herigten heden nog' deze schijnbare strijdigheid oplossen, door te melden dat onze Zaakgelastigde herhaalde en uiteenloopende aanzoeken heeft ontvangen, als zijnde de aanvrage om bijstand der Engelsche vloot eerst in aller ijl ge daantoen in angst ingetrokken en ten laatste herhaald. Nog duisterder is de betrekking tusschen Frankrijk en Turkije. Frankrijk heeft in den laatsten tijd, niet van de Porie maar van hare dienaren blijken van afkeer en zelfs van minachting ontvangen 5 en nu zegt men dat de Poite-, voor Rusland beducht, bij F.ugeland en Frankrijk beide steun zoekt; en de Fransche vloot schijnt naar de Dardanellen te zullen stevenen. Of dit ten doel heeft wraak te oefenen voor de versmading van Frankrijks hondgenoot schapof wel het in de Levant zoo bedenkelijk weifelende magtsevenwigt te herstellen, welen wij niet. Volgens een telegraphisch herigt van den 23st«n, verzekert de Times dat de Kolonel Rose, Engelsch zaakgelastigde te Konstantinopelzijne magt is te buiten gegaan, toen bij de Engelsche vloot van Malta naar de Dardanel len riep. Die v loot heeft dan ook geweigerd aan die oproeping te gehoorzamen en heeft verklaard de aankomst van den nieuwen Engelschen Gezant te Kon stantinopel, Lord Sxratford Redcliffe, te willen afwachten. De Regering rnoet het gedrag van den Admiraal Dundas, die aan het hoofd der Britsche vloot in de Middellandsche Zee staat, volkomen hebben goedgekeurd. Overigens is men het eens dat deze zaken geene aanleiding tot oorlog zullen geven; de Turken zouden bereids al de door Rusland gestelde voorwaarden hebben aangenomen. Op het kasteel Windsor, hetgeen het Koninklijk Gezin thans bewoont, is Zaturdag brand ontstaanwaardoor verscheidene kamers in den noord-oosle- ijken hoek van bet kasteel, hekend onder den naam van Prins Wallistoren, zijn verwoest. Men onderstelt, dat de brand is ontstaan door het te zwaar stoken van den verwarmingstoestel. Ofschoon op de bovenverdiepingen van het kasteel cene inrigling bestaat om in geval van brand zonder hulp van huiten de vlammen te kunnen bedwingen, kon men ditmaal er niet in sla gen, zoodat per telegraaf brandspuiten uit Londen werden ontboden, die dan ook per spoortrein aankwamen en den brand weldra bluschten. 11. M. is nagenoeg den geheelen nacht op gebleven en Prins Albert was tot het laatst bij den brand tegenwoordig. Dezen zomer zal onze vloot met verscheidene schroefsloomschepen ver meerderd worden. De Sb Jean d'Acre, van 101 stukken zal den 23stcn dezer te Devonporlde James Watt, voerende 91 stukken in den loop der volgende inaand te Pembroke, den 30stcn April de Royal-George van 120 stukken, de Royal-Albert van 131 stukken en de Hannibal van 91 stukken zullen in de inaand Junij van stapel loopen. Uit een officieel stuk blijkt dat de kosten voor de policie alhier, met inbegrip der bureaux der commissarissen en de regtbanken van policie, in 1852 hebben bedragen 4,687,964. Op 1 Jan. jl. bestond het personeel der policie alhier uit 5492 man, zijnde een algemeene hoofd-opzigter, 13 opzig- ters, 129 onder-opzigters681 sergeanten en 4743 konstabels, verdeeld in drie klassen. Het voornaamste voedsel der Chinezen in Californic bestaat uit rotten in suiker ingelegd. Zij hebben eene soort van witte rotten tot dat einde in groote menigte aangevoerd. KEÏifKIE. BRUSSEL, 23 Maart. De begrooting voor de staatsschuld over 1854 bedraagt 36,182,680 fr. of bijna 2 rnillioen minder dan voor het loopende jaar is bewilligd. Ten gevolge der onlangs tot stand gebragte conversie wordt voor rentebetaling enz. ruim 2 rnillioen minder aangevraagd. Daarentegen bedraagt de post voor rente der vlottende schuld 880,000 of 180,000 fr. meer, welk bedrag is berekend in de onderstelling dat er schatkistbons voor 22 rnillioen zullen worden in omloop gehouden, zijnde het laatstelijk vastgestelde bedrag van het tekort in de schatkist. Onze Universiteit geniet buiten 's lands eene groote vermaardheid. Jaar lijks komen er studenten uit alle oorden van Europa, zoo is onder anderen de Heer Alfred Denbart van Napels tot Doctor en de Heer Lambe Phlipsson van Birmingham tot Candidaat bij de faculteit der wetenschappen bevorderd. Op eene tentoonstelling van vet vee die eergisteren alhier werd gehou den waren onder anderen twee ossen van gekruist Durhamsch raseen van 959 en een van 977 Ned. en twee van inlandsch ras een van 920 en een van 1088 Ned. ffi, en twee varkens van inlandsch ras van 314 en 310 Ned. ffi. Uit eene mededeeling van de Indépendance blijktdat de inenting van bet rundvee als voorbehoedmiddel tegen de longziekte, in Belgie ineer «n meer met eenen gunstigen uitslag beproefd wordt. Het stedelijk bestuur van Gent heeft besloten 100 door electricileit be wogen tijdwijzers ten gerieve van het publiek op onderscheiden punten der stad te doen plaatsen; zij zouden volgens de uitvinding van zekeren Heer Noliet worden ingerigt, en 10,000 fr. van aanschaffing en plaatsing kosten. EKAIVRKU 31. PARIJS 22 Maart. Eergisteren heeft de Keizer eene wapenschouwing over de troepen gebon den, die deze stad zullen verlaten, om elders in bezetting te komen; hij werd met luide kreten begroet en deelde onderscheiden ridderorden en mili taire belooningen uit. Den 5(lcn Mei is de dag waarop het graf van Napoleon zal worden inge wijd; het is de sterfdag des Keizers en de inwijding zal met veel luister plaats hebben. De Keizerin heeft het plan gevormd om binnen en om deze hoofdstad 6 groote inrigtingen daar te stellen tot het zogen van kinderen. Jaarlijks worden gemiddeld 30,000 kinderen door de ouders toevertrouwd in handen van minnen, die soms 20 mijlen ver van de hoofdstad woonachtig zijn; daar door zijn die kinderen verstoken van de ouderlijke zorg en toevoorzigt, en heeft onder hen dan ook voortdurend eene vreeselijke sterfte plaats. In dit groote kwaad wenscht de Keizerin thans door de nieuwe inrigtingen te voor zien; dan zullen de kinderen, beter nog dan nu, aan minnen kunnen toe vertrouwd wordenen de ouders zeiven zullen ze tevens steeds kunnen bezoe ken en verplegen. De Gravin van Montijo, Hertogin van Penaranda, moeder der Keizerin, heeft gisteren de stad verlatenna in den namiddag van hare dochter te heb ben afscheid genomen. Volgens geruchten zou de Gravin een tweede huwe lijk aangaan met den Prins van Hessen, thans alhier, en men wil dat de reis der Gravin naar Madrid ten doel heeft, de toestemming tot haar huwelijk van Koningin Isabella te vragen. Men verneemt ten aanzien van de komst van den Paus alhier, dat den 27sicn April 5 Kardinalen zich zullen begeven naar Civita-Vccchia om hem op het stoomschip Napoleon te ontvangen en te vergezellen, welke bodem allerprachtigst wordt uitgerust, en waaraan eenige 100,000 fr. worden ten koste gelegd. Te Toulon zal de Paus ontvangen worden door 3 Ministers; hij zal één dag te Avignon, 3 dagen te Ljon doorbrengen, en na zijn ver blijf alhier zal hij te Compiègne van zijne taak uitrusten. Uit Rome meldt men, dat onze bezettingstroepen aldaar met 4000 man zouden vermeerderd worden. De Geneesheer van den Maarschalk de Saint-Arnaud heeft aan den broeder van den Minister geschreven, dat, wil hij zijnen broeder nog ééns voor zijnen dood zienhij onverwijld moet vertrekken. De Heer Bouhier de l'Ecluse, die als lid van het Wetgevend Ligchaam den eed weigert af te leggen en toch niet wil ophouden lid te zijn, heeft een protest tegen zijne uitsluiting aan den Senaat gezonden. Een betrekkelijk groot aantal ambtenarenwelke den eed niet wilden afleggen hebben weder hun ontslag genomenook verscheideren anderen zijn afgezet omdat zij den eed niet wilden doen. Gedurende Januarij en Februarij hebben de invoerreglen opgebragt: in 1851 17,048,163; in 1852 20,543,066; in 1853 18,583,722; hetgeen in vergelijking met 1851 eene vermeerdering is van 1,535,554, maar met 1852 vergeleken eene vermindering van 1,959,344. De Spaansche Maarschalk Narvaez is alhier aangekomen en heeft, op grond van ongesteldheidvan zijne Regering verlof verkregen om vooreerst zijne reis naar Weenen niet voort te zetten. De emeritus Hoogleeraar J. Planche, bekend als Griekschc taalkundige, is dezer dagen overleden, §PAH JE. MADRID, 16 Maart. Bij den Senaat is verslag gedaan over de klagt van den Maarschalk Nar vaez, dat hij door het ministerie met eene onbeduidende zending naar Weenen belast zijnde daardoor belet werd zijnen pligt als Senaatslid te vervullen. Daaruit bleek dat de leden der commissie het niet eens wareneenigen na melijk hielden voldat het Ministerie nimmer een Senaatslid beletten mogt op zijnen post te zijn, dewijl het daarvan ligtelijk, gelijk in het aanhangige geval, zou gebruik maken om eenen tegenstander te verwijderen; anderen stelden op den voorgrond, dat een krijgsman, zelfs al ware hij Senaalslid, aan de Koningin en den Minister van Oorlog ondergeschikt wasvolgens eene derde meening moesten er bepalingen gemaakt worden om de betrekking van militaire leden der wetgevende magt te regelen, ten einde moeijelijkheden als de tegenwoordige voor te komen, doch had men zoolang die regeling niet be stond geen regt een gedrag als door de Regering jegens den Maarschalk Narvaez gehouden was, te veroordeelen. In de zitting van den 18den zou over dit rapport beraadslaagd worden. TOSCAHfE. De Baron Ward, Minister van Parma, heeft een onderhoud gehad met den Groothertog, ter zake van een spoorweg, die Florence met Parma zal verbinden. Te Borgo-Taro, nabij Ponlremoli is eene steenkolenmijn-ader ontdekt, waardoor de nijverheid in Toscane zeer zal kunnen worden opgebeurd. Men zegt dat die ader zich over eene lengte van zestien mijlen uitstrekt. BREME1V. 22 Maart. Het Huis Frilze en Comp alhier heeft de beide laatste sehepen zijnde stoombootenvan de ontbonden Duitsche vloot voor 165,000 thl. gekocht. OOSTEKRIJK. WEENEN, 20 Maart. De overleden Aartsbisschop Milde heeft zijn aanzienlijk vermogen bestemd tot onderhoud van arme, oude en zieke Pastoors. De gevangenissen zijn zoo vol, dat hier en daar magazijnen en kazernen tot gevangenissen worden ingerigt. Ten gevolge van door de Piemontesche overheid gedane nasporingen zijn in de bosschen op de grenzen van Lombardije, 3000 geweren en een groote voorraad krijgsbehoeften ontdekt., die door de uitgewekenen daar moeten zijn verborgenom er gebruik van te maken wanneer de poging te Milaan ware gelukt.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3