allen tijde dc eersten om in opregtheid des harten de broederhand ter liefde en ter hulpe uit te strekken." 'sGRAVENHAGE, 10 Mei. Z. M. beeft benoemd tot Burgemeester van Amsterdam Mp. H. Provó Kluit, en tot Officier bij de Arr. Regtbank te Groningen Mr. J. C. F. Baron d'Aul- nis de Bourouill, thans Substituut-Officier bij die Regtbank. Z. M. heeft benoemd bij den Generalen Staf, tot Majoor, den Kapitein Jhr. E. A. O. de Casembroot, thans a la suite van het regement grenadiers en jagersZ. M. Adjudant in buitengewone dienst, Gouverneur van Z. K. II. den Prins van Oranje; bij bet wapen van den Generalen Staf, tot Majoor, den Kapitein der lste klasse H. V. E. Klapp, van den Generalen Staf, en tot Kapitein van de 3de klasse, naar ouderdom van rang, den lsten Luitenant II. J. Enderleinmede van dien Staf. De Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Ilerv. kerk heeft o. a. hekend gemaakt, dat zij de eer beeft gehad bij een eerbiedig adres, haren herderlijken brief aan den Koning, door eenc commissie aan te bieden, en haar vertrouwen uit te drukken op het besef van heilige roeping en pligt dat in de borst van onzen Koning leeftter bescherming en handhaving der vrijheden en regtcn onzer kerk, overeenkomstig de bepalingen der Grondwet; en dat zij door Z. M. op eene verecrende en allezins welwillende wijze ont vangen is. De Ilooge Raad der Nederlanden heeft, bij arrest van 6 dezer, verwor pen de voorziening in cassatie, ingesteld door S. P. Langendam, te Nijmegen, tegen een Vonnis der Arrond. Regtbank aldaar, van 13 April jl., waarbij, met schorsing der behaudeling van bet door den requirant aan die Regtbank ingediend verzoekschrift, tot vernietiging der beslissing van den Gemeente raad aldaar in de bekende kiezers-kwestie was gelast, dat de ter tafel ge- bragte stukkenwegens vermoedens van valschheid wederom zouden gesteld worden in handen van het O. M.ten einde bij den bevoegden Regter in strafzaken te worden onderzocht. Men verneemt, dat er onderhandelingen worden gevoerd over het ge vraagde ontslag van den Graaf van Bylandt, als Commissaris des Konings in deze provincie, welke doen vermoeden, dat het gedane verzoek niet zal wor den ingewilligd. De Heer A. PetersDirecteur van den Kon. Zuidhollandschen schouw burg, heeft aan de leden van hel looneelgezelschaponder dngteekening van 27 April jl., een schrijven gerigt, waarbij hij hun kenbaar maakt, dat bet voor hem door de onbekendheid der toekomst, op welke wijze het Zuid- hollandsch tooneel gesubsidieerd zal worden, en door dc daaruit vcortvloei- jendc onbewustheid of zijne directie zal doorgaan, onmogelijk is voor het oogenblik eenig engagement aan te bieden. Den ll(1(m April jl. heeft bij officieel aanvrage gedaan bij de Koninklijke Commissie voor de nationale schouwburgen, en eenige dagen later bij het stedelijk bestuur van 's Graven- hage, dat den Kon. schouwburg van Z. M. den Koning heeft overgenomen of gekocht; doch tot den 27stcn April jl. had hij noch van de Koninklijke Commissie, noch van het stedelijk bestuur alhier, eenig antwoord bekomen. De vrees voor de toekomst der leden van het gezelschap, door het lot van velen hunner, vcrpligtte hem officieel kennis te geven van deze treurige on zekerheid, zoowel voor hen als voor hem, Directeur. In deze omstandighe den hebben de gezamenlijke leden van het gezelschap onderling de handen ineen geslagen en zullen zij hunne pogingen aanwenden tot instandhouding van het Zuidhollandsch looneelgezelschap en voorloopig gedurende de kermis eenige voorstellingen geven. (IV. Rott. Cour.) ROTTERDAM, 9 Mei. Gisteren in dc voormiddag-godsdienstoefening is de van Leyden herwaarts beroepen Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer C. YV. van der Pot als Herder en Leeraar bij de Rcmonstrantsch-Gereformeerde gemeente alhier door zijn ambtgenoot, den YY'el-Eerw. Zeer Gel. Heer D>'. II. N. van Tcutcm, bevestigd, terwijl de bevestigde des avonds zijne intrede deed. De bevestiger bad des morgens tot tekst zijner Leerrede gekozen II Tim. II: 7 en Ba: Want God heeft ons niet gegeven een geest der vreesachtigheidmaar der krachten der liefdeen der gematigdheid. En schaamt u dan niet der getuigenis onzes Heeren. De bevestigde sprak des avonds naar aanleiding van Coloss. I: 28a: Denwelken wij verkondigen. Een lievige brand heeft gisteren de naburige gemeente Kethel geteisterd. Aldaar ontstond gisteren namiddag brand bij den Mr. broodbakker Schep, welke zoo zeer in hevigheid toenam dat legen den avond 10 woonhuizen en 2 schuren of stallingen eene prooi der vlammen waren geworden; 18 huis gezinnen, beslaande uit 70 personen, zijn door deze ramp van alles beroofd. De felle wind maakte aanvankelijk alle pogingen tot lilussching ijdel, terwijl de rieten daken op de meeste woningen veel bijbragten tot verspreiding der vlammen. Eerst omstreeks 8 ure was men den brand meester, die ten ruim 4 ure des namiddags was uitgebroken. Van Schiedam, Vlaardingen en Over- schie waren onder anderen brandspuiten ter hulp gesneld. GRONINGEN, 5 Mei. Door de ijverige bemoeijingen van den Heer J. G. II. Ilolsheimereersten Commissaris van Policie te dezer stede, zijn niet minder dan 31 agenten van politie als leden der Red. Vereeniging tot Afschaffing van den Sterken Drank alhier toegetreden't geen te meer melding verdient daar zij niet ge noodzaakt zijn geworden, maar uit eigene beweging, alleen door het goede voorbeeld van hunnen Superieur aangespoord, hiertoe zijn overgegaan. Mogten meer zulke ijverige invloedrijke personen zich de goede zaak aldus aantrekkenhoe spoedig zoude de heerschappij van den sterken drankdien kanker der maatschappij, krachtig gefnuikt worden. GronCour.) BIJITENLAKPSCHE BERlGTEft. ENGELAND, LONDEN, 7 Mei. Door onze Regering is bij de Spaansche aangedrongen om de oude verorde ning af te schaffendat geene Onroomschcn zich op Cuba mogen vestigen. Bij den Raad voor de oyerzeesche zaken in Spanje is thans een hiertoe be trekkelijk voorstel aanhangig. De kabel voor den electrischen telegraaf tusschen Dover en Ostende, die 70 Engelsche mijlen lang is, is den 5dca met goed gevolgd gelegd. Te Edimburg is aan Mevr. Stowe een fraai agaten vaasje aangeboden, waarin zich eene beurs met 100 souvereinen bevond. De tegenstand tegen de invoering der belasting op de inkomsten neemt in Ierland sterk toe. Er worden onderscheiden openbare volks vergaderingen gehoudenom besluiten daartegen te nemen. De armoede is in Ierland in den laatsten tijd zeer afgenomendaar 1° Januarij 1852 het getal der bedeelden 170,484 beliep en 1° Januarij 11. 141,822. FRANRRIJK. PARIJS, 8 Mei. Bij het Wetgevend Ligchaam is van Regeringswege een wets-ontwerp inge diend, waarbij weder eene som van niet minder dan 2,700,000 fr. aange vraagd wordt tot ondersteuning van oude krijgslieden uit den tijd van de eerste Republiek en van het eerste Keizerschap. De eerste stap tot dezen maatregel is geschied van de zijde der Volksvertegenwoordigingeenige weken geleden verecnigden verscheiden afgevaardigden zichom van den Keizer on derstand Ie vragen voor gebreklijdende oude militairen in hunne departemen ten die lot nog toe niet in de mildheid des gouvernements hadden gedeeld doch zij verlangden daarvoor een millioeneen bedrag hetwelk toen zelfs door hooge Staatsambtenaren al te hoog geacht werd. In de zitting van het Wetgevend Ligchaam van den 6dea is het verslag over de Staatsbegrooting ingediend. Het is, veel meer dan dat van het vo rige jaar, in den geest des gouvernements, dewijl alle bezuinigingen, die gevraagd maar door den Staatsraad geweigerd werdendoor het gouvernement thans in de Staatsbegrooting gebragt zijnen op verlangen der Commissie van bet YVetgevend Ligchaam nog onderscheiden posten van uitgave vermin derd zijn. Ook vermeldt het verslag de bekende amendementen, strekkende om de goedkeuring van het YVelgevend Ligchaam te onthouden aan het be sluit tot verbeurdverklaring van bezittingen der familie Orleansen zegt dat deze ter zijde gesteld zijnomdat het bedoelde besluit kracht van wet heeft verkregen. De Raad van State heeft een gewigtig besluit genomen, namelijk dat de Maatschappij voor grondgebied gemagtigd wordt, om aan den Graaf van Chambord een crediet van 1 millioen te leenen op het domein, waarop de titel steunt, welken het hoofd van den ouderen tak der Bourbons in den vreemde thans voert. De plantengroei is hier thans uitmuntend; alle boomen staan in vol len bloei. Bij bet graven van een tunnel voor den spoorweg in de nabijheid van Reims, zijn 14 arbeiders door eene aardstorting bedolven, van welke 15 werk lieden den dood vonden. De krijgstogt in Kabylie zal in het laatst dezer maand ondernomen worden, onder bevel van den Gouverneur-Generaal. ITALIË, ROME28 April. De edelmoedige deelneming, welke in Piemont aan degenen, die door de inbeslagneming hunner in Lombardije gelegen goederen, hunne inkomsten ver loren hebben, door de Regering en door de Kamers betoond wordt, door hun eene sorn van 400,000 fr. te verstrekken, niet als aalmoes maar als een renteloos voorschot, schijnt voor Piemont de genegenheid der Italianen van alle klassen gewonnen te hebben. Inzonderheid is zulks het geval alhier, alwaar menigeen, die door den loop der gebeurtenissen van de ingenomen heid met de republiek genezen is, thans de constitutionele staatsinrigting van Piemont allengs beter begrijpt en waardeert. De toestand van Pater Roothaan maaktnaar men zegtde verkiezing van een nieuwen Superior-Generaal der Jezuiten allernoodzakelijkst. De Gaz. de France zegt, dat Pater de Ravignan te dien einde naar Rome is vertrokken. Uit de kerk della Consolazione te Turyn is het beeld der Moedermaagd, van massief zilver, 112 Ned. ffi. zwaar en van eene waarde van 50,000 5 80,000 francsgestolen. Het was een geschenk van Koning Karei Felix. Ook is de kerk van SA Evasio te Casale door diefstal van haar 1000 oneen zwaar beeld van dien heilige beroofd. nuissEX. BERLIJN 7 Mei. Bij gelegenheid van bet verblijf van den Koning der Belgen alhier, is gis teren eene groote wapenschouwing gehouden. Maandag vertrekt Z. M. naar YY'ecnen. De Tweede Kamer heeft met 190 tegen 100 stemmen de voordragt aan genomen, om voorshands 50,000 th. ter beschikking der Regering te stellen, ten einde in de meest dringende behoeften der Evangelische Eeredienst te helpen voorzien. De warme liberalen hebben die voordragt bestreden. Een afwijzend voorstel van de Katholieke fractie is verworpen. Bijna de helft der hier gesloten huwelijken bestaat uit gemengde.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2