Den 31sten Maart heeft eene algemecne openbare vergadering van den Hoogen Raad plaats gehad, ter installatie van den Heer Geradts, onlangs door Z. M. tot Raadsheer benoemdonder voorzitting van den Heer Don ker Curtius, welke, na gedurende 55 jaren zijne vermogens aan het regt te hebben gewijd, in 75-jarigen ouderdom, na eene smartelijke ziekte, voor het eerst weder in deze betrekking is opgetreden. In de redevoering, betreffende deze plegtigheid, heeft de Veorzitter, terugziende op de door hem beleefde tijden en gebeurtenissendoen uitkomenhoe zeer de zelfstandigheid en de onafhankelijkheid van de regterlijke magt moeten worden beschouwd als de beste waarborgen voor de vrijheid en de veiligheid der burgeren. Dankbaar indachtig aan den door hem afgelegden loopbaan, verklaarde hij te gevoelen, dat hij slechts korten tijd deel zou kunnen nemen aan de werkzaamheden van den Hoogen Raad en dat het welligt de laatste reize zoude zijn dat hij een nienw lid in die betrekking zou kunnen inleiden, en verlangde hij dat alsdan deze zijne redevoering zou worden aangemerkt als eene afscheids-groet en als een bewijs, dat hij tot op het laatst van zijn leven voor het onge krenkt behoud van het bolwerk onzer nationale vrijheid had geijverd. Men verneemt, dat het ontwerp van wet, nopens eene nieuwe zamen- stelling der regterlijke magt en het beleid der justitie in gereedheid en aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal aangeboden is. De Kamer zal zich spoedig na hare terugkomst, niet het onderzoek van dat ontwerp bezig hou den. Volgens hetzelve zullen er gevestigd worden1". een Ilooge Raad der Nederlanden als Hof van Cassatie alhier2°. twee Gereglshovenvoor het hoogcr beroep in burgerlijke zakente Amsterdam en te Arnhem3°. Raden van Justitie, in de hoofdplaatsen der provinciën; 4°. Arrondisaements-Regt- banken, en 5°. Kantongeregten. Dit ontwerp is reeds gedrukt en rondge deeld. Er zijn nog meerdere ontwerpen in gereedheiddie aan de Kamer zullen worden ingediend. De leden der Eerste Kamer zijn tegen den 203ten bijeen geroepen. UTRECHT, 4 April. De overdragt van het Rectoraat dezer Hoogeschool aan den Hoogleeraar G. J. Mulder zal plaats grijpen den 7<lcn April, op welken dag de a'tredende Rec tor Prof. F. C. Donders eene redevoering zal houden in de groote Academie- gehoorzaal. De toegekende medailles aan de schrijvers der bekroonde prijsvra gen namens Z. M. den Koning uitgeloofdzullen alsdan worden uitgereikt. Uit Kampen schrijft men dat de Stoomboot, die bestemd is om eene geregelde vaart tusschen Kampen en Huil daar te stellen, den naam zal voe ren van Graaf van Rechteren. Een 40-tal jongelieden uit de gestichten van Vcenhuizendat dienst bij de Marine heeft genomenis door eene kannonneerboot van Kampen naar het Nieuwediep vervoerden op het aldaar gestationeerd wachtschip geplaatst. HARDENBERGII1 April. De Raad van het Ambt alhier heeft onlangs besloten, het schoolfonds af te schaffen, aan de Onderwijzers de bevoegdheid latende, de gelden onmiddel lijk van de ouders te ontvangen en die het niet betalen kan, te weren. Zoo zullen de reeds schraal bezoldigde Onderwijzers in de onderscheidene gehuch ten van dat ambt, broodeloos worden. De Raad wist raad en vond goed, dat de meesters in den zomer geen school zouden houden en zich b. v. van Mei tot Nov.als grasmaaijers of boerenknechts besteden. AmstCour.) BMTENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAMD, LONDEN, 2 April. Ten gevolge van een besluit van Commissarissen belast met de verbe tering der bestrating, zijn al de stalletjes langs de westzijde van Tollenham- Court-Roaddie daar meer dan eene halve eeuw hadden gestaan en aan 200 huisgezinnenmet omstreeks 2000 zieleneen bestaan verschaften weggebrokenwaardoor al die menschen plotseling zonder huisvesting waren en zich naar bet werkhuis begavensmeekende om er in opgeriomeu te wor den. Voor allen echter was dit niet mogelijken men zal maatregelen moe ten nemen, om ze in naburige toevluglsgestichten op te nemen. Een dag blad zegt daaromtrent: Men kan in waarheid aannemen, dat zich in langen tijd alhier, waar de ellende toch haar hoogste toppunt heeft bereikt, geen geval heeft voorgedaan dat onze aristocratische constitutie meer beschuldigt dan dit feit; en wij twijfelen zeer, of de dagbladen het tooneel van ellende, dat zich bij deze gelegenheid voor onze oogen heeft opgedaan, wel in al zijne naaktheid durven beschrijven. De schrijfster van de Hut van Oom Tom beeft een nieuw werk uit gegeven, onder den titel: de Sleutel van de Hut van Oom Tomhet geen eene verzameling is van daadzaken en bewijsstukken, op welke eerstge noemd werk is gegrond. Op de Clyde zijn thans 100 schepen in aanbouw, waarvan 94 ijzeren, meest met stoommachines. Men schat de waarde op 2 millioen De in houd is 60,000 ton. Te Hereford heeft men onlangs weder eene vrij hevige aardbeving waargenomen. Ll. Dingsdag heeft des avonds bij het eiland Man een stoomboot een zeilschip in den grond gevaren, dat zoo onmiddelijk zonk dat er niemand gered is en de naam onbekend bleef. Te Gloucester zal een man wegens polygamie leregt staan. Ilij had achtereenvolgens 6 vrouwen gehuwd en die weder verlatenna zich van hare bezittingen te hebben meester gemaakt. De stad Rangoon in Birmah, die door onze krijgsmagt bezet wordt ge houden is bijna geheel in de asch gelegd. De oorzaak werd niet gemeld. Deze stad was meest van hout en bamboes gebouwd. Men schat het getal der huizen op 5,000 en dat der bevolking op 30,000. Daar de kinderziekte bovendien de stad teisterde, was zij in cenen allerellendigsten toestand. Uit Californië trekken thans gansche scharen landverhuizers naar het zuidoosten van Nieuw-Hollandwaar de woningen door den toevloed zoo schaarsch zijn, dat huizen van 4 tot 6 vertrekken, den ongeloofelijken huur prijs van 6 a 7000 gulden Ned. gelden. Er worden thans vervoerbare zinken huizen van 3 vertrekken in Engeland gebouwd, die de landverhuizers van daar medenemen. Uit Canton wordt van den lldcn Februarij gemeld, dat de opstandelingen vooruitgingen, verscheiden groote steden hadden ingenomen en nu Nanking zouden aanvallen. De Keizerlijke Commissaris Seu zou zich om het leven gebragt hebben, wegens den slechten staat der zaken. BEIzGIE. BRUSSEL, 4 April. Den 28,ten der vorige maand is hier eene vergadering gehouden van omstreeks 350 geneeskundigen uit de onderscheidene deelen des lands. Er is beslotenvan de Regering te verzoekendat de wet tot nieuwe regeling van de uitoefening der geneeskunst nog in de tegenwoordige zitting der Wetge vende Kamers worde ingediend; dat daarbij de instelling worde voorgedragen van raden van discipline, te verkiezen door de geneeskundigen, en van Staats- geneeskundigen met eene behoorlijke bezoldiging, tot wier taak de behande ling van behoeftige zieken zou behooren. FRANKRIJK. PARIJS 3 April. De Moniteur berigt dat de Regering van eene te Genève gevestigde maatschappij van kapitalisten en grondeigenaren een aanzoek ontvangen en iu zeer gunstige overweging genomen heeft, om den afstand van 20,000 bunders gronds nabij Setif in Algcrië, voor de kolonisatie van Zwitsersche huisgezinnen. Nog behelst dat blad een uitvoerig verslag eener commissie van deskundi gen over de door velen gezondheidshalve aanbevolen vervanging van loodwit door zinkwit. Het besluit van het verslag is: de vervaardiging en bewerking van loodwit wordt door reeds in de fabrieken ingevoerde of nog in te voeren verbeteringen bijkans geheel onschadelijk voor de gezondheid; ook is het onnoodig het gebruik van loodwit bij huisschilderwerk te verbieden, daar het door zekere behoedmiddelen minder gevaarlijk voor de gezondheid der arbeids lieden kan worden gemaakt, en thans reeds meer en meer plaats maakt voor het gebruik van zinkwit; terwijl het verbod van de vervaardiging van loodwit of van het gebruik in de kunsten en de nijverheidgroote moeijelijk- heden uit het oogpunt der schatkist en der wettigheid zou medebrengen. De Heer de Montalembertlid van het Wetgevend Ligchaam heeft in eencn brief aan die vergadering de reden te kennen gegevenwaarom hij niet bad willen bijdragen voor het bal aan den Keizer en de Keizerindoor die vergadering gegeven. De brief moet zóó scherp zijnook voor zijne ambtgenootendat de dagbladen hem niet willen plaatsenondertussclien is er veel van uitgelekt. Onder anderen zegt hij er indat hij niet kan aanne men dat de leden van het Wetgevend Ligchaam door den Staat bezoldigd worden, om den Keizer, de Keizerin, de Hovelingen en aanzienlijke bewo ners der hoofdstad te doen dansen. Als een blijk van de zorg die thans van overheidswege wordt gedragen voor de goede zeden, wordt medegedeeld, dat alleen in het departement van het Noorden sedert 2 December 1851203 kroegen bij administrativen maat regel gesloten en 582 aanvragen om vergunning tot het oprigten van nieuwe afgewezen zijn. Met dat al bezit dat departement nog 17,500 kroegen. De Constitutional bevat het volgende: Den 15den Maart had de Vorst Menzikoff, tegen de algemeene verwachting, aan de Porte nog geene ofiiciele mcdedeeling betreffende het doel zijner zending gedaanen men was dan ook daaromtrent nog geheel onzeker. Hij heeft den Sultan in een plegtig gehoor een eigenhandig schrijven van zijnen Souverein overhandigd daarbij de verklaring voegende: dat deze bovenal de herstelling der oude vriendschap wenschende, tot vereffening der tusschen de beide landen opgerezen geschil punten een buitengewonen Gezant had afgevaardigd. Te Bercy, in den omtrek dezer hoofdstad, heeft in den nacht van den 31stcn Maart een vreeselijke brand gewoed, die twee stralen, met al de huizen, winkels, pakhuizen en meubelen, in de asch legde. De brand is ontstaan in een der te Bercy zeer talrijke wijnpakhuizendoor de onvoor- zigtigheid van een knecht, die, bij het aftappen van brandewijn, eene bran dende kaars in het vat liet vallen. Meer dan 20,000 stukken wijn en bran dewijn zijn verbrand. De schade wordt minsten op een millioen fr. geschat. In de goede week zijn dit jaar veel meer vreemdelingen naar Rome gestroomddan vroegermen begrootte hun getal den 22s,cn Maart reeds op 22,000, grootendeels uit de zuidelijke departementen van ons land. In Algerië kan het welslagen der kolfij- en vanille-teelt als uitgemaakt beschouwd worden. SPANJE. MADRID, 29 Maart. De Regering heeft 4 wetsontwerpen aan de Cortes aangeboden. Het eerste heeft betrekking op de vlottende schuld. Bij het tweede wordt voorgesteld de erkenning van de achterstallige helft der coupons, welke bij de jongste conversie der schuld was uitgesloten, tegen 10 pCt.deze maatregel zoude ten uitvoer gelegd worden door middel der daarslelling van 30 millioen rente

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2