KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEYDEi\. RIJBL1D 1°. lO. I) ICR Rehoorende bij de Leydschc Courant van d3 J pril Ó853N°. -'(< o-o-o-O -O 3 C-C-C-O-O- ZIRing van 11 April. Afwezig de Heeren A. Hartevelt, Prof. II. Cock, Mr. G. 1'. van Outeren II. P. C. Stoffels en A. G. Leembruggen. De Notulen der vorige Vergadering zijn gelezen en vastgesteld. De Burgemeester heeft mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, als: 1°. Eene missive van het Raadslid Mr. 11. Gevers van den 8 dezer maand waarbij deze persisteert in het door hem genomen besluit om te bedanken als Commissaris van dezer Stads-Bank van Leening. Is besloten deze aan te nemen voor notificatie, en om voorts Commissarissen van genoemde Bank uit te noodigenvoor de door het bedanken van de HH. Leembruggen en Gevers ontstane vacaturen eene nieuwe voordragt in te zenden. 2°. Eene missive van Vrouwen Regentessen van hel Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis van den 4 dezer maand, kennisgevende van het overlijden van hare Mederegenlesse Vrouwe J. M. de Jong, Weduwe van den Heer W. H. Munting, en verder daarbij niededeelcndedat zij zich voorstellen tot de vervulling dier vacature eene voordragt te doen. Aangenomen voor kennisgeving. Verder zijn door den Burgemeester de navolgende stukken overgelegd sedert de laatste vergadering ingekomen. i°. Eene voordragt van de Plaatselijke Commissie van Genees kundig Toevoorzigt ter vervulling der in dat Collegie beslaande vacature. Nederleggen in de Leeskamer. 2°. Een adres van Dr. J. A. C. Oudemans, houdende het ver zoek om met 1°. September a. s. uit zijne betrekking als docent aan het Stedelijk Gymnasium te worden ontslagen. Gesteld in handen van Curatoren ten fine van berigt en raad. 3°. Een adres van J. A. Zuur c. s, Commissarissen van de schroefstoombootdienst op Amsterdam, verzoekende eene legplaats voor hunne boot, en om bij onvoorziene toevallen de boom aan de Zijlpoort na poortsluiten te mogen passeren. Door den Burgemeester wordt voorgesteld op dit adres, als behoorende tot de bemoeijingen van het dagelijksch bestuur, over te gaan, tot de orde van den dag, en wordt hiertoe besloten. 4°. Do rekening van Bestuurders van hel Werkhuis over 1852. Ten fine van berigt en raad gesteld in handen der Commissie van Finantie. Door het lid de Moen wordt hieromtrent voorgesteld, om uit hoofde de voorsteller en het lid Kranlz, zijn en leden van de Commissie van Finantie, en van het Bestuur over hel Werkhuis, nog twee leden uil dezen Raad den Heer Lisman toe te voegen, ten einde in dit geval eene Commissie ad hoe uit te maken. Waarop door den Burgemeester is voorgesteld dit punt te behan delen na het 3de aan de orde van den dag gestelde onderwerp. 5°. Een adres van den lsten Commissaris van Policie W. KemnaJr. aan den Koning ingediend, daarbij verzoekende verhooging zijner jaarwedde; welk adres bij dispositie van den Commissaris des Konings in deze provincie dd. 12 Maart jl. gesteld is in handen van Burgemeester en Wethouders om na verhoor van den Ge meenteraad, daarop te dienen van berigt en raad. Nederlegging in de Leeskamer, terwijl nog door den Voorzitter is medegedeeld, dat omtrent dit onderwerp door Burgemeester en Wethouders eene voordragt aan dezen Raad zal worden in gediend. Aan de orde der beraadslaging zijn alsnu de volgende onder werpen, als: 1°. Hel voorstel van het lid Lisman omtrent de prioriteit van rapporten op voordragten, van den navolgenden inhoud: Of een rapport van eene Commissie ad hoe op een' in hare handen gestelde voordragt, in het geval dat dit rapport bij meer derheid genomen zich niet confirmeert niet de voordragtvóór de voordragt zelve in stemming behoort te worden gebragt al of niet" En wordt hetzelve na deliberatie in rondvraag ge bragt en met 18 tegen 2 stemmen ontkennend beantwoord; tegen de leden Ie Poole en Lisman. 2°. Het Kohier van het Lantaarn- en Brandspuitengeld voor deze gemeente dienst 1853. Hetwelk met algemeene stemmen is vastgesteld. 3°. De benoeming van een Stads-Doctor. Nadat de leden Olivier, Lezwyn en van Kaathoveu waren aangewezen, om met den Burgemeester het bureau van stemop neming uit te maken is men tot de stemming hiervoor over gegaan, waarbij inet 20 biIletten zijn uitgebragt: op de 1111. Dr. C. ter Laag 18, J. 11. Schrant 1 en J. L. van Praag 1 stemmen. Zoodal als Stads-Doctor is benoemd: de Heer Dr. Christophilus ter Laag. Alsnu is ten 4e aan de orde het voorstel van het lid de Moen, om aan den Heer Lisman nog twee leden uit dezen Raad toe te voegen, ten einde eene Commissie ad hoe uit te maken tot onderzoek der rekening van Bestuurders van het Werkhuis over 1852. Waartoe door de Vergadering bij stemming zijn benoemd: de Heeren le Poole en Gevers, die zich deze Commissie hebben laten welgevallen. Zijnde de stemming geweest als volgt: de leden le Poole 7, Gevers 7, Bake 6, ten Sande 5, Lezwyn 4, Ysselsteyn 2, Bu- caille 2, Olivier 2, Sikkel Groos i, Adriaans 1 en Siegenbeek 1 stemmen. 0°. De voortzetting der deliberatiën over de verordening op de verdeeling der gemeente in wijken en gebuurten en op het be stuur van deze (te beginnen met art. 25) De leden Adriaans, van der Hoeven, van Kaathoveu en leFoole verlaten de Vergadering. Art 25. Op dit artikel wordt voorgesteld door het lid Taels van Amerongen om hetzelve geheel weg te laten, en door het lid Luzac om daaruit weg le laten de woorden: nals lieer of llaad der gebuurte." Na eenige deliberatie wordt door den Burgemeester op verzoek van den Heer Taets van Amerongen, in rondvraag gebragt of de Raad zich al of niet kan vereenigen met het in dit art. uitgedrukte principe dat door de Heeren en Raden der gebuurte den eed zal worden afgelegd. Hetwelk niet 11 tegen 5 steramen is verworpen. Waarop alsnu op voor stel van den Burgemeester met algemeene stemmen wordt besloten de Commissie van redactie uit te noodigen, eene nieuwe redactie voor 6 der Verordening in te dienen. Art. 29. (Het lid Ysselsteyn verlaat de Vergadering). Bij de deliberalien over dit art. wordt door het lid Groos de bedenking geopperd of de daarin uitgedrukte som van f 20.— voor sommige gebuurten niet te weinig is, waarop wordt goedgevon den hiervoor voor al de gebuurten ééue som te bepalen, waarvan de verdeeling aan Burgemeester en Wethouders zal worden over gelaten. Hierna door het lid Lezwyn voorgesteld zijnde de som le bepalen op ƒ1200.en door hel lid van der Boon Blesch op hoogstens ƒ1000.wordt bij de verdere deliberalien beslo ten ook dit art. weder aan de Commissie te renvoijeren, teneinde hieromtrent een voorstel aan den Raad te doen; nadat alvorens bij rondvraag met 11 tegen 4 stemmen was besloten, hiervoor eene som van hoogstens j 1000.vast le stellen. Tegen de 1111 Sikkel Groos, Krantz, Lisman en de Moen. Waarna de Vergadering tot nadere bijeenroeping is gesloten. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 5