vergelijkingen van den eersten graad met eene onbekende; de behandeling der wortelgrootheden en de eigenschappen der reken- en meetkundige reeksen. 3°. De Meetkunst tot aan de eigenschappen der vlakken. 4°. Het Handteekenenwaarin men eene genoegzame vaardigheid zal moe ten bezitten, om uit de hand een omtrek te schetsen van een of ander ge- teekend voorwerp. 4°. De gronden van de Grammatica der NederduilscheHoogduitsche Fransche en Engelsche talen, uit welke drie laatste men met gemak in het Nederduitsch moet kannen overbrengen. 6°. De gronden der algemeene en Nederlandsche Geschiedenis. 7°. De beginselen der Aardrijkskunde. Na afloop der examina zal, voor het einde van Julij, aan de geëxamineer- den (hunne ouders of voogden) die bevonden zijn al de vereischten te bezit ten, van de toelating worden kennis gegeven. GOUDA, 30 April. Men is thans geslaagd in het bijeenbrengen van gelden tot oprigting van een monument voor wijlen Mevr. van Meerten-Schilperoort. De bewerking daarvan is opgedragen aan onzen stadgenoot, den Heer J. Strakkee. Het monument zal bestaan in een gedenksteenter hoogte van nagenoeg 3 el vertoonende in het front de beeldtenis en relief der gevierde vrouw, met diverse attributen, en in een der muren van de groole kerk alhier worden geplaatst. BUITENLANDSCBE BERIGTEN. De spreker toont vervolgens aan, hoe onze Geuzén, door Panna in België op te hondenvoor het minst werktuigelijkde Britten voor de Armada hebben gevrijwaardhoe onze Vorstmet zijne vloot en leger en door zijne wijsheid en moedEngelandzonder bloedstortingvan pausdom en wille keurige Begering heeft gered, en hoe zijne voorzigtigheid en gematigdheid de Engelschen in slaat heelt gesteld, om hunne constitutie op een beteren en vasteren grondslag te plaatsen, «waarlegen wij hopen dat, als tot nu toe, de woede der dwingelandij zich te vergeefs zal uitputten." De Heer Scott vergeet niet den lof der Nederlanders bij Waterloo, uit te bazuinen. «Daar zijn er weinigen in Nederland," dus vervolgt hij, van de gods dienst en haar uitwerkselen bij ons gewagende, die niet kunnen lezen en, voor zoo veel ik heb mogen opmerkenzou ik haast zeggendat de Bijbel er meer en meer aandachtig wordt opgeslagen dan in Engeland. Zekerlijk is zoowel de kennis der bijbelsche geschiedenis en aardrijkskunde, als van de kerkelijke historie er verreweg meer algemeen dan bij ons. Enschoon bet sommigen toeschijnen moge, dat men er meer dan een behoorlijk gewigt hecht aan eene verstandelijke bekendheid met de uiterlijkheden van de Gods dienst, toch is er bewijs genoeg dat haar invloed krachtiglijk wordt gevoeld. Naauwelijks ergens, nergens meen ik, is de misdaad zeldzamer en de wet genadiger. De doodstraf wordt zelden uilgesproken, zelfs de levenslange op- sl ui ting niet, opdat de hoop niet uitgebluscht worde in den boezem des over treders. De Nederlandsehe gevangenis-regeling is, sedert lang, meer berekend geweest tot de hervorming, dan tot de bestraffing van den schuldige; hij wordt aan het werk gezet, ja, een gedeelte van zijne verdiensten worden af gezonderd en hem bij zijne loslating uitgekeerd. Toen de beroemde Howard de gevangenissen van RuslandFrankrijk en Groot-Brittannië bezochtvond bij overal kerkergewelven, ellende, onreinheid, wreedheid en boeijenin zijne beschrijving afgrijsselijk. Maar, toen bij naar Nederland kwam, was hij ver heugd slechts weinig gevangenen aan te treffen en dezen nog druk bezig ge- honden in ruime, luchtige, welverliehle vertrekken, waar men iedere voor zorg had genomen voor hunne behoeften en elk middel aangewend tot hunne verbetering. De edele voorzieningen in het lot der weezen zijn nergens op zij de gestreefd, en de gebouwen tot hunne huisvesting behooien tot de schoonste gestichten van Amsterdam. Daar worden zij tot nijvere kunsten opgeleid, en zoo er eenigen talent en begaafdheid mogten vertoonendezen ontvangen eene hoogere opvoeding en worden naar een gymnasium en van daar naai de akademie gezonden. Altijd zijn de Hollanders bereidvaardig tot hulpver leening aan liefdadige oogmerken en aan de verspreiding van het Evangelie zij verstrekken een groot gedeelte van de somipengebezigd door de Protes tanten in Frankrijk en België; de kerken en scholen der Waldensen in Piemont, zijn bijzonder veel aan hen verschuldigd en hun medegevoel en medewerking zijn door den Heer Elout van Soeterwoude, aan de Madiai's in den Toscaanschen kerker overgebragt." 's GRAVENIIAGE4 Mei. Z. M. heeft aan D1'. J. Nolet de Brauwere van Steelandte Brusselver gunning verleend tot het aannemen van de Ridderorde van Hendrik den Leeuwhem door Z. H. den Hertog van Brunswijk geschonken. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen enz. te Erunssum (in Limburg), de Heeren W. F. G. L. van Tenguagell de Raad, thans te Engelen; te St. Annaland c. a.II. G. Schroder, thans te Sluis; te Maassluis, H. Gerlings Jzn., tevens belast met de in- en uitklaring der zeeschepenthans te Maasland. H. M. de Koningin-Moeder zou bij het huwelijk van Prins Hendrik te genwoordig zijn, en dan naar Warschau vertrekken, om aldaar haren broe der, den Keizer van Rusland te ontmoeten. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik zullen dit jaar, naar men verneemt, geene buitenlandsche reis ondernemen. Gisteren middag heeft er bij Z. K. H. Prins Frederik een diner en gala plaats gehadter viering van den verjaardag van Z. K. H. den Kroonprins van Zweden en Noorwegen. Met den lsten Mei is het nieuw personeel, behoorende tot de hofhouding van Z. K. H. Prins Hendrik, in dienst getreden. Z. Exc. de Heer van Reenen, Minister van Binnenl. Zaken, heeft met zijn gezin voorloopig zijn intrek genomen in het Ilótel de Bellevue. Z. Exc. de Oostenrijksche Gezant de Baron von Doblhoff, zal den 10dcn dezer een groot diplomatiek diner gevenwaaraan de leden van het nieuw Ministerie zullen deelnemen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis gebragt van degenen die mogten verlangen tot den op den lsten September aanstaande aan te van gen cursus der Koninklijke Academie tot opleiding van burgerlijke Ingenieurs enz. te worden toegelatendat de commissiebelast met het onderzoek der candidaten, hare zittingen zal houden in den loop der maand Junij op de dagen en urenwelke zullen worden bekend gemaakt aan allendie zich ter bekoming van berigt dienaangaande, vóór het einde dezer maand schriftelijk aan den Heer Directeur der Academie zullen hebben aangemeld. Zijdie verlangen te worden toegelaten zullen bij het examen het bewijs moeten overleggendat zij op den lsten September aanstaande den ouderdom van 17 jaren zullen zijn ingetreden, en dat zij zullen moeten doen blijken de volgende kundigheden te bezitten: 1°. De Rekenkunst, bijzonderlijk de kennis der gewone en decimaal-breu ken met toepassing op het Nederlandsch maten- en gewigtenstelselzoomede de leer der meetkundige evenredigheden en het trekken van den vierkants wortel uit alle getallen. 2°. De Eerste gronden der Stelkunst, met inbegrip van de oplossing der ENGELAN®. LONDEN, 2 Mei. Het committé ter ondersteuning van ongelukkige vreemdelingen heeft den 23stcn April den 47sten verjaardag zijner stichting gevierd, bij welke gelegen heideen maaltijd van 200 personen werd gehoudendie gepresideerd werd door den Graaf van Carlisle. Onder de gaslen merkte men op den Ridder Bunsen, Ambassadeur van Pruissen en den Heer IngersollGezant der Vereenigde Staten. De President deelde in eene redevoering, die van alle zijden de levendigste bijvalsbetuigingen uitlokte, mede, dat sedert het bestaan van het committé, 50,950 vreemdelingen hulp van hetzelve hadden ontvangen en 177 personen pensioenen. Een toast werd ingesteld op de vreemde Souvereinen en hunne Regeringen en later eene collecte gehouden. De Koningin had reeds vooraf voor 100 laten inschrijven en Prins Albert voor 25 de Koning van Denemarken voor 50 de Koningin van Spanje voor 10 de Keizer van Oostenrijk voor 10 de Koning der Belgen voor 10 de Keizer van Rusland voor 30 Uit de opgaven van den Heer Anderson, een der Directeurs van de groote Engelsche Overland-Stoombootmaatschappij blijkt, dat die compagnie thans bezit 40 schepen, waarvan onderscheidene van de lste klasse, geza- I mentlijk 54,000 ton groot met eene stoomkracht van 16,000 paarden. In 'tgeheel is de afstand, die de linie 'sjaarlijks doorloopt, 1 millioen mijlen. De maatschappij doet omstreeks 150,000 personen door hare dienst leven en heeft voor de oprigting van hare stoombootvloot 30 millioen gulden besteed. Tot deze hoogte is de maatschappij in 15 jaar geklommen. Maandag 11. is een aanvang gemaakt met het leggen van den electrischen telegraaf van Ipswich naar Oxfortness, welke in verband moet worden gebragt met de onderzeesche lijn van die plaats naar Nederland. Uit Australië is weder aangevoerd eene massa stofgoud ter waarde van 482,000 en uit New-York voor 52,800 in specie. FRMARIJK. PARIJS, 2 Mei. Er is door de Fiegering vergunning verleend tot den aanleg van een' spoor weg van Lyon naar Genève. Onderscheiden personenaan wie Napoleon I in zijn testament legaten had vermaakt, doch hetgeen tot hiertoe onbekend was gebleven, hebben zich nu tot de Regering gewend om de uitvoering van die wilsbepalingen te ver krijgen. De Hertogin van Orleans heeft den Generaal Trezel, Oud-Minister van Oorlog van Lodewijk Philipstot militairen Gouverneur benoemd van den Graaf van Parijs, haren zoon. De Moniteur deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de laatste op gravingen, die onder toezigt van den Heer Place, Fransch Consul te Mous- soul, bij Khorsabad, gedaan worden. Uit het vorige verslag van den Heer Place aan de Académie des Inscriptions et belles lettres bleek, dat eene dub bele rij zuilen met terrassen was ontdekt. Kort daaropbij de voortzetting der opgravingen, heeft men een muur van 5 voet hoog en 21 voet lang ont dekt, bestaande uit fraai beschilderde en geëmailleerde steenen met belang rijke afbeeldingen. Dit bewijs van Assyrische schilderkunst bevestigt volko men de juistheid der beschrijvingen van Ctesias en Diodorus. Later heeft de Heer Place nog eene belangrijke ontdekking gedaan, bestaande in een stand beeld, het eenige Assyrische standbeeld, dat tot dusver gevonden is. Dit beeld, hetwelk geheel ongeschonden is, stelt een persoon voor met eene flesch in de handen, en is 4} voet hoog. Even als de tot dnsver gevonden basre liëfs bestaat het uit gipsachtig marmer. Het te Jerusalem onder bescherming der Katholieke Mogendheden ge stichte hospitaal heeft in den laatsten tijd uit ons land vele giften ontvangen, en zou thans vele goede diensten doen ten voordeele ook van den zedelijken invloed der Latijnsche Christenen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2