ROTTERDAM, 15 April. Gewis beslaan er weinige voorbeelden van een zoo drnk debiet, van den eersten dag der uitgave af, van een pas aangekondigd geschrift als nu de toespraak en gebed van Dr. J. J. van Oosterzee, naar aanleiding van Openb. XIX: 16i, 11. Zondag avond in de Groote Kerk alhier uitgesproken, te beurt valt. Immers reeds het vierde duizendtal daarvan is heden ter perse gelegd en de aanvrage duurt onafgebroken voort. En wien zou dit verwon deren Dit woord vol van wegslepende welsprekendheidvol van hoogen ernst, van waarschuwing en bemoediging, maar tevens vol van liefde en verdraagzaamheid jegens de leden van andere afdeelingen der Christelijke kerk, moet wel boeijen en indruk maken. Moge het ook wel begrepen worden en gezegende vruchten dragen! (Rolt. Cour.) Alhier is door een gezelschap, uit Nederlanders en alhier woon achtige Duitschers 11. Zaluraag een zangspel opgevoerd, ten voordeele van de noodlijdende Schoklandershetgeen 402 heeft opgebragt. AMSTERDAM, 15 April. Eene Commissie, bestaande uit de Heeren Dr. B. ter Ilaar, D9. J. E. de Voogt, Dr. P. J. J. Mounier, Staatsraad Jhr. J. van Iddekinge, Staatsraad F. van der Oudermeulen, Jhr. II. D. Hooft van Woudenberg van Geerestein, Professor A. des Amorie van der Hoeven, Mr. G. Schimmelpenninck Jz.Raads heer, Mr. C. F. Gulchcr, lid van de Arr.-Regth.Rudo'phe le Chevalier, W. H. Warnsinck Bz en F. P. Muysken Fz., heeft de eer gehad heden ter ge- hoorgeving des Konings te worden toegelaten, en het adres aan te bieden ter zake der Pausselijke Allocutie, door ruim 51.000 personen onderteekend. Het adres werd met eene hartelijke en krachtige toespraak door Dr. B. ter Haar, als het hoofd der Commissie, aan Z. M. overhandigd. De Koning heeft de Commissie met de meeste welwillendheid ontvangen. Met het grootste genoegen zag Hij zulk een achtbaren kring van overheidsper sonen, mannen aanzienlijk van geboorte, sieraden van den handelsstad, be roemd door wetenschap en geleerdheid, om zich heen geschaard. Even als de Commissie was de Koning diep doordrongen van het gewigt van den gedanen stap. Menige treurige oogenblikken had zijne regering hem opgeleverd, maar hij had steeds opwekking en bemoediging gevonden in de hartelijke bijna zoude hij zeggen kinderlijke, echt kinderlijke liefde van zijn volk, en »deze dag" dus vervolgde de Koning maakt het, mijne Heeren! aan allen, welke gij vertegenwoordigt, bekend deze dag heeft den band tus- schen het Huis van Oranje en Nederland nog hechter vastgesnoerd en dier baarder aan mijn hart gemaakt.". AmstCour.) Gisteren is aan de fabriekwerf van de Ilccren Paul van Ylissingen en Dudok van Heel, met het beste gevolg te water gelaten, een van ijzer ver vaardigde kotter, gebouwd voor rekening van den Heer II. A. Insinger, ter dezer slededeze kotterde eerste hier te lande uit ijzer zamengesteldzal als privé eigendom van genoemden Heer, geheel voor plciziervaartuig worden ingerigt. NIJMEGEN, 14 April. Gisteren namiddag werd door de Arrond.-Regtbank alhier, oordeclende in burgerlijke zakenuitspraak gedaan op de ter rolle van gisterendoor den Heer Officier van Justitie genomene incidentele conclusie op rekeste van S. P. Langendam, te dezer stede, waarbij aan de beoordeeling der gezegde Regt- bank is onderworpen eene beschikking van den Gemeenteraad van Nijmegen, houdende afwijzing der gevorderde plaatsing van een 400-tal personen op de vastgestelde lijst van kiezers voor leden van dien Raad, zoo als door ons gis teren is medegedeeld. [Zie ook ons vorig nommer]. De Regtbank heeft zich vereenigende met het requisitoir van den Heer Officier van Justitie de be handeling der principale zaak, nopens de al of niet kies-bevoegdheid der bij hel verzoekschrift aangeduide personen, geschorst, met last, dat het van valschheid verdachte aanslag-billet en de verdere geproduceerde bewijsstukken zullen worden gesteld in handen van het openbaar Ministerie, ten einde dit feit door den bevoegden regter in strafzaken worde onderzocht. Het ter teregt- zitting opgekomen buitengewoon talrijk publiek getuigde van de algemeene belangstelling, waarmede de afloop van dit geding wordt te gemoet gezien. Wij vernemen datnaar aanleiding van het op gisteren door de Arrondissemenls-Reglbank alhier, regt doende in burgerlijke zaken (met schorsing van het aan hare uitspraak door den rekwestrant S. P. Langendam onderworpen kiesgeschil) bevolen renvooi naar het Openbaar Ministerie der, tot justificalie van beweerde kiesbevoegdheid, overgelegde aanslagbilletten opzigtens sommige van welke vermoedens van valschheid of van vervalsching tegen nog levende personen waren ontstaan alsnu door gemelde Regtbank oordeelende in strafzaken, ter dier zake is verleend regtsingang met bevel van gevangenneming tegen S. P. Langendam voornoemd, krachtens welk bevel deze persoon dan ook heden namiddag is geapprehendeerd en naar het buis van arrest overgebragt. Handelsbl BUITEiVLAIVDSCHË BERlGTEiX. ENGELAND, LONDEN, 13 April. De begrooting van staatsuitgaven voor het onderwijs voor het aangevan gen dienstjaar is thans aan het Lagerhuis voorgedragen. Het eindcijfer be draagt slechts 598.493 en hieronder is nog een aanmerkelijk bedrag voor het Britsche Museum en voor het onderwijs in de schoone kunsten begrepen. Echter is in dit opzigt eene snelle verbetering zigtbaar; het geheel bedrag van hetgeen de Staat voor opvoeding, kunsten en wetenschappen uitgaf, be droeg 436,920 in 1851en 470,762 in 1852. De Kamer der Lords heeft eene wet aangenomenwaarbij de koepok inenting verpligtend wordt gemaakt. In 1851 is eene som van ruim 6 millioen uitgegeven ter inning der belastingen. De prijs van het koper, dat even als van de andere metalen in den laatstcn tijd aanmerkelijk gestegen wasis gisteren hier 2 stuivers per pond voor het bewerkte koper gedaald. FRAKHRIJK. PARIJS, 14 April. De bekende beeldhouwer Cordier is bijna het slagtoffer van zijn eigen werk geworden. Hij was namelijk bezig met een marmeren beeld te beitelen dat eerlang zoude tentoongesteld worden, toen toevallig zijn voet uitgleed. Om zich staande te houdenhield hij zich aan het beeld vastmaar trok dit omver, hetwelk bij den val niet alleen in stukken brak, maar hem ook ge vaarlijk wondde. Ook twee zijner leerlingen welke hem behulpzaam waren werden bij deze gelegenheid gekwetst. SPANJE. MADRID, 13 April. Nadat den 9llen dezer het Ministerie zijn ontslag had aangeboden, is daags daaraan een Koninklijk besluit bekend gemaakt, waarbij het ontslag van slechts één lid van het Kabinet, den Minister van Justitie, aangenomen werd alsmede een besluit tot afzetting van alle Staatsambtenaren, die als Senaats leden met de minderheid tegen het Ministerie hadden gestemd omtrent het bezwaarschrift van den Maarschalk Narvaez. Doch twee dagen later, den 12den dezerheeft de Koningin het ontslag van het geheele Ministerie aan genomen, de vorming van een nieuw bewind opgedragen aan den Generaal Lessundiden Opperbevelhebber der gewapende magt in de hoofdstaden de Wetgevende Kamers doen oproepen om hare sedert den 8stcn dezer geschorste vergaderingen te hervatten. Dit zijn echter slechts telegraphische berigten wier nadere uiteenzetting nog te wachten is. De geest der beraadslagingen, die bij de Kamers in de laatste dagen ge voerd zijn, laat zich opmaken uit de beide volgende bijzonderheden. In de zitting van den Senaat van den 6dcn dezer, waarin over de door het vorige Ministerie verleende spoorwegvergunningen gehandeld werd, zeide de Markies del Duero, dat er een veelvermogend persoon was die een noodlottigen in vloed op het tegenwoordige en het vorige Kabinet uitoefende en die den Ge neraal Narvaez rusteloos vervolgde omdat deze, President-Minister zijnde, ver klaard had ook in de daad het bewind te willen voeren die persoon had gemeene zaak met den Bankier Salamanca gemaakt, en zoo had deze Bankier eene spoorwegvergunning kunnen verkrijgen die even voordeelig voor hem zelvcn was als strijdig met de wet en met het algemeen belang. Deze zin speling op den Hertog van Rianzares, den echtgenoot der Koningin-Moeder, werd aan de zijde der oppositie toegejuicht, en door den President-Minister beantwoord met een protest en met de verklaring dat het Ministerie niet onder eenigen onwettigen invloed stond. In de zitting der Kanjer van Af gevaardigden van den 7de™ zeide de Generaal Primdat Spanje sedert 1843 door alle Ministerien als een wingewest en als eene goudmijn behandeld was en dat hij de Regering des noods met geweld beletten zou plannen van te rugwerking uit te voeren. PRVIS8EN. BERLIJN, 13 April. De commissie der Tweede Kamer, in wier handen gesteld was het ont werp, waarbij de Regering eene vaste rente waarborgt van het tot aanleg des spoorwegs van Oberhauscn naar de Nederlandsche grenzen benoodigde kapitaal, heeft eenstemmig de aanneming daarvan aanbevolen. Het aantal kloosters zal te Keulen weer vermeerderd worden, daar een groot gebouw ten behoeve der Jezuiten-orde is aangekocht. BEIJEREN. MUNCHEN, 10 April. Gisteren avond had er bij eene voorlezing van Prof. Licbig, welke gepaard ging met chemische proeven, een noodlottig voorval plaats. Bij het doen zijner proeven welke bijgewoond werden door den Koning en de Koningin en verscheidene leden der Koninklijke familie, had de adsistent van den Hoogleeraar hem bij vergissing eene verkeerde flesch aangereikt, bij wier ge bruik eene vreeselijke ontploffing plaats had. De Koningin Therese werd aan hare wang gewond door eene glasscherfook Prins Luitpoldde Gravin Lux- burg en de Gravin Sandizel ontvingen ligte kwetsuren. De Hoogleeraar Lie- big werd aan de linkerhand en aan verscheidene deelen des ligchaams ligto- lijk gewond; het schijnt, dat eene metalen doos, die hij in de hand hield, hem welligt het leven gered heeft, daar deze belette, dat een groote glas scherf hem eene gevaarlijke wonde toebragt. De hoedenmakers alhier hebben van de Regering verzocht eene naauw- keurige opgave van den vorm en de kleur der hoeden, waarvan het dragen verboden wordt,op grond, dal zij anders in hunnen handel benadeeld worden. OOITENRIJH. Prins Dietrichsteineen der oudste ridders van de Maria-Theresia-Orde heeft voor het fonds van hulpbehoevende weduwen en weezen van ridders dezer orde eene som van 24,000 fl. gegeven. Bij Novara is de Sardinische renbode en eene diligence door roovers aan gedaan; meer dan 30,000 fr. viel in hunne handen. De beroemde geleerde reiziger P. v. Tschihatschef heeft dezer dagen deze stad verlaten en zich naar Klein-Azië begevenwelk land hij in de

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2