LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 14 MAART. BIMENLANDSCIIE BERIGTEiV. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nomrners worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 12 Maart. Heden liield de Hoog-Gel. Heer Dr. A. Kuenenbenoemd tot Buitengewoon Hooglecraar in de Godgeleerdheid, in de groole Gehoorzaal onzer Academie, voor eene aanzienlijke schare zijne plegtige Inwijdings-Redevoering, handelende: De accurato anliquilatis Hebraïcae studio theologo Chrisliano magnopere coin- mendaridod. i. Over het hooge belang eener naauwkeurige beoefe ning der Hebrecuwsche oudheid voor den Christelijken Godgeleerde. Men verneemt dat Z. M. dezer dagen Mr. J. L. Klaverwijdcn benoemd heeft tot Procureur ter dezer slede. Het berigt in het Weekblad van Legden van 5 Maart 11., dat er op de Iloogewoerd eene poging tot inbraak zou gedaan zijn, hebben wij als daartoe door eene bevoegde hand gemagtigd, ter geruststelling onzer stadge- nooten, tegengesproken. liet Weekblad van heden zegtdat het nogtans waar is en het alleen door ongesteldheid van zijnen berigtgever verhinderd is om uitvoerige bewijzen te leveren, en behoudt zich voor dit in een volgend nommer te doen. Wij hebben ter onzer regtvaardiging alleen den volgenden brief van den Heer Commissaris van Policie mede te deelen In het Weekblad van Legden van heden is vermeld dal in den nacht van den 3den op den 4den dezer, eene poging tot inbraak is gepleegd bij den lieer Root, aan de Hoogewoerdsbrug. Bij onderzoek is mij gebleken dat het berigt geheel onwaar is en als ver zonnen moet beschouwd worden. Voor mijne verantwoording kunt U dit plaatsen. 5 Maart 1853. W. Kemna, Jr." De Kerk. Courant deelt mede dat de onlangs alhier overleden emeri tus Predikant van Soeterwoude J. E. Fouache', bij uiterste wilsbeschikking een fraai bewerkt zilveren doopbekken heeft geschonken aan zijne vroegere gemeente Ie Numansdorp ook de Builensluis geheelen, met dit inschrift: Dit ter gedachtenis van J. E. Fouache, die hier Predikant geweest is van 17901806. Voor de Herv. Gemeente van J. C. te Numansdorp. Sommige bladen meenen met zekerheid te kunnen mededeelendat de Bisschop van Gerra in part. infid., J. Zwysen, die den 17den April 1842 te Tilburg is gewijd, tot Aartsbisschop van Utrecht, en de Heer F. J. van Vree, President van het Seminarium te Warmond, tot Bisschop van Haarlem be noemd is. Te Utrecht is men van plan, om eene publieke wasch-inrigting tot stand te brengen. Uit Zwolle wordt aan de Amst. Courant gemelddat bij een der Bock handelaren aldaar eene kist met papier uit Engeland was ontvangenwaaruit bij het openen zich zulk een stiklucht ontwikkelde, dat twee der bedienden, die de kist hadden geopend, plotseling waren overleden. Blijkens een onlangs uitgegeven Policieblad zijn, als zonder behoorlijke papieren of middelen van bestaan, op last van den Heer Commissaris van Policie te Zulphen, naar hun vaderland uitgeleid, Jeromias Baron von Osinghaus, geboren Ie Gulik in Pruissen, oud 52 jaren, hardlooper, en zijn IIoog-Wel-Geb. 20-jarige dochter Eva Catharina. 's GRAVENIIAGE, 12 Maart. Z. M. heeft op verzoek een eervol ontslag verleend als Directeur van het Postkantoor te Vianenaan Mp. II. M. van Eek, en aldaar benoemd den Heer II. W. Ileyman, aldaar. Verder heeft Z. M. benoemd tot Ontvangers der Directe Belastingen en Accijnsen te lleeg c. a. en te Mecden c. a.de Hecren L. R.. Krinsthans te Wommels en J. F. Oblies, thans meter en taxateur van den turf te Marum. Uil. MM. de Koning en Koninginbenevens Z. K. II. Prins Hendrik hebben het bal bijgewoond, dat gisteren avond door Z. K. II. Prins Frederik werd gegeven. De leden van liet Corps Diplomatique, de Ministers en vele genoodigden waren daarbij tegenwoordig; II. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik hebben ook aan het souperdat zeer pachtig wasdeelgenomen. Op een klein uur ten noorden van Scheveningen is in den ochtend van den 10den, door het mistig weer, een Fransche brik, met boekweit van Nantes naar Rotterdam bestemd, gestrand, doch door hulp van eene zeil- cn de reddingboot weder afgebragt. Tweede manier der Sfaten-füeneraal. Zitting van Vrijdag 11 Maart. In deze zitting is door de Commissie uilgebragt het verslag omtrent het wets-ontwerp tol goedkeuring eener dading tussehen het bestuur der domei nen en de gemeente Genemuiden. Beraadslaging op aanstaanden Maandag. De Kamer heeft in deze zitting behandeld het wets-ontwerp tot regeling van den pligt der provincie om behoeftige gemeenten te hulp te komen. Welk ontwerp na eenige beraadslagingen is aangenomengelijk het door de Regering is voorgesteld, met 45 tegen 10 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Jongstra, van Hall, Groen van Prinsterer, Slicher van Domburg, van Nierop, van Lynden, Blussé, Mackay, Boreel van Hogelanden en van Goltstein. De Kamer heeft voorts beslist dat zij, na het door haar te nemen reces, in behandeling zal nemen het voorstel van wijzigingen in het Reglement voor de openbaarmaking van het verhandelde in de heide Kamerswaaromtrent in de zitting van gisteren het eindverslag is ter tafel gebragt. GOUDA, 10 Maart. Door bet vele ijs, dat zich nog in de rivieren bevindt, arriveerde alhier heden middag ten 5 ure, eindelijk de ijzeren barge varende tussehen Am sterdam en deze stad, na eene allermoeijelijksle reis van meer dan 24 uren, die gewoonlijk slechts 8 a 9 uren duurt. Gelijk met de pakschuiten op Rot terdam, Leyden, 'sHage, Schiedam en anderen van Amsterdam gevaren zijnde, toonde de ijzeren barge de voortreffelijkheid van haren bouw, daar zij, hoewel door 8 paarden als het ware door het ijs gesleept zijnde, zonder eenig lek behouden alhier aankwam, terwijl de overige schuiten, meest alleh lek, onder weg zijn moeten blijven liggen. AMSTERDAM, 11 Maart. HII. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden hebben aan Dames-hestnurderessen der vereeniging Tabitha, alhier, de belangrijke gift van ƒ150 doen toekomen. Van wege Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn. aan de Gemeente besturen medegedeeld de navolgende zinsneden uit eene circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken van 5 Januarij II. en is hunne aandacht daarop gevestigd Van meer dan eene zijde ben ik onderhouden over de gevolgendie voor den geregelden gang van het aimwezen kunnen voortvlocijen uil de invoe ring van het door de Synode der Nederlandsche Hervormde kerk vaslgestclde reglement op de Diaconie-Adminislralie. Ik had reeds vroeger gelet op den strijd tussehen dat reglement en de in werking zijnde wetten. Ik ben daarover in briefwisseling getreden met het departement voor de zaken der Hervormde eeredienst, enz. Dit heeft de aandacht der Synodale Commissie daarop gevestigd, en haar doen opmerken, dat het is te voorzien dat, werd het reglement ingevoerd, daaruit te betreuren botsingen kunnen ontstaan. Ik meen u, Mijne Heeren, onder mededeeling hiervan, te kennen te moe ten geven, dat, naar mijn oordeel, het administratief gezag, zoo lang de wet van 28 Nov. 1818 (Staatsblad N°. 40) bestaat, die volgens zijn begrip moet toepassen en dat dus in dat stelsel moet worden voortgegaanondanks de invoering van het synodaal reglement. In de laatste vergadering der Kon. Akademie van Wetenschappen alhier, is eene commissie van redactie benoemd voor de uitgave van het tijdschrift beslaande uit de Heeren Miquel en W. Vrolik. Verder zijn de Heeren Conrad, Halting en Slamkart in commissie gekozen, om gevolg te geven aan het voorstel van Prof. Harting, betreffende de vraag, orn lot eenige zekerheid te komen omtrent de daling van den grond van ons vaderland; terwijl besloten is aan deze Heeren tevens in overweging te geven hel belang van de berekening der waarnemingen sedert 1700 aan het waterkantoor al hier verrigt.. In den Gemeenteraad alhier is besloten om de broodzetting af Ie schaffen. DEN HELDER, 9 Maart. Door den Minister van Binnenl. Zaken is aan den Heer Geerling toege staan het maken van eene waterleiding binnen deze gemeente, van uit den voet der duinen nabij het dorp Huisduinen, door deze plaats tót aan Wil lemsoord of de zeehavenom de gemeente en de koopvaardijschepen van versch drinkwater te voorzien. Ilet is te wenschen, dal nu de talloozc moeije-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1