LEYDSCHE COURANT.,; WOENSDAG, 6 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. y- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BERIGTEiY. LEYDEN wel ligtdat de Algemeenen Konst- en Letterbode van Men herinnert zich 5 April. Heer Rammelman Elsevier in den 9 Mei 1851, n°. 19, nit eenige in hel stedelijk Archief alhier aanwezige bescheidenin verband met hetgeen in Orlers Besclirijvinge der Stadt Ley den omtrent de geboorte van Rembrandt voorkomt, heeft afgeleid, dat deze vermaarde schilder niet op den bekenden Koudekerkschen molen, maar in genoemde stad op eenen moutmolen in de lVeddesteegbij de Wittepoort, geboren is. Onlangs werd door den Heer Mr. K. J. F. C. Kncppelhout van Sterkenburg, alhier, op de te Rotterdam ge- lioudene verkooping der schilderijen en leekeningen, nagelaten door wijlen Dr. C. Daleneene keurige teokening in 1° formaat van de Bisschopeen tijdgenoot van Rembrandt, gekocht, voorstellende een gezigt op deze stad, van de zijde der Morschpoort genomen, op welke teekening ook de boven vermelde moutmolen staat afgebeeld. Ongetwijfeld zal het den vereerders van Rembrandt niet onaangenaam zijn te vernemen, dat de Heer J. L. Cornet alhier, die reeds meerdere proeven gaf van zijn talent in het etsen, zich thans bezig houdt, deze teekening met de etsnaald in koper te brengen. Velen zullen zeker verlangen, dat deze prent voor het publiek verkrijgbaar worde gesteld. {Ned. Athen.) De Minister van Binnenl. Zaken, gelet op art. 99 laatste zinsnede der kieswet; de Gedeputeerde Staten van Noordholland, Zuidholland, Utrecht en Gelderland gehoord, heeft, met wijziging zijner beschikkingen van den 6den Augustus 1850, n°. 131A, 2de afdeeling, bij beschikking van 24 dezer, nn. 138, 2de afdeeling, in de hoofdkiesdislricten Hoorn, Alkmaar, Haarlem, Leyden en Amersfoort de onderkiesdistricten aangewezen, van welke die van Leyden hier volgen Verdeeling van liet hoofdkiesdistrict Leyden in onderkiesdistricten. Onderkiesdistricten en hoofdplaatsen. Oudshoorn Leyden Warmond Sassenheim de Vennip J Katwijk Rijnsburg Valkenburg Oegstgeest Soeterwoude Voorschoten Leyderdorp Koudekerk Hazerswoude j Benthuizen l hoofdpl. Hoogeveen l Alphen Aarlandervcen hoofdplaats Sassenheim Hazerswoude Alkemade rogmTdeGC]h°ofdP1-^°wbru^e Bodegraven Zwammerdam Nieuwvecn Ter Aar Alkemade 1 Lage Boekhorst j 100 Rijnsalerwoude Leymuiden Kalslagen Aalsmeer Uilhoorn Ouder- Amstel Nieuwer- Amstel Uipl.Nieuwer-Amstel. llielwnkeroord 1 j hoofdpl. Leymuiden Ingevolge art. 5 der Prov. wet, zal op den tweeden Dingsdag der maand Mei aanst. (zijnde dit jaar den 16<lcrl dier maand) moeten worden voorzien in de vacatures van de leden der Provinciale Staten, die, naar den in het vorige jaar opgemaakten rooster, dit jaar moeten aftreden. Voor Zuidholland zullen alsdan aftreden en aan eene nieuwe verkiezing worden onderworpen, de vol gende leden: Te Leyderdorp, Mr. II. C. J. Hoog en Mr. N. van Beeftingh Te Leyden, Jhr. Mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, Mr. G. P. van Outeren en A. Hartevelt, Jzn. De Staats-Cour. berigt het volgende omtrent de droogmaking van het Haarlemmer-meer: De gestadige werking der drie stoomwerktuigen heeft in de afgeloopene maand een gunsligen invloed uitgeoefend op den stand van het polderwaler, den laatsten Maart gemiddeld waargenomen op 3.81 el on der AP. In de Staats-Cour. van den 3^°" Maart jl. n°. 53 is de stand voor het einde van Februarij opgegeven tot 3.66) el onder AP.; alzoo bedraagt de daling, niettegenstaande den waterlast der gesmolten sneeuw, 14.) duim. In Maart zijn op den Hollandschen spoorweg vervoerd 64,298 personen en is ƒ78,652 ontvangen; op den Rijnspoorweg vervoerd 28,059 personen en ontvangen 51,128. Te Noordwijk-Binnen is door den Gemeenteraadna een vergelijkend examen, waartoe 21 sollicitanten waren opgekomen, de Heer Ilemkes, thans te Voorburg, tot Onderwijzer gekozen. Op de rollen der Delftsche Akademie zijn ingeschreven 166 Studenten; als voor O.-I. ambtenaar 2dc kl. 90; algemeene studie 30; civiele ingenieurs 25; wis- en natuurkunde 1; ijk en accijnscn 3; het mijnwezen 1. Gepro moveerd aan andere Akademien voor O.-I. ambtenaar lste kl. 15; andere doeleinden 1. Voor Rotterdam ligt thans een schip, de Engelsche bark Athenian, Kapt. Case, 't welk geheel met Javanen bemand is, iets, hetwelk tot dusver hier te lande nimmer gezien was. Nadat de equipagie, waarmede de genoemde bevelhebber in Australië was aangekomen, daar bijna gedeserteerd was, is hij, buiten staat zijndeom ander scheepsvolk te vindenmet de overgeblevene manschappen naar Soerabaya gestevenden heeft hij aldaar de tegenwoordige equipagie aangenomen. Ilij prijst deze Javanen hoogelijk als brave, ordelijke, zachtzinnige menschen, en bovenal als uitstekende zeelieden. Men meldt uit Vlaardingen, van den lsten April: Gedurende de afge- loopen maand mogten wij ons met een vrij gunstig resultaat onzer beugvaart verheugen. De aanbrengst van gezouten visch was 2245 tonnen, behalve de leng, schel visch en verdere rommeling, aangevoerd door 38 schepen, zijnde 23 schepen te huis liehoorende te Vlaardingen, 3 van Maassluis, 10 van Zwar- tewaal en 2 van Pernis. In Februarij was de aanbrengst slechts 1420 en in Jan. 830 tonnen. Van het Nieuwe Diep schrijft men, dat er thans verbazend veel haring wordt gevangen; in den nacht van den lsten had ééne sloep 130-tal getrok ken en een zalm gevangen van 27 halve Ned. ffi. Van den Helder wordt van den 2dcn gemeld, dat de vischvangst, die in de laatste weken, vooral tijdens de vastendagen, niet zeer voordeelig was, thans eene geheel gunstige wending had genomenzoo had eene enkele viscli- schuit, die des ochtends was uitgegaan en des avonds weder birtnen gekomen, bijna 400 schollen, 200 schelvissehen en 40 kabeljaauwenbehalve een groot getal roggen, gevangen; wanneer men nagaat, dat de schol en schel- visch gemiddeld voor 15 cents, de kabeljaauw voor 75 cents het stuk, en de roggen door de Fransche visschcrlieden voor goede prijzen graag van de hand gaan, dan is zulk eene vangst zeker belangrijk te noemen. Men meldt uit Amsterdam, dat Z. M. die stad den 1 tden met een be zoek zal vereeren. Z. M. zou er waarschijnlijk eene week vertoeven. Den lsten zijn ter stadswaag te Alkmaar 51 stapels kaas gewogen, we gende 13,192 Ned. ft'. Dezer dagen is door de Kamer van Koophandel en E'abricken te Arn hem aan den Raad der gemeentehij een gemotiveerd adres, de noodzakelijk heid betoogdtot het vergrooten der bestaande of den aanleg eener nieuwe havenwaarin bij het ontworpen plan van uitleg der stad niet is voorzien. Te Zuidlaren zijn den 30slcc Maart in 8 dcnnenbosschen door een 10-tal jagers, 7 vossen gevangen; 8 dagen te voren waren er reeds 3 gedood. 's GRAVENIIAGE, 5 April. Z. M. heeft eervol ontslagen als Burgemeester van DungenG. Godschalk en in zijne plaats benoemd II. v. d. Weslelaken. Z. M. heeft den Kapitein der artillerie in W.-Indië, J. F. Cassa, thans hier te lande, een eervol ontslag uit de dienst verleend, met toekenning van pensioen en den rang van Majoor. Z. M. heeft aan Jhr. J. J. Quarles van Uilord gewezen Secretaris-Ge neraal bij het Dept. van Marine, wegens veeljarige diensten een pensioen ver leend van 3,333. Z. M. heeft in een hijzonder gehoor ontvangen den Baron de Vos van SteenwykCommissaris des Konings in de prov. Drenthe. Z. M. heeft bewilliging verleend tot het oprigten eener Tielsche garan- tine- en meekrap-fabriek. Z. M. heeft benoemd tot Controleur bij den Rijks-telegraaf A. II. van Thielthans Adjunct-Commies bij het Dept. van Binnen). Zaken, uit welke laatste betrekking hij eervol wordt ontslagen. liet Staatsblad N°. 17 behelst een besluit van den 26stcn Maart jl., houdende vernietiging van het besluit van den Gemeenteraad van Schoonho ven, van den 20ste" Jan. Tl. Volgens dit Kon. besl. komen de kosten van zegel, voor de ter aanplakking bestemde uittreksels van akten van huwelijks afkondiging, ten laste der gemeente, en niet der belanglicbbenden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1