LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 4 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uit hoofde van den HEMELVAARTSDAG, zal de ïrijdagsche Courant Woensdag avond worden uit gegeven. BIMENLANDSCHE HElUGTEiX. LEYDEN 3 Mei. Zondag is van hier vertrokken naar 's Gravenhage eene batterij Artillerie onder bevel van den Kapitein Stoetwegen, en van daar binnengekomen eene andere batterij onder bevel van den Kapitein Crommelin. De Commissie lol droogmaking van de Haarlemmermeer zal den IT4™ aan bet Ministerie van Binnen!. Zaken aanbesteden: bet verdiepen van de hoofd vaart bij den Leeghwaler en van de kruisvaart aan den Cruquius, met de uitvoering van eeriige daarbij gevoegde werken. Nadere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beyerinck alhier. In het kiesdislrikt Alpben is bij herstemming voor een lid van de Provinciale Stalen van Zuidholland benoemd de Heer Mr. A. Jongkindt Co- ninck, Burgemeester en Advocaat te Aarlandcrveen iriet 317 stemmen tegen 162, die op den lieer Mr. A. II. J. Ravestein Medenblik van Gouda waren uitgebragt. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: omloopendc bankbiljetten 81,772.625. Saldo's van Rekeningen-Courant 26,573.855.80Munt en Muntmateriaal ƒ101,830,001.72. Uit de driemaandelijksche opgave in de St.-Cour. van beden blijkt dat op 31 December 1852 voorbanden waren de volgende hoeveelheden verschil lende voortbrengselen in O.-Indië: 871,745 pikols 4 125 oude Amst. ffi of 54 inillioen Ned. IÉ koflij, 1,320,705 pikols of 82 millioen Ncd. 9? suiker; voorts een inillioen N. ffi tabak, een half millioen N. ffi thee, ruim 300,000 N. ffi indigo, 30,000 N. ffi cochenille, 100,000 N, R' kaneel en ruim 60,000 N. tü peper; terwijl nog daarenboven voor particuliere rekening die opgave bedraagt 111,734 pikols of ongeveer 69 millioen N. 9.' koflij 678,658 pikols of 42 millioen N. u.' suiker, 8,000 N. 12 tabak, ruim 100,000 N, Ui indigo, 34,000 N. 9? cochenille en 12,000 ffi kaneel fe zamen uitmakende voor de koflij 123 en voor de suiker 124 millioen N. ffi. Wij vernemen, zegt de Gemeentestemdat Ged. Staten van Zuidbol land aan den (nu afgetreden) Minister van Binnenl. Zaken, hebben kenbaar gemaakt, zich niet te kunnen vcreenigen met bet regulatief door dien Mi nister tot vaststelling der jaarwedden van de Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen ontworpen, en zijn blijven volharden bij bet door hen voor de tractementen dier ambtenaren vastgestelde cijfer, waaromtrent zij alsnog 's Ro llings goedkeuring inwachten. -t— Aan de Utrechtsche Courant wordt uit 's Gravenhage berigt, dat van wege bet Ministerie van Buitenlandscbe Zaken eene nota naar Rome was gezonden. Volgens de Grondwet zou de Minister van Binnenl. Zaken eene circu laire aan de Commissarissen des Rpniqgs gerigt. hebben, waarin eene staat kundige geloofsbelijdenis is afgelegd en bun zekere vragen .worden gedaan •waarop antwoord is geëischt. De 's Gravenh. ISieuwhode meldtdat de benoemde Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschop van Haarlem in die steden hunne woonplaats niet zullen vestigen. Te Delft is den 30stcn April in het gebouw der Akademic onder bet Voorzitterschap van den Heer J. C. Baud de derde algemeene vergadering ge houden der leden van het Kon. Instituut voor dn taal-, land- en volkenkunde van Neêrl. Indië. Bij deze gelegenheid heeft D>'. J. Hoil'man gezegd, weldra gereed te zullen zijn met zijne spraakkunst der Japansche taal. Het instituut telt 112 leden in Nederland en 74 leden in Nedcrl.-Indië. Te Lutlen in Overijssel is den 27stc" April de eerste steen gelegd aan de aldaar nieuw te bouwen kerk der Protestantsehe gemeente. Die plegtigbeid was van te meer belang, omdat men in die streken tot nog toe van alle ker ken verwijderd is. Ook te Alblasserdam is den 29sten de eerste steen gelegd voor eene nieuwe kerk der Ilerv. gemeente. - Uit Nederl. Indië is in 1852 voor bet Instituut, van Doofstommen te Groningen ontvangen ƒ1,222, voor dat van Blinden insgelijks ƒ1,222, en voor de volwassen blinden 377. Eenige kiezers te Maastricht hebben als candidaten voor bet lidmaat schap der Tweede Kamer voorgesteld: de Ilceren Thorbecke en Strens. Uit Luxemburg wordt gemelddat de Geestelijkheid geen deel beeft willen nemen tot de begrafenis van den Heer Metz, hoewel de overledene op zijn sterfbed kerkelijk bediend was, omdat hij aan bet hoofd der liberale partij had gestaandie meermalen de wènscben der Geestelijkheid wederstond. De werkzaamheden aan den spoorweg van Maastricht naar Aken wor den met spoed voortgezet, zoodat men in het najaar de opening kan te ge- moet zien. Het Amerikaansch barkschipdat den 255tcn April op de bank de Ka- loot bij Vlissingen was vastgeraakt, is, nadat een gedeelte der lading gelost was, afgebragt en in het dok van genoemde stad gehaald om te vertimmeren. 's GRAVENIIACE, 3 Mei. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan de Burgemeesters: A. Boogcrt, te Arnemuiden c. a.C. de Bree, te KleverskerkeK. Houterman, te Bigge- kerke c. a.J. Pouwer, te Grijpskerke c. a,H. Barentscn te Rillhem c. a.; J. Kleininan, te Vere en Zaandijk binnen; A. Z.cgers, te Gapinge; en P. J. Bertelte AVeslkapelleen aan H. Rekker op zijn verzoek eervol ontslag als Burgemeester der gemeente S', Laurens. Voorts heeft Z. M. benoemd tot BurgemeestersC. J. Baars, te Arnemui den en Kleverskerke; J. Vcrhage, te Biggekerke c, a. en Zoulelande; J. J. Dekker, te Grijpskerke c. a. en Melis- en Mariekerke; II. Brasser, te Koudc- kerke: Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke, te Middelburg; Mr. Tb. A. Lambrecbtsente Ritthetn c. a.P. Melis, te S'. Laurens en Brigdamme, ten einde deze betrekking te vereenigen met die van Burgemeester van' Se- rooskerke c. a.Mr. J. II. de Stoppelaar, te Vere en Zaandijk binnen, Vrou wenpolder c. a. en Gaginge; M. M. van Hoff, te Westkapelle. Nog heeft Z. M. op het verzoek van J. de Jager, ingetrokken zijne benoe ming tot Burgemeester van Forth Bath en Bath hem eervol ontslag verleend als Burgemeester van Rilland en Maire en benoemd lot Burgemeester van Rilland en Maire en Forth Bath en Bath D. Windhorst. Z. M. beeft den 30ston April in een bijzonder a fiche ids-gehoor ontvangen den Heer Strens, laatstelijk Minister van Justitie. Die fleer is ten zelfden g einde ook bij 11. M. dë Koningin, H. M. de Koningin-Weduwe, Z. K. II. Prins Hendrik en Z. K. 11. Prins Frederik toegelaten. De Koning beeft den Heer A. l'anseronHoofdonderwijzer aan de Keizer lijke muziekschool te Parijs, benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Eergisteren is alhier voor de eerste maal afgekondigd het voorgenomen huwelijk van Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, en II. D. II. Prinses Amalia Maria-da-Gloria Auguste van Saksen-Weimar-Eisenacb Hertogiii van Saksen. Men verneemt, dat dit den 21st<!n dezer te Weimar zal voltrokken worden. Z. K. II. Prins Hendrik zal zich aanst. Vrijdag uit deze residentie naar Weiinar begeven. In deze residentie is aangekomen en aan het hotel den Oudan Doelen afgestaptGraaf G. Schimmelpenninck Minisier van Staat. "Gisteren avond heeft èr een langdurige Ministerraad plaats gehad. •jss. Men beeft gezegddat de Fransche Gezant reeds des voormiddags bet ontslag van bet Ministerie, per telegraaf bad berigt, en dat de Ministers er eerst veel later kennis van gekregen hebben. Hieruit zijn allerlei gevolgtrek kingen gemaakt. De eenvoudige toedragt der zaak wordt echter door onpar- tijdigen aldus opgegeven. Bereids in den vroegen voormiddag is van wege den Koning bet ofliciëele stuk aan den President van bet Ministerie gezonden. Deze was echter ongesteld en daardoor niet aan bet Ministerie, maaT bevond zioh te buis. Hierdoor is vertraging in de ontvangst en kennisneming van hel document ontstaan. Als ofliciëele stukken geteokenden vooral wanneer zij geëxpedieerd zijn, wordt er in den regel minder geheimhouding mede ge bruikt, en is de inhoud bij de diplomaten althans, daartoe op verschillende wijzen middclijk in de gelegenheid, zeer spoedig bekend. Dit mag men aan nemen dat ook ten deze bet geval is 'geweest. -Het onderhoud, dat de Heer Dullert toen bij vóór zijn vertrek uit de residentie bij den Koning is toegelaten, gehad beeft, schijnt zeer belangrijk geweest te zijn. Het beeft meer dan een uur geduurd. Bij gelegenheid van bet Russische Paaschfeest, dat beden invalt-, bad er ten paleize van II. M. de Koningin-Moeder eene plegtige godsdienstoefening

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1