De volks-demonslratiè'nbij gelegenheid van de begrafenis van Mevr. Saspail, hebben in hooge mate de aandacht der Regering gelrokken. De lieer de Manpas, Minister van Policie, heeft te dier zake eene circulaire aan de Pre "ec ten uitgevaardigd. Overigens wordt gezegd, dat zeer velen der be genadigde staatkundige veroordeelden thans in Frankrijk teruggekeerd toonen, dat zij van hunne omwentelingszucht nog niet genezen zijn. Volgens een brief uit Rome aan de Augsb. Allg. Zeit. zou de Paus in de zaak van VUnivers ten voordeele van dat blad hebben beslist. Te Parijs zijn 94 drukkerijen, waarin 2,526 zetters, 743 drukkers, 152 opzieners over de drukpersen en 162 correctoren werkzaam zijn. Het Journal des Débats bevat een artikel van den Heer Saint-Marc- Girardin over den toestand van Turkye, waaruit wij hier een en ander onllcenen. Een der bekwaamste Gezanten van Rusland te Konstantinopelde Heer Bou- tenielF, zeide eens, dat de rol van zijne Piegering aldaar eenvoudiger was dan men dacht, dat zij altijd de grootste vriendin of de grootste vijandin der Porte was. Dit gezegde heldert de zending op van Prins Menzikoff te Kon stantinopel. Oostenrijksedert lang een der trouwste bondgenootcn van Turkye zou gevaarlijk gaan worden, en nu komt Prins Menzikoff tusschen beide. Weenen heeft geknord, Petersburg heeft gedonderd. Rusland heeft niet gewild dat er iemand te Konstantinopel hooger toon zon voeren of meer dreigen dan zij. Evenwel dit is nog geen genoegzaam grondige opheldering. De twee Mogendheden handelen met Turkye zelf, zonder andere Mogendheden te raadplegen, over de inkorting van dat Rijk, want zoo die twee van Turkye bet regt van godsdienstige bescherming bekomen over de Christelijke bevol king van Bulgaria, Servië, Macedonië en Bosnië, dat is over 11 millioen Chris tenen tegenover naauwelijks 3 millioen Turken, dan gaat eigenlijk de heer schappij over die 11 millioen on Oostenrijk en Rusland over, en het wordt cene verdeeling van het Turkschc Rijk tusschen die twee Mogendhedenzon der dat de andere er in worden geraadpleegd. llet is echter niet te ontkennen dat die twee Mogendheden groot belang hebben bij de ontwikkeling van beschaving en handel van het Turksche Rijk, 't geen thans aan barbaarschheid en ontvolking ten prooi is. Het wordt een woestijndie buiten de poorten van Konstantinopel aanvangt en nergens op houdt. Inmiddels werkt Europa, dank zij den vrede, voort, verrijkt zich, neemt toe in bevolking en levert dagelijks nieuwe bevolking aan America, die hier geen landgeen bestaan meer vindenen terwijl het ons in Europa aan land ontbreekt, heeft overal in het Turksche Rijk de grond gebrek aan be woners. Maar indien Turkye in het belang der beschaving moet vernietigd, moet het overal in Europa en in Azia worden ten onder gebragt. Ook de Grieksche kerk schijnt geroepen om hierin een voornamen rol te spelen. Sedert de Keizers van Byzantium (het oude Christelijke Konstanti nopel) is zij gewoon de wereldlijke magt dienstbaar te zijn; zij zal hare geschiedenis vervolgen en onderwerpen zich aan de Czaars van Petersburg. Maar hare onderwerping zal hare kracht tegen het Mahomedanisme aan de cene zijde en tegen het Katholicismus aan den anderen kant uitmaken. Men zegt dat de Primaten der Grieksche kerk den Patriarch van Konstantinopel zullen benoemen, en het is de Keizer van Rusland, die de investituur aan <den Patriarch zal verleenen, waardoor dus de Grieksche kerk uit het Turksche Rijk als uitgaat en een onafhankelijk domein wordt in het Rijk, onder een ander hoofd. Deze Kerk wier kracht in Rusland ontstaat, geeft Rusland ook groot ver mogen; door haar worden al de Oostersche Christenen Ruslands onderdanen; zij geeft haar tot werktuig van aanval en overwinning het meest vermogend wat de wereld bezit, het volksgeloof. Er is geen Oostersch Christen, geen Rus of hij gelooft dat de Sophia Kerk te Konstantinopel eens aan de Christe nen zal worden teruggegeven en van een Moskee een Kerk zal worden. Dat is de beweegkracht die Rusland aangrijpt of aangrijpen wil, om het bescherm heerschap over al de Turksche Christenen voor zich te eischen. De Moniteur behelst een uitvoerig verslag van de tiende jaarlijksche tentoonstelling van vet vee, die te Poissy nabij deze stad den 23slc" dezer gehouden is. De premien welke daarbij van Regeringswege voor de beste voorwerpen zijn toegekend, bedragen te zamen eene waarde van niet minder dan 43,000 fr. Onder 102 aangebragte ossen waren er 21 van meer dan 1000 Ned. ffi gewigt en daaronder een van 1110 Ned. ffi. Evenwel zegt het officiële verslag, dat de Regering bij de veefokkers meer ijver had mogen ver wachten om aan hare belangslclling in hunne nijverheid te beantwoorden. Het aantal voorwerpen was minder dan in 1852. De Staatsraad Hcurtier, namens den Minister de prijzen uitreikende, hield daarbij eene aanspraak waarin hij aanwees hoe belangrijk de veemeslerij was als onmisbaar bestanddeel van een welingcrigt en voordeelig landbedrijf, als het beste middel voor de voeding des volks, als eene gewigtige bijdrage voor den nationalen rijkdom, en als steun voor allerlei handelstakken. »Door de veemeslerij op groote schaal te drijven zeide bij verbetert gij uw landbedrijf en tevens de volksvoeding, terwijl gij de aanschaffing van een groot aantal artikelen van dagclijksche behoefte gemakkelijker maakt. Gij bevrijdt onzen handel van de aanmerkelijke schatting die hij aan het buiten land betaalt voor den aanvoer van grondstoffen als leder, talk en wol; en gij ontheft uwe landgenoolen van de belasting, die van hen geheven wordt in den vorm van invoerregtcn op artikelen van dagelijksch verbruik." Daar Europa thans uit zijne noordelijke landen en uit Australië ruim van wol werd voorzien, beval hij de houders van schaapskudden aan zich vooral op vetmesting toe te leggen. Als een blijk hoe veel de diervormingskunst vermogt uit te werken, en hoe nuttig de tot hare bevordering bestemde gelden der schatkist besleed warenherinnerde hij hetgeen in Engelandook met een subsidie uit de schatkist, door Bakewell en Colling was gedaan; aan wier bemoeijingen en voorbeeld Engeland het te danken had dat het thans jaarlijk 1,800,000 stuks rundvee ter slagtbank zond en een veestapel bezat van eene waarde van meer dan twee duizend millioen frs. SPANJE. MADRID, 22 Maart. De Minister van Financiën, Llorente, zal voorstellen doen aan de wetge vende magt, van groot gewigt en heilzame strekking; hij is, naar verzekerd wordt, een Minister van zeldzame en uitnemende begaafdheden. Hij stelt er zijne eer inbij te dragen tot de bevestiging der constitutionele staatsinrig- tingen arbeidt met kracht aan de moeijelijke taak om de geldmiddelen tot regelmatigheid te brengen. Deze Minister is nu geslaagd in een gewigtig plandat ten doel heeft een kapitaal van 125 of zelfs van 225 millioen fr. voor de Spaansche schat kist te leerienhij heeft met bet Londensche bankiershuis van Baring eene overeenkomst aangegaan, en zal deze eerlang aan de wetgevende Kamers ter goedkeuring voorleggen. De portefeuille van financien overnemende, vond hij een te kort van jonge dagteekening van 125 millioen fr. ongerekend eene massa oudere schulden; het werd gedekt met behulp der vlottende schuld, maar dit kostte veel moeite en maakte de schatkist, bij eiken vervaltermijn van opzegbare schulden, afhankelijk van de gewilligheid der bankiers en kapitalisten, die altijd zooveel mogelijk voordeel voor zich bedongen. Dezen staat van zaken wilde de Heer Llorente doen ophouden door cene vaste schuld in plaats der vlottende Ie stellen, en dit is het doel der te Londen aange gane geldleening. Hij heeft, naar men zegt, geld verkregen op gunstiger voorwaarden dan Spanje gewoon was te bedingende leening zoude tegen 7 pCt. rente gesloten zijnterwijl de Spaansche schatkist vroeger nimmer geld kon opnemen dan tegen eene rente van 10 tot 15 ten honderd. ITALIË, ROME 20 Maart. De Paus heeft de in hunne betrekking bevestigde Aartspriesters bij de Hollandsche zending, benoemd tot zijne geheime Kamerheeren. Men spreekt van eene bijeenroeping van de volks-opperhoofden der wij ken van Rome en in eenige andere groote steden, die op last van den Paus, den 7Jen April e. k. op het Quirinaal moeten vergaderen. De reden dezer oproeping, door den Paus gedaan is onbekend. Er worden belangrijke bijzonderheden medegedeeld nopens de verdeeld heid van meeningwelke bij het Vaticaan bestaan zou omtrent de reis des Pausen naar Frankrijk. De Paus zou zelf zeer voor die reis zijn gestemd, maar een deel van het collegie van Kardinalen, met den Kardinaal Pro- Secretaris Antonelli aan het hoofder zeer legen zijn. Doch eenige anderen en onder deze Pater Rccanatieen Kapucijn, in het laatste consistorie tot Kardinaal bevorderd, en die geroepen schijnt eene zeer belangrijke rol alhier te spelen, zouden het besluit van den Paus ondersteunen. Men vermoedde, dat die partij de overwinning zou behalen, en dat de Paus werkelijk in Frankrijk zal komen. Het gevolg hiervan zou natuurlijk wezen de aftreding van den Kardinaal Antonelli, als Pro-Secretaris van Staat, en waarschijnlijk zijne vervanging door den Pater Rccanati Van cene andere zijde wordt in- tusschen gemeld, dat het nog niet als zoo zeker te beschouwen was, dat ge melde partij de overwinning zou behalen. Men vreesde, dat de vorderingen der Ultramontaansche partij evenzeer als de strijd tusschen deze en de Gal- licanen onoverkomelijke bezwaren zouden in den weg leggen. TOSCANE. FLORENCE, 16 Maart. Van wege de Groothertogelijke regering wordt met echt wetenschappelijke onbekrompenheid eene volledige verzameling van de geschriften en brieven van Galileo Galilei in druk uitgegeven; het thans in het licht komende ne gende deel dier verzameling behelst de volledige geschiedenis van het door de Inquisitie aan den grootcn slerrekundige aangedaan proces, toegelicht uit de oorspronkelijke stukken die in de archiven van het Vatikaan bewaard worden. PRÏTISSE1V. BERLIJN, 29 Maart. In de nachten van eergisteren en gisteren zijn hier ter slede een vrij groot aantal verdachte personen opgeligt en in verzekerde bewaring gebragt. Naar men verzekert, was de policie op het spoor gekomen van eene nog al uitge breide revolutionaire zamenspanning, en zoude zij ook op onderscheidene plaat sen eene vrij aanzienlijke hoeveelheid verborgene wapenen en krijgsbehoeften hebben ontdekt en in beslag genomen. De gezamentlijke spoorwegen in Duitschland, die een kapitaal van onge veer 500 millioen thl. voorstellen, hebben de laatste jaren gemiddeld 44 mil lioen aan bruto-inkomsten en na aftrek van alle onkosteneencn zuiveren winst van 5,'T pCt. opgeleverd, hetgeen in vergelijking met andere landen, zeer veel is. De Ridder von KestnerGezant van Hannover te Romeis aldaar in den ouderdom van 70 jaren overleden hij had 40 jaren in die stad gewoond. O O I T E N R lal Si. WEENEN, 27 Maart. Op Palmzondag is te Pcsth met een groot militair vertoon, aan 97 mis noegde Magyarendie sedert vier maanden aldaar gevangen zatende vrijheid hergeven, met bedreiging, dat, zoo zij zich weder handelingen mogten veroor lovenvijandig tegen de Regering, zij dan de doodstraf niet zullen ontgaan.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3