LEYDSCHE COURANT. ^0 N°. 64;J MAANDAG, 30 MEI. lHiVNENLANDSCHE BEKIf.TES. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar j de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN28 Mei. Heden aanvaardde de Hooggel. Heer Dr. A. Niermeyer het Iloogleeraarambt in de Godgeleerdheid, door het houden eener plegtige redevoering in de groote Gehoorzaal van liet Academiegebouw, sprekende: De Theologiae Practicae stu dio, futuro Euangelii Ministro prorsus necessariod. i. Over de volstrekte noodzakelijkheid van de beoefening der Practische Godgeleerdheid voor den toekomstigen Evangeliedienaar. Deze redevoering, met toenemende belangstelling door de talrijke aanwezi gen aangehoord, werd met gepaste toespraken aan Curatoren, bijzonder aan den onlangs benoemde. Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeesl, Hoogleeraren en Studenten besloten. Met 1° Junij beginnen weder de dagbeurten bij het veer van Utrecht naar Leyden, Maandag, Woensdag en Vrijdag, en van Utrecht, Dingsdag, Donderdag en Zalurdagdes morgens te 9 ure. De nachtschuiten blijven als gewoonlijk alle avonden om 9 j van hier en van Utrecht o:n 8 ure varen. De Curatoren van het Gymnasium te Gouda hebben uitgenoodigd degenen die in aanmerking vvenschen te komen voor de betrekking van Leer aar in de Wis- en Natuurk. Wetenschappenvan Leeraar in de Nederd. Taal- en Lelterk. en Historische Wetenschappen en van Docent in de Iloog.- duitsche Taal, om zich vóór of op den 15dcn Junij e. k.in persoon aan te melden; de Leeraar in de Wis- en Naluurk. Wetenschappen moet bij voorkeur zijn Math. Magister et Phil. Nat. Doctor; die in de Nederd. Taal enz. Doctor in de Letteren, en de Docent in de Hoogd. Taal zal bij voorkeur gekozen worden uit Duitschers, tevens genoegzaam met de Ilollandsche taal bekend. De bezoldiging van den eerste is ƒ1000, van de beide laatsten ƒ700. De ondernemers der gazfabriek te Gouda hebben de fabriek niet kunnen aanbesteden omdat er slechts één inschrijver was voor een te booge som, zoodat zij haar zeiven zullen moeten houden. Dat er geen meer aannemers warenis hoofdzakelijk aan het vele werk en het daardoor ontstaan gebrek aan arbeiders toe te schrijven. Het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap telde op 1 April jl. 1G6 afdeelingen, 1985 gewone leden, 31 algemeene leden, 3 leden van verdienste, 80 honoraire leden, 268 donateurs. Te Alkmaar zal eerdaags eene collecte plaats hebben voor de ongeluk- kigen op de Molukken. Aan den Helder heeft zulk eene collecteƒ50 opgebragt. Te Edam beeft men een zeer gelukkig geslaagde proef met de ansjovis vangst genomen. Een persoon ving op een enkelen dag 2 millioen. Dit geeft aldaar veel vertier en vooideel. Uil Enkbuizen wordt gemeld, dal er den 25st,-'n 60 stapels hooikaas op de kaasmarkt waren en de prijs 22J hetgeen eene boeveelheid is, die nooit in dezen tijd des jaars aangevoerd, en een prijs, die de beste graskaas slechts in de laatste jaren bereikte. In de nabijheid van Nijmegen is den 26slcl1 bij een hevig onweder, de bliksem geslagen in eene woning, welke geheel in de asch is gelegd. De felle oostenwind heeft bij het afbranden der booge vcenen voor boekweit de vonken tot in aangrenzende turfhoopen gejaagd waardoor bij Assen, bij Hoogeveen en vooral aan de Dedemsvaart, veel turf is verbrand en groote schade geleden. Aan de Dedemsvaart moeten verscheiden personen door den rook gestikt zijn. Te Oosterwijk in de gemeente Kedichcm heeft een hevige brand 3 hof steden en een huis in de asch gelegd. In bet district Steenwijk beeft de jaglopziencr 6 jonge vossen levend gevangen die 11 weken oud waren. Dezer dagen heeft een boer ergens in Ooslfricsland in een stuk gronds, dat bij kortelijks voor eene geringe som bad gekocht, een stecnen pot ge vonden, waarin 40 fe groote en kleine gouden munten, dragende alle den stempel van Philip II; de groote stukken ter waarde van 41 daalder, de kleine van 3 daalder Pruissisch. Bovendien vond de boer in dien pot twee stukjes glas, in zilver gezet, en die bij al spoedig aan een jood te Aurich voor ongeveer 4 goede grosschen verkocht. Men gelooft, dat de kooper daar mede geen slechte zaken zal gedaan hebben. De gouden munten zijn ver kocht aan den goudsmid Schaaf te Emdenen Woensdag avond waren daar van omstreeks 30 aan de beurs te zien. Men stelt de waarde van den alzoo gevonden schat op ƒ30,000, de stukjes glas niet mede gerekend. 'sGRAVENIIAGE, 28 Mei. Z. M. beeft Dr. E. Stolle te Berlijn benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft Mr. W. J. Baron van Brakell tot den Brakcll op zijn verzoek eervol ontslagen als Burgemeester van I.ienden. Z. M. beeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Zuidhorn C. II. L. Nilanlthans te Norg. Z. M. heeft aan den Staatsraad E. Canneman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1°. Julij, bet meest eervol ontslag verleend als zijnen Com missaris bij de Ned. tlandel-maatschappijonder dankbetuiging voor de veel jarige en trouwe diensten, door hem in die betrekking bewezen, en beeft in zijne plaats benoemd den Minister van Staat J. J. Rochussen, oud-Gou verneur-Generaal van Nederl.-Indië. Onlangs heeft de Keizer van Brazilië Z. M. den Koning benoemd tot Grootkruis der orde van Pedro I. Men verneemt thans dat de Braziliaansche zaakgelastigde de versierselen dier Orde aan Z. M. heeft overhandigd. Met ingang van den lsten Julij is door den Minister van Binnenl. Za ken, de Ingenieur N. T. Michaëlis toegevoegd aan de Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van bet Haarlemmermeer. In de aanstaande zomervergadering der Prov. Staten der verschillende gewesten, zal o. a. moeten worden voorzien in de aanvulling van de plaatsen der leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaaldie met den derden Maandag in September moeten aftreden. De dit jaar aftredende leden zijn In Noordbrabant de Ileercn B. Verhey van den Boogaard en F. J. T. de Bruyn. Gelderland, Jhr. 11. W. Baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg én Neerynen een Mr. C. C. van Lidlb de Jeude. Zuidbolland, Mr. J. A. Pbilipse en A. van Ryckevorsel Hz. NoordbollandD. Borski en Jhr. Mr. F. L. H. J. Bosch van Drakestein. Zeeland, Mr. C. van der Lek de Cleraj. Utrecht, (dit jaar gcene aftreding). Friesland, Jhr. G. R. G. van Swinderen. Overijs sel, Mr. W. 11. Cost Jordens. Groningen, J. de Sitter. Drenthe, (dit jaar geene aftreding). Limburg, Jhr. L. L. G. M. de Villers de Pité. Bovendien zal er door de Staten van Zuidholland eene nieuwe keuze moeten worden gedaan, in de plaals van Jhr. Mr. W. H. de Brauw, benoemd tot lid der Tweede Kamer; door die van Noordholland, in de plaats van Jhr. Mr. C. van Foreest, mede tot lid der Tweede Kamer benoemd; en door die van Zee land, in plaats van Mr. W. C. M. de Jonge van Ellemcct, die zijn ontslag I genomen heeft. De dag der pleidooijen in zake Jhr. R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de erfgenamen van wijlen Koning Willem II, in revisie, die op den 20sle" dezer door den Iloogen Raad waren bepaald, werden toen op verzoek j van de verweerdersde Koninklijke gedaagden, uit hoofde men niet gereed I w asuitgesteld. Gisteren beeft de Hooge Raad den dag dier pleidooijen I vastgesteld op Donderdag 2 Junij aanstaande, en zal deze zaak aldus nog I vóór de vacantie van den Hoogen Raad worden behandeld. Gisteren is de vergadering der Synode van de Evang. Luthersche kerk I op de gewone wijze gesloten. LI. Woensdag avond zijn in deze residentie proeven genomen met electro- I magnetische uurwerken, welke volmaakt aan de verwachting schijnen beant- woord te hebben. Tegen de muur aan het gebouw op den boek van den I korten Vijverberg en bet Tournooiveldwas eene klok aangebragt, voorzien I van een uur- en minuutwijzer, en in eene der lantarens in bet Voorhout, I tegenover de Ouden Doelen, was eene doorschijnende wijzerplaat, eveneens I met een uur- en minuutwijzer geplaatst, welke door het licht der daarachter brandenden gasvlam, zeer duidelijk den tijd aanwees. Beide klokken, door E bijna onzigtbare draden verbonden, wezen juist betzelfde uur en minuut aan. I Eene menigte personen beschouwde deze proefneming met groote belangstelling. AMSTERDAM, 27 Mei. De Afdeelingen der Ilollandsche maatschappij van landbouw: Amsterdam, I Ouder-Amstel en omstreken Sloten, Thamen en Nieuwer-Amslelhebben het I loffelijk besluit genomen, om ter aanmoediging der kaasmarkt, welke alhier eiken Woensdag op het Reguliersplein gehouden wordt, onderscheiden prijzen I uit te loven en wel 22 zilveren en 12 bronzen medailles, benevens onder- I scheiden getuigschriften, voorde weekmarkten, op 8 Junij en 13 Julij en de groote kaasmarkt, op 21 Aug. e. k. te houden. Met het leggen van den onderzeeschen kabel zalwéér en wind die- I tiende, den 29sten dezer maand, van Harwich (Orfodness) naar de Nederland- I" sche kusteen aanvang gemaakt worden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1