LEYDSCHE COURANT.,#- 1853. N°. 56. WOENSDAG, 11 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt Do Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIIVNENLANDSCHE BERIGTEN. ƒ15,673.92} 15,707.19} Minder over 1853 ƒ33.27. De Staats-Cour. bcrigt het volgende omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer: Ten gevolge van den overgang van het winter- op het lage znmerpeil voor den boezem van Rijnland met 1°. Aprilbeeft de werking der stoomtuigen ter ontlediging van het Meer sedert dien lijd zeldzaam mo gen plaats hebben. Alzoo is, bij veel regens, de gemiddelde waterstand op den laatsten der maand hooger bevonden dan bij den aanvang, en wel tot 3.79 el onder AP.daar die stand bij het eind der vorige maand 3.81 el onder dat peil was, is dus de waterspiegel met. 2 duim verhoogd. Met het maken van voorname toglen voor de verkavelingis evenwel een begin gemaakt. De Amst. Cour. zegt met zekerheid te weten dat de onder liet afgetre den Ministerie bestaande plannen tot groote werken door de verandering van Ministers niet zullen lijden of op den achtergrond gesteld worden. Uit Arnhem en Tilburg schrijft men, dat het daar den 7lIen en gstcn sterk gesneeuwd had. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs daartoe aangezocht door een zijner leden, heeft, met goedkeuring en medewerking van de Regering van Amsterdam, de volgende prijsvraag uitgeschreven: »Een ontwerp te leveren van een kanaal, voor schepen van de grootste soort, ter verbinding van het IJ voor Amsterdam met de Noordzee, in de rigling van Holland op het smalst, waarbij de bezwaren die tegen het be staande ontwerp te maken zijn, worden vermeden." Bij de in te zenden antwoorden behooren gevoegd te zijn eene begrooting van kosten en eene beredeneerde verdeeling der werkzaamheden, over den tijd ter uitvoering gesteld. Teekeningen worden alleen in zoover gevorderd, als zij noodig mogten zijn om duidelijk de afwijkingen aan te wijzen van bet bovenvermelde gedrukte ontwerp. De waterpassingen, peilingen en ver dere opnemingen van het terrein, die bij dat ontwerp zijn medegedeeld, wor den als waar en naauwkcurig aangenomen en mogen ten grondslag strekken van de redeneringen en berekeningenin de antwoorden op de prijsvraag. De antwoorden worden voor den 31sten December 1853 vrachtvrij gezon den aan den Secretaris van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 'sGra- venhage. Zij moeten geschreven zijn met eene duidelijke Italiaansche letter, in de Nederduitsche, FranscheHoogduitsche of Engelsche taal. Al de stuk ken moeten gemerkt zijn met een kennelijk teeken of eene spreuk. Een verzegelde brief, dragende tot opschrift de spreuk of bet merkbevat den naam des inzenders. Het slaat echter den ontwerpers vrij, de stukken met bunnen naam te tcekencn. Aan den vervaardiger van het best gekeurde uit voerbare ontwerp zal eene belooning worden uitgereikt van ƒ2000, waarvan de helft door het vermelde lid van het instituut en het overige door den Gemeenteraad van Amsterdam is beschikbaar gesteld. De Indiër bevat het volgende uit onze West-Indische bezittingen: Het is een verblijdend verschijnselom de ernstige pogingendie thans door het bestuur in het moederlanden met niet minder ijver door het hoofd des be- stuurs van Suriname, worden aangewend tot aanmoediging van het plaatselijk onderzoek der drie Commissarissen voor eene Duitsche landverhuizing, en tot verwezenlijking van het ontwerp van landverhuizing van een 10,000-tal Zwit sers naar deze kolonie, dat door den Heer Lullin, Ncderlandsch Consul te Genève, aan het Ministerie is ingediend. Reeds zijn de drie IleerenDuten- hover, Schnnk en Noack, welke de Dnitsche commissie uitmaken, en den 3dca Maart alhier waren aangekomen, op den 17,Icn dezer, in gezelschap van de Ileeren Jhr. van Sypenstein en H. Boer, beide lste Luitenants bij de Artillerie, van de stad vertrokken, om de landen in de Boven-Suriname en de Para in oogenschouw te nemen. Later zullen hnnne reizen zich ook over andere dee- len der kolonie moeten uitstrekken. En wat betreft het ontwerp der Zwitser- sche landverhuizing, is dat aan de beoordeeling onderworpen van eene door de Regering benoemde commissie van planters. De kolonisatie van Nederlanders aan de Saramacca heeft den doodsnik gege ven. Het treurig overschot der zoogenaamde Boeren is, naar ik verneem, in de nabijheid van Paramaribo overgebragt, op den Landsgrond, voormalige verblijfplaats der Gouverncments-slaven, zoodat nog maar alleen de Predikant, de Geneesheer, de Commissaris van politie en de Schoolmeester zich op Gro ningen moeten bevinden. De Pauselijke Internuntius bij ons Hof, vroeger Vice-Superior der Hol- landsche zending, heeft bij rondgaanden brief aan de Katholieken hier te lande kennis gegeven van de invoering der Bisschoppelijke hiërarchie. Dit stuk is opmerkelijk ook wegens den zeer bezadigden en verdraagzamen toon, welke daarin heerscht. Na de mededeeling van de wijze, waarop het Bis schoppelijk kerkbestuur bier te lande wordt herstelden de vreugdewelke de Katholieken daarover gevoelen zullen, te hebben gebillijkt, maant de Heer Belgrado hen aanom zich te ontbonden van alle uiterlijk vreugdebetoon ter vermijding van aansloot: de hierop betrekkelijke zinsnede luidt: Het is ons dringend verlangen en onze ernstige wil. dat uwe vreugde geen andere zij, geen andere ooit worde, dan eene vreugde in den Heere. Wij verbieden derhalve uitdrukkelijk en gelasten tevens, zooveel noodig en mogelijk, den Eerw. Ileeren Pastoors en Kerkgemeenten aan dit ons ver bod de band te honden alle uiterlijk of luidruchtig vreugdebetoon, waar door alligt onnoodige en laakbare kwetsing van anderen zou kunnen worden te weeg gebragt. Brengt Gode uwe offers van dankbaarheid geliefden maar weest tevens naauwlettend om aan niemand aanstoot te geven. Zóó zult gij u voor God en voor mensehen het goede, waarover gij u verblijdt, het meeste en beste waardig betoonen." Daarna geeft hij kennis van do opheffing der Hollandscbe zending, slaat een blik op het verledene, maant aan om te volharden in het geloof en tot onderwerping aan de Bisschoppen, en laat dan deze aanmaning tot verdraag zaamheid volgen »Nog wensch ik in het bijzonder een woord tot u te rigtcn over de naaste- liefde en over eene meer algemeene weldadigheid. Vergeet hel nimmer ge liefden dat het nieuwe gebod van den Heere Jezus is: den naasten lief te hebben, zooals Hij ons heeft lief gehad, en dat het aanwezen dezer liefde onder ons het kenmerk is, waaraan allen kennen zullen, dat wij Zijne leer lingen zijn. Geene instelling is er, waarin de godsdienst duidelijker haren Goddelijken oorsprong bewijst, en dat zij heerschappij voert over de harten, en dat zij de zielen adelt, en dat zij ten heile strekt van menschen en vol ken, dan in dit gebod des Ileeren: Ilebt elkander lief! gelijk ik u lief ge had heb. Niets heeft ooit den Heer van die liefde kunnen afbrengen: eene eeuwige vlam is zij, die uitdooving noch verzwakking kent; die haren gloed verheft tegenover die haar pogen te blusschen en Ilij die voor vijanden het leven gaf, bad om vergiffenis voor Zijne moordenaren. Zoo geliefden, moeten ook wij beminnen; hieraan zullen allen kennen dat wij Zijne leerlingen zijn. Haat dan nimmer die u zouden willen verongelijken; laat nooit de zucht naar eene kwade vergelding van die u kwaad wilden, in uwen boezem plaats vin den en stoort hen niet wederkeerig die uwe ruste storen die uwe vreugde rooven zouden. Weest integendeel vergevend en vergevensgezinden zijt ten LEYDEN 10 Mei. Bij de op heden plaats gehad hebbende inlevering van stembriefjes tot ver kiezing van drie leden voor de Provinciale Staten van Zuidholland, zijn SU2 Kiezers opgekomen. Gisteren is hier op de gebruikelijke wijze de verjaardag herdacht van Prinses Marianne. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer Gemeente geheven, gedurende de maanden April 1852 en 1853. 1852. 1853. (opcenten 2,085.34} 1,779.07} ,5 eigen midd. - 580.16 - 439.28* J 2,665.50} 2,218.36 I opcenten 7,801.33} 8,244.60 eigen midd. - 228.50} - 386.16 t 8,029.84 8,630.76 Wijn1,252.25 1,398.85 I opcenten 1,523.70} 1,544.25 1 eigen midd. - 2,001.07 - 1,798.36} ië i 3,524.77} 3,342.61} fopcenten 103.54} 46.03 eigen midd. - 98.01 - 70.58 •3^ O l 201.55} 116.61

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1