LEYDSCHE COURANT MAANDAG21 MAART. BIMEKLAKDSCHE BERIGTEiV. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN19 Maart. Hoewel het ons leed doet, dat om eene zaak van zoo weinig aanbelang zoo ved waters, als men zegt, wordt vuil gemaakt, mogten wij natuurlijk niet weigeren ten besluite onderst, brief op te nemen Wel-Edel Gestr. Heer. Gelief liet navolgende in uw blad van heden avond te plaatsen Op den brief van den Heer Advocaat Presburg, in bet Weekblad van lie den, zoude ik zwijgen, indien de Heer P. mij niet van logen beschuldigde. De zaak is deze: op den 5den Maart jl. vervoegde zich bij mij aan bet bureau de Heer Dooremalcnschoonzoon van den Heer Rootvragende of ik iets wist van die poging tot inbraak in bet Weekblad vermeldik zeide neen, en daarna verzekerde mij die Heer dat bet ook onwaar was. en men bij zijnen schoonvader er niets van wist. Aan de woning van den Heer Root, verklaarde mij diens zoon betzelfde, waarop ik denselfden dag aan U heb geschreven. Den 7dcn Maart deelde de Heer Hendriks mij een brieve mede van den lieer Presburg aan den Heer van Hulst en beriglte deze mij tevens dat bij den Heer P. den vorigen avond bad gesproken en dat deze onder anderen de zeer onvoorziglige uitdrukking had gedaan: dat de dader welligt met iemand van binnen 's huis in betrekking stonddat de voetstappen in den tuin nog waren te zienenz.daarop begaf ik mij op dien dag andermaal met den lieer Hendriks naar den llr. Root, en hebben wij alsloen links in den tuin, waar de sneeuw nog zeer boog lag, de voetstappen van een persoon ge vonden, die eene kagcbelpijp bad schoongemaakt, regts voetslappen eener dienstbode die bout bad gebaaldaan de ramen of deur was geen spoor van braaknoch van voetstanpen in den tuin van den Iloogleeraar Kist, althans niet nabij de scheidings muur; dat men over bet ijs zou gekomen zijn, kwam bij ons niet op. want ieder weet boe broos bet ijs daar geweest is, en dan zouden er ook voetstappen aan den kant in de sneeuw te zien zijn geweest. Zie hier de gcbeele toedragt: ik laat aan elk de beoordeeling over, of de Heer P. niet beter hadde gedaan van over de zaak te zwijgen. Ik wil ge- looven dat de dienstmeid hem gezegd beeft: datZWEd. wel goed mogt sluiten enz., doch dit gaf toch nog geene aanleiding om zoo stellig te verklaren dat er eene poging tot inbraak was gepleegd. Met de plaatsing dezer regelen zult ge verpligten Uw AVel-Ed. Gestr. Dw. Dr. I.eyden, 19 Maart 1853. W. Kemna Jr., lste Commissaris van Policie. De belanghebbenden worden herinnerd, dat ook dit jaar, even als zulks tot hierloc gebruikelijk is, de beestenmarkt in plaats van op Vrijdag den 25stCB dezer maand, op den voorgaanden Donderdag zal worden gehou den, en dal te beginnen met den lsteB April deze Markt zal geopend zijn van half acht tot acht ure alleen voor de kalveren, en ten acht ure voor het overige vee. Men verneemt dat tegen Paschen door de Wed. Stokhuyzen en Zoon alhier, een koe geslagt wordt, welke uitmunt in fijnheid en zeldzame zwaarte; zij wordt door deskundigen geschat op 1100 u.' schoon aan den haak, en is gemest door W. Heemskerk, Landbouwer te Koudekerkwelke baar ver kocht heeft aan genoemde firma voor 370. Dezer dagen heeft de Heer J. Anspach, theol. cand.; een proeve uitge geven uit de Oostersche Letterkunde, volgens een in de boekerij onzer Hooge- school berustend Handschrift, van welke proeve de titel aldus luidt: Specimen e Literis Orientalibusexhibens Historiam Kalifat us Al-Walidi et Solaimdnis unit am ex librocui titulus est: ^^*1] i ,1 ii'RjlissJ! AsaJIj quamauspice Viro Clarissimo T. G. J. JuynbollPhil. Theor. Mag. Litt. Hum. et Theol. Doet. Lift. Orient. Prof. Ordin. et Legati Warneriani Interpretee Codice Lcyd. nunc primum edidit Jacobus Anspach, Theol. Candidatus. Lugduni Balavorum apud E. J. Brill, Academiae Typographum. mdcccliir. De Schrijver deelt in het voorberigt voor zijnen moeijelijken arbeid mede dat hij in 't vervolg nog meer hoopt te leveren. Van dit werk is alleen een derde deel en dit het eenige exemplaar dat er bestaat op onze boekerij voor bande. Des Schrijvers naam is onbekendmen weet niets van hem dan dat bij na de elfde eeuw leefde. Op aansporing van zijnen Leermeester den Hoogleeraar Juynboll, heeft hij dit geschrift uitgegeven, waarin veel wordt gevonden waardoor de geschiedenis der Kalifen uitnemend wordt opgehelderd. AA'ij meenden van dit stuk melding te moeten maken, als een blijk dat de Oostersche Letterkunde aan onze Hoogeschool zich bij voortduring op ijve rige en kundige beoefenaars rnag beroemen. Uit Breda schrijft men het volgende van den 17<lcnEergisteren ging bier in eene der volkrijkste straten een paard op bolliep echter spoedig met den kop tegen de deur van eene wagenpoort en viel dood neder, zonder on gelukken te hebben veroorzaakt. Het paard dat, volgens den eigenaar, steeds goedaardig was, is geopend cn in de maag eene klomp van ruim 3 Ned. AC vreemdsoortige wormenzonder ecnig voedselgevondenhieraan wordt der halve die razernij van het dier toegeschreven. Op de Palmpaardenmarkt te Zwolle, den 16dcB dezer, waren omstreeks 500 paarden aangebragt. Er is veel gekocht door Eransche kooplieden goede waar ging van ƒ250 tot 400 met graagte weg. Uit Embden wordt gemelddat in Oost-Frieslandten gevolge van sneeuwjagt en koude in het begin dezer maand12 personen het leven had den verlorenonder deze waren 2 kinderen die bedelden en 4 spoorwegarbei ders, die van hun werk terugkeerendein de sneeuw zijn bedolven. Tc Steenwijk zijn binnen 4 dagen 2 mannen cn 2 vrouwen overleden die te zamen ruim 320 jaren bereikt hadden. Uit Florence wordt door den telegraaf van den 18dCB gemeld, dat de Madiai's den vorigen dag uit den kerker waren ontslagen en op een vaartuig ingescheept dat dadelijk naar Marseille was vertrokken. Uit Rome wordt van den 8sten gemeld dat Pater Roothaan veel beter was en er geene bulletins meer zouden uitgegeven worden. 's GRAVENHAGE, 19 Maart. Z. Al. beeft benoemd tot Burgemeesters te Nederweert en te Gasselte P. J. II. Vullers en J. Boel ken Bakker. Z. AL heeft benoemd tot Ontvanger der in- en uitgaande regtcn en accijnsen te Eede, den lieer R. A. B. J. van A'oërst, thans rijks-klerk bij den verificateur der comptabiliteit te Groningen. Z. AI. heeft den Generaal-AIajoor H. AA'. Riesz, Directeur der 2de Ar tillerie-directie, ter zake van langdurige dienst, op zijne aanvrage, een pen sioen verleend van ƒ2400. A'erder heeft Z. AI. aan den Generaal-AIajoor AA1". F. Heidenreich een eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van Directeur der l5le artillerie-directie, belast met de functien van Directeur van 's Rijks gieterij van metalen ge schut, en hem benoemd tot Directeur der 2de artillerie-directie: alsook be noemd: tot Luitenant-Kolonel, den Alajoor E. von Lüben Seis, van den groo- ten Staf, Adjudant bij Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden: bij het wapen der artillerie: bij den Staf van het wapen, tol Generaal-AIajoor, Di recteur der lste artillerie-directie, belast met de functien van Directeur van 's Rijks gieterij van metalen geschut, den Colonel F. A. E. Aley]komman- derende het 3de regement vesting-artillerie; tot Luitenant-Colonelden Alajoor C. T. van Aleurs, van 'dien Staf, Zr. AIS. Adjudant in buitengewone dienst, Inspecteur der draagbare wapenen; bij het 2de regement vesting-artillerie, tot Luitenant Colonelden Alajoor T. Sommerton, van het lsle regement vesting artillerie; tot Commandant van hel 3de regement vesting-artillerie, den Luit.- Colonel J. H. van Deventer, van het 2dc regement vesting-artillerie. Nog heeft Z. M. benoemd bij den plaatselijken staf. tot plaatselijken Kom- mandant van de lslc kl. te Maastricht, den Kolonel L. T. F. W. Baron van Boecop, thans kommanderende het 5de regement infanterie; bij bet lste rege ment tot Kolonel en Kommandant van bet corps, den Luitenant-Kolonel II. J. AA'. Pisuisse, van bet 5de regement van bet wapen; bij het 5de rege ment, tot Kommandant van het corps, den Luitenant-Kolonel C'. G. de Bock, van het 3dc regement van het wapen; bij het regement grenadiers en jagers: den Alajoor L. J. L. de Aloulin, van het 5de regement; tol Luitenant- Kolonel, den Majoor P. C. Frantzmann, van het 8stc regement van het wapen tot Alajoor, den Kapitein der lste kl. G. l'skevan het 8sle regement van het wapen. Gisteren voormiddag heeft de Koningin-AA'eduwevergezeld van Prins Hendrik, in den A'orstclijkcn grafkelder te Delft haar jaarlijkseh bezoek ge-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1