BUITEiVLANDSCHK BËRIGrTEN.j plaats, waaraan deel genomen hebben Z. Exc. de Baron von Maltilz Minister van Rusland, de Ridder Brunet, Consul-Generaal van Rusland te Amsterdam die tot dat einde herwaarts is overgekomende Heeren Secreta rissen van Legatie (allen in gala-kleeding), benevens de Russische onderdanen, die zich in deze residentie bevinden. Eergisteren hebben de Leeraren van de Hervormde gemeente alhier, in de godsdienstoefeningen de leden der gemeente dank gezegd voor de milde i bijdragendoor hen geschonkenbij de laatst gehoudene collecte ten behoeve der R. K. armen te dezer stede, hun steeds bij vernieuwing liefde en ver draagzaamheid aanbevelende. De Hooge Raad heeft verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door den persoon van A. A. Beynenverantwoordelijk drukker en uitgever van het dagblad de Gelderlander nieuwe Nijmeegsche Courant, tegen een arrest van het provinciaal geregtshof van Gelderland, waarbij in booger beroep is gecon firmeerd een vonnis der Arr.-Pieglb. te Nijmegen, houdende zijne veroordeeling ter zake van laster tegen den Wel-Eerw. Heer J. M. Triebeis, R. K. Pastoor en Deken aldaar, tot gevangenisstraf van drie maanden, geldboete van ƒ500 en ontzetting der burgerregten voor den tijd van 10 jaren; en op de vorde ring der belecdigde partij aanplakking van het vonnis in al de parochiën van het decanaat. ROTTERDAM, 30 April. Aan het Haagsche Veer alhier is heden morgen weder een jongen, J. v. B. genaamddoor een hond in het been gebeten en wel zoo ernstigdat dc knaap zjjn weg niet konde vervolgen, maar in een logement werd gebragt, waar hem door den Heer Chirurgijn van Leeuwen spoedig geneeskundige hulp is verleend. Het verdient opmerking dat deze hond een muilkorf aan had, die echter in zoodanigen staat was, dat hij het hijten niet verhinderde. AMSTERDAM, 2 Mei. Den 30sten April had in het Rijks-Museum alhier, eene gewone vergadering plaats van de Kon. Akademie van wetenschappen, onder den Heer J. van Geunsals Voorzitter. Deze gaf lezing van eenen brief van den Mi nister van Rintienl. Zaken over het vergoeden van reisgelden aan de leden der akademie, huiten deze stad woonachtig, en van eenen brief van de Maat schappij van Nederl. Letterkunde te Leydenwaarin de Kon. Akademie om de leening werd verzocht van de Spieghel historiael, in de boekerij van het voormalig Koninkl. Instituut berustende. Omtrent dit laatste punt werd met 28 tegen 3 stemmen besloten, de vergunning des Ministers te verzoeken. De Hoogleeraar J. van der Hoeven heeft gesproken over nomenclatuur en rangschikking van namen, vooral in de Zoölogie. Om het vergevorderde uur besloot mende spreekbeurt van den Hoögleeraar van der Boon Mesch tot de volgende vergadering uit te stellen. NIJMEGEN, 28 April. De instructie in de zaak tegen den Heer S. P. Langendamdie zich nog bij voortduring in de gevangenis bevindt, wegens het overleggen van ver- valschte aanslagbilletten bij eene reclame tegen de beslissing van den gemeen teraad alhierbetreffende de verkiezingenwordt door den Regler-Commissaris Mr. W. Baron van Lynden ijverig voortgezet. Gisteren werd een ambtenaar der gemeente-secretarie met den gevangene geconfronteerd en heden zijn zeven personen door den Regter-Commissaris omtrent die zaak ondervraagd te weten: een Advocaat, een lid van den gemeenteraad, een Apotheker, twee Kantoorbedienden en een particulier. ENGELAND. LONDEN, 30 April. Het Hoogerhuis heeft de wetsvoordragt betrekkelijk de toelating van Israëli ten in bet Parlement, verworpen. De in het geheele land gevormde vereenigingén tot inzameling van bij dragen voor een gedenkteeken van den overleden Hertog van Wellington heb ben tot duiver bijna 80,000 ontvangen. Dit nationale monument zal bestaan in een schoolgebouw voor de opvoeding van weezen van behoeftige Officieren. Prins Albert zal den eersten steen leggen en de Koningin zal de plegtigheid bijwonen. Terwijl Vrydag avond de looneélspeler Lafont het publiek in verruk king bragt op het tooneel Saint-James, in de Ridder van Saint-Georges zijn eenige dieven in zijne w oning gedrongenen hebben aldaar de geheele garde-robe geplunderd. Ook hebben zij juweelen, eene gouden snuifdoos, en eene prachtige gouden keten, die hem ten geschenke was gegeven door den Franschen Ambassadeur, gestolen. Aan het gebouw der tentoonstelling te Dublin zijn thans dagelijks 1300 man werkzaam. Er zijn reeds 5312 doorloopende entree billetten afgegeven. De zoon van een koopman uit Manchester, de Heer Sichel, is, op reis van Genua naar Milaandoor de Oostenrijkers in hechtenis genomen en ge durende 10 dagen in den kerker gehoudenwaarvan gedurende 9 builen toe gang. Onze Regering beeft hierover eene nota naar Weenen gezonden. Deze zaak zal wel weder geschikt worden; maar die voortdurende moeijelijkheden maken toch de betrekking tusschen Oostenrijk en Engeland zeer gespannen. Onlangs overleed te Rome de Luitenant-Generaal H. Dankeney, die in 1795 in Engelsche dienst trad, in het volgende deel nam aan de verovering der Kaapkolonie, het nemen dér Hollandsche vloot in de Saldanhabaailater zich in O. Indië onderscheidde en ook bij dc expeditie op Walcheren tegen woordig was. Een schip uil Australië heeft weder 45,000 oneen goud aangebragt. De berigten uit de mijnen luiden gunstig en men ontdekte gedurig nieuwe goad- houdende beddingen. Santa Anna is den lsten April te Vera Cruz aangekomen. KELGIE. BRUSSEL, 2 Mei. Heden zal Z. M. met den Hertog van Brabant zijne voorgenomen reis naar Duitschland aanvaarden. In de Koninklijke Bibliotheek alhier heeft men eene zeer belangrijke ont dekking gedaan. De kantteekeningen op een exemplaar der treurspelen van Sophocles, editie van Henri Etienne, gedateerd 1568, zijn herkend van de hand van Racine te zijn. Eene vergelijking met de handschriften van dezen groolen dichter neemt allen twijfel daaromtrent weg, te meer daar op het titelblad zijne handteekening geschreven is, hetgeen hij gewoon was op al de deelen zijner boekverzameling te doen. Het werk, waarop deze kostbare kant teekeningen staan, heeft behoord tot de verzameling van wijlen den Heer van Hulthem. De catalogus der bibliotheek maakte volstrekt geene melding van die kantteekeningen, welke thans, nu zij door een toeval ontdekt zijn, zoo zeer de nieuwsgierigheid onzer letterkundigen opwekken. Thans zal deze editie van Sophocles met de aanmerkingen van Racine rang nemen onder de merk waardigste curiositeiten der Koninkl. Bibliotheek. De uitgever van de Mephistophcles is tot boete van 25,000 fr. en ge vangenisstraf veroordeeld, wegens laster jegens den Graaf X de Merode. Te Antwerpen is een berigt ontvangen van Konstantinopelmeldende, dat het Nederlandsche schip Antonius, bij den vuurtoren van Leander lig gende, des nachts door een' troep roovers is aangevallen, die den Kapitein gedoodden Stuurman verwond en het schip geplunderd hebben. De Précurseur echter meent, dat het het Belgische schip Antonius zal wezen, dat den 15Je" April te Konstantinopel aangekomen was. FRANKRI.lt HL. PARIJS, 1 Mei. Bij een Keizerlijk besluit van den 2Gstcn April is aan eene te Genèvc ge vestigde particuliere maatschappij de kostelooze afstand toegezegd van eene uitgestrektheid van 20,000 bunders gronds omstreeks Setif in Algerié', onder i voorwaarde dat zij die met Zwitsersche landbouwersgezinnen bevolke. In de ministeriele voordragt, overeenkomstig welke dat besluit genomen is, wordt i het als zeer wenschelijk en onmisbaar noodig voorgesteld, dat de Regering in het moeijelijke en kostbare werk der kolonisatie van Algerië door particuliere nijverheid en ondernemingsgeest worde bijgestaan, j De Heer de Montalembert heeft in de Commissie van het Wetgevend Ligchaam eene rede tegen de besluiten van 22 Januarij uitgesproken, strekken- I de, om van het hoofdstuk der domeinen te schrappen de som van 1,800,000 fr. j voorkomende uit den voorgenomen verkoop van de domeinen van Neuilly en Monceaux, toebehoorende aan de familie Orleans. Hij grondde zich voorname- j lijk daarop, dat de genoemde goederen niet tot staatsdomein konden verklaard j wordenomdat zij de persoonlijke eigendom waren van de familie Orleans. Er bestond hier dus eene schending van het regt van eigendom en hij achtte het met de waardigheid van het Wetgevend Ligchaam onbestaanbaar, dat het tot dien ónwetligen maatregel zoude medewerken. In allen gevalle wilde hij alle verantwoordelijkheid van zich schuiven door opentlijk daartegen te pro testeren, terwijl hij ten slotte hulde bragt aan de Prinsen van het doorluchtig stamhuis van Frankrijk, vooral nu zij zich in onverdiende ballingschap zagen blootgesteld aan de versmading van hen, die hun alles te danken hadden, doch thans de aanbidders van de nieuwe Regering waren geworden. De Heer Gouin was het eenig lid der Commissie, dat zijne stem vóór het amendement durfde uitbrengen. De Heer Monnier de la Sizeranne onthield zich van de stemming. Al de andere leden der Commissie stemden tegen. De Heer de Lamartine heeft lieden aan het dagblad le Siècle het eerste deel doen toekomen van zijne ffistoire de la constituante. Men roemt dit i werk als het schoonste, dat tot nu toe uit de pen van den gevierden dichter gevloeid is. Gelijk men weet heeft zich eene maatschappij gevormd, om den Heer de Lamartine in zijne geldelijke ongelegenheden te gemoet te komen. Bijna al de actiënelk van 2000 fr.zijn reeds geplaatst. De Heer Louis Veuillot, hoofd-redacteur van l'Univers, is uit Rome alhier teruggekomen. Hij heeft orirniddelijk na zijne aankomst een bezoek afgelegd bij den Aartsbisschop van Parijs, om hem dank te zeggen voor de intrekking van het mandement, door dien Prelaat tegen genoemd blad uit gevaardigd. De kalmte echter, ten gevolge van den brief van den Paus in zake het ge noemd dagblad, was zooals men reeds vermoedde, slechts schijnbaar. De or ganen der verschillende partijen deelen op nieuw beschouwingen mede, waarin zij hunne vorige denkbeelden weder uiteenzetten, doch die over de zaak geen nieuw licht verspreiden. Vóór het uilbarsten van den opstand in het Zwitsersch Kanton Freiburg moet de Bisschop Mavilley alhier le kennen hebben gegeven, dat hij in het begin van Mei te Freiburg zou terug zijn. ITALIË. ROME20 April. Eergisteren viel alhier eene vrij ernstige botsing voor tusschen Pauselijke dragonders en Fransche militairen, ten gevolge van eene in eene herberg ont stane woordenwisseling. Van daar werd de strijd overgebragt in de kazerne der dragonders, alwaar het gevecht zeer hevig werd. Vijf der Franschen werden gedood en een groot aantal van beide zijden gekwetst.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2