vrede; dat aan Lord Stratford Iiedclifïc als Gezant te Konstantinopcl geene te bepaalde instruction zijn gegeven, maar, dat hem desniettemin de onwrik bare wil zijner Regering bekend is, oin de onschendbaarheid der tractaten en de onafhankelijkheid der Porte te handhaven. Het Huis der Lords heeft een voorstelstrekkende om de voorgedragene belasting op de erfenissen tegen te gaan, verworpen met 139 tegen 12G stemmen. Den 25slen is alhier in eene door het Britseh en Iluitenlandseh Anti- slavernij-gcnoolschap heiegde bijeenkomst, aan Mevrouw Stowe, de Noord- Amerikaansehc romanschrijfster, eene som van 1300 ter hand gesteld, die door lezers van haren beroemden roman in bijdragen van een penny bij- eengebragt en bestemd was om voor de bestrijding der slavernij in de Vereenigde Staten te worden besteed. De zaak tusschen Ncwmann en Achilli is eindelijk afgeloopen. De eerste is veroordeeld in de kosten, die op nieuw aanzienlijk zijn. Die welke voor Achilli betaald moeten worden, bedragen alleen ongeveer 1200 14,400). Men berekent dat zich hier thans ongeveer 100,000 uitgewekenen bevinden. De vereeniging van troepen lot groole wapenoefeningen in een kamp bij Chobhamwaarvoor thans aanstalten gemaakt wordenis hier te lande iels vreemds en maakt er algemeene belangstelling en nieuwsgierigheid gaande. Er zijn nog maar weinigen in leven die zich kunnen herinneren een kamp gezien te hebben, in het jaar 1793 en ongeveer op dezelfde plek die nu daarvoor uitgekozen is. Het kamp van 1798 ging een langdurigen en bloedigen krijg vooraf. Van de Kaap de Goede Hoop wordt van 21 April gemelddattot vreugde van de bevolking, eindelijk het besluit was ontvangen, waarbij dooi de Brilsche Begering eene vertegenwoordigende Staatsregeling voor de Kaap- Kolonie bepaald vastgesteld is. Men genoot aan de grenzen een sinds lang ongekende rust. In Australië zijn de bouwstoffen zoo zeldzaam en de bevolking neemt zoo zeer toe, dat men te Melbourne hij de 500 tenten heeft moeten oprigten, om teu minste de nieuw aangekomenen te kunnen huisvesten. I1ELC1E. BRUSSEL, 30 Mei. De Koning is den 28slen, na te Keulen te hebben overnacht, met den Ilcriog van Brabant, alhier teruggekeerd. In Duitschland is Z. M. met veel eerbewijzen van de zijde der Overheid en ook met blijken van achting van den kant der bevolking ontvangen. Te Verviers, Luik, Tirleinont, Leuven, Mechelen en alhier is hij door de stedelijke Overheden, vergezeld door eene zeer groote menigte volks, opgewacht en begroet. Onderscheidene aanspra ken zijn tot hem gehoudendie hij allen heeft beantwoord. Onder anderen zcide de Aartsbisschop van Mecheleneene vreugde te gevoelen als een kind bij de terugkomst des vaders, daar de Koning de beste der vaderen voor zijn volk was. Z. M. antwoordde dat in de daad de vriendschaps-betrekking, waarvan de Kardinaal sprak, even innig was als de band die de leden eens liuisgezins onderling verbond. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Mei. Door de Commissie ad boe van het "Wetgevend Ligchaam is verslag uit- gebragt over het wels-ontwerp tot wederinvoering der doodstraf wegens staats- misdrijven. Bet is gesteld door den Heer de Ia Gueronnière, een publicist van naam en talenten het tegenwoordige gouvernement met warmte voor staande. Na een afschrikkend tafereel van de revolutie te hebben geschetst, die hij onder anderen «den waanzin der domme kracht" noemde, betoogde hij dat de doodstraf geen doelmatig noch reglmatig middel tegen die kwaal was; hij roemde wijlen Koning Lodewijk Philips omdat bij het artikel van het strafwetboek, hetwelk pogingen lot omverwerping des gonvernements met den dood bedreigt, in onbruik had laten komen en gedurende zijne 18-jarige Regering geen enkel hoofd op het politiek schavot had doen vallenhij deelde vervolgens mede, dat het gouvernement eene wijziging in de voordragt ge- bragt had, en alleen aanslagen tegen het leven of tegen den persoon van den Keizer en van de op de trappen des Keizerlijken troons geplaatste personen met de doodstraf bedreigd willen hebben. Het onderwerp ook uit een militair oogppunt beschouwende, deelde de rapporteur het gevoelen mede van een in de Commissie zittend Hoofdofficier, die zeide »het kanon als het ware behoedmiddel voor de burgermaatschapij tegen zamcnzwcerders" te beschouwen. Gisteren is de zitting van het AVetgevcnd Ligchaam gesloten nadat het wetsontwerp op de doodstraf wegens staatsmisdaden, bijna eenparig was aan genomen. De Belgische bladen worden bijna dagelijks op den post aangehouden omdat zij beursgcruchten en bijzonderheden omtrent de zittingen van het AVetgevend Ligchaam mededeelden. De Keizer laat thans te Chalons Sur Saöne een prachtig jagt bouwen waaraan hij den naam van Eugénie heeft gegeven. Bekwame kunstenaars van Parijs arbeiden aan de versieringen van dat vaartuig, die bestaan zullen in eene reeks van op glas geschilderde landschappen, vertoonende de heerlijk ste gezigten van Spanjeen in een groot aantal schilderwerken op doek. Het getal werklieden alhier is zoo buitengemeen groot, dat zij onmo gelijk allen arbeid kunnen krijgenmen berekent dat van de 56,480 werk lieden, thans 3,537 zonder werk zijn. In de nieuwe straat Rivoli wordt een prachtig hotel gebouwd, hetwelk ruim millioen zal kosten. Het wordt gebouwd voor rekening van een ge wezen waterdrager van de marché des Innocents. Men is op dit oogenblik bezig met bet inrigten van een ontzaggelijk groot restaurant, op de boulevard Sl. Martin, waarin niet minder dan 2000 personen tegelijk hun diner kunnen gebruiken. Thans zijn alhier 527 woningen voor de arbeidende klasse in aanbouw. FR IT IS SEW. BERLTJN, 29 Mei. Z. AI. is van zijne reis naar AVeenen hier teruggekeerd. Z. M. had alvorens AVeenen te verlaten, een bezoek bij Prins Alelternich afgelegd, hetgeen dien bejaarden Staatsman tot groote eer en genoegen verstrekte. Den 25sten is het huwelijk voltrokken van Prinses Anna van Pruissen met Prins AVilhelm van Hessen. Uit Keulen schrijft mendat den 27stc" boven Commern een vreeselijk onweder is losgebarsten door hagel en stortregen vergezeld, waardoor het veldgewas geheel werd vernietigd; de Bleibach is uit zijne oevers getreden en heeft alles wat op zijnen weg stond, rnedegesleept. Er was geen tijd om iels te hergen. Veel is daarbij omgekomenook een persoon verloor het leven. De loodmijnen van Mechernich, waar 1000 menschen werk vonden, zijn onder water gezet en zullen lang onbruikbaar zijn, zoo zij ooit weder bewerkt zullen kunnen worden. De schade is bij geene mogelijkheid nog te berekenen. Al de inwoners van een klein stadje in Ilanover, ten getale van 985, hebben het verlaten, om in Illinois in N.-Amerika een dorp te gaan stichten. ITALIË, ROME, 20 Mei. De militaire wachten zijn hier sedert ecnigen tijd weder verdubbeld en des nachts doorkruisscn versterkte Fransche patrouilles, vereenigd met de Carabiniers en Romeinsche liniesoldatende straten. Alen spreekt weder van oproer en omwenteling. De policie is in een afgelegen huis in het kwartier Trastevere eene vereeniging van verdachte jongelieden op het spoor gekomen wier doel zou zijn, onder de geringe volksklasse ontevredenheid te verwekken en den geest van oproer aan te wakkeren. Den 15dcn hadden er in Trastevere vele gevangennemingen plaats. Vroeger waren de inwoners van dit kwartier aau de regering des Pauses zeer verkleefd; het was de Vendée van Rome. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft aan al de Kantons bevel gezonden, om de volledige contingenten onder de wapenen te brengenten einde bij de eerste oproeping marschvaardig te zijn. De Krijgsraad van Freiburg heeft uitspraak gedaan in zake van den onlangs gepleegden gewapenden inval. Behalve cenige personen die tot 8 en minder jaren tuchthuisstraf werden veroordeeld, zijn de Kolonel Perier en de Pastoor Delley, van Torny, tot 30 jaren gevangenis verwezen; 16 werden er vrijgesproken. TURKTE. KONSTANT1NOPEL16 Alei. Bij de Fransche Regering zijn berigten van deze dagteekening ontvangen meldende, dat de Gezanten van Fradkrijk en Engeland te vergeefs gemeen schappelijke pogingen hebben^ aangewend, om eene verzoening tot stand te brengendoch dat Prins Alenzikoff den 20slcn Mei was vertrokken. Alen ge loofde niet dat deze omstandigheid tot vijandelijkheden aanleiding zou geven, vermits de weigering van concessien, waartoe vroeger geene toezegging was geschied, of geen verpligting was aangegaan, volgens het volkenregt geen casus helli daarstelt. Verder wordt uit. Odessa van 23 Alei gemeld, dat Prins Alenzikoff reeds aldaar was aangekomenop reis naar Petersburg. Alen was daar bevreesd voor eene vredebreuk. De Russische onderdanen zijn onder de l>escherming gesteld van den Deenschen Gezant. Ruslandde bekrachtiging door een volkenregtelijk verdrag van de door de Porte aan hare Grieksche onderdanen verleende voorregten verlan gende, voerde aan, dat gelijksoortige verdragen tusschen Turkye en Frankrijk ten behoeve der Latijnsche Christenen hestonden do Fransche Moniteur echter heeft opgemerkt dat de tusschen Frankrijk en de Porte sinds lang be staande capitulatien eigenlijk alleen de in Turkye verblijf houdende vreemde lingen van de R. K. godsdienst, dus hoofdzakelijk slechts eenige honderden Italiaansche en Spaanschc geestelijken betreffen, terwijl Rusland bet bescherm heerschap vroeg over onderdanen der Porte ten getale van 12 millioen. OOST-IN DIE. Uil de Javasche Couranten, loopende van 30 Alaart lot 13 April ontleenen wij het volgende Gedurende de maanden Jannarij en Februarij 1353 is aan inkomende en uitgaande regten op Java en Aladura ontvangen 983,865.52 J zuivere op brengst na aftrek van regten op gouvernemenls producten en terugbetaalde regten ƒ660,076.66. Den 29slc" Alaart heeft 's Lands stoomschip Batavia de reede van Ba tavia verlaten, zich begevende, over Aluntok en Itiouw naar Singapore, tot het overbrengen en afhalen der landmaal pakketten. Ditmaal zijn verzon denper overlandmaal over Alarseille 3540 stuks, Triest 1934, Soulhamp-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2