COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG, 23 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f\2 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond LEYDEN 22 Maart. Z. M. heeft dezer dagen zijne bewilliging verleend in de oprigtingdoor de Heercn Planjer c. s.van eene naamlooze vennootschap, die zich ten doel stelt de vestiging eener Stoombooten-dienst tusschen Amsterdam en deze stad. Door het hreken van een as aan de locomotief nabij Voorschotenheeft de trein uit Rotterdam van 11 ure 45 minuten een oponthoud van lj uur gehad, waardoor ook vertraging in de aankomst der overige treinen is ontstaan. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmer-meer zal den 12den19den, 26stcn April, den 3dcn en 104en Mei verpachten: Het gras- en ander gewas, staande op den ringdijk en van de binnen de bedijking ge legen landen, alsmede op de polderkade, langs het buitenboord der ringvaart en verder tot beteling van de daartoe geschikte gronden tusschen den tee des dijks en de binnenbermslotenbenevens op en langs de jaagwegen bij het Noorder- en Zuider-Spaarne, in 46 perceelen, en het bevisschen der ringvaart langs de gehecle oinringing van gezegde droogmaking, in 20 perceelen. Na dere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den Ingenieur J. A. Reijerinckalhier. -r- De Secretaris der Tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijver heid, welke in dit voorjaar te Dublin zal worden gehouden, benevens den Voorzitter van liet comité voor de Oostersche voortbrengselendaar te plaat sen, hebben zich, ondersteund door aanbeveling van het Britsch gouverne ment, tot den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met verzoek, ter opluistering dier Tentoonstelling, er eenige, daartoe door hen aangewezene voorwerpen, uit onze Oostersche verzamelingen te 's Gravenhage en alhier, te mogen plaatsen. Op dit verzoek is door den Heer Minister eene gunstige beschikking genomen. Naar wij vernemen, is de Heer Directeur van het Koninklijk kabinet van zeldzaamheden te 's Gravenhage, door de Commissie voor de Tentoonstelling uitgenoodigd, en door den Minister gemagtigd, die voorwerpen naar Dublin te vergezellen, aldaar voor hunne behoorlijke plaatsing te zorgen, en ze, na afloop der Tentoonstelling, onder zijn opzigt, weder her waarts te doen terugkeeren. De kosten komen voor rekening der Commissie. De Heeren Preston en C°.te Rotterdam als agenten der genoemde Ten toonstelling, welke den 5den Mei zal worden geopend, hebben aangekondigd, dat de daarvoor bestemde voorwerpen tot den laatsten dezer maand, uiter lijk, door hen in ontvangst kunnen worden genomen, en dat de hoofdbepa lingen zijn: dat de verzending kosteloos van Rotterdam geschiedt, en dat de onverkochte goederen insgelijks vrachtvrij tot die stad teruggezonden worden; dat de voorwerpen bestaan kunnen uit grondstoffen, werktuigen, manufac turen, schilderijen en teekeningen (uitgezonderd portretten) en alle andere kunstwerken; dat de prijzen der voorwerpen ten verkoop kunnen worden ge geven. De Commissarissen zullen in ieder opzigt de meest mogelijke zorg dragen voor de goederen en belangen der inzenders. Deze zijn uitgenoodigd, hunne bijdragen nog lot den 31sten dezer franco cn regtslrceks aan ge melde Heeren te doen geworden, met opgaaf der netto prijzen cn alle bijzonderheden, alsmede vermelding op het adres: Aan het kantoor kennis Ie geven alsvorens te bestellen." Ofschoon bewijzen van oorsprong, volgens de wet, kosteloos zouden moeten worden afgegeven, worden zij echter hiér niet vereischt. De Minister van Oorlog heeft de bepaling ingetrokkenwaarbij plaats vervangers bij de Nat. Militie slechts op één tijdstip in het jaar bij het staande leger dienst konden nemen. Burgemeester en AVethouders van 's Gravenhage zullen den 4dcn April aanbestedenhet leveren van 1 Jssel- en Rijnsteen voor de onderhoudswerken dier gemeente. De Heer P. J. v. der Burgh te 's Gravenhage heeft zijn ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Zuidholland. Door de Diakenen der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam, is de goede ontvangst berigt van een bankbiljet, groot ƒ1000, ten behoeve hunner armen gecollecteerd. Heden morgen ten half tien brak er brand uit, in het Leesmuseum op het Rokin te Amsterdam. Tegen 12 nre was men den brand meester. Het gebouw heeft uiterlijk niet geleden; inwendig kan de schade aanmerke lijk zijn. Bijzonderheden waren er nog niet van bekend. De Handelmaatschappij heeft 12 schepen bevracht voor Amsterdam, 9 voor Rotterdam voor Schiedam en Middelburg elk een. Te Utrecht is voor de Evangelische Gymnasiën in Hongarije reeds bij de ƒ2,000 bijgedragen. Den 18dcn zijn ruim 200 landverhuizers uit Noordbrabant naar Rotter dam vertrokken, om vandaar naar de Vereenigde Staten te worden over- gebragt. Te Deventer was den 19dcn en 20slen een prachtig bewerkt Smyrnasch tapijt ter bezigtiging gesteld, groot bijna 10 bij G Ned. ellen, op de tapijt- fabriek aldaar vervaardigd en bestemd voor Prins Hendrik. Het berigt door een der dagbladen medegedeeld, dat de drie scheeps timmerwerven te Maassluis door het Rijk zouden aangekocht zijn, wordt door de N. Rott. Cour. voor onwaar verklaard. De Vtrechtsche Courant bevat het volgende omtrent den Baron van Zuylen van Nyevelt, wiens overlijden wij in onze vorige reeds mededeelden: Den 18den overleed te 's Gravenhage Hugo, Baron van Zuylen van Nye velt, Minister van Slaat, Oud-Ambassadeur bij de Ottomannische Porte, Grootkruis der Orden van den Nederl. Leeuw, van het Legioen van Eer, van Karei III, van de Poolster, enz. enz., gedenkteekenen van de hoogachting en onderscheiding, welke de Nestor der Nederlandschc Diplomatie gedurende eene bedrijvige loopbaandie van het Bewind van den Raadpensionaris Schim- melpenninck dagteekende, in de wakkere en waardige vertegenwoordiging van 's lands regten en belangen had verworven. Na tot den gewigtigen werk kring dien de afstammeling van moederszijde van den onsterfelijken Hugo de Groot eerlang zoude intreden, blijkens hel, vóór eene halve eeuw alhier verdedigd Academisch proefschrift van Volkenregtin voortreffelijke studiën den grond gelegd te hebben, steeg de Heer van Zuylen, aanvankelijk bij het Gezantschap der Bataafsche Republiek te Parijs in ondergeschikte betrekking geplaatst, achtervolgens in rang aan de Hoven van Spanje en Zweden, lot dat hij, na de uitbarsting van den opstand der Grieken, met het luisterrijk karakter van Ambassadeur te Konslanlinopel bekleed ente midden van ne telige omstandigheden, met de gelijktijdige behartiging der diplomatische aangelegenheden van Frankrijk, Grool-Brittannië en Rusland belast, den blik van ganscli Europa op zijne rustelooze cn met gelukkigen uitslag be kroonde bcmoeijingen vestigde. Op meer dan zeventigjarigen leeftijd vlugger en werkzamer dan duizende jongeren, heeft de eerbiedwaardige Grijsaard, naijverig op eene reine en on bevlekte nagedachtenis, naauwelijks drie weken geleden, een beknopt Memo randum betrekkelijk zijne diplomatische verrigtingen in JunijJulij en Augustus 1831, als Mede-Plenipotentiari s ter Londensche Conferentie (Februarij 1853) opgesteld ter logenstraffing van zekere roekelooze aantijging, in hel veel besproken werk van den Graaf van der Duyn en van den Heer van Grovestins voorkomende. In dat Memorandum heeft de ontslapen Staats man het uitzigt geopend op de omzigtige publiekmaking van den rijken voor raad van staatspapieren, sedert den jare 1805 door hem verzameld: eene kostbare nalatenschap, uit wier aanvaarding spoedig aan de Natie zal kunnen blijken, hoe groot het gemis inoet worden genoemd, dat zij in den ervaren, schranderen en reglschapen Minister heeft geleden. AA ij zwijgen vau den oot moedigenongeveinsdenverdraagzamen en weldadigen Christen, aan des kundigen de taak overlatende te schetsen, welke de verdiensten van den Heer van Zuylen waren als Hoofd van het Departement voor de zaken der Hervormde Eercdienstenz. Men verneemt thans dat de door den Paus te benoemen Aartsbisschop te Utrecht en de 4 Bisschoppen zich te Haarlem, 's HertogenboschBreda en Roermond zullen vestigen. Men schrijft uit het Luxemburgsche, dat de wolven er nog al verwoes tingen aanrigten. In de gehuchten, tot de gemeente Campagne behoorende, zijn zij in schaapskooijen gedrongen en hebben een aantal schapen verslonden. Zelfs zijn in den laten avond vrouwen cn jonge lieden door deze roofdieren bedreigd, doch tijdig beschermd. Eene vrouw, die bezig was met linnen te wasschen en een vierjarig kind bij zich had, is op het punt geweest, om dit door een wolf te zien overvallen en heeft het dier alleen door haar ge schreeuw verjaagd. In het noorden van. Zweden betoonen de heeren, en inzonderheid de wol ven, door den honger gedreven, eene rneer dan gewone stoutmoedigheid, en

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1