ender de policie van den Burgemeester, Er zijn nog meer wetten, waarin van tapperijen v ordt gesprokenkan daaruit ook een grond ontleend worden voor het beweren dat de tapperij bier te lande een vrij en aan geen bijzon dere vergunning onderworpen bedrijf is? Zoo dit al immer bet geval moge geweest zijnsedert de gemeentewet niet meer. Deze legt met zooveel woor den het beslaan van tapperijen enz. aan banden, aan beperkingen van vrij heid, gelijk zelfs bet heilig eigendomsregt door de policie beperkt wordt; en het algemeen belangbet belang der maatschappijis den wetgever dankbaar voor zijne wijsheid. Maar de patentwet? Wij antwoorden: De patentwet luidt in art. 2h: »de patenten welke aan eenig persoon mogten zijn uitgereikt wegens beroepen of bedrijven, waarvan de uitoefening aan denzelven door of uit kracht van 's lands wetten betzij bepaaldelijk betzij voorwaardelijk is of zou kun nen worden verbodenzijn van geene kracht." Een iegelijk is verpligt zich in de uitoefening van zijn beroep of nering te gedragen naar de verordeningen van algemeene en plaatselijke poli cie; en zullen de patenten der overtreders, in geval van herhaald vergrijp tegen de gezegde verordeningen, voor het overig gedeelte des jaars, bij vonnis van den regter kunnen worden ingetrokken." Het bezit van palent wettigt dus den houder niet tot uitoefening van een beroep waartoe bij overigens onbevoegd is. Die zich niet onderwerpt aan de voorwaarden, onder welke het in eenige gemeenten, ingevolge de publicatie van den Burgemeester, of het reglement van den raad, slechts vergund zal zijn het bedrijf van tapper in bet algemeen, of van tapper van gedistilleerd in bet bijzonder uit te oefenen, is in die gemeente tot uitoefening van dit bedrijf onbevoegd, en, volgens de patentwet zelve, is zijn tappers-palent van geene kracht. En als het algemeen belang, dat is bet belang van den staat; want de staatsrekeningen zullen het bun aanwijzen, dat de schatkist aan al de slagt- offers van dezen verderfelijken volksdrank ruim zooveel ten koste legtals accijns van gedistilleerd en het palentregt van branders en tappers zatnen haar kunnen opbrengen. Wij bevelen dan het onderwerp in gemoede der ernstige overweging van alle Burgemeesters aan. Dat zij zicli dan nu niet door kleingeestige vrees of gehechtheid aan bet oude laten verleiden tot werkeloosheid. De correspon denten en afdeelingsbesturen der Vereeniging vinden zich welligt opgewekt om zich over dit zoo gewigtig onderwerp met den Burgemeester hunner gemeente regtstreeks in betrekking te stellen. AVij wachten daarvan voor de zaak der afschaffing zeer veel goeds. De grondslag zij de wet, bet eenig doel is 'talge meen belang. 'sGRAVENHAGE, 29 Maart. Zijne Majesteit heeft eene som ter beschikking gesteld van de Commissie van Landbouw in Groningenten einde daarvoor landbouwwerktuigen aan te koopenom als prijzen te dienen bij de door die Commissie in Mei aldaar te houden tentoonstelling van vee. Bij Zr. Ms. besluit van den 21slcn dezer, is de Heer J. P. Pescatore, te Parijs, benoemd tot Consul-Generaal der Nederlanden in Frankrijk. HH. MM. den Koning en KoninginHH. KK. HH. Prins Hendrik en Prins en Prinses Freaerik, hebben cergister morgen in de Kloosterkerk aan het II. Avondmaal deelgenomen, onder het gehoor van den Wel-Eerw. Heer Ruitenschild. In de afgeloopen nachten is in deze stad van wege de policie een aan zienlijk aantal rondzwervende honden opgevangen. Deze maatregel verdient algemeene goedkeuring. Het aantal hondendat zonder meester ismoet alhier bijzonder groot zijn. Ook bij de behoeftigenzelfs bij hen die uit de armenkassen bedeeling genietenworden vele honden aangetroffen. Eene opruiming wordt meer dan noodzakelijk. AMSTERDAM, 28 Maart. Den 26sten is bier weder eene vergadering gehouden van de Koninklijke Academie, welke bijgewoond werd door 15 leden, en waarin Prof. Donders eene voordragt hield over een oogspiegel van Helmhallz te Koningsbergen. Door ongesteldheid van Prof. J. G. S. van Breda is diens spreekbeurt niet vervuld. Men verneemt betrekkelijk de zaak van den nieuwen schonwburg dat deze aangenomen is door de Heeren MaxwillSchouten en Scbilvoor eene som van 425,000. Provisionele Commissarissen zijn de Heeren van der Biet en BraskampMaxwill en E. HéritteKanselier van het Fransche consulaat als vertegenwoordigers der Fransche deelhebbers; de laatste echter behoudens de nadere goedkeuring zijner Regering. GOES25 Maart. Gisteren avond is door den Gemeenteraad alhier behandeld het veel bespro ken plan tot regeling van bet financiewezen. Na langdurige discussien is bet geheele voorstel aangenomen en besloten belastingen te heffen op grond lasten en personeel, 150 opcenten op den accijns van tarwe, wijn en gedis tilleerd, hondenbelasting, kaai- en havengeld, leges, begrafenisregten, markt en waaggeld en hoofdomslag. Met die aanneming is tevens verbonden het afschaffen van de ambtenaren der plaatselijke belastingen en andereen te vens besloten lot dat einde de Rijks-commiezen en Policie-agenlen aan te stellen. Ook de betrekkingen van Architect en onder-fabriek zijn overbodig geacht, doch is daarentegen besloten eenen opzigter over de gemeente-eigen dommen en werken aan te stellen. RtSITENLANDSCHE BERIGTEX. ENGELAND. LONDEN, 26 Maart. Aan het paleis alhier beeft, ter gelegenheid van den witten Donderdag, uit naam van de Koningin de jaarlijksche uitdeeling van giften plaats gehad aan 34 oude mannen en 34 oude vrouwen, zijnde van elk geslacht zoo velen als II. M. jaren telt. De Luit.-Generaal J. AA. Smith is in hoogen ouderdom overleden; hij hij telde 58 dienstjaren en had onder anderen de expeditie naar AValcheren, den oorlog in Spanje en den slag van AVaterloo bijgewoond. Gisteren vertoonde men aan de Beurs voor het eerst eenige uit Adelaide in Australië overgezonden exemplaren van het nieuwe gouden ruilmiddel, tot welks vervaardiging aldaar de toevlugt genomen is ter voorziening in de schaarschheid van rijksmunt en ter besparing van de kosten der vermunting in het moederland. Het zijn stukken goud in den vorm van een Engelschen souverein maar iets grooter: zij dragen, binnen versierde randen, de volgende inschriften: re gering s-kantoor van essaai te Adelaide; gewigt 5 dwts. 15 grs. 22 karaat; waarde een pond. Daar de innerlijke waarde dezer stukken, naar den tegenwoordigen prijs van hel goud in Engeland, de no minale waarde iels te boven gaat, verwacht men daarvan veel uit Australië te zullen ontvangenintusschen zijn zij in die koloniën van groote dienst voor het verkeer. In de jongste berigten uit Melbourne leest men dat een middel tot verhel- ping van het oponthoudhetwelk voor vele Scheepskapiteins in Australië voortvloeit uit bet wegloopen van hun scheepsvolk naar de goudgroeven, ge vonden is in het bezigen van lascars of zeelieden nit Britsch Indie. Aan onze beurs is weder opengesteld de deelneming aan de uitvoering van twee belangrijke werken van algemeen nut, in het buitenland, te weten, eene inrigting om Berlijn van drinkwater te voorzien, en een spoorweg ter verbinding van Frankfort met AViesbaden en Keulen. Voor de eerstgemelde onderneming heeft de Koning van Pruissen den 14deR December jl. vergun ning verleend aan de Heeren Ch. Fox en Tb. Cramptonvoor een tijdvak van 28 jaren. Het benoodigde kapitaal bedraagt 350,000 met bepaling, dat de werken vóór Julij 1855 voltooid moeten zijn; en zoo de winsten meer dan 10 pCt. bedragen zij voor de helft door de Pruissischc Regering geno ten zullen worden en dat deze bevoegd zal zijn om den verkoopprijs van het water te verminderen, wanneer de winsten tot 15 pCt. zullen geklommen zijn. Voor het maken van den Frankfort-AViesbaden-Keulschcn spoorweg is door de Regering van Nassau vergunning verleend voor den tijd van 99 jaren; het benoodigde kapitaal beloopt 2 millioen Onder de telegrafische berigtendie de Times geeftkomt een voor uit Romewaarin gezegd wordtdat de Paus een Aartsbisschop te Utrecht en vier Bisschoppen benoemd beeft, op verzoek van de Hollandsche Regering Volgens een telegrafisch berigt zullen te Konstantinopel conferenliën ge opend worden tot regeling der quaestie betrekkelijk de Heilige Plaatsenwaar aan Turkije, Rusland, Frankrijk en Oostenrijk deel zullen nemen. Engeland daarentegen meent bij de zaak geen reglstreeksch belang te hebben en heeft er in toegestemd, dat de quaestie, zonder zijne medewerking, geregeld worde. Een der oudste en meest bezochte herbergen in deze hoofdstad, namelijk Copenhagenhouse, hetwelk sedert eeuwen tot dat doel diende, is deze week, met den daarbij behoorenden grond, door het gemeentebestuur van Londen, ten behoeve der nieuwe veemarkt aangekocht. De landverhuizing naar Australië is in de afgeloopen week sterker geweest dan ooit te voren. Uit Londen alleen zijn 9 schepen naar Port-Philip, 3 naar Sydney, 2 naar Hobartlown1 naar Adelaide en 1 naar Launceston vertrok ken. Deze 16 schepen hadden een zaamgevalten inhoud van 6622 ton. Tc Southampton is eergisteren zekere Heer Pemberton aangekomen, die misschien de eerste is, die de reis rondom de wereld met stoombooten heeft afgelegd. Hij was uit Engeland naar Melbourne en Sydney gereisd en van daar over Singapore en Suez teruggekeerd. De geheele logt heeft niet meer dan 7 maanden geduurd. Te Hull is den 15den een ijzeren schroefstoomboot van stapel geloopen groot 200 ton register en 300 ton ladinggenoemdde Minister Tborbecke gebouwd voor rekening van de Zwolsche reederij-maatschappij en bestemd voor de vaart lusschen Zwolle en Huil. Door ontploffing in eene kolenmijn te AVigan in Lancasshire zijn laatst leden AVoensdag minstens 20 menseben omgekomen en is een gelijk aantal zwaar gekwetst. A'erscheidcn anderen werden bij het afzenden van bet berigt vermist of bevonden zich nog in de mijnzonder dat men hun lot kende. Onze A'iee-Consul te Kaap Bolivar heeft in een bijzonder schrijven aan den Consul-Generaal te Caracas melding gemaakt van een middel tegen de gele koorts, hetwelk zou bestaan in de Verbenawelke op verschillende wijzen en in verschillende vormen gebruikt, eene geheele genezing belooft. BELCtlE. BRUSSEL, 28 Maart. De snelle ontwikkeling van den naasten omtrek der stad, thans onge veer 250,000 zielen bedragende, neemt nog steeds toe. Terwijl bet inwen dige der stad zich ziender oog, vernieuwde en verfraaidekregen de voorsteden eene buitengewone uitbreiding. Sedert een tiental jaren zijn er duizende huizen gebouwd, en die beweging vertraagt nog niet. In 't, hartje van den winter waren er in de voorstad Schaerbeek, tusschen de Keulsche en Leuven- sche poorten, 150 gebouwen in aanbouw. De herhaalde laatste vorst heeft naauwlijks eenig oponthoud veroorzaakt. In weerwil van de sneeuw waren

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2