LEYDSGHE COURANT. WOEJNSDAG, 1 JüiMJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 31 Mei. De Heer A. van Leeuwen verzoekt ons, ten volle tegen te spreken liet I berigt ten zijnen opzigte in de N. R. C.van den 28slen Mei jl., voorko- I mende; zijnde zijn onderwijs, tot nieuwe regeling van zaken, slechts twee- I maal uitgesteld, en is hij hij vernieuwing als Godsdienst-onderwijzer in I het Minnehuis, door H. H. Regenten op veel vasteren voet dan vroeger I aangesteld. De dagbeurten van de volksschuit van Utrecht naar hier zijn des i Dingsdags, Donderdags en Zaturdags des morgens om zeven ure en niet, zoo I als in onze vorige stond om 9 ure. Te Strijen bij Dordrecht is eene Israëlitische Synagoge ingewijd door den Opperrabbijn te Rotterdam. De Heer Groen van Prinsierer heeft zijne benoeming tot lid der Tweede I Kamer te Zwolle aangenomen, zoodat te Gouda eene nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grypskerke is door de Prov. Staten van I Zeeland benoemd tot lid der Eerste Kamer. Men schrijft uit Reilen van den 28stcn: Gisteren toen zich onderschei- I dene personen naar het Baksveen begaven tot het bijwonen ecner verkooping, j sloeg het onweder plotseling in den grond, zoodat de aarde geheel door elkan- J der werd gewoeld. Die zich in de onmiddelijke nabijheid bevondenwerden I tevens zoo getroffen dal een persoon ter aarde vielwiens handen als ver- I schroeid warenterwijl liet eene been hem veel pijn veroorzaakte. Velen waren neergedrukt en voelden eene verzwakking op de oogen. Ook te Dwingelo bevonden zich gisteren op den middag een zevental personen op het veld, toen één hunner zoodanig getroffen werd, dat hij bewusteloos neder- viel. De anderen, welke zich onmiddelijk bij hem bevonden, gevoelden allen eene zware drukking op de hersenen. 's GRAVENHAGE, 31 Mei.' Z. M. heeft benoemd tot Grootkruis der Orde van de Eikenkroon, den Ba ron Schimmelpenninck van der Oye, buitengewoon Gezant bij het Pruis- rische Hof. Z. M. heeft aan den gepensioneerden Schout-bij-Nacbt II. II. T. Coops, titulair Vice-Admiraalaan den benoemden Schoul-bij-Nacht D. Bijl de Vroe: aan den titulairen Kapitein-Luitenant ter zee J. Lehman de Lehnsfeldequi- pagie-meester der Marine te Vlissingen; aan den Hoofdingenieur der Marine aldaar P. A- Bruyn, en aan den Ingenieur der lste klasse der Marine L. K. Turk; mede te Vlissingen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Ridderorde van den Rooden Adelaar, hun door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken, en wel dat van de 2üe klasse aan den eerstgenoemde, dat van de klasse aan de drie volgenden en dat van de i'le klasse aan den laatstgenoemde. Gisteren heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad van het doen der noodige herstellingen en het onderhouden van al de voltooide werken, behoorende tot de droogmaking van het Haarlem mermeer, tot en met den 30slcn April 1854. Deze werken zijn aangenomen ■door den Heer J. Schouten, te Haarlem, voor de som van ƒ13,978. De Minister van Koloniën zal morgen geen gehoor verleencn. Bij arrest van den Iloogen Raad van 28 dezer is verworpen de voor ziening in cassatie van S. P. Langendam legen een vonnis der Arr.-Regtbank te Nijmegen van 22 April jl. Het gold daarbij de vraag, of men, door eene in liet 4de kwartaal van een dienstjaar gedane patent-aangifte en opgevolgde betaling der tot de kiesbevoegdheid vereischte som, al dan niet geacht moet worden, aan het hij de wet gevorderde betalen te bebben voldaan, en'mits dien voor dit dienstjaar kiesgeregtigd te zijn. Even als dc Regtbank, beant woordde de Hooge Raad deze vraag ontkennend, vermits naar den zin en geest der kieswet, alleen de aanslag op de kohieren, onverschillig of er al dan niet betaling hebbe plaats gehad, voor betaling mag worden gehouden. AMSTERDAM, 30 Mei. Den 28,len werd alhier de gewone vergadering gehouden van de Koninklijke Akademie van wetenschappen, waarop 19 leden tegenwoordig waren. Onder anderen heeft de Heer Schlegel op die vergadering verslag uitgebragt over de hem en den Heer Cl. Mulder ter beoordeeling gegeven verhandeling van Prof. G. Vrolik, over liet verschil van de inwendige gesteldheid der hoomjritten in antilopen. De Heer A. II. van der Boon Mesch vervulde zijne spreekbeurt, door bet mededeelen van eenige opmerkingen over den aard en de natuur van steen- of bruinkolen, waarbij men op 's rijks stoombooten zonderlinge verschijnselen heeft bespeurd, zoo als eigen broeijing, zelfontbranding enz., zijnde deze bijdrage eene voortzetting van des sprekers laatste verhandeling in het Kon. Ned. Instituut. Spreker helderde zijne bijdrage op door fragmenten steenkool, welke hij ter bezigliging aanbood. De spreekbeurt, tot welker vervulling de Heer XV. II. de Vriese toen overginghad tot onderwerp de mededeeling van eenige nasporingen betref fende eene marattia-soortvan het geslacht der varens, (planlcn-familie Ma- rattiacae), die, ter halve grootte afgebeeld, ter bezigtiging werd gesteld. Ten slotte deelde de Heer Scldegcl eenige opmerkingen mede over den tafeldans, hem toegezonden door zijnen broeder, Dr. Franz Schlegel, te Al tenburg, in Saksen. Deze oordeelde, dat bij den tafeldans, even als bij de zoogenaamde elcctrische biologie, van de woorden electriciteit, magnetismus en galvanismus schromelijk misbruik is gemaakt, daar die twee verschijnselen slechts tot het gebied der physiologie behooren. Spr. deed het voorstel, dat de akademie hare meening ten deze openbaar make. Na eene korte redekaveling besloot de akademieop voorstel der Heeren Slamkart en G. J. Mulder, niet te veel gewigt te hechten aan den tafel dans, en derhalve in geen onderzoek ten deze te treden, maar eene alge- meene adhaesie te schenken aan den inhoud van hel medegedeelde en der daarbij overgelegde stukken van den Heer Schlegel. De vergadering ter reorganisatie van het Israëlitisch kerkgenootschap in Nederland, heeft zich in den loop dezer week bezig gehouden met het onder zoek en de beslissing over de aanmerkingen, door bevoegde autoriteiten tegen het vroeger door haar vastgesteld ontwerp in het midden gebragt. In de zeven reeds gehouden zittingen zijn 120 artikelen (nagenoeg van hel ontwerp) afgehandeld. Waarschijnlijk zal dus het geheel tegen het einde der volgende maand, aan de hooge regering ter bekrachtiging kunnen worden aangeboden. IIELLEVOETSLUIS28 Mei. lieden morgen arriveerde uit zee het koopvaardijschip de vrouw Johanna, Kapt. C. van der Hoeve, komende van Java. Op de reis herwaarts is de Kapt. overleden en de lsle Stuurman C. van der Ven, krankzinnig geworden, zoodat het schip door den 2den Stuurman I.egai naar huis is gebragt, die zich volgens de verklaring van de bemanning, meesterlijk van deze moeijclijke taak moet hebben gekweten. DEN HELDER, 28 Mei. Gisteren is alhier lek, met gebroken boeg en andere schade binnengeko men, hel schip de Stad Dordrecht, Kapt. van Haften, hetwelk eene maand geleden deze haven was uitgezeild, om, na eene lading steenkolen in Enge land te hebben ingenomen, de reis naar Oost-Indie te vervolgen. Zaturdag den 21sten dezer is gemelde bodem van Hartlepool vertrokkenen heeft in het Engelsche kanaal door duisternis en dikte van mist, het beklagenswaar dig ongeluk gehadeen Engclsch schoonerschip te overzeilenmet dat nood lottig gevolg, dal de gehcele equipagie van den schooner is omgekomen, uit gezonderd een oud matroos, die door een stuk hout of touw op het anker van de Dordrecht werd geworpen en zich daaraan zoo lang vastklemde, totdat men hem binnen boord haalde. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. E1VCELA1VI}. LONDEN28 Mei. In de op gisteren gehondene zitting van het Lagerhuis werd het gouver nement andermaal geïnterpelleerd over zijne houding in de Oostersche kwestie. Lord Clarendon heeft daarop geantwoord, dat Frankrijk en Engeland ten dien aanzien in overeenstemming handelendat men de hoop koestertdat Rusland geene andere eischen zal doendan die overeen te brengen zijn met de onafhankelijkheid van Turkije en met bet behoud van de Europeschen

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1