FRAKHRÜJH. PARIJS, 19 Mei. De weduwe van den Maarschalk Ney heeft aan den Keizer een' brief ge schreven, waarin zij verzoekt, dat bij de wet intrektwaarbij haar 300,000 fr. zou worden toegekend, als schadevergoeding voor voorachterstallig pensioen. De oorzaak is. omdat er bij het Wetgevend Ligchaatn groote bezwaren tegen de toekenning van die gelden waren gemaakt. Gedurende de laatste 12 maanden hebben in de hoofdstad 1499 bran den plaats gehad, waarbij 15 personen zijn omgekomen. Twee jonge broeders, metaalgielers, besloten 11. Maandag vroegtijdig hunne werkplaats te verlaten om den avond aan de barrière door te brengen. Voor zij weder naar huis zouden gaanwaren beide reeds beschonken. Een hunner verlangde onderweg nog meer. De andere dit weigerendeontstond er twist tusschen deze twee broeders, die altijd op den besten voet te zamen hadden geleefd. Hij die nog meer verlangt, grijpt den anderen aan en werpt hem met zooveel geweld met het hoofd tegen de steerien dat hij weldra den geest geeft. De beschonken moordenaar zijns broedersis terstond gevat. Dat zal in den kerker wel een vreeselijk ontwaken uit de dronkenschap zijn! Het Journal des Débats heeft in een verhaal van de aftreding van het Ministerie Thorbecke, betoogd hoe dit het natuurlijk gevolg is geweest van den ongunsligen indrnkwelke op de Protestantsche bevolking is te weeg gebragt door het berigt van het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie. In dat betoog komt onder anderen voor: »dat de Koning der Nederlanden, door het geen hij laatstelijk te Amsterdam heeft gesproken, op eene zeer gelukkige wijze heeft weten uit te drukken wat de Protestantsche bevolking gevoelde; dat de populariteit des Konings werkelijk had geleden, ten gevolge van de berigtenomtrent de wijze, waarop de Bisschoppelijke hiërarchie tot stand was gebragt, en de geschiedenis en de roem van het Huis van Oranje op het naauwst verbonden zijn met de geschiedenis en den roem van het Protestant sche Nederland." Het ultramontaansche blad VUnivers daarentegen, in zijne dwaze verblin ding, stelt de Vorsten uit het Huis van Oranje voor als de voornaamste be werkers der rampen, die het Nederlandsche volk hebben getroffen, en van de burgertwisten, die steeds aldaar te lande hebben geheerscht. Volgens dat blad, heeft Nederland een tijdperk van rust en welvaart gehad onder Koning Lodewijk Bonaparte, wiens naam door de Katholieken steeds met innige dank baarheid behoort te worden genoemd-waren de lessen der geschiedenis voor Koning Willem I verloren gegaan, en zou Nederland gelukkig hebben kunnen zijn onder Koning Willem II, ingeval die Vorst in leven ware ge bleven ten einde in persoon de uitvoering der Grondwet van 1848 te hel pen besturen. Ten aanzien van de aftreding van het Ministerie Thorbecke, zegt VUnivers: «Ongelukkig land, waar de diensten van een naauwgezettcn eerlijken Staatsmandie geen ander doel beoogt dan regtvaardigheid jegens allen, niet worden gewaardeerd; ongelukkig land, waar de partijen een be wind, aan 't welk niets hoegenaamd kan worden verweten, omverwerpen, en er in slagen dit te doen vervangen door Staatslieden, die van haar het wachtwoord zullen erlangen." Volgens het Journal des Débatsis Nederland zijne grootheid en welvaart verschuldigd aan de innige overeenstemming tusschen de bevolking en het Huis van Oranje; volgens het dagblad VUnivers (het hoofd orgaan van de partij der Ultramontanen en Jesuiten) heeft die overeenstemming niet alleen ncoit bestaan, maar heeft aanmatiging van gezag door de Vorsten uit het Huis van Oranje steeds aanleiding gegeven tot verdeeldheid en burgertwis ten, en is de val van dat Huis in 't laatst der vorige eeuw het zegel geweest, 't welk de Voorzienigheid heeft gedrukt op den vloekdie door Koning Philips II over Holland was uitgesproken. Uit Tunis wordt gemeld, dat de dadelboomen aldaar zijn aangetast door dezelfde ziekte, die sedert eenige jaren onder de druiven heerscht, zoodat 1 men vreest, dat de dadeloogst geheel zal verloren zijn. De Koningin van Spanje heeft vervallen verklaard alle gratificatiè'n schadeloosstellingen enz., ten laste van de begrooting van Binnen!. Zaken, te zamen voor een bedrag van 376,160 realen. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Mei. Prins von Metternich vierde gisteren zijn' 80stcn verjaardag, bij welke ge legenheid hij bezoeken ontving van den Keizerden Koning der Belgen en andere hooggeplaatste personen. Den 21 of 22steo zal de Koning der Belgen ons verlaten en zich naar Dresden begeven; vóór dien tijd wordt de Koning van Pruissen hier verwacht. Uit Bosnië wordt gemeld, dat Haschid Pacba aan de Christenen het bouwen van 9 kerken had veroorloofd. FRANKFORT. 13 Mei. Er zijn hier heden weder ruim 200 landverhuivers uit Beijeren en Wur- temberg doorgekomen, om zich vervolgens naar Amerika te begeven. In het afgeloopen jaar beliep het getal landverhuizers 220,000doch van dit jaar zal bet wel tot 300,000 klimmen. Den 21 sten en 22slcn Junij zal men te Bern het feest vieren, ter ge dachtenis dat alsdan 500 jaren geleden, dit kanton tot het Zwitscrsch Ver bond toetrad. Men verwacht er eenen groolen toevloed van vreemdelingen. RUSLAND. PETERSBURG, 12 Mei. Z. M. heeft bevolen eenen electrischen telegraaf aan tc leggen van hier naar Odessa, Sebastopol en de overige gewigtige havens van de Zwarte zee. Tusschen onze Regering en die van Rome zou onderhandeld worden over de bepaalde benoeming van Bisschoppen voor onderscheiden Poolsche Bisdom men die nu door administrateurs worden beheerd. TURKTE. KONSTANT1NOPEL 5 Mei. De Sultane-moeder Validé, die steeds de vraagbaak was voor haren zoon en hem door wijsheid en zachtheid wist te leidenis overleden en haar dood maakt hier veel indruk. Ten bewijze van rouw over haar afsterven, zijn al de Ministeriën en Administratiën drie dagen gesloten geweest. Abdel-Kader, die zich thans te Brussa bevindt, heeft van den Sultan eene fraaije woning ten geschenk ontvangen en eene maandelijksche toelaag van 60,000 piasters(de piaster is nagenoeg 12 j cent Ned. dus ongeveer 7,500.) De zending van den Russischen Prins Menchikoff naar Konstantinopel heeft de Grieksche bevolking te Smyrna in beweging gebragt. Daar de stad 80,000 Grieken telt, is men voor de dweepzucht dier Christenen niet zonder angst. Het bestuur heeft wel doen afkondigen en aanplakken, dat met de Paaschfeesten geen geweren mogen afgeschoten worden; doch zonder gevolg: gedurende 15 uren heeft men onafgebroken een waar pelotons vuur moeten uitstaan. De Grieken wilden daardoor den Turken toonendat zij rijkelijk van wapenen en buskruid voorzien zijn, en hen niet vreezen. Ali-pacha, de nieuwe Gouverneur, is even zwak als zijn voorganger, en liet zijn hevel ongestraft schenden. Tot het Grieksche Paaschfeest behoort het, dat de Jo den beschuldigd worden, Christen-kinderen te hebben geroofd. Dit jaar was het fanatismus weder gaande: de Joden werden overal aangevallen, met stok slagen uit de bazars gedreven en de baarden werden hen afgesneden. Eenige kooplieden hebben den Joden gewapend geleide gegeven, om hen voor de Grieken te beschermen. VEKEENIGWE STATEN. In Cincinnati is strijd ge\oerd tusschen de Protest, en de R, K. bevol king, ter zake van bet oprigten van scholen, welke uitsluitend zouden moe ten dienen voor de laatstgenoemdenen waarin den kinderen de meest ge strenge beginselen ten aanzien van andersdenkenden op het stuk van de Godsdienst zouden moeten worden ingeprent. Van dien strijd is bij eene ver kiezing van plaatselijke bewindslieden gebleken, en de Protest, bevolking, ondersteund door vele andere ingezetenen, die verklaarden wel R. K., maar geene Pausgczinden te willen zijn, is daarbij meester gebleven. Het gekleurde menschenras in Zuid- en Noord-Amerika telt ruim 10 millioen personen van welke 7). millioen in slavernij zijn in de Vereenigde Stalen, Brazilië, de Spaansche en Nederlandsche koloniën. KERKNIEUWS. 's GRAVENHAGE, 18 Mei. Tot Predikant bij de Remonslrantsche-Gere- formeerde gemeente alhier is beroepen Ds. Herman de Ridder, Predikant bij die gemeente te Gouda. AKADEMIE-N1EUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOUESCHOOL. Den l?111'" Mei de Ileer II. J. van Lennep, van Amsterdam, in de Rcgten, na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de dominii ademtioneutilitatis j publicae causa. A DVKRTENTIEN. OndertrouwdL. J. HOEREN van Arnhem Aikmaar, 20 Mei 1853. en J. M. A. PEETERS Eenige Kennisgeving. van Alkmaar. Bevallen van eene DOCHTER, A. SPOELSTRA, Echtgenoole van A. JONGMANS. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming bij de voltrekking van ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij hiervoor langs dezen weg onzen harte- 1 ijken dank. G. J. BOS, Leyden, 21 Mei 1853. A. M. BOS, Geb. Bdys. De Onderga teekenden betuigen bij deze hunnen welmecnenden dank voor de bewijzen van deelneming, hun bij de ziekte en het overlijden van hunne waarde Moeder en Behuwd-Moeder betoond. Uit aller Naam. L. J. PLANJER. OPROEPING VAN SCHULOEÏSCHERS. Alle Schuldeischers in hel Faillissement van PETRUS JOHANNES SPRINGER Bierslijterwonende te Leydenwier Schuldvorderingen nog niet zijn geve rifieerd, worden bij deze opgeroepea om in Persoon of bij behoorlijk Gevolmagtigde te verschijnen op de tweede en laatste Verificatie, op Woens dag den lsten Junij 1853, des voormiddags ten elf wee, in de Vergaderzaal van de A rrond isscmen ts R egt bank te Leyden. De Curator Mr. C. A. BOONACKER.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3