LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 18 APRIL. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommere worden tegen 10 Centen afgegeven U.. V: LEYDEN, 16 April. Heden namiddag is er brand ontstaan in een schoorsteen met bouten kap, in de Bierbrouwerij van de Hceren van der Spruyt en Enklaar op de Heeren gracht alhier, welke echter door spoedig aangehragle hulp van drie brand spuiten, weldra was gebluscht. -IVij laten hier volgen een uittreksel uit een brief van een kundig en ge moedelijk Protestant. AVij plaatsen dit stuk hier, omdat we meenen dat er veel in is, 't welk aan Rooinsch en Onroomsch stof lot ernstig nadenken kan opleveren. »Dc oude Bisschop van Haarlem Nicolaus a Nova Terra (Nieuwlandt) heeft er weinig plezier van gehad. [Deze werd in 1560 hij de instelling der nieuwe Bisdommen door Koning Philips 11 benoemd, deed sedert afstand ten behoeve van Golhofridus van Mierlo die in 1578, bij de afschaffing der Bisschoppen, vertrok, zoodat het Bisdom te Haarlem 18 jaren bestaan heeft.] Wat ik den nieuwen wensclien moet, weet ik niet; ten zij het dit ware dal hij een Evan gelisch man werd. x>Verre zij van mij haat of wrevel tegen eenigen Roomsche, gecne bitterheid, noch tegen hen, noch tegen hunne geestelijkheid. Ik wensch hun de volste vrijheid die wij hebben; Bisschoppen, Aartsbisschoppen, zij behooren ze te hebben, het komt hun toe; doch hun eed bevalt mij niet; en als eene Regering mannen binnen laat en laat regeren, die hij God en het Evan gelie zweren, dal zij Ketters en Scheurmakers, zoo veel in hen is, zullen vervolgen en bestrijden, worden dan die Ketters, en dat zijn wij, niet ten prooi gegeven aan vervolgers? Hebben zij dun in drie eeuwen nog van de Protestanten niet geleerd hen niet te vervolgen. Neenongevoelig hebben zij wel iets van ons geleerd of overgenomen, de leeken misschien, enkelen onder de geestelijken zelfs, maar de Curia Romaua is dezelfde gebleven. Wie vervolgde de lezers van den Bijbel in Italië? Wie berooft de Hongaren van hunne Gymnasiën om ze dom te maken en te houden Wie begint in Frankrijk de Protestanten te kwel len? Waar heeft R.omc dan toch verdraagzaamheid geleerd? Nergens en nooit. De Protestanten zijn wakker geworden, mogen zij het blijven, maar zonder bitterheid en in liefde. Nog eens, daar is geen zweem van vijandschap in mijne ziel, maar ik kan het niet vergeten dat mijne voorouders om des ge- loofs wille vaderland en volk hebben verlaten, en ik bid vurig dat wij de ellenden der vorige dagen niet rneer zien mogen. Bang ben ik niet, integen deel, ik heb goeden moed; het licht dat ontstoken is, kan niet ondergaan, het zal zelfs nog al meer doorbreken, en als, wat God geve, de waarachtige vrijheid voor de vertrapte volken aanbreekt, dan zal het blijken hoeveel licht er reeds in de duisternis heeft geschenen. Laat Rome, in opreglheid, dat vcrvolgings-artikel in den eed uitschrappen, ik hen te vrede. Maar kan het dat? Wil hel dat? En dan zegt men dat het louter eene kerkelijke rege ling is van het bestuur over de Pvoornschen, en dat het nu hier geenc missie meer is. Zullen zij dan nu te vrede zijn en zoo onschadelijk als de Janse nisten, die ook hunnen Aarts- en andere Bisschoppen hebben? Ligt is zulk een stoot voor de Fvooinschen pok noodig om hun de oogen te doen opengaan, en dat vvensch ik met geheel mijne ziel. Licht cn vrijheid overal, tot aan de einden der aarde, cn alleen door het Evangelie! dat is mijn leus. Niet door kracht, noch door geweld, maar door mijnen Geest zal het geschieden, spreekt de Heer. houder botsingen cn beproevingen komen wij er niet." De Arnhemsche Courant bevat het volgend schrijven uit 's Hertogen bosch Uit goede bronnen vernemen wij, dat Mgr. Zwijsen voorloopig in deze stad, en voortdurend in Noord-Brabant zijn verblijf zal vestigen; dat de Wel- Eerw. Heer J. P. Deppen, lloogleeraar aan het seminarium te Haaren hij 's Bosch weldra zal benoemd worden lot Coadjutor van Mgr. Zwijsen, met het regt van opvolging voor het bisdom van 's Bosch, aangezien de Aarts bisschop Zwijsen het bisdom van 's Bosch zal blijven besturen, terwijl de Coadjutor van Z. D. II. zijn zetel te Utrecht zal houden. Zoo het gerucht vervolgens waar is, zou de Bisschop, Coadjutor te Utrecht hel huis betrek ken van den tegenwoordigon Aartspriester, zullende de naastgelegene parochie kerk van den 11. Willehrordus zijne huiskapel, en die gemeente met die der Sb Catliarinakerk ineengesmolten worden. In het kiesdistrict Alphen zijn ter keuze van een Lid der Prov. Staten, door het bedanken van den lieer Löhnisuitgebragt de volgende stemmen op de Heereri Mp. A. Jongkindt ConinckBurgemeester van Aarlandcrveen138; Mp. A. J. v. Ravenstein Medenhlik, Adv. te Gouda, 79; J. B. Duizenberg, Not. te Boskoop, 78; Mr. C. v. d. Vlies, Burgemeester te Hazerswoude, 72; Mr. W. Wynaendts, Burgemeester te Hillegom, 64; terwijl de overige stem men verdeeld waren onder 13 personen. Tusschen de eerstgenoemden zal eene herstemming moeten plaats hebben. Bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zuidhollandin het kiesdistrict 's Gravenhageter vervanging van den Heer P. J. v. d. Burgh zijn ingeleverd 694 geldende slembriefjes. De Heer F. W. Conrad, Ingenieur- Directeur bij de Iloll. Spoorweg-Maatschappij is met 446 stemmen verkozen. Na hem bekwam de Heer Mr. A. A. J. Meylink de meeste stemmen, te weten 213. Van het Nieuwediep wordt gemeld, dat den 14dcn de stoomboot tusschen die haven en Harlingen het eerst in de vaart is gebragten de heen- en terugvaart in 6 uren heeft volbragt, terwijl telkens Texel werd aangedaan. De weg van Iledikhuizen over de Haarsteeg naar Vlijmen is aangenomen door J. Veldman te Drunen voor 10,400. De Staats-Courant bevat den navolgenden Staat van de opbrengst der Middelen, in de drie eerste maanden van 1853, tegenover de opbrengst van de drie eerste maanden van 1852. Meerder in 1853 Minder in 1S53 1833. 1852. dan in 1852. dan in 1852. Directe belastingen. 4,258; 203.20* f 4,331,644.354 73,441.15 In- en uitgaande regtcn scheep va ar t-reg t c nv u u r- ton- cn bakengeld. 982,939.87 1,073,407.93 i» 90,468.06 4,847,779.565 4,991,804.825 i> 144.025.7G Registratie-, zegel-, suc ces sier eg tea enz 2,639,408.42 2,362,051.785 277,354.635" A> Regt van waarborg op de gouden en zilveren werken 42,271.085 31,979.155 291.9 3 1) Posterijen 389,111.75 357,843.615 11.268.14 5» 137,959.50 138,746.00 786.50 Totaal 13,277,671.395 13,287,477.665 f 288,914.70 f 208,721.47 Minder/ 9,806.27. 's GRAVENHAGE, 16 April. Z. M. heeft bij besluit van den 13Jen dezer, benoemd bij bet 3dc rcgc- ment dragonders, tot Luit.-Kolonel den Majoor L. Rigneyvan het corps. Z. M. heeft bij besluit van den 13den benoemd tot Ontvangers der di recte belastingen en accijnsen te St. Ocdcnrode c. a., de lieer F. W. Thor- beekc, thans te Beemster; en te Sevenaar, de Heer 11. C. Verbeek, thans te Herwen en Aerdl. Bij besluit van 14 April, beeft Z. M. op zijn verzoek eervol ontslag verleend: aan J. II. de Weerdals Burgemeester van Nieuwe Pckel-A; en benoemd tot Burgemeester R. J. Roelofs te Finstcrwolde, D. E. de Jager te Midwolde, L. Kars te Bellingwolde, Mr. F. Roessingh te Vlaglwedde en Onst- wedde, T. Borgcsius te Oude Pekel-A. D. II. Bosscher te Veendain, Mr. II. J. Engelkens, Jr. te Wildervank, 11. G. Maathuis te Slochtcrcn, J. G. Bleeker te Bierum, Mr. C. W. P. van Naerssen te Bedum en Adorp, G. Bakker te Uithuizermeden, Mr. M. J. ter Ilazeborg te Hoogezand, O. Oving te Sappc- mecr, Mr. R. A. CIcveringa te Noordhrock, K. M. Brouwer te Nieuwe Pekel-A. Z. M. wordt aanstaanden Maandag met den tweeden spoortrein alhier terug verwacht. In de residentie bevinden zich op dit oogenblik Jhr. Mr. C. Backer, Jhr. Mp. J. E. van Panhuys en Jhr. Mr. E. J. P. van Meeuwen, Commissa rissen des Konings in de provinciën Overijssel, Friesland en Limburg. Het getal adressen, dal Woensdag jl. bij de Kamer is ontvangen, houdende bedenkingen tegen het voorgedragen ontwerp van wet op bet armbestuur, bedraagt 185. Een der eerste was van de algemeéne synodale commissie der Ncd. llerv. kerk: voorts van provinciale cn classikale besturen van kerkeraden, van predikanten, van regenten van gestichten, van arm- verzorgersenz.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1