LEYDSCHE COURANT. i"? 'wmïiu d/. 'mam* De Courant wordt Maandag, Woensdag en De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt i AND AG ^8 1AI AI\T a^zn"^er^V^e hommers worden tegen 10 1 Centen afgegeven. 1855. NO pm tag" fis BIXiXEXLANDSCHE BERIGTEiX. EEYDEN 26 Maart. De Koning van België beeft als een bewijs zijner bijzondere hoogschatting voor de werken van den Hoogleeraar Blume, Directeur van 's Rijks Herbarium alhier, zijn Ilooggel. den grooten gouden eerepenning van verdiensten doen toekomen. Naar wij vernemen is de Heer J. A. C. Oudemans, Phil. Nat. Dr.die, door zijne erkende bekwaamheden in de Mathematische wetenschappenen zijne ijverige nasporingen in het vak der Astronomie, zich zoowel in het bui tenland als bij ons zeer gunstig heeft bekend gemaakt, dezer dagen benoemd tot Observator aan de Slerrewaelit aan de Leydsche Iloogeschool. De volhardende ijver in het nasporen en berekenen van sterrekuridigc ver schijnselen en waarhedenwaarvan de Heer Oudemahs in zijne onlangs ver dedigde Dissertatie, zulke doorgrijpende bewijzen gegeven beeft, doen ons met grond verwachten, dat bij, steeds voorgelicht door zijn beroemden Leer meester, den Hoogleeraar Kaiser, deze betrekking tot eere zal strekken en bet ingeslagen voetspoor zal blijven volgen, opdat ook ons vaderland, bij zoo vele andere landen, waar de Astronomie met vrucht beoefend wordt, niet aehterblijVe. (IV. Rolt. Cour.) Wij zijn door hel Bestuur der Afdeeling alhier, van de Ned. Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank verzocht, bet volgende ecne plaats té verleenen. Mijne Meer en! De menigvuldige aanvallen waaraan de artikelen waarin wij handel drij ven en duizenden met ons een bestaan vinden, gedurig en opzettelijk zijn blootgesteld, hebben ten laatste op de ligtgeloovige menigte eenigen invloed kunnen uitoefenen. Het kan uwe Christelijke bedoeling niet zijn, om door inenschllevendheid mensehen broodeloos te maken en een' aanzienlijken han delsvak af te snijden. UËd. werkt op de publieke opinie, op de volkszede lijkheid. Wij evenzoo maar wij volgen den smaak gij wilt dien vormen of leiden. Wij zullen niet oordeelén over de doelmatigheid uwer keuze, doch verwachten van uwe onbevangenheid dat men ons toch den smet niet zal aanwrijven als zouden wij. of wil men sterker, de gedistilleerde waterenhet volk ongelukkig maken. Het volk verkiest dien drank, niettegenstaande zijn gevolgen. Mundlis vult tlecipidecipiatur ergo! Gelieft bijgaande annonce onder uwe leden en begunstigers te verspreiden. Zie Adv. Wij hebben de eer met alle achting te zijn UEd. Dvv. Dienaren Doodsvallei, 2G Maart 1853. DOOD C«. De Schrijvers van twee antwoorden op de Academische Prijsvraag de crimine ambitusonder de zinspreuken: Quod si quem aut nattira sua out praestantis ingenii vis eaet. en Je propose des fantaisies informes et irrésolues etc., worden uitgenoodigd ten spoedigste hunne namen te wil len opgeven bij den Secretaris der Regtsgeleerde Faculteit aan de Utrcchtsche Iloogeschool, J. van Hall, met verlof tot het openen van bet bij hunne ver handelingen gevoegde verzegelde naamhillet, alzoo daaraan het acccssit is toegekend geworden. Het vergrooten der R. K. S'. Josephskerk te Gouda is aangenomen door A. Oudijk aldaar voor 26,000. Reeds lang had daartoe bet plan bestaan, daar de kerk te klein was. Uit Rotterdam meldt men: een gedeelte der hier uit Noordbrabant aan gekomen landverhuizers uit 'sBosch, en voornamelijk die uit Uden,'zijn naar hunne haardsteden wederom teruggekeerd, daar het gebleken was, na hunne aankomst alhier, dat zij hunne gelden voor overtogt hadden vertrouwd aan iemand, die daarmede vertrokken is, zonder voor hunnen overtogt zorg te dragen. Van den Kinderdijk wordt van den 24,ten Maart gerncbl dat dien dag aldaar van de scheepstimmerwerf van den Heer F. Smit, met bet beste ge volg te water is gelaten het ijzeren clipperschip California, groot ca. 400 lastenbestemd voor de groote vaart en gebouwd voor rekening van de Ilee- ren Louis Bienfait en Soon te Amsterdam. Dit schip is de eerste bodem van die grootte, welke iti Nederland van ijzer is gebouwd. In de omstreken der stad Rhenen ziet men sedert eenigen tijd honderdc handen aan het werk, om een aanzienlijk gedeelte heidegrond geschikt' te maken voor de tabaksteelt. Behalve de ontginning, daar in de laatste jaren door particulieren aangevangenbeeft zich thans eene associatie gevormddio op uitgebreide schaal aan dat doel medewerkt. De kerk der Hervormde ge meente aldaar, heeft aan die associatie een 100-tal bunders heidegrond, aan die kerk toebehoorende, voor een groot aantal jaren in erfpacht afgestaan, en daardoor aan den eenen kant zich zelve eene belangrijke vermeerdering van inkomsten verschaften aan den anderen kant den ondernemers den weg geopend, tot bereiking van eene zaak, die voorzeker de belangstellende toe juiching van eiken Nederlander in ruime mate verdient. In den lsabelle-poldcr, onder de gemeente Aarden burg woedde den 20stcB eene zware brand in de pachthoeve van den Heer van der Cruysse de Mazicrs te Rijssel, bewoond door den landbouwer van Damrne, waarbij 34 stuks vee is omgekomen, de laatstgenoemde bijna ƒ15,000 en de eerste 5000 schade hebben bekomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. 24 Maart. In de laatste wintervergadering van dit Dep. der Maatschappij tot Nut; van 't Algemeen werd van harentwege aan den wakkeren jongeling Willem Schaap, die in Januarij II. een kind dat in den toen sterk stroomenden Rijn was gevallen, met eigen levensgevaar had gered, de zilveren Medaille met een gepaste toespraak door den tijdelijken Voorzitter Ds> Knuttel uitgereikt, 's GRAVEN1IAGE26 Maart. Z. M. heeft de gedane benoeming van Burgemeester van Urk ingetrokken en nu benoemd K. P. Kramer: ook Heeft. Z. M. op verzo k eervol ontslag ver leend aan C. de Steur, als Burgemeester van Vrouwcpoldef. Z. M. beeft benoemd bij het 8s!e regement, tot Kapt. van de 3de lil'; (naar ouderdom van rang), den lslen Luitenant W. Yske, van het 3de, en den lslcn Luit.-Adjud. G. 11. van Steyn, van het 2dc regement infanterie. - Naar men verneemt zou Z. M. dezen zomer de provincie Drenthe be- zbckén. Men wil weten, dat het onderzoek van het ontwerp wegens de regter- lijke organisatie bij den Raad van State reeds ver gevorderd, zoo niet ten einde gebragt is. Men voegt er bij, dat dit ontwerp eerlang bij de Tweede Kamer kan worden ingewacht. Men verzekert, dat bij hel ontwerp het hoo- ger beroep in strafzaken geheel zou worden afgeschaft. Volgens de in omloop zijnde geruchten, zou het voornemen bestaan den Hoogen Raad als Hof van Cassatie alhier te behouden, en slechts twee Geregtshoven te vestigen, een te Amsterdam, en een te Arnhem. fVeekbl. voor het Regt.) AMSTERDAM, 23 Maart. De voorzittende Curator van het Athenaeum Illustre alhier, de Heer Mr. 11. J. Koenen, zal op Maandag den lld™ April aanslaande, des namiddags ten één ure, eene plegtige redevoering houden, ter gedachtenis van den on langs ontslapen Hoogleeraar Mr. D. J. van Lcnnep, in de groote gehoorzaal der Doorluehte School. De Senaat van Breinen heeft zichten gevolge van de hemoeijingen van haren Konsul alhier, den Heer B. J. Hasenclever, bereid verklaard tot deel neming in het fonds tot oprigting van hel Zeemanshuis te dezer stede. 15 L IT E X L A jjf D S C Ï3 E 15 EIU G T E ftJN ftES tLAÜV E9'. LONDEN, 22 Maart. De schade welke door den brand in het kasteel van Windsor is te weeg gebragt, wordt op 10 a 20,000 begroot. Naar irien verneemt, is liet onheil ontstaan door eene te sterke verhitting van de verwarmingsbuizen, door welke bet vuur aan bel daartegen liggende en niet genoegzaam bevei ligde bouten beschot, moet zijn medegedeeld. Uit eeri officieel stuk blijkt, dat gedurende de C eerste maanden van 1852, op de spoorwegen van Grool-Brittannië en Ierland, ten gevolge van ongelukken 83 personen gedood en 99 gekwetst werden; en wel 1 reiziger ge dood en 56 gekwetst door oorzaken onafhankelijk van bunnen wil; 10 reizigers gedood en 5 gekwetst door hunne eigene schuld: 26 spoorweg-beambten ge dood en 23 gekwetst door oorzaken buiten hen; 23 dier beambten gedood en !7 gekwetst door hunne eigene onvoorzigtigbeid23 personen, behalve de rei zigers en de beambten, gedood en 8 gekwetst, bij het overgaan der baan. Het getal der gedurende genoemd tijdvak vervoerde reizigers is 39,249.605.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1