LEYDSCHE COURANTS uitgegevenDie van Maandag komt uil Zuturdug Avond. YRÏJDAG, 6 MEI. De Prijs der Courant is f12 in het jaar de afzonderlijke nominees worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMEXLANDSCÏIE BEItlGTEN. LEYDEN 4 Mei. Naar men verneemtzal in den omtrek der gemeenten WoerdenOude- waterHaastrecht enz.gedurende de werkzaamheden aan den spoorweg van Utrecht naar Rotterdam, een detachement ruiterij worden gestationeerd, be staande uit een wachtmeester, een brigadier en 6 manschappen van hel 2de regiment dragonders, ten einde als hulpmarechaussée dienst te doen. -De Synodale Commissie moet, volgens de Grondweteen' rondgaanden brief aan alle Kerkbesturen gerigl hebben waarin op cene doeltreffende wijze wordt aangemaand tot; verdraagzaamheid, eendragl en liefde onder de Neder landers, van welke geloofsbelijdenis ook. Het heilig Officio te Rome heeft op nieuw een aantal Italiaansche Fransche en Engelsche werken op de lijst der verboden boeken geplaatst onder welke men de Geschiedenis van Engelandvan Macaulay, opmerkt. De hooge voortreffelijkheid van dit werk zal er wel niet door worden ver minderd, de roem die het alom heeft, niet door worden verduisterd, maar het is verwonderlijk hoe mannen die toch wel eenige aanspraak op geleerd heid zullen willen maken, levens zoo verblind of zoo dom kunnen zijn, om zich zeiven door de vcroordeeling van zulk een klassiek werk zoo smadelijk ten toon te stellen. Het is dan ook wel te hegrijpendat al wie in de Fransche R. K. of Gallicaansche kerk, nog eenige zucht tot vrijheid des geestes bezit, aan die plaatsing van boekwerken op de lijst der verhodene, geen verbindend gezag wil hebben toegekend. De ffaarf. Cour. van heden bevat een ingezonden stuk geteekend M. W. B.ter gelegenheid van de op bande zijnde verkiezingen waaromtrent deswege onder anderen het volgende wordt gezegd Bij de keuze van personen, hlijve het eigenbelang, zoo van ons zclven, als van andere individuen, op den achtergrond en, zoo mogelijk, geheel uit gesloten. Waar dit de drijfveer is, daar wordt het algemeen belang, het welzijn van het Vaderland, voorbij gezien. Wachten wij ons*vooral voor de listige kunstgrepen van intriganten, die vaderlandsliefde en zuivere regerings beginselen huichelen, om eigenliefde en bevordering van zelfzuchtige oog merken te doen zegepralen. Elke slinksche toeleg, elke poging tot stembe- jag, worde door ons doorzien en met kracht, zoo als dit den rondborstigen eerlijken Nederlander betaamt, geweerd. Godsdienstige opgewondenheid brenge ons toch niet op het dwaalspoor. Elke gezindheid heeft hare brave en regt- schapene belijders; maar ook bij elke gezindheid vindt men Jesuiten. Tegen de zoodanigen kunnen wij niet genoeg op onze hoede zijn. Ons Vaderland, onze geliefde Vorst, heeft eerlijke, kundige, standvastige en zelfstandige man nen noodig. Zelfstandigheid vooraldaarop dienen wij het oog te vestigen, "ij, die wetten of regeringsmaatregelen anders dan naar hunne innerlijke I waarde en uit aanmerking van den persoon des Ministers, van wien ze uit gaan, beoordeelt, is een ongeschikt, een gevaarlijk Volksvertegenwoordiger. Laten wij daarom al onze krachten inspannentot wering van stelselmatige opposanten. Door dezen is nog nimmer iels goeds tot stand gebragt. Waar lijk, wij behoeven wijsheid hij het doen van onze gewigtige keuze. Bidden wij die wijsheid van Hem, die, meer dan eens, Nederland uit gevaren heeft gereden die het ons aan gcene wijsheid zal laten ontbrekenwanneer wij ons slechts door zuivere bedoelingen laten leiden. De vrees voor Hein alleen vervulle ons gemoed; dan zal verachtelijke menschenvrees niet de drijfveer zijn van onze handeling; maar dan zal ook gcene laauwheid of onverschillig* beid ons terug doen blijven. Op den Rijnspoorweg zijn in April vervoerd 28,014 personen en is ƒ47,013 ontvangen. De grootc of zoutharing visscherij mag voor het loopende jaar weder rnet 1°. Junij aanvangen. Uit Vlaardingen wordt van den 2den gemeld, dat de beugvaart als ge ëindigd beschouwd en de uilslag als zeer gunstig kan genoemd worden hoewel de schepen met de laatste reizen merkelijk geringer vangst dan in de maand Maart hadden aangeliragt, en de prijzen tegen alle verwachting aan, voortdurend in eene flaauwe stemming waren gebleven. Daar nu in de eerste inaand echter niets te wachten was en de voorraad niet groot is te noemen is het vooruitzigt voor het artikel gunstiger. De kol vaart zal dit jaar w orden gedreven door 50 schepen, welke alle reeds van hier vertrokken; doch in het begin van Junij uiterlijk terug moeten zijn, om zich voorde haringvaart gereed te maken. In het Weekbl. van den Helder leest men het volgende Met genoe gen verneemt men, dat. ten gevolge der welwillende tusschenkomt van het Brilsche Consulaat, de Heer Vice-Consul W. J. Hidde Bok te Texel, door de Regering Ilarer Groot-Briltannische Majesteit is gemagtigd geworden tot de uitbetaling eener sorn van 24 (ƒ288) aan Schipper Klaas van Urken 7 andere zeelieden van de eilanden Urk en Terschelling, als cene beloo- ning ter zake van het door hen met levensgevaar redden der gedeeltelijke bemanning van het, op den 24sten October 1852, in de buitengronden van Terschelling gestrande en verbrijzelde Engelsche Brikschip, Andes of Liverpool, Kapt. Robert Barnes. Omtrent den aanval op het Belgisch of NederJandsch schip Anlonius hij Konstantinopel(zie ons vorig nomraer) bevat de IV. Rott. Cour. het vol gende Wij zijn in staat gesteld onzen lezers mede te deelendat bedoelde aanval den 18dcn April heeft plaats gehad op het schip Anthony. Kapitein W. J. Nipperus, van Dordrecht, en wel 's nachls, terwijl genoemde Kapt. hij zich aan boord had den Heer Muller, Kapt. van het schip Ilarmina, dat in de nabijheid lag. Beiden werden zwaar gewonddoch moeten volgens verklaring der Heelmeesters, zich geenzins in gevaarlijken toestand bevinden. Het schip Anthony zou binnen acht dagen zijne reis naar Galatz voortzetten. De medewerking van de Nederlandsche Legatie is ingeroepen geworden, die van haren kant alle pogingen in het werk zal stellen, dat de daders van dit gruwelijk feit opgespoord en gestraft worden. Te Groningen is met 1°. Mei de broodzetting afgeschaft. Gedurende de 4 eerste maanden van het loopende jaar, hebben niet minder dan 3400 landverhuizers zich te Antwerpen ingescheept naar Amerika. Onlangs deelde de Amst. Cour. het volgend verslag mede, eener voor lezing over «Nederland en de Nederlanders," te Norwich in Engeland den 25sten Januarij jl. door den Heer John Scott gehouden. Na op eene ruwe, voor de gelegenheid vervaardigde kaart dc middelen tot. verdediging onzes lands te hebben aangetoond, liet de lieer Scott zich dus uit: «Mogt zijne begeerte naar overheersching den onmeêdoogenden aanrander op hen afbrengen, dan hopen wij dat de geest, welke hunue vaderen in de roemrijke worstelingen der 16de en 17dc eeuwen heeft ondersteund, hun lie ver zal doen verkiezen hun land verzwolgen te zien door de wateren dan in de handen te vallen des onbarmhartigen vijandsen we koesleren de hoop tevens, dat edelmoedigheid, belangstelling en dankbaarheid eiken vrijheids minnaar zullen terughouden van hun een helpenden arm te ontzeggen." Verscheidene leden van het Vredesgenootschap juichten deze zinsnede met even veel geestdrift als de overigen toe. Als een regt, 't welk de Hollanders op den eerbied van Groot Brittannie hebben, werd door den redenaar het volgende betoogd: «In den tegenwoordigen tijd is, door het gansch noord-oostelijk deel van Europa, van den ijzigen Oceaan tot aan den Donau, het geheele zuidwesten door, van den Rhijn af tot aan de Middellandsche zee, waar in de midden eeuwen zoo menig een vrije staat heeft gebloeidin geheel het zuid-oosten van den Balkan tot aan den Peloponnesuswaarmeer dan 2000 jaren de vrijheid haar zetel gevestigd had in den tegenwoordigen tijd is, herhaal ik, het volk in al die streken gebogen onder het juk van priesterlijke en militaire dwingelandijen het overig gedeelte van Europa, het noordwestelijke, wordt de vrijheid slechts gebrekkig verstaan en veel minder nog inderdaad genoten. De Nederlanden echter bieden ons eene aangename, schoon bijkans éénige uitzondering aanwant daar heeft het volknagenoeg in denzelfden graad als wij, het geluk van te leven onder wetsbepalingen, wijs en regl- vaardig en genadiglijk uitgevoerd, en geniet het regt van te aanbidden, overeenkomstig zijn geweten." Eene andere aanspraak van Nederland op Engelands achting is deze «Drie groote regerende stamhuizen van Europa, welke nu de troonen be- I zetten van Spanje, Napels, Parrna, Modena, Toscane, Oostenrijk en Frank- I rijk, hebben al te gader, toen zij het toppunt van hunne magt hadden be stegen, tot vernieling van onze burgerlijke en godsdienstige vrijheden hunne uiterste pogingen aangewend, terwijl een Prins van het glorievolle geslacht, dat nu over de Nederlanden zijn schepter voert, in het uur van onzen bang- slcn nood ons te hulp is geschoten.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1