LEYDSCHE COURANT#®' ïiu.-m N°. 42 VRIJDAG, 8 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdufr Avond. De Prijs der Courant is f 13 in hot jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. lN A BMNENLANDSCHE BERIGTEX. LEYDEN 7 April. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer Gemeente geheven, gedurende de eerste drie maanden van 1852 en 1853. 1852. 1853. f opcenten 5,837.57] 5,055.00 ,3 eigen midd. - 1,358.69 - 899.67} J 7,196.26], 5,954.67] (opcenten ƒ23.087.90 2 eigen midd. - 951.08 l ƒ24,616.26 - 951.08 ƒ24,038.98 ƒ25,567.34 o Wijn3,530.00 3,626.10 êS .opcenten 3,821.55] 4,259.21 eigen midd. - 6,333.81] - 5,050.26} ƒ10,155.37 9,309.47} .5 5 I _j jq f opcenten 327.41] S l eigen midd. - 534.79 o S l J ^3 3 u U 357.61 443.811 862.20} 45,782.82 700.42} 45,158.01} Minder over 1853 ƒ624.80. Maandag 11. werd op de R. K. Diaconieschool het jaarlijksch examen der leerlingen, ten overstaan van de Commissie dier School, in tegenwoordigheid van den Ed. Aclitb. Heer Burgemeester en van eene Commissie uit de Plaat selijke Schoolcommissie, door den onderwijzer afgenomen. De aanwezigen zonder onderscheid waren voldaan over de vorderingen der kweekelingen en den doelmatigcn leertoon der onderwijzers. Toepasselijke liederenvoor kin deren uitstekend uitgevoerd, openden en besloten de plegtigheid en de Bur gemeester beantwoordde de toespraken van den Voorzitter der Commissieden Wel-Eerw. lieer Tomas, met eene hartelijke betuiging van zijne belangstel ling in den bloei der school. Eergisteren hield de Afdeeling Leyden en Omstreken der Holl. Maat schappij van Landbouw eene wedstrijd van Spitters op warmoezierswijze op het land van den warmoezier E. van der Valk. Behalve de daartoe uitgeuoodigden beneden dc 20 jaren, meldden zicb ook aan een aanzienlijk getal tot 25 jaren oud. waarop het Bestuur besloot, dezen mede toe te laten, de prijzen te verdubbelen, en de Spitters in twee ploegen te verdeelen. Ofschoon hel land door de laatstgcvallene regen zeer nat was, werden er bewijzen van groote vlugheid en bekwaamheid gegeven, zoodat dc 8 uitgeloofde prijzen konden worden uitgereikt als volgt: Voor de Ploeg-Spilters beneden de 20 jaren. De lste prijs aan Johannes Schild, knecht hij zijnen vader. De 2de prijs aan Hendrik Klein, knecht bij den warmoezier Wijnnobel.De 3de prijs aan Jan Laget, knecht hij den vvarinoezier Kaneman. De 4dc prijs aan Arie de Bruin, knecht bij zijnen vader. Voor dc Ploeg-Spitters boven de 20 jaren. De lste prijs aan Jakobus Krefl, knecht bij den warmoezier E. van der Valk. De 2de prijs aan Dirk Gerritse de Bruin, tuinder. De 3dc prijs aan Jacobus Delfos, knecht bij E. van der Valk. De 4dc prijs aan Arie Bene, knecht hij den warmoezier de Knolter. De akkers, ter lengte van 9 en ter breedte van 1 roede werden omgespit als volgt: Door dc Spitters der lstc afdeeling. In 1 uur 50 min. In 1 uur 53 min. In 2 uur 5 min. In 2 uur 35 inin. Door die van de 2dc afdeeling. In 1 uur 45 min. In 1 uur 42 min. In 1 uur 50 min. In 1 uur 53 min. De akkers der overigen waren of te vlak gespitof was daartoe te veel tijd gebruikt, welk laatste bet geval was met Anthonie de Haas, oud 15 jaren, knecht bij den warmoezicr H. van Eyk, die wegens zijn bijzonder net werk zich loffelijke vormelding en een getuigschrift heeft waardig gemaakt. Vóór het begin der werkzaamheden werden de Spitters door E. van dei- Valk, na den afloop door het Bestuur onthaald, en zij die mede gespit, doch geen' prijs verdiend hadden, door genoemden van der Valk, schadeloos gesteldzullende aan de bekroonden later ook nog een getuigschrift worden uitgereikt. Bij het verlaten van het land zeide een der Spitters uit aller naam dank voor dc genotenc aanmoediging en het onthaal. Het Bestuur der Afdeeling betuigde zijne erkentelijkheid aan de Commissie, bestaande uit de leden der Afd. van der ValkKaneman en van Duikeren, voor de goede zorg en de onpartijdige beoordeeling in deze betoond. (Ingez.) Dc eerste elft, slechts 5 in gelal, is den 5den aan het Kralingsche Veer aangebragt, die voor hooge prijzen verkocht werd. Met de zalmvangst gaat het nog niet gunstig. Z. M. zal den 12den aan de Burgerlijke en Militaire overheden, als ook aan andere personen, te Amsterdam gehoor verleenen. Te Amsterdam is bij herstemming tot lid der Prov. Staten van Noord holland benoemd Jhp. S. Dedel met 695 stemmen, tegen Jhr. Mr. W. E. J. Berg van Dusscn Muilkerk, die er 585 op zich verecnigd had. De Gemeenteraad van Utrecht heeft beslotenbet gebruik van honden voor of onder wagens gespannenin die gemeente te verbieden. De Hoogleeraar in de Ned. Taal- en Letterkunde te Groningen Dr. de Vries, is tot eerelid benoemd van de te Antwerpen gevestigde Société Beige d'histoire et de plülologie. Te 's llertogenbosch is een Rederijkerskamer opgcrigtdie boewei nog uit een klein gelal leden bestaandeechter met ijver het doel in het oog houdthet beoefenen der uiterlijke welsprekendheid. De wollcnstoffen-fabriek van de Ileeren J. Verbundt en Zoon te Til burg, sedert een jaar nieuw gebouwd, is den 5dcn met al de werktuigen, goederen en eene daaraan belendende grutterij in de asch gelegdmen be rekent de schade op ƒ18,000. De fabriek en de goederen waren verzekerd. Omtrent het voorgevallene te Nijmegen, waarover allerhande geruchten hebben geloopen, bevat de Amsterdamsche Courant het volgend schrijven uit die stad: De uitslag der verkiezingen voor den Gemeenteraad in 1851 gaf aanleiding, dat zij aan wie deze uitslag niet welgevallig was, hun aantal hij de nu aanstaande verkiezingen in Julij zochten te versterken. De Ge meentestem van 14 Maart vestigde, door het openen van een correspondentie- artikelonder dagteekening van Nijmegen 14 Febr.het eerst de algemcene aandacht op de wijze hoe men te dien einde te werk ging. Eene gebeurtenis, dus luidt bedoeld art., lot nu toe vreemd in ons iand, heeft .hier ter slede thans plaats. Sedert ruim 14 dagen is men zoo druk bezig met het maken van kiezers, voor de vacature van den Gemeenteraad in Julij e. k.dat er naauwelijks geen personen meer te vinden zijn of ze zijn gepatenteerd voor aanzienlijke sommen, handeldrijvende of wel met eenige dozijnen knechts werkende enz., zoo zelfs, dat armen en bedeelden gepatenteerd zijn geworden. In ruim 14 dagen is het getal kiezers (zoo als men ze noemt) met 400 ver meerderd. Het is niet mogelijk (heden nog aanhoudend) alle mensehen arbeiders, dienstboden enz. te helpen, die dagelijks naar de kantoren worden gezonden, om aangifte te doen. Sedert 14 dagen zijn daartoe bijna ƒ8000 besleed. Tot zoo ver de correspondent van de Gemeentestem. Dat dergelijke handelingen de partijen meer en meer tegen elkander innamen, behoeft geen betoog. De spanning openbaarde zich niet alleen in woordenmaar ook in daden, zoo als het weigeren van bedeeling door het algemeen armbestuur aan sommige armen, die zich als kiezers hadden aangegeven en dus geene onder steuning behoefdenenz. Terwijl nu de aangelegenheden der verkiezing ook in den Gemeenteraad te berde zijn gekomen, waarvan de Prov. Gelderselie en Nijtneegsche Courant in zijne verslagen melding heeft gemaakt, is ook op kerkelijk terrein veel voorgevallen, dat de spanning alhier vermeerderde. Verscheidene Roomsch- Katholieken, en daaronder ook hoofden van huisgezinnen, die zich, naar men verneemt, in den afgeloopen winter bij het Ned. Hervormd kerkgenootschap hadden aangemeld, hun verlangen te kennen gevende om zich daarbij aan te sluiten, waren na ontvangen onderwijs tot lidmaten aangenomen. Tegen Goeden Vrijdag, bij de Protestanten alhier een hoogst plegtige dag, als zijnde des morgens bestemd tot het aannemen van nieuwe lidmatendie daarna des avonds voor het eerst aan de alsdan te houden avondmaalsviering deel nemen, kwamen thans na het voorgevallene allerlei geruchten in omloop van zoo onrustbarenden aard, dat de Burgemeester en de Stads-Kommandant maatre gelen ter voorkoming van ongeregeldheden meenden te moeten nemen. De wachtposten waren verdubbeld, en zoowel op de kerk als op de woningen der voormalige Roomsch Katholieken(de geruchten waren dreigend voor beide geweest) werd een wakend oog gehouden. Alles liep echter in de plegtigste stilte af: wel zag men voor en om de kerk eenig volk. en was er een kwet-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1