af-watiLlitio' der daartoe vereischte toestemming, steil liet bestuur zich voor eene verloting te doen plaats hebben en zal daartoe uil de tentoongestelde voorwerpen aankoopen voor eene somaan het bedrag der geplaatste loten geëvenredigd. Men twijfelt niet of ook deze Tentoonstelling, welke tegen een matig entreegeld voor het publiek wordt opengesteldzal druk bezocht en aan de verloting een ruim deel genomen worden. In de residentie is aangekomen en aan het heitel de l'Europe afgestapt de Baron de Vos van Stcenwijk, Commissaris des Konings in de prov. Drenthe. -Aanstaanden Zaturdag, des middags ten één ure, zal er eene openbare algemcene vergadering van den Iloogen Raad der Nederlanden worden ge houden, waarin de plegtige installatie zal plaats hebben van den Heer Mp. II. II. Geradls, nieuw benoemd Raadsheer in gemeld hoog reglerlijke collegie. De Baron van Raders is thans geheel hersteld. Aan de leden der Staten-Gcneraal is medegedeeld bet verslag van den Minister van Financien aan Z. M.wegens de rijks-middelen over de dienst jaren 1350 en 1851 en den toestand van 's Rijks schatkist op den lstcn Januarij 1852. Daaruit blijktdat nadat in bet te kort over 1848 bepaal delijk is voorzien, de dienst van 1850 een voordeelig slot heeft opgeleverd van 5,638,999dal het slot van 1851 zal bedragen 4,337,010te zamen 9,976,009; dat daarvoor reeds, bij de wet, ter rente-vermindering of af lossing van nationale schuld, is beschikt; dat tevens tot dat einde is be schikt over 2 millioen van het vermoedelijk overschot van de dienst van 1852, en dat de gunstige uitziglen, ten aanzien van dat dienstjaar aan den dag gelegd, door de uilkomst niet zullen worden te leur gesteld. De waarden, op den lslen Januarij 1852 in 's Rijks schatkist voorhanden, bedroegen 17,074,976. De baten van 's Rijks schatkisttegen over de lasten hebben op dat lijd- pnnt een overschot opgeleverd van ƒ9,976,009. Onder deze lasten waren bedreuen de saldo's van de verschillende Rijks fondsen, ten beloope van ƒ5,044,651. Ter Algemeene Rekenkamer is weder overgebragt eene som van ƒ54.500 aan ingetrokken munlbillelten van ƒ1,000 en ƒ500, en onbruikbaar ge maakt. Het geheel bedrag is thans ruim 12) millioen. Ter vervulling van 4 plaatsen van Surnumerairen bij den Waterstaat zal er alhier een vergelijkend examen plaats hebben, vermoedelijk in de tweede helft van April. Tot dat examen zullen toegelaten worden Ne derlanders, kweekelingen van de Koninklijke Academie te Delft, die aldaar hunne stndien hebben volbragt en voldoend examen afgelegdwelk examen zal plaats hebben volgens het programma, dat voor het eindexamen aan de genoemde Koninklijke Academie te Delft is voorgeschreven, en onder over- legging der noodige bewijsstukken voor den lldcn April, bij den Heer In specteur Ferrand te Arnhem. AMSTERDAM, 30 Maart. In de heden alhier gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergadering van deelhebberen in de Holl. Spoorweg-Maatschappij, waren aanwezig 49 per sonen, vertegenwoordigende 109 aandeelen. Nadat de President, de Heer D. Borskihnlde bad gebragt aan de nagedachtenis van den overleden Heer Ser- rnrier, die als de grondlegger van de spoorwegen hier te lande mogt worden aangemerkt, is, met uitzondering van ééne stem, de belans goedgekeurd en lot de uitkeering van het voorgestelde dividend van 3J pCt. of 35 per aan deel besloten. Uit een drietal werd met eene groote meerderheid van stem men de Heer D. van der Vliet tot Commissaris verkozen. LEEUAVARDEN, 25 Maart. De wekelijksche veemarkt was heden alhier weder bijzonder levendig; bij feu overvloedigen toevoer werd het vee tegen verhoogde prijzen gretig van de markt genomen; puike waar bragt van ƒ250 tot 300 op. De gunstige markt te tonden van Maandag 11. lokte weder vele verzendingen uit. Mor gen vertrekken met de stoomboolen alleen uit Harlingen tusschen de 5 en 600 stuks best hoornvee. Het vleesch wordt bier dan ook verbazend duur; voor den ambachtsman en den geringen burger is bet bijna niet verkrijgbaar. GRONINGEN, 27 Maart. Behalve dat de Provinciale Courant in bet vervolg drie- in plaats van tweemaal 's weeks uitgegeven zal worden, is er te dezer slede, naar men verneemt, eene vennootschap gesloten tot het uitgeven van een zoogenaamd liberaal dagblad, onder welks redacteuren of directeuren men den Heer Mr. W. de Sitter en andere leden van den raad dezer stad noemt. BÜITENLANDSCBE BERIGTEN. ËNGULAN», LONDEN, 30 Maart. Het linieschip Prince-Regent van 90 stukken de stoomschepen Sidon van 22 st. en Leopard van 16 st.welker uitrusting in de laatste dagen voltooid is, hebben eergisteren namiddag van Portsmouth de reis naar de Mid- dellandsche zee aangenomen. Na de aankomst van deze bodems en van de Vengeance van 84 st.welke uit Plymouth insgelijks derwaarts bestemd is, zal de vloot van den Admiraal Dundas bestaan uit 7 linieschepen (waaronder 2 van 120 st.) en 8 stoomschepen, welke laatsten te zamen 130 stukken geschut voeren. De Fransche vloot, die onlangs naar den Griekschen Ar chipel is gestevend, beslaat uit 8 linieschepen (waaronder 3 van 120 en 1 van 100 st.), en uit 9 stoomschepen, welke laatsten te zamen 118 st. ge schut voeren. Vercenigd zijnde worden de beide vloten allezins voldoende geacht, om aan Turkye de noodige bescherming te verlcenen. Nog lagen verleden Vrijdag voor Devonport het linieschip Queen cn 5 stoomschepen ge noegzaam gereed. De alhier gevestigde Maatschappij tot bevordering van schoonc cn nut tige kunsten, in 1851 van de gehouden AVereldlentoonslelling uitgegaanheeft bij een adres van den 23slcn dezer de Britsche regering verzocht om bij de thans aanhangige invoering van het tiendeelig stelsel in de maten, munten en gewigten van Engeland, bedacht te zijn op maatregelen die met der tijd tot de invoering van een eenparig munt-, maat- cn gewigltslelsel van alle beschaafde volken zouden kunnen leiden. Een der groote Londensche bladende Morning Postdoet als een ver blijdend feit opmerken, dat de Goede Vrijdag in Engeland meer en meer gevierd wordt, en zegt dat in de algemcene inachtneming van dezen dag, vergeleken met hetgeen 25 jaren geleden in gebruik wasgroote verbetering ziglbaar is. De firma Spence Cockrane cn C°.die in 1846 was gefailleerd, heeft dezer dagen hare schuldeischers opgeroepen en hun bet volle bedrag hunner vorderingen, ten bedrage van 18.477 uitbetaald, ofschoon de pretenticn reeds waren verjaard. De alzoo voldane crediteuren hebben besloten bij ge schrifte hunne bewondering over die brave daad aan den Heer Spence te kennen te geven. Volgens berigten uit de Ver. Staten tot den 16l,cnlieerschtc er veel opschudding, ten gevolge van de tijding, dat bet Engclsche oorlogschip De vastation voor Truxillo in Honduras was verschenen cn die stad had op- geëischt. Berigten van de Kaap de Goede Hoop van 14 Februarij luiden zeer gunstig. De vrede was afgekondigd. FRANKRIJH. PARIJS, 30 Maart. De Keizer heeft eergisteren eene deputatie ontvangen van den Londenscben Handelstand, die hem een adres aanbood van vriendschappelijke en vredelie vende gezindheid van het Engelsche, jegens het Fransche volk. Dat adres is door honderden groote kapitalisten onderleekend. Heden heeft de Keizer aan eene tweede Engelsche deputatie gehoor verleend, welke tot onderwerp had het vraagstuk der verbinding van de twee Oceanen met de Vereenigde Staten. Na de toespraak aan den Keizer door bet Hoofd der deputatie, heeft de voorstelling van ieder bijzonder lid plaats gehad. De Keizer heeft onder anderen gezegd, dat hij gelukkig was deze deputatie te ontvangen na die van den hoogen handelsstand van Londen die beiden hem overeenstemmende gevoelens uitdrukten tot behoud van den vrede, gevoelens die nooit opgehouden hebben de zijne te zijn. Het wordt thans bepaald tegengesproken, dat de moeder der Keizerin, Gravin de Montijo, in het huwelijk zou treden met den Groothertog van Hessen. Tot Gouverneur van bet Keizerlijk hotel der Invaliden is benoemd de Divisie-Generaal Graaf d'Ornano, en in diens plaats tot Groot-Kanselier der Orde van het Legioen van Eerde Divisie-Generaal LebrunHertog van Plaisance. De Keizer, de leden der Keizerlijke familie, deputatiën der Land- en Zeemagt, de Ministers en de groote Staats Ligchamen zullen op 4 Mei de inwijding van het graf van Keizer Napoleon Iin de kerk der Invaliden bijwonen. De stierengevechten alhier, waartoe reeds toebereidselen waren gemaakt, zullen niet worden gehoudenop verzoek van de Keizerindienaar men zegt, de Spaanschc zeden niet in Frankrijk wil invoeren. A'olgens berigt in den Moniteur is de krooning des Keizers en der Kei zerin tot de maand Augustus uitgesteld, opdat die plegtigheid door den Paus zou kunnen worden verrigt. Er zijn dan ook reeds bevelen gegeven om de toebereidselen voor deze plegtigheid, waarmede in de O. L. A'rouwe Kerk, na afloop der Paaschfeeslen een aanvang zou worden gemaakt, tot nader order uit te stellen. Het wetsontwerp lot vaststelling der Staatsbegrooting voor 1854 is in den Moniteur van den 27sle0 dezer met de bijlagen openbaar gemaakt. De toelichtende memorie erkent dat het vooral aan de onder den invloed van algemeene rust en herlevende welvaart toenemende opbrengst der indirecte belastingen te danken is, dat thans eene begrooting met een batig slot kan worden voorgedragen. Zij doet als een heugelijk verschijnsel opmerken dat het departement van ooi log, waarvoor 324.232,663 fr. op de Staatsbegrooting voor bet loopendc jaar zijn uitgetrokken, voor 1854 slechts 308,386,046 fr. aanvraagt. Akior het departement van marine wordt 1,700,000 fr. meer dan voor het loopende jaar aangevraagd, ten gevolge der toevoeging van 1200 man aan de infanterie van de marine, welke vooral door de oprigting der strafkolonie in Cayenne noodzakelijk was gewordenoverigens is de voorge dragen begrooting voor de zeemagt gelijk aan die voor bet loopende jaarcn even als deze berekend op een getal van 168 bodems, waarvan 130 voor zee- en 38 voor havendienst, met eene bemanning van 24,624 koppen. Voor openbare werken vraagt men eene vermeerdering van 19,771.666 fr., grooten- deels voor spoorwegen. Bij bet AVetgevend Ligchaam is verslag uilgebragt over een wetsont werp strekkende om bet port voor gefrankeerde brieven binnen Parijs, van 15 centimes lot 10 te verminderen. De Commissie, de aanneming der voor- dragl aanradende, zegt dat zij het port van geflankeerde brieven ook voor het overige van het land, van 25 centimes tot 20, wenschle te zien vermin deren doch dit is door den Staatsraadvermoedelijk wegens het daaruit al thans vooreerst voor de schatkist ontslaande verliesniet aannemelijk geacht.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2