LEYDSCHE COURANT. t855. BWNENLANDSCHE BERIGTEX. VRIJDAG22 APRIL. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, vit Zaturdag Avond MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN 21 April. Wij lalen liier uit de Staats-Cour. van gisteren volgen, liet besluit van 7.. M. den Koning van den 19Jcn dezer, dien avond na de uitgave van ons vorig nonimer als Tclegraphisch bcrigt medegedeeld waarbij toen de benoe ming van Ministers voor de Eeredienstcn ons nog niet was opgegeven. Het beeft den Koning behaagd bij besluit van den 19den dezer, n°. 99: 1°. Aan te nemen liet verzoek om eervol ontslag, aangeboden bij adres van den 16(len dezer, door de Heeren: Mr. J. R. Thorbecke, als Minister van Binnenlandsehe Zaken; Mr. P. P. van Rosse, als Minister van Financien, tevens belast met liet bestuur van het Departement voor de Zaken van de Hervormde en andere Eerediensten; Mr. M. P. 11. Sirens, als Minister van Justitie, tevens belast met bet bestuur van bet Departement voor de Zaken van de Roomseli-Katbolieke Eeredient, en Mr. J. P. P. Raron van Zuylcn van Nyevelt, als Minister van Buitenlandscbe Zaken; met dankbetuiging voor de gewiglige in die betrekking bewezen diensten, en met vrijlating otn zich nader, ter bekoming van wettelijk pensioen, tot Z. M. te wenden. 2°. Voorloopig aan te houden liet verzoek om eervol ontslag, bij hetzelfde adres aangeboden door de Heeren: C. F. Pahud, als Minister van Koloniën; den Scliout-bij-Nacht J. Enslie, als Minister van Marine, en den Generaal- Majoor H. F. C. Baron Forstner van Dambenoy, als Minister van Oorlog. Bij een besluit van dezelfde dagleekening, n°. 100, beeft de Koning goed gevonden 1°. Tc benoemen Tot Minister van Buitenlandscbe Zakenden Minister van Staat Mr. F. A. van Halllid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal tot Minister van Justitie, Mr. D. Donker Curlius; tot Minister van Bin nenlandsehe Zaken, Mr. G. C. J. van Rcencn, Burgemeester van Amsterdam; tot Minister van Financiën, E. C. U. van Doorn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister voor de Zaken van de Roomsch-Katholieke EeredienslMr. L. A. Ligbtenvelt. 2°. Te bepalendat tic Minister van Financien tevens voorloopig zal be last zijn met liet bestuur van bet Departement voor de Zaken van de Her vormde en andere Eerediensten. De Amst. Cour. van beden zegtdat de verandering van Ministerie slof zal geven tot velerlei beschouwingen. Dal dit waar isbewijzen de volgende regels, getrokken uit de liescliouwingen die zoo in de Amst. als in de IV. R. Cour. voorkomen. Amsterdamsche Courant. De Minister Thorbecke is opgetre den terwijl een groot deel der bevol king een bijna onbepaald vertrouwen in zijn persoon stelde, en van hem de overtuiging koesterde, dat bij de plaatselijke en provinciale vrijheid, in overeenstemming met zijne vroegere gevoelens zou handhaven, en bet te gendeel is geschied. Tegen den geest der Grondwet zijn de plaatselijke vrij heden en regten waarop de Nederl. natie zooveel prijs stelde, beperkt, en eindelijk heeft het stelsel van den Minister, bij ruime ondersteuning in de Staten-Generaal, zich al meer en meer ontwikkeld tot een ministerieel absolutisme. N. Rott. Courant. Arm vaderlandRust en bloei heerschten overal, onder de heer schappij van een regt vaardig en goed bestuur. De colcriegeest vond zijnen breidel in eene opregte handhaving van grondwettige beginselen. Het al gemeen belang en de welvaart was de regelwaarop geene uitzondering werd geduld. De reactie, die elders zoo vele verwoestingen aanrigtte, en het vertrouwen uit de gemoederen verbande, vond hier een onverzette- lijken tegenstand in de onkrenkbare trouw aan de bczworene bepalingen der Grondwet. Binnenslands zoowel als buitenslands, was het Ministerie een waarborg van rustvrede en eens gezindheid. Plotseling is die waarborg verdwenen. Wij zijn in eens gewor- ]>cn in eene onbekende zee, waarin I wij zonder compas zeilen. Het Handelsbl. zegt: Wij achten de aftreding van het Ministerie Thor becke eene nationale ramp, in verband met hare oorzaak, en duchten daar van betreurenswaardige gevolgen. Het lust ons thans niet, de toekomst voornilloopende, in verdere beschou wingen te treden. Alleen waarschuwen wij onze medeburgers ernstig nu toch de godsdienstige geschillen te laten rusten." De Heer Ch. Rochussen te Amsterdam is door den Raad der Britschc Akademie van Wetenschappen, Kunsten en Nijverheid lot honorair lid benoemd. In de steden Holland en Wilsonnabij de Hollandsche kolonie Sheboy gan in Amerika, is door een 25-tal Hollanders eene nieuwe kerkelijke ge meente gesticht. Thans leest men in de llaarl. Couromtrent een1 man die van zeil in brand zou gevlogen zijn (zie ons vorig nommer) liet volgende: Dezer da gen is te Haarlem, in eene woning op het Geldelooze-pad, een man zoodanig door het verbranden zijner kleederen aan het bovenlijf gewond, dat hij spoedig aan de gevolgen daarvan is bezweken. Zijne vrouw, die, weinige dagen to voren was verlost en te bedde lag, is op het hooren van eenig gekerm van haren man, wakker geworden, en heeft, terwijl het vertrek vol rook was, hem gezien, zittende aan de tafel en met een gedeelte zijner kleederen, geheel in gloed, doch zonder vlam. Die gloed is dadelijk door haar met water ge- bluscht, doch de brand had op het ligchaam reeds zoodanige verwoesting aangerigt, dat de lijder kort daarop is overleden. Omtrent de oorzaken van dit verschijnsel verkeert men geheel en al in 't onzekere, want in het vertrek was geen ander vuur, dan eene brandende kaars, welke op een tamelijken afstand stond van den overledene, en aan gevolgen van onmatigheid schijnt niet te kunnen worden gedacht. De Amst. Courant bevat het volgende uit eenen bijzonderen brief uit Batavia: De zending van eenen Gouvernements-Cominissaris naar Borneo, reeds bij de vorige mail-gelegenheid medegedeeld, is niet het eenige gevolg der nieuwe verwikkelingen op gemeld eilandmaar er worden ook troepen te Batavia in gereedheid gebragt om derwaarts overgevoerd te worden. De Gouv.-Generaal houdt zich ernstig bezig met eene nieuwe regeling der financiële aangelegenheden van Indie. Nieuwe reglementen schijnen daartoe bereids ontworpenen zullen wel spoedig aan bet opperbestuur worden aan geboden. Volgens het programma van het achtste Landhuishoudkundig Congres, te Alkmaar, zijn de werkzaamheden hoordzakclijk aldus geregeld: Dingsdag 21 Junij, 's namiddags te 6 ure, eerste Vergadering,Woensdag te 11 ure opening van het Congres in de Kapelkerk, Donderdagen Vrijdag, 's voormid dags te 9 ure, vergadering der Afdeelingen en Vrijdag te lOj ure, vergade ring van bet Congres, Zaturdag 's voormiddags te 10 ure, vergadering der Afdeelingen; te 12 ure, vergadering van bet Congres; sluiting. Orde der werkzaamheden. I. Mededeeling van ingekomen stukken. II. Rap porten en mededeelingennaar aanleiding van het bepaalde op vorige Congressen. III. Bepaling van de plaats waar, en den lijd waarop het volgend Congres zal worden gehouden. IV. Verzoek aan bendie in de volgende vergadering iets wenschen voor te stellenom het onderwerp daarvanden dag te voren aan den Secrelaris op te geven. V. Beriglen omtrent: a den toestand der veldgewassen, b buitengewone verschijnselen te dien aanzien, c buitengewone verschijnselen nopens den staat van de veeteelt, d de zuivelbereiding en het kaasgemaak. VI. Mededeelingen omtrent den uitslag der werkzaamheden in de Afdeelingen. VII. Benoeming der leden van het bestuur voor het lXJc Congres. VIII. Voorstellen van het bestuur en nieuwe punten van be handeling. IX. Sluiting van het Congres. Dit aanmerking der veelvuldige werkzaamheden, blijft ook dit bestuur berinneren aan hel vroeger bepaalde om gecne uitvoerige rapporten te lezen maar die, ter inzage en ter opneming in hel verslag over te leggen, en slechts den zake!ijken inhoud en de slotsom voor te dragen. Voor iedere Afdeelings-vergadering zal een doelmatig ingengt lokaal gereed zijn. Bij de eerste Afdeeliug zijn de punten van behandeling, de volgende: 1. Akkerbouw, bevattende 34 vragen. 2. Veeteelt, Dierkunde en Zuivel bereiding, bevattende 20 vragen. Bij de tweede Afdceling zijn de punten van behandeling, Iloutleelt en Tuinbouw, bevattende 10 vragen en bij de derde Afdceling zijn de punten van behandeling, Land- en Staathuishoudkunde, bevattende 14 vragen. Voorts zal er Dingsdag 21 Junij, 's namiddags 5 ure, receptie zijn van de leden door het bestuur, in de Schouwburgzaal, waarna de gelegenheid zal worden gegeven aan de Afdeelingenom zich te organiseren en aan de Com- missiën, om werkzaam te zijn. Woensdag des namiddags te 6 ure voor leden buiten de prowncie, bezigtiging van eene kaasmakerij in eene huismanswo ning nabij de stad; 's avonds te 7 ure Concert in hel lokaal van J. W. Bok, bij den Stadshout, door het stedelijk bestuur, de leden van het Congres De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1