LEYDSCHE COURANT;*'® f; De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. -tv; /-O-a/V ,"A. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar WOENSDAG 90 APRIL afznn^er^V^e hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEiVLANDSCHE BERIGTEff. LEY DEN 19 April. Z. M. lieeft benoemd bij de dienstdoende schutterij alhier: tot Kapitein Mr. S. Tak, thans lste Luitenant; tot islcn Luitenant J. Schellemathans 2<le Luitenant; tot 2Je Luitenants P. F. J. Ysselsteynthaus schutteren ,1. Zaalberg. Voor hen, die met belangstelling de zaak van het Huisziltenhuis gevolgd zijn, wordt medegedeeld, hoe de staat van zaken voortaan zal zijn. ten ge volge van de nu mogelijk gewordene uitvoering der Raadsbesluiten, in over eenstemming met den Kerkeraad: 1°. De sedert het jaar 1582 tot 1818 beslaan hebbende administratie van Mren Regenten der lluiszitten- en Diaconie-arm en wordt, voor zoover die van stadswege gevoerd werdopgehevenen het onverdeeld beheer over genoemde administratie, bekend onder den naam van het lluiszittenhuis, aan het colle- gie van Diakenen der Ned. llerv. gemeente overgelaten volgens de beslaande kerkelijke reglementen, behoudens art. 148 Gemeentewet (vóór het jaar 1818 bestond het bestuur uit acht in dienst zijnde Diakenen, en uit acht andere, door den Sledelijken Raad aangestelde personen). 2°. De kapitalen, thans op de grootboeken der N. S. gevestigd, ten name van Mrcn Regenten der lluiszitten- en Diaconie-armenworden overgesteld op Diakenen der Ncd. llerv. gemeente voor de Huisz.- en Diaconie-armen te Leyden. 3°. Uit de, ten gevolge van die overschrijving, door Diakenen te ontvangen achterstallige renten en inkomsten, worden, tot een niet hooger bedrag dan die renten en inkomsten beloopen, aan de stedelijke kas gerestitueerd de voor schollensedert Junij 1848 aan de thans bestaande administratie verstrekt, ter vervanging van de sedert dat tijdstip achtergeblevene renten en inkomsten. 4". De localen van bet Huisziltenhuis enz. blijven voor de thans optredende administratie bestemd. 5°. De benoeming van Regenten van het Minnehuis (Godshuis, oorspronke lijk afkomstig van en gesticht door de voormalige administratie van het lluis zittenhuis) zal geschieden door den Raad, uit dubbeltallen door Diakenen aan te bieden. 6°. De benoeming van Regenten der armbakkerij (welke inrigting haren oorsprong verschuldigd is aan en steeds in verband stond met de voormalige administratie der lluiszitten- en Diaconie-armen) zal bij uitsluiting geschieden uit leden van het Ned. llerv. kerkgenootschap. Het examen voor Notarissen in Zuidholland zal den 19Jcn Mei afgeno men worden door de Commissie uit het Prov. Gereglshof. Hel Weekblad van het Regt berigt, dat de Minister van Justitie, even als zijn voorganger, de lieer Nedermeijer van Rosenthal, de regterlijke colle- giën heeft uilgenoodigd hun gevoelen mede te declen over het aangeboden wets-ontwerp der regterlijke organisatie. De Controleur van de Hol!. IJzeren Spoorweg-Maatschappij beeft ter kennis van het publiek gebragt, dat de tegenwoordige dienstregeling der vertrek tijden van dc wagentreinen bepaald blijft voor het aanstaande zomer-saizoen, zoo als die thans bestaat. Omtrent de wonderbaarlijke historie van een man te Haarlem, die van zelf in brand is gevlogen (zie de TV. R. Cour. van heden) zullen wij eerst afwachten of de II. Cour. die er lieden niets van zegt, morgen deswege eenig nader berigt zal geven, hopende dat onze lezers ccnig geduld zullen willen hebben tot ons volgend nommer. De Heer J. F. Zylkerlid van de Tweede Kamer voor Appingadam beeft, door bij Rlijliam uit een chais te vallen, den bovenarm gebroken. De Baandcrheerlijkheid van Haamstede bij Zierikzec, met het daarbij behoorendc slot Haamstede en boseli van 5000 booinen is den 16Jcn gekocht door vier Ileercn te Zierikzee voor 42,500. De hofstede met bouw- en weiland en bosch, te zamen Ier grootte van 4G3 bunders is door onderschei den personen gekocht. Voor de geheele massa was bij de opveiling 97,011 geboden. De Nieuwe Noord Brabander van 14 April, deelt het volgende berigt mede uit Roermond van den 1 ldcn April-: Gisteren avond werd door de Koninklijke Harmonie alhier eene serenade met fakkellicht gebragt aan Mgr. Paredis, ter gelegenheid zijner benoeming tot Bisschop van Roermond, liet luiden der klokken en het afschieten van het geschut had eene talrijke me nigte in de nabijheid van het bisschoppelijk paleis te zamen gelokt; de ge heele straat was sierlijk verlicht. Heden hebben het gemeentebestuur dezer stad, de leden der arrondissements-regtbank en cenige andere autoriteiten den Bisschop hunne gelukwenschingen met zijne nieuwe waardigheid aangeboden. Uit Tjoanjoer in O.-Indië wordt van den 14^en Februarij gemeld, dat de Bisschop van Colophon en Apostolisch Vicaris van Ned.-Indië P. M. Vrancken aldaar vrij ernstig ziek was. 's GRAVENIIAGE, 19 April. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van de EikenkroonP. Weit- zelT. G. Schooneveld en J. F. de Grevelstc Luitenants bij het regement Grenadiers en Jagers. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J. F. Obbes als Burgemeester te Marumprov. Groningen. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers te Elten en Leur J. M. van der Mie, thans te Sexbierum en te Utrecht (2<te afdeeling) A. A. de Salengre, thans te Gouda. Namens Z. M. is aan de Staten dezer provincie, op bun in de najaaiszitting ingediend adres, strekkende, dat aan de Eerste Kamer eene andere vergaderplaats aangewezen, en aan de Prov. Staten het ongestoord gebruik hunner zaal gewaarborgd, of wel bun eene andere geschikte en waardige vergaderplaats toegekend mogt worden te kennen gegevendat geen geschikt locaal voor de Eerste Kamer beschikbaar is, doch voortaan, zoo veel mogelijk, gezorgd zal worden, dat de gelijktijdige zitting van de Eerste Kamer met de Prov. Staten zich niet zal hernieuwen, en dat, indien genoemde Staten bij hun gevoelen over eene afzonderlijke zaal blijven vol harden, zij dan zelve daarin zullen behooren te voorzien. Aan de Officieren is door Z. M. vergunning verleendom des namid dags na 4 ure, wanneer zij niet in dienstverrigting zijn, burgerkleeding te mogen dragen. Z. M. en Prins Hendrik zijn gisteren te half 2 ure van Amsterdam in deze residentie teruggekomen. Men verneemt dat aan den Heer Commissaris van Policie Waldeck, alhier, door den eigenaar van de in den loop der vorige week gestolen trom mel met bankbillettencoupons enz., een prachtig gouden cylinder-horlogie ten geschenke is aangeboden, als een blijk van erkentelijkheid voor de ijverige nasporingen, door dien ambtenaar in het werk gesteld, ten gevolge waarvan de vermoedelijke dader met hen, die van rnedepligtigheid worden verdacht, in hechtenis genomen zijn, alsmede de gestolen aanzienlijke waarde, nage noeg ongeschondenis behouden gebleven. 'STiveCile Bdestnt't' fteir Stn li- n - f» etter a a I. Zitting van Maandag 18 April. Is ontvangen eene missive van den Heer Zylker, houdende mededeeling dat hij door ongesteldheid verhinderd is de zitting bij te wonen. Eene Koninkl. boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, tot uit voering van sommige plaatselijke verordeningen. Drukken, ronddcelen en verzenden naar de afdeelingen. Een groot aantal verzoekschriften waaronder 65 betrekkelijk de armen wet, is naar de Commissie ad hoe verzonden. De Karner gaat over tot het trekken der afdeelingen over het loopendo tvoemaandelijksche tijdvak, en daarna tot de keuze harer Voorzitters, Ondervoorzitters en leden der Commissie voor de verzoekschriften. Tol Voorzitters zijn henoemd de Ileercn Sloct tot Oldhuis, van Hoëvell Mackay, Godefroi en Gevers van Endegeest; tot tweede Voorzitters, de Ilee rcn Baud, Metman, van der Linden, Poortman en Luyhen, en tot leden der Commissie voor de verzoekschriftende Heeren van der llëyden Beens, ten Cate, Leemans en Hengst. Vervolgens is door den Heer van Doorn eene motie van orde gedaan strek kende om, wegens het hooge belang der zaak, den voorrang toe te kennen aan de behandeling der zaak wegens de organisatie van het R. K. Kerkge nootschap, waaromtrent hij 11. Woensdag eene interpellatie aan de Regering had gerigt. De Kamer vereenigt zich hiermede. De Heer van Doorn heeft daarop betoogd dat de gegeven inlichtingen on voldoende waren en ten slotte de mcening te kennen gegeven, dat de Rege ring, in het belang van 's Lands waardigheid, als nog met kracht en ernst bij het Hof van Rome over de door hetzelve gevolgde wijze van invoering van den betrokken maatregel verloogen behoort in te leveren.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1