BL1TEXLASDSCHE BKRIGTKS EXGELAKI). LONDEN, 2 Maait. In de sitting van het Hoogerhuis zeide een dcr Ministers, dat hel trans port atie-s tel sel in zijnen tegenwoordigen vorm niet zoude worden behouden. Men zegt dat het overbrengen naar Australië, thans geene straf meer maar eene premie voor het misdrijf, welligt zal vervangen worden door het verlies der vrijheid met verpligting tot dwangarbeid binnen 's landswaartoe het moederland het laagste en grofste werk met voordeel zal kunnen aanwenden terwijl de vrije arbeider alsdan meer uitsluitend ambachtsman zoude worden. In de zitting van het Lagerhuis van den lsien dezer gaf de Minister van Binnenl. Zaken, Lord Palinerston, op eene interpellatie het volgende ant- v oordEen aanzoek van de zijde der andere Mogendheden om uitzetting der hier te lande verblijf houdende uitgewekenen is niet ontvangen. Wierd rchtcr zoodanig aanzoek gedaanhet zou met eene bepaalde en stellige weige ring worden beantwoord. Immers de Regering zoude aan zoodanigen eisch niet kunnen voldoen dan na daartoe door het Parlement gemagligd te zijn, en deze magtiging zoude zeker vruchteloos worden gevraagd. Geene dcr in deze eeuw gemaakte wets-bepalingen betreffende vreemdelingen, heeft aan de Regering bevoegdheid gegeven tot het uitzetten van vreemdelingenwegens andere redenen dan die met de inwendige veiligheid in verband staan. liet Brilschc Gouvernement heeft zich nimmer belast met de zorg voor de rust in andere landenen ook het Parlement is daartoe niet geroepen. Doch te vens moet ik zeggendat de buitenlandersdie onder het schild onzer con stitutie hier veilig zijndoor eergevoel en door ontzag voor het volkenregt gedrongen moeten worden zich te onthouden van woelingen die in andere Staten de orde en rust kunnen storen." Deze verklaring werd met luid gejuich van de onderscheidene zijden van het Huis aangehoord. Tot Bisschop van Lincoln is benoemd de Heer Jackson, Predikant te Sl. James, een man die zich aan geene partij aangesloten noch door geleerde onderzoekingen of twistschriften heeft hekend gemaakt, maar zich als kansel redenaar en in de vervulling van het herderlijk werk onderscheidt. Deze keuze zal de vrienden onzer kerk, ook die aan hare krachtige herleving schier wanhopenovertuigen dat zijhoe ook verdeeldnog steeds stof ople vert voor eene gematigde en eendraglige geestelijkheid. - In de officiële London Gazette is bekend gemaakt, dat van den lstcn Mei aanstaande af door het bestuur der brievenposterij ook boeken naar Indië zullen verzonden wordende vracht is voor een hoek van een half pond ge- wigt of minder 6 d.van een pond 1 sh., van twee ponden 2 sh., en van drie ponden 3 sh.zullende geen boeken van meerdere zwaarte dan drie ponden ter verzending aangenomen worden. De vlakke inhoud van deze stad bedraagt 114 Engelsche mijlen, terwijl het oude Babylon 225 en Niuivé 216 Q mijlen inhoud zouden ge had hebben. De geweldige sneeuwstormen hebben al de posterijen in wanorde gebragt en vele ongelukken veroorzaakt; sommige brieven-pakketten zijn tot 15 uren over den gewonen tijd uitgebleven; 11 varensgezellen, wier vaartuig door •en sneeuwstorm op zee is overvallen, zijn daarmede gronde gegaan. De fraaije onlangs nog vernieuwde parochiekerk te Doncastcr is Maandag in brand geraakt en geheel vernield. Men weet de oorzaak er niet van en schat de schade op 100,000 Men heeft te Edinbarg plan om Mevrouw Stowe, de schrijfster van de nut van Oom Tobias plegtig te ontvangen. In eene vergadering, waar men daarover beraadslaagde, is dadelijk voor 260 ingeschreven. Ï'HAS H RMR. PARIJS, 3 Maart. De Keizer verleent gewoonlijk des Zondags van 125 ure gehoor. De aan het Hof verbonden ambtenaren zijn aangespoord om een naauwkeurig onderzoek te doennaar de personendie bij den Keizer ten gehoore ver langen toegelaten te worden. De Keizer laat voor eigen rekening twee zet-machines vervaardigen bij de uitvinders, de Heeren Dclcambre en Young. Deze machines worden als eene piano bespeeld en verrigten het werk van een aantal zetters; dezelfde Heeren hebben eene machine uitgevonden, die op zeer naauwkeurige wijze de gezette letters weder distribueert. Ter dier gelegenheid spreekt men tevens veel van eene te Lyon in werking gebragte machine waaraan groote ijzeren handen bevestigd zijndie de wol in geheele pakken aangrijpenkaarden spinnen en weven en in een tijdsverloop van 10 minuten 2 ellen fijn laken leveren. Aan het Journal de l'Oise wordt nit Rome berigt dat de Paus stellig te Parijs komen en te Compiègne zal verblijf houden. Het reisplanwaaraan Pi us IX zeer bcgeerig is gevolg te geven, is het onderwerp van alle gesprek ken in de hooge kringen te Rome, en men zegt zelfs, dat de Paus minstens 2 maanden in Frankrijk zal doorbrengen. Latere berigtcn bevestigen dit, en voegen er zelfs bij, dat op de Tuileriën reeds vertrekken voor den Paus wor den in gereedheid gebragt. De brief, waarin de Graaf de Merode kennis geeft van zijn besluit om niet langer lid te blijven van het Wetgevend Ligchaamis zeer opmerkelijk. Men weet dat de Voorzitter, de Heer Billault, dien niet wilde voorlezen. Hij zegt daarin onder anderenniet langer lid te kunnen zijn van eene vergadering, wier onmagt zoo klaar gebleken is. Dat hij zich niet kan ver- eauigen met het denkbeeld van een Welg. Ligchaamdat slechts eene begroo ting mag goedkeuren van een Ministerie, zonder haar in bijzonderheden te mogen onderzoeken, ja zelfs zonder eenige aanmerking te kunnen maken. Hij kan niet in een Kamer zitten, die gedoogen moet dat de uitvoerende magt zich tot regler opwerpt over quaestien van eigendomdie aan de regtbanken onttrekt en in overmaat van een gevoel van alvermogen eene onbillijkheid volbrengt, waarvoor zelfs de Republiek is terug gedeinsd; terwijl er thans zulk een wantrouwen heerscht, dat men, nog niet tevreden met elke beraad slagende Regering te hebben opgeheven, zelfs geene plaats overlaat voor het meest gematigd adviserend stelsel. Hij had gehoopt dat de nieuwe grondwet verstandig en gematigd zoude toegepast worden, overeenkomstig de regten en - behoeften van Frankrijkdat men van lieverlede en verrijkt met eene groote ondervinding terug zouden komen tot die eerlijke staatkunde, die Frankrijk 33 jaren genoten heeft. Sommige beweren, dat deze brief het werk zoude zijn van den Heer de Montalembert. Men zegt, dat in het Wetg. Ligchaam het denkbeeld is geopperd, om eene commissie te benoemen voor het oprigten van een ruiterstandbeeld ter eere des Keizers in vijf van de grootste sleden. Deze hulde aan een levend persoon moet echter veel tegenstand in de vergadering gevonden hebben. De Fransclie handelsscheepvaart lelde ten vorigen jare 240,778 schepen, metende 11,834,325 ton, bemand met 1,241.254 koppen. Op een dezer dagen alhier gehouden veiling van schilderijenbragt onder andere stukken een landschap van Ruisdael 2,550 frs op. Op den middag van den 2dcn werd het alhier zoo duister dat men in de meeste winkels bet gaslicht moest aansteken; de dikke lucht ontlastte zich daarna in zware sneeuwbuijen. Te Nimes en elders zijn verscheidene lieden gevat uithoofde van staat kundige woelingen. Te Nantes is een schip van zink, het eerste dat van dal metaal in Europa is gebouwdvan stapel geloopen. Onze Zaakgelastigde in China heeft zich ernstig beklaagd over de ver volgingen die de Christenen in het Chincsche gebied op verscheidene plaatsen te lijden hebben. Te Madrid zijn de gasthuizen overstelpt van zieken. Men telt er meer dan 1400, ten gevolge van de buitengewone strengheid des winters. SARDINIË. Uit eene bij gelegenheid van de beraadslaging in de Tweede Kamer over de gesteldheid der kerk op het eiland Sardiniëdoor den Graaf Cavour gedane mededeeling blijktdat sedert de invoering der grondwet het eiland minder belasting betaalt dan vroeger. In 1847 leverde het 5 millioen frs., in 1852 daarentegen slechts 4 j millioenterwijl de belastingen der provinciën op het vaste land des Koningrijks in hetzelfde tijdsverloop van 82 tot 102 millioen zijn gestegen. Het getal der inwoners van het eiland Sardinië is 600,000 dat is een achtste van de bevolking op het vaste land van den staat. In weerwil daarvan draagt het eiland niet jmaar nog geen 5'ff deel der staatslasten. ITAIil E. ROME20 Februarij. Alhier worden thans 8,700 menschen, die zonder arbeid en daardoor hroodeloos zijn, door de schatkist van levensmiddelen voorzien. Deze perso nen meestal landlieden uit de omstrekenontvangen ieder 2 ffi brood daags doch zij cischten meer en wilden den 17den en 18dcn eenige hakkers winkels plunderen. De policie kwam tusschen beide om de hongerigen te stillendie den volgenden dag eene ruimere bedeeling kregen. PRÜISSEN. BERLIJN, 3 Maart. De Kamer heeft beraadslaagd over het wets-ontwerp tot opheffing, tegen schadevergoeding, der nog bestaande vrijdommen van de grondbelasting der zoogenaamde ridderlijke goederen in de oud Pruissische provinciën. Zij is in hare beraadslagingen tot art. 1 gevorderdhetwelk de opheffing der vrijdom men bepaalt, en heeft dit artikel met 229 tegen 83 stemmen aangenomen; men verwachtte echter de verwerping van het verleenen van schadevergoeding. Betreffende het spoorweg-ongeluk in Duitschland deelt de N. R. Cour. van een ooggetuige de volgende bijzonderheden mede Door de ontzagchelijke massa sneeuw was het eene spoor van de Hanover- sche spoorweglinie onbruikbaar, en moest men heen en weder van hetzelfde spoor gebruik makeu. In dien stand van zaken vertrok den 27sten Februarij, des namiddags ten 12 uur een trein van Berlijn naar Keulen. De reis duurde door de sneeuw oneindig langer dan gewoonlijkdesniettemin was men ten 2 ure in den nacht tot het station Stadthagen, tusschen AVunsdorf en Min den, genaderd, toen men zich plotseling bevond tegenover een van Stadthagen komenden extra-treindie ongeveer 500 Beijersche landverhuizers naar Bre men overvoerde. Iedere trein werd door twee locomotieven voortgesleept. Stoppen was onmogelijk. De stokers en machinisten sprongen van den trein en bezeerden zich daarbij, door de hooge sneeuw, weinig of niet. In hetzelfde oogenhlik liepen de treinen tegen elkander. De schok was vreeselijk. Ver mits de van Berlijn komende trein den minst snellen gang had, leed deze het minste, van de passagiers van dien trein ontvingen enkele ligte kneuzin gen. Van den anderen trein werden de locomotieven als het ware plat ge drukt, de tender was letterlijk verbrijzeld. De passagiers der overige wagons leden zeer veel door den schok, doch het bepaalde zich tot meer of minder belangrijke kneuzingen. Maar ontzettend was het schouwspel dat de verbrij-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2