's Gravcsande met 542 stemmen. De lieer Mp. J. R. Thorbecke verkreeg 519 stemmen. Middelburg. Uitgebragte geldige stemmen 1756. Verkozen de Heer MD. van Eek, met 918 stemmen. Op den Heer Mr. C. W. E. Vaillant, waren 835 stemmen uitgebragt. Zierikzee. Verkozen de lieer Mr. J. F. Schuurhecque Boeije, met 516 stemmen. De lleer Mr. Anemaet had 435 stemmen. Tilburg, Uitgebragte geldige stemmen 1907. Verkozen de Heeren Mr. F. J. •lespcrs met 1315 en Mr. C. C. A. Beens met 1008 stemmen. Op den Heer Mr. E. J. A. Borrel waren 904, en op den Heer Mr. P. Hollingerus Pijpers 379 stemmen uitgebragt. Eindhoven. Uitgebragte geldige stemmen 1456. Verkozen de Heer Mr. P. van den Heuvel, met 764 stemmen. Op den Heer J. F. van der Ileyde, waren 692 stemmen uitgebragt. Bij de herstemming te Soctermeer voor een lid der Prov. Staten van Zuidholland is op nieuw benoemd de Heer P. Keyzer Pz., te Zevenhuizen met 381 stemmen, tegen den Heer van Berkel, te Delft die er 131 beko men had. De Heer C. Hoekwater te Delft, tot lid der Tweede Kamer gekozen, heeft voor zijn lidmaatschap der Prov. Staten van Zuidholland bedankt. De lleercn J. C. Baud en Mr. P. P. Bosse hebben de benoeming 1ot leden van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam aangenomen, zoodat er te Amsterdam en te 'sGravenhage eene nieuwe vrije stemming zal moeten plaats hebben. Die voor 's Gravenhage is bepaald op Donderdag den 16(lcn Junij aanstaande. Bij de stemming voor leden van de Tweede Kamer, in de gemeente Tubbergen in Twcnthe, hebben verregaande onregelmatigheden plaats gehad, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat de justitie, zich de zaait, aangetrokken hebbende, eene Commissie uil de Regtbanlc te Almelo benoemd heeft, ten «inde het feit in loco te onderzoeken. Men wil zelfs welen, dat reeds 8 ge tuigen voor den bevoegden Rcgter zijn gedagvaard en er tevens bevel lot dag vaarding in persoon met regtsingang is verleend tegen het bureau van stem opneming. Ook wordt verhaald, dat men kinderen, mcrischen, die in geen jaar door ziekte of andere omslandighcden uit het huis zijn geweest, ja lieden, die reeds 4 jaren dood zijn, heeft doen stemmen! Men verhaalt verder, dat een Burgemeester zich door verwijdering aan de nasporing der justitie zou hebben onttrokken. Het feit bewezen wordende, zouden de verkiezingen van de Heeren de Man en van Hocvell als onwettig te beschouwen zijn. In de algemecnc vergadering van aandeelhouders in de Duinwater- Maatschappij, den 31sten Mei te Amsterdam gehouden onder Voorzitting van den lieer Mr. J. van I.ennep, is door dezen een zeer gunstig rapport omtrent die onderneming uitgebragt. Daarin komt o. a. het volgende voor: De groote opvangkom »het Oranjewater" genaamd, is geheel voltooid; zoo ook de met dat water in verband staande kanalen van het «Zwarte- en Rozen water," ter lengte van 3682 ellen. Hel water in het Oranjewater heeft nu eene diepte van 5,15 el, en is, in weerwil van de langdurige droogte in Mei, steeds rijzende. Die kom bevat niet minder dan 189,136 kub. ellen water. Uithoofde van de hoeveelheid van het locvloeijende water, heeft men van het graven van hulp-kommen, als onrioodig, afgezien. Ook de filtreerbedden door welke het water loopt, alvorens met het stoomwerktuig in aanraking te komen, zijn voltooid. De oprigting van het stoomgebouw is door het vrie zend weder vertraagddesniettemin is een der stoomwerktuigen reeds in wer- ing gesteld; het tweede zal eerstdaags opgerigt worden. De hoofdbuis, die van het stoomgebouw op Leyduin tot aan de Willemspoorl te Amsterdam loopt en eene lengte van 23,000 ellen heeft, is geheel voltooid. Het wa- er zou nu binnen Amsterdam afgeleverd kunnen worden, indien (zoo als het rerslag luidt) de concessie, aan de Maatschappij door het gemeente-bestuur verleend, niet eene ongelukkige bepaling inhield, waaraan de Raad dier stad n den afgeloopen zomer zich gebonden heeft geacht, en ten gevolge waarvan hij gemeend heeft geene vergunning te mogen verlcencn om toen reeds huizen binnen stads grond te leggen. De balans over het afgeloopen jaar is door de vergadering zonder beden kingen goedgekeurd. Men schrijft uit Zall-BommelNaar wij vernemen zoeken eenige aan zienlijke ingezetenen alhier een zeker kapitaal bijeen te brengen, hetwelk reeds tot de som van circa 70,000 moet volleekend zijn, ten einde uit die fondsen een barkschip te laten aanbouwen, voor de groote vaart bestemd, welk schip alsdan den naam zal voeren van de stad Zalt-Bommel. Onder de gemeente Duiven bij Arnhem is den 31s,en Mei een zwaar onweder losgebarsten en een boerewoning door den bliksem in de asch gelegd. - Het nog onvoltooide gedeelte van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven is aangenomen door M. v. d. Ende voor ƒ22,000. De beroemde regtsgeleerde J. M. Pardessus is dezer dagen op zijn land goed bij Blois in den ouderdom van 81 jaren overleden. De godsdienstoefeningen in de Protestantsehe kerken te Frankfort zul len door veelstemmig koraalgezang worden opgeluisterd waarvan de uilvoe ring aan zangvereeriigingcn is toevertrouwd. Men klaagt in Zuid-Duitschland zeer over het aanhoudende natte we derwaardoor het veldgewas zeer lijdt; de landerijen staan op vele plaatsen onder water. 's GRAVENHAGE4 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Kommandeurs der Orde van de Eikenkroon J. May, Kapt.-Lnitenarit ter zee, Adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik, en E. Graaf van Bylandl, Kamerheer van Z. M. in buitengewone dienst, en tot Ridders dier Orde Jhr. J. H. van Capellen, Luitenant ter zee der lsle klasse, en J. II. van Wiekcvoort Crominelin, Secretaris van Z. K. II. Prins Hendrik. Z. M. heeft Mp. M. van Loghem, op zijn verzoek, eervol ontslagen als Burgemeester van Deventermet dankbetuiging voor de door hem aan die gemeente bewezen dienstenook heeft Z. M. hcnoeind tol Burgemeester der gemeente Winterswijk, O. Tulleken. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan M. van Ronali, Burgemeester van Eindhoven en in zijne plaats benoemd J. Th. Smits van Oyen Jz. Z. M. heeft G. Valette de Knoop, Concierge van hel burgerlijk en mi litair huis van verzekering te Maastricht, benoemd tot Broeder der Orde van den Nederl. Leeuw. Nog heeft Z. M. benoemd tol Notaris te Amsterdam, Mr. C. J. Dicmont, Candidaat Notaris aldaar. De Minister van Financiën heeft de daarbij belanghebbenden verwit tigd dat er thans gelegenheid bestaat om, behalve over Southampton, vol gens vroeger berigt, ook langs den weg van Marseille, en om de andere maandbrieven met den Indischen landpost naar Australië te verzenden. Deze brieven zijn bij het vertrek van hier aan eene gedwongene frankering

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1